Zavrieť

Porady

Výpoveď, nariadená dovolenka, a zákaz zdržiavať sa na pracovisku

Dobry vecer,
chcel by som Vas poprosit o radu, kedze som v dost tazkej situacii.
Pracujem na strednej skole, a minuly tyzden v piatok mi dal zamestnavatel vypoved z dovodu nadbytocnosti, co aj chapem, kedze sa znizuje pocet tried na skole.
Vypovedna doba mi tak zacala plynut od 1.5. a konci v juli.
Zaroven mi oznamil, ze mi nariaduje cerpanie dovolenky a v zaujme ochrany svojho majetku mi zakazuje vstup na pracovisko, pretoze mi v tejto dobe nebude pridelovat pracu.
Odvolava sa aj na BOZP.
Viete mi prosim poradit, ci ma na to pravo?
Ak ano, co robit v pripade, ze ja mam vlastne len 35 dni dovolenky, a do konca vypovednej doby je vyse 60 dni. Musi mi dat 60 dni dovolenky, alebo mi moze strpcit zivot tak, ze v juli mi nariadi prist do prace a poveri ma nezmyselnymi ulohami?
Da sa voci takemu konaniu branit? Pisal som aj na inspektorat prace, ale mi odpisali take bludy, ze som z toho jelen
Poradte mi, prosim, ak sa da.
Dakujem velmi velmi..
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    ...neviem, čo Ti odpísal IP, ale prečo si teda nevyužil ustanovenia ZP, teda konkrétne § 76 ods. 2 a nepožiadal o ukončenie PP dohodou a bolo by Ti vyplatné odstupné, za mesiace, čo nie si vo výpovednej dobe....

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    dacascoss Pozri príspevok
    vypoved som dostal 27.04.2012..
    a mne nejde o liecenie bolaciek, ale ci zamestnavatel moze robit taketo kroky.. ja citim nespravodlivost, ze mna prepusti z nadbytocnosti, ale kolegov, ktori su na dobu urcitu, si ponecha.. ja mam zmluvu na dobu neurcitu..
    a tiez, teraz si cerpam tu nariadenu dovolenku.. co sa mi moze stat, ako ma moze potrestat zamestnavatel, ak napriek jeho zakazu pridem do zamestania a budem v robote, aj ked cerpam dovolenku? moze ma sankcionovat?
    je to pre mna velmi dolezite som hotovy z takeho spravania..
    Keby si napísal skôr, tak by Ti bolo poradené napísať dohodu o skončení PP k 30.4.
    a bol by si dostal odstupné a bola by Ti preplatená dovolenka. A ty by si sa nemusel trápiť čo s ostatnými dňami.

    § 76
    (2) Ak bola zamestnancovi daná výpoveď z dôvodov uvedených v odseku 1, zamestnanec má právo pred začatím plynutia výpovednej doby požiadať zamestnávateľa, aby sa pracovný pomer skončil dohodou. Tejto žiadosti je zamestnávateľ povinný vyhovieť. Zamestnancovi patrí odstupné najmenej v sume, ktorá je násobkom jeho priemerného mesačného zárobku a počtu mesiacov, počas ktorých by trvala výpovedná doba podľa § 62.
    teraz TI plynie výpovedná lehota a po jej skončení nebudeš mať nárok na odstupné. Lebo súbeh výpovednej lehoty a odstupného bol zrušený.

    Naozaj namiesto nadávania Ti trebalo skôr napísať na poradu. A kolegov možno tiež prepustí tých čo sú na dobu určitú, uplynutím tejto doby aby im nemusel vyplácať odstupné.

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    A ešte k tej nariadenej dovolenke.
    Mám zato, že zamestnávateľ Ti nemôže nariadiť čerpanie celej dovolenky viď zákonník práce § 111

    § 111
    Na začiatok

    (1) Čerpanie dovolenky určuje zamestnávateľ po prerokovaní so zamestnancom podľa plánu dovoleniek určeného s predchádzajúcim súhlasom zástupcov zamestnancov tak, aby si zamestnanec mohol dovolenku vyčerpať spravidla vcelku a do konca kalendárneho roka. Pri určovaní dovolenky je potrebné prihliadať na úlohy zamestnávateľa a na oprávnené záujmy zamestnanca. Zamestnávateľ je povinný určiť zamestnancovi čerpanie aspoň štyroch týždňov dovolenky v kalendárnom roku, ak má na ne nárok, a ak určeniu čerpania dovolenky nebránia prekážky v práci na strane zamestnanca.
    (2) Zamestnávateľ môže po dohode so zástupcami zamestnancov určiť hromadné čerpanie dovolenky, ak je to nevyhnutné z prevádzkových dôvodov.

    (3) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 nesmie byť určené na viac ako dva týždne, ak tento zákon neustanovuje inak. Ak ide o vážne prevádzkové dôvody, ktoré sa zamestnancom oznámia najmenej šesť mesiacov vopred, môže byť hromadné čerpanie dovolenky určené na tri týždne.

    (4) Hromadné čerpanie dovolenky podľa odseku 2 v umeleckých súboroch z povolania nesmie byť určené na viac ako štyri týždne. V divadle a v inej umeleckej ustanovizni, ktorej predmetom činnosti je interpretovanie hudobného diela, možno určiť hromadné čerpanie dovolenky v celej výmere.

    (5) Ak sa poskytuje dovolenka v niekoľkých častiach, musí byť aspoň jedna časť najmenej dva týždne, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodne inak. Čerpanie dovolenky je zamestnávateľ povinný oznámiť zamestnancovi aspoň 14 dní vopred. Toto obdobie môže byť výnimočne skrátené so súhlasom zamestnanca.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    nechápem načo sa nasilu hrnieš na pracovisko. Svoju energiu a voľný čas využi na hľadanie nového zamestnania. Zamestnávateľ má plné právo podniknúť kroky v zmysle ZP a tak aj postupoval.

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    Prečitaj si konečne čo sme ti tu písali. Skús odísť so vztýčenou hlavou a nerieš to čo sa riešiť nedá. Skús nastúpiť na pracovisko, robiť prieky zamestnávateľovi, ktorý je už aj tak rozhodnutý, že ťa nechce, ale potom si znášaj aj dôsledky svojej tvrdohlavosti. Tiež som dostala výpoveď znenazdania, teda tušila som to, ale aj tak to bol šok. Najviac som ale šokovala bývalého zamestnávateľa, že som podpísala a odišla so vztýčenou hlavou.
    Xanti Pekne napísané, odísť hrdo so vztýčenou hlavou.
    veronikasad Pozreli ste si profil ? Žeby povolebné čistky aj u odborných referentov ?

    dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

    dacascoss
    ide o to, ze ma prepustil umyselne, podla mna, mal prepustil inych zamestnancov, ktori su na dobu urcitu, mna prepustil len z pomsty

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dacascoss Pozri príspevok
    ide o to, ze ma prepustil umyselne, podla mna, mal prepustil inych zamestnancov, ktori su na dobu urcitu, mna prepustil len z pomsty
    Kedy ti bola doručená výpoveď ?

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    dacascoss Pozri príspevok
    ide o to, ze ma prepustil umyselne, podla mna, mal prepustil inych zamestnancov, ktori su na dobu urcitu, mna prepustil len z pomsty
    ...toto nie je stránka na "liečenie" boľačiek vzájomným utešovaním, ale na riešenie problémov v zmysle platných právnych predpisov. S takýmto zadaním, si prosím, nájdi nejaký iný portál.....

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    moze ti nariadit cerpat len tolko dovolenky, kolko ti alikvotne prinalezi za 7 mesiacov ...
    zvysok vypovednej doby, kedy nebudes chodit do prace, su to prekazky v praci na strane zamestnavatela, za ktore ti patri nahrada mzdy vo vyske 100% priemernej mzdy

    dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

    dacascoss
    vypoved som dostal 27.04.2012..
    a mne nejde o liecenie bolaciek, ale ci zamestnavatel moze robit taketo kroky.. ja citim nespravodlivost, ze mna prepusti z nadbytocnosti, ale kolegov, ktori su na dobu urcitu, si ponecha.. ja mam zmluvu na dobu neurcitu..
    a tiez, teraz si cerpam tu nariadenu dovolenku.. co sa mi moze stat, ako ma moze potrestat zamestnavatel, ak napriek jeho zakazu pridem do zamestania a budem v robote, aj ked cerpam dovolenku? moze ma sankcionovat?
    je to pre mna velmi dolezite som hotovy z takeho spravania..

    dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

    dacascoss
    joj, diky za reakciu..
    ono, moze zamestnavatel prepustit mna z dovodu nadbytocnosti, ked ma inych zamestnancov na dobu urcitu? lebo ja si myslim, ze nie, ze najskor by z nadbytocnosti mal prepustit dochodcov, potom tych, co su na dobu urcitu a az potom mna..
    a ked mi nemoze nariadit cerpanie dovolenky, moze mi nariadit zakaz vstupu na pracovisko s odovodnenim, ze pre mna nema ziadnu pracu a ziadnu pracu mi nebude zadavat? moze ma potrestat, ak napriek zakazu pridem do zamestnania, ale mam pravo byt v praci, aj ked mi zamestnavatel ziadnu pracu neda?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    dacascoss Pozri príspevok
    joj, diky za reakciu..
    ono, moze zamestnavatel prepustit mna z dovodu nadbytocnosti, ked ma inych zamestnancov na dobu urcitu? lebo ja si myslim, ze nie, ze najskor by z nadbytocnosti mal prepustit dochodcov, potom tych, co su na dobu urcitu a az potom mna.. toto je na rozhodnutí zamestnávateľa, čo ak nepotrebuje tvoje služby tvoje znalosti ... ale znalosti dôchodcu potrebuje... nepíšeš čo učíš čo neučíš ...
    a ked mi nemoze nariadit cerpanie dovolenky, moze mi nariadit zakaz vstupu na pracovisko s odovodnenim, ze pre mna nema ziadnu pracu a ziadnu pracu mi nebude zadavat? moze ma potrestat, ak napriek zakazu pridem do zamestnania, ale mam pravo byt v praci, aj ked mi zamestnavatel ziadnu pracu neda?
    Ja som nepísala, že Ti nemôže nariadiť dovolenku, zákon hovorí o dovolenke ktorú Ti môže nariadiť ale určite nie všetku dovolenku.
    A ak nemá pre teba prácu tak ako bolo spomenuté vyššie, že zamestnávateľ pre teba nemá prácu tak sú to prekážky na strane zamestnávateľa viď

    § 142
    Prekážky na strane zamestnávateľa

    Na začiatok

    (1) Ak zamestnanec nemôže vykonávať prácu pre prechodný nedostatok spôsobený poruchou na strojovom zariadení, v dodávke surovín alebo pohonnej sily, chybnými pracovnými podkladmi alebo inými podobnými prevádzkovými príčinami (prestoj) a nebol po dohode preradený na inú prácu, patrí mu náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (2) Ak zamestnanec nemohol vykonávať prácu pre nepriaznivé poveternostné vplyvy, poskytne mu zamestnávateľ náhradu mzdy najmenej 50 % jeho priemerného zárobku.

    (3) Ak nemohol zamestnanec vykonávať prácu pre iné prekážky na strane zamestnávateľa, ako sú uvedené v odsekoch 1 a 2, zamestnávateľ mu poskytne náhradu mzdy v sume jeho priemerného zárobku.

    (4) Ak zamestnávateľ vymedzil v písomnej dohode so zástupcami zamestnancov vážne prevádzkové dôvody, pre ktoré zamestnávateľ nemôže zamestnancovi prideľovať prácu, ide o prekážku v práci na strane zamestnávateľa, pri ktorej patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume určenej dohodou najmenej 60 % jeho priemerného zárobku. Dohodu podľa prvej vety nemožno nahradiť rozhodnutím zamestnávateľa.

    Vezmi si zákonník práce http://www.porada.sk/t56527-zakonnik...012-a.html#142 a čítaj.

    dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

    dacascoss
    dik, ja som pisal aj na inspektorat prace, ale mudrejsi z toho nie som
    a aj v niektorej z poradackych diskusii boli napisane rady, ako ist na PN, a v posledny den vypovednej doby oznamit zamestnavatelovi, ze trvam na tom, aby ma zamestnaval dalej.. a tato taktika mi bola poradena...
    len teraz ma zaskocil zamestnavatel tym, ze mi nariadil cerpat dovolenku, a zakazal mi prist na pracovisko, vyhovara sa na BOZP a ochranu majetku, ci co.. v zakone nic nie je o tom, ze ked mam dovolenku, tak ze nemozem prist na pracovisko, resp. nikde to nevidim osetrene..
    mi poradte, co s tym.. mozem prist na pracovisko, a robit si svoje veci, ci zamestnavatel ma moze postihnut za porusenie pracovnej discipliny, alebo nejak inak?

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    dacascoss Pozri príspevok
    dik, ja som pisal aj na inspektorat prace, ale mudrejsi z toho nie som
    a aj v niektorej z poradackych diskusii boli napisane rady, ako ist na PN, a v posledny den vypovednej doby oznamit zamestnavatelovi, ze trvam na tom, aby ma zamestnaval dalej.. a tato taktika mi bola poradena...
    len teraz ma zaskocil zamestnavatel tym, ze mi nariadil cerpat dovolenku, a zakazal mi prist na pracovisko, vyhovara sa na BOZP a ochranu majetku, ci co.. v zakone nic nie je o tom, ze ked mam dovolenku, tak ze nemozem prist na pracovisko, resp. nikde to nevidim osetrene..
    mi poradte, co s tym.. mozem prist na pracovisko, a robit si svoje veci, ci zamestnavatel ma moze postihnut za porusenie pracovnej discipliny, alebo nejak inak?
    s tebou je kazda diskusia asi márna, furt si melies svoje a vobec nechapes co ti tu vyssie pisali ...
    takze este raz: naco sa trepes do roboty, ked ti dal zamestnavatel vypoved, na pracovisku ta nechce a plati ti 100% priemernej mzdy ?

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    dacascoss Pozri príspevok
    dik, ja som pisal aj na inspektorat prace, ale mudrejsi z toho nie som prečo neprilepíš na poradu čo Ti napísali z IP?
    a aj v niektorej z poradackych diskusii boli napisane rady, ako ist na PN, a v posledny den vypovednej doby oznamit zamestnavatelovi, ze trvam na tom, aby ma zamestnaval dalej..a na základe čoho? a tato taktika mi bola poradena...
    len teraz ma zaskocil zamestnavatel tym, ze mi nariadil cerpat dovolenku, a zakazal mi prist na pracovisko, vyhovara sa na BOZP a ochranu majetku, ci co.. v zakone nic nie je o tom, ze ked mam dovolenku, tak ze nemozem prist na pracovisko, resp. nikde to nevidim osetrene..
    mi poradte, co s tym.. mozem prist na pracovisko, a robit si svoje veci, ci zamestnavatel ma moze postihnut za porusenie pracovnej discipliny, alebo nejak inak?
    v texte

    dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

    dacascoss
    ja som vychadzal aj z tejto diskusie
    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-177075.html
    i ked chapem, ze rozdiel je v rodicovskej dovolenke...
    ale skuste ma pochopit, ze citim krivdu.. da mi vypoved z nadbytocnosti, pricom moze prepustit inych, co im konci pracovny pomer 30.06.
    no a to nariadenie dovolenky a zakaz pristupu na pracovisko sa mi zda dost silna kava.. ja len, ze ci to zamestnavatel moze spravit, alebo nie.. ci ma na svoje kroky oporu v zakone..

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    dacascoss Pozri príspevok
    ja som vychadzal aj z tejto diskusie
    http://www.porada.sk/archive/index.php/t-177075.html
    i ked chapem, ze rozdiel je v rodicovskej dovolenke...
    ale skuste ma pochopit, ze citim krivdu.. da mi vypoved z nadbytocnosti, pricom moze prepustit inych, co im konci pracovny pomer 30.06.
    no a to nariadenie dovolenky a zakaz pristupu na pracovisko sa mi zda dost silna kava.. ja len, ze ci to zamestnavatel moze spravit, alebo nie.. ci ma na svoje kroky oporu v zakone..
    čo chceš robiť na pracovisku, keď máš nariadenú dovolenku ? Máš nedokončenú prácu, ktorú musíš nutné dorobiť ? Neboj, zamestnávatel si s tým poradí aj bez teba (keď si už nadbytočný).

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    dacascoss Pozri príspevok
    ale skuste ma pochopit, ze citim krivdu.Kurňa krivdu som cítila aj ja a o to väčšiu, že som sama s 10 ročným deckom Boli tam kolegyne, čo mali zarábajúcich manželov, kolega tesne pred dôchodkom, ktorý mohol požiadať o predčasný tak do čerta prečo práve ja??? Jednoducho preto, že zamestnávateľ sa tak rozhodol a basta. Buď sa budeš ľutovať a fúkať si bebíčko, alebo sa danej situácii postavíš čelom a začneš niekde inde.
    . da mi vypoved z nadbytocnosti, pricom moze prepustit inych, co im konci pracovny pomer 30.06.
    no a to nariadenie dovolenky a zakaz pristupu na pracovisko sa mi zda dost silna kava.. ja len, ze ci to zamestnavatel moze spravit, alebo nie.. ci ma na svoje kroky oporu v zakone.. Keby nemal oporu v zákone tak to nespraví
    no zrozumiteľnejšie to už asi nejde

    dacascoss je offline (nepripojený) dacascoss

    dacascoss
    ide mi o to, ze mam dojem, ze sa nas chce zamestnavatel zbavit preto, lebo sme v odboroch.. bol som aj predseda odborov.. a je zaujimave, ze pred nadbytocnost prepusta len nas, co sme v odboroch..

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.