Zavrieť

Porady

Daňový úrad mešká s vrátením preplatku dane z príjmu.

Zdravím. Dodnes (10.5. - posledný deň kedy je daňový úrad povinný vrátiť vzniknutý preplatok na dani z príjmu FO) mi neprišiel preplatok. Mám sa ísť spýtať na DÚ tých "super úžasných a milých" tiet alebo mám ešte pár dní počkať? Daňový úrad je vraj povinný zaplatiť úrok z omeškania každému daňovníkovi, ktorému do spomínaného dátumu nevrátil daňový preplatok 10% zo sumy preplatku. Hmm?
Usporiadat
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

Tweety Pozri príspevok
a prečo nie ešte dnes? šak tlf. fungujú a ide o tvoje peniaze

AK dnes zavoláš, môžete to ihneď aj vyriešiť a peniažky máš o jeden deň skôr.
Dnes majú vraj nestránkový deň.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Martin Karas Pozri príspevok
Dnes majú vraj nestránkový deň.
Ale zavolať môžeš.
0 0
kn-alka kn-alka

kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

Jarka jméno mé :)
Mimochodom, ak mali nejaké nejasnosti na DÚ, tak sa tetušky ozvali telefonicky alebo poslali predvolanie na doplnenie, príp. vysvetlenie.

Minulý týždeň som mala 2 prípady, kedy si predvolali daňovníka na doplnenie údajov, jeden menil trvalý pobyt a keďže žiadal preplatok poslať poštovou poukážkou, vyzvali ho na upresnenie adresy, a druhý prípad bol, že chýbalo potvrdenie zo školy dieťaťa, na ktoré sa žiadal daňový bonus.

Takže, ak boli nejaké problémy s daňovým priznaním, tetušky by sa už ozvali.
0 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

Tweety Pozri príspevok
Ale zavolať môžeš.
Nikto mi to nedvíha
0 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

kn-alka Pozri príspevok
Mimochodom, ak mali nejaké nejasnosti na DÚ, tak sa tetušky ozvali telefonicky alebo poslali predvolanie na doplnenie, príp. vysvetlenie.

Minulý týždeň som mala 2 prípady, kedy si predvolali daňovníka na doplnenie údajov, jeden menil trvalý pobyt a keďže žiadal preplatok poslať poštovou poukážkou, vyzvali ho na upresnenie adresy, a druhý prípad bol, že chýbalo potvrdenie zo školy dieťaťa, na ktoré sa žiadal daňový bonus.

Takže, ak boli nejaké problémy s daňovým priznaním, tetušky by sa už ozvali.
No mne sa nikto neozval ani nič
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Martin Karas Pozri príspevok
No mne sa nikto neozval ani nič
Keď sa nikto nezval z DU - tak to máš dobre .. a DU určite v termíne vyplatí - ešte furt nie je 12.teho (nebudú platiť penále, lebo to by museli zo zákona!)
A nevyplácajú to v jednom termíne.. podľa toho, ako stíhajú. (napr u nás 3.5. a 9.5. som videla už pripísané na účte. a napr poštou prišlo už v pondelok.
A tiež nezabudni, že aj banky môžu rôzne pripisovať platbu.
- nemáš tam ozaj prečo chodiť! - iba čo si tlak zvyšuješ http://www.porada.sk/t192715-vrateni...ml#post2045545
Naposledy upravil Katy a R : 11.05.12 at 10:16
0 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

Katy a R Pozri príspevok
Keď sa nikto nezval z DU - tak to máš dobre .. a DU určite v termíne vyplatí - ešte furt nie je 12.teho (nebudú platiť penále, lebo to by museli zo zákona!)
A nevyplácajú to v jednom termíne.. podľa toho, ako stíhajú. (napr u nás 3.5. a 9.5. som videla už pripísané na účte. a napr poštou prišlo už v pondelok.
A tiež nezabudni, že aj banky môžu rôzne pripisovať platbu.
- nemáš tam ozaj prečo chodiť! - iba čo si tlak zvyšuješ http://www.porada.sk/t192715-vrateni...ml#post2045545
No dúfam, že to dnes príde. Ešte ma napadla jedna vec - ja som za rok 2011 vyhral dve výhry - jedna v hodnote 400€ a druhá v hodnote 500€. Ale keďže som zarobil za minulý rok "iba" 1000€ v hrubom - daň by som platiť nemal. Možno aj pre toto to mešká.
0 0
tuta tuta

tuta je offline (nepripojený) tuta

ale z výhier daň platíš, tam nie je nárok na uplatnenie nezdaniteľnej čiastky
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Martin Karas Pozri príspevok
No dúfam, že to dnes príde. Ešte ma napadla jedna vec - ja som za rok 2011 vyhral dve výhry - jedna v hodnote 400€ a druhá v hodnote 500€. Ale keďže som zarobil za minulý rok "iba" 1000€ v hrubom - daň by som platiť nemal. Možno aj pre toto to mešká.
No vera hej, ako sa píše,
daň z výhier platíš. Teda máš zle vyplnené daňové priznanie, zrejme. A preplatok nebude ako očakávaš skoro 200 eur ale len dákych 20 eur.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin Karas Pozri príspevok
No dúfam, že to dnes príde. Ešte ma napadla jedna vec - ja som za rok 2011 vyhral dve výhry - jedna v hodnote 400€ a druhá v hodnote 500€. Ale keďže som zarobil za minulý rok "iba" 1000€ v hrubom - daň by som platiť nemal. Možno aj pre toto to mešká.
aký typ DP si podával ?

A sme asi doma - DP máš zle spracované, preplatok dane zo závislej činnosti bol započítaný na nedoplatok dane z výhry (§ 8) a žiadny preplatok ti nevrátia.
Príjem z výhry je pasívny príjem, kde nie je možné uplatniť NČZD.
0 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

veronikasad Pozri príspevok
aký typ DP si podával ?

A sme asi doma - DP máš zle spracované, preplatok dane zo závislej činnosti bol započítaný na nedoplatok dane z výhry (§ 8) a žiadny preplatok ti nevrátia.
Príjem z výhry je pasívny príjem, kde nie je možné uplatniť NČZD.
Tak prečo mi na daňovom úrade tvrdili, že ja daň z výhry platiť nebudem? Som študent VŠ denného štúdia. Ja sa do týchto daňových vecičiek nerozumiem, tak som sa bol pekne niekedy vo februári pýtať na daňovom, povedal som im, že som vyhral veci v hodnote 900€, som študent VŠ denného štúdia a môj príjem za minulý rok bol cca 1000€ brutto.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin Karas Pozri príspevok
Tak prečo mi na daňovom úrade tvrdili, že ja daň z výhry platiť nebudem? Som študent VŠ denného štúdia. Ja sa do týchto daňových vecičiek nerozumiem, tak som sa bol pekne niekedy vo februári pýtať na daňovom, povedal som im, že som vyhral veci v hodnote 900€, som študent VŠ denného štúdia a môj príjem za minulý rok bol cca 1000€ brutto.
§ 9
Príjmy oslobodené od dane
Na začiatok



(2) Od dane sú oslobodené aj

...
l) výhry v lotériách a iných podobných hrách prevádzkovaných na základe povolenia vydaného podľa osobitných predpisov, 56) a obdobné výhry zo zahraničia
m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 165, 97 eura za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie

1. cena z verejnej súťaže, cena zo súťaže, v ktorej je okruh súťažiacich obmedzený podmienkami súťaže, alebo ak ide o súťažiacich vybratých usporiadateľom súťaže, okrem odmeny zahrnutej do tejto ceny za použitie diela alebo výkonu, ak je súčasťou tejto ceny,
2. výhra z reklamnej súťaže alebo zo žrebovania,
3. cena zo športovej súťaže, pričom od dane nie sú oslobodené ceny zo športových súťaží prijaté daňovníkmi, ktorých športová činnosť je inou samostatnou zárobkovou činnosťou (§ 6),

čo nie je tvoj prípad. Či si alebo nie si študentom denného štúdia nemá na zdaňovanie žiadny vplyv. Zmena v zákona (zdaňovanie pasívneho príjmu) platí od 1.1.2011 a tvoj účtovník (bývalý pracovník DU) ju asi nepostrehol.
2 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

hmm..ja som z toho jeleň. Na daňovom aj môj "účtovník" mi povedali, že ak som nezarobil viac ako 2000 eur aj nejaké drobné tak daň platiť nemusím a vrátia mi preplatok no vidím to tak, že tam v pondelok pre istotu pôjdem. Ale keby som to mal zle vyplnené, tak by ma nekontaktovali?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin Karas Pozri príspevok
hmm..ja som z toho jeleň. Na daňovom aj môj "účtovník" mi povedali, že ak som nezarobil viac ako 2000 eur aj nejaké drobné tak daň platiť nemusím a vrátia mi preplatok no vidím to tak, že tam v pondelok pre istotu pôjdem. Ale keby som to mal zle vyplnené, tak by ma nekontaktovali?
Tvoj príjem prekročil 1/2 NČZD, nie je možné uplatniť zdaňovanie podľa § 46 ZoDzP. NČZD bola v roku 2011 znížená oproti roku 2010 (v roku 2010 aby si sa do tejto sumy zmestil).
0 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

veronikasad Pozri príspevok
Tvoj príjem prekročil 1/2 NČZD, nie je možné uplatniť zdaňovanie podľa § 46 ZoDzP. NČZD bola v roku 2011 znížená oproti roku 2010 (v roku 2010 aby si sa do tejto sumy zmestil).
Ten príjem sa počíta v hrubom či čistom? Idem si pozrieť presnú sumu, moment
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin Karas Pozri príspevok
Ten príjem sa počíta v hrubom či čistom? Idem si pozrieť presnú sumu, moment
v hrubom
0 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

veronikasad Pozri príspevok
v hrubom
Takže za rok 2011 som zarobil 833,75€ v hrubom.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin Karas Pozri príspevok
Takže za rok 2011 som zarobil 833,75€ v hrubom.
doplň ešte sumu výhry
0 0
Martin Karas Martin Karas

Martin Karas je offline (nepripojený) Martin Karas

veronikasad Pozri príspevok
doplň ešte sumu výhry
notebook - 412,34€
mobil - 346€
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Martin Karas Pozri príspevok
notebook - 412,34€
mobil - 346€
hádzal si "cifry" z brucha - nakoniec mám pre teba dobrú správu - je to menej ako 1/2 NČZD, ak máš DP správne vyplnené podľa § 46, DU ti preplatok dane zo závislej činnosti vráti. Ak ti ho účtovník vyplnil nesprávne, môžeš podať dodatočné DP.

To zistíš v pondelok u správkyne dane.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať