Zavrieť

Porady

MERACE TEPLA

komunikatívna
Ahoj poradaci, ako zistim ze mam pokazeny resp. mi zle nabieha pomerovy merac v byte?
Dakujem
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

Ďakujem Peter za dalšie prilohy aj za upresnenie odpisu tepla, inak Techem, ktorý spracovava faktury za teplo v tunajšom OSBD si učtuje za každu fa 220.-Sk, preto som sa pýtala. Ale neboj aj ja robim v mojom panelaku od sukromneho psychologa, cez policajta až po ekonoma všetko :p . Určite raz budeme za to dobre odmenení ... ale nie v tomto storoci..xixi.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Minulý týždeň nám montovali digitálne merače na radiátory. Naša dom.dôverníčka nám povedala, že 1 dielik bude stáť okolo 2 až 3 Sk.Čo to je prosím Vás ten dielik ? Ja na mojom merači v jednej izbe za 10 dní mám číslo / išli sme od nuly / 345. To sú tie dieliky ? Ďakujem
Naposledy upravil Bambit : 25.02.06 at 10:20
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Bambit
Minulý týždeň nám montovali digitálne merače na radiátory. Naša dom.dôverníčka nám povedala, že 1 dielik bude stáť okolo 2 až 3 Sk.Čo to je prosím Vás ten dielik ? Ja na mojom merači v jednej izbe za 10 dní mám číslo / išli sme od nuly / 345. To sú tie dieliky ? Ďakujem
Ano to su dieliky ale zalezi aky typ mate od akeho vyrobcu proste musis vediet co to vlastne tam mas namontovane a ako to funguje
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Máme namontované merače od firmy Techem typ TTO.Tieto typy sú vybavené dvoma teplotnými snímačmi. Jeden sníma teplotu radiátora a druhý sníma teplotu v miestnosti. Na displeji sa nám zobrazujú 4 hodnoty.
Prvá hodnota - počet jednotiek aktuálnej spotreby
Druhá -"- - počet jednotiek za minulý rok
Tretia -"- - posledné štyri miesta čísla prístroja
Štvrtá -"- - prvé štyri miesta čísla prístroja

Ja som len chcela vedieť že či tie namerané čísla v prvej hodnote sa nazývajú dieliky, pretože za desať dní ja mám na piatich radiátoroch spolu ak to zrátam1.411 dokopy. No ak by to mali byť dieliky a jeden má hodnotu cca 2,-Sk vychádzalo by mi to , že za tých 10 dní som minula 2.822,- Sk ?
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Bambit
Máme namontované merače od firmy Techem typ TTO.Tieto typy sú vybavené dvoma teplotnými snímačmi. Jeden sníma teplotu radiátora a druhý sníma teplotu v miestnosti. Na displeji sa nám zobrazujú 4 hodnoty.
Prvá hodnota - počet jednotiek aktuálnej spotreby
Druhá -"- - počet jednotiek za minulý rok
Tretia -"- - posledné štyri miesta čísla prístroja
Štvrtá -"- - prvé štyri miesta čísla prístroja

Ja som len chcela vedieť že či tie namerané čísla v prvej hodnote sa nazývajú dieliky, pretože za desať dní ja mám na piatich radiátoroch spolu ak to zrátam1.411 dokopy. No ak by to mali byť dieliky a jeden má hodnotu cca 2,-Sk vychádzalo by mi to , že za tých 10 dní som minula 2.822,- Sk ?
Nie celkom ano ta prva hodnota su tie dieliky.. ale este jednu vec si treba uvedomit ze kazdy merac ma este nastaveny koeficient, ktorym sa nasobi to mnozstvo dielikov a navyse to je uplna haluz ze to je 2sk za dielik to nemoze vediet a pousalizovat takto vseobecne.
Musis si este zistit ako Vam to rozuctovavaju a aku mate zmluvu o spolocenstve resp. sprave. a tam by ste mali mat presne uvedene ako sa to rata.
Inak je to presne vymedzene vo vyhlaske Uradu pre regulaciu platnej od 1.1.2006. Uz som ju hore prilepoval spolu s listom rozuctovania tepla..Pozri si to
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Ďakujem za odpoveď, ani mne sa to nezdalo ,že by to malo toľko stáť, pretože mesačne dávame zálohovo na kúrenie 2.274,-. Ale ja sa to pokúsim zistiť u nášho správcu t.j. OSBD. Ďakujem
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Pár info o tomto probléme a o meračoch tepla ako aj o pomerových rozdeľovačoch nájdete napr. tu:Ešte by som chcel pripomenúť, že zásobovanie teplom je komplexný problém, kde jedno opatrenie ovplyvňuje druhé, takže ideálne je riešiť všetko čo súvisí s "teplom v dome" naraz.

Meranie tepla v bytoch pomocou pomerových rozdeľovačov bez súčasnej montáže termoregulačných ventilov a bez vyregulovania stúpačiek a horizontálnych rozvodov môže viesť k nesprávnemu rozpočítavaniu spotreby tepla.

Dobré je nechať si zhodnotiť hospodárnosť prevádzky tepelných zariadení v dome, prípadne urobiť energetický audit, a na základe výsledkov týchto dokumentov celý dom energeticky "ošetriť" = vystabilizovať vykurovací systém a rozvody, vhodne zatepliť a vymeniť otvorové výplne.

Peter
Naposledy upravil PeterNR : 06.03.06 at 10:40
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

PeterNR
Pár info o tomto probléme a o meračoch tepla ako aj o pomerových rozdeľovačoch nájdete napr. tu:
Ešte by som chcel pripomenúť, že zásobovanie teplom je komplexný problém, kde jedno opatrenie ovplyvňuje druhé, takže ideálne je riešiť všetko čo súvisí s "teplom v dome" naraz.

Meranie tepla v bytoch pomocou pomerových rozdeľovačov bez súčasnej montáže termoregulačných ventilov a bez vyregulovania stúpačiek a horizontálnych rozvodov môže viesť k nesprávnemu rozpočítavaniu spotreby tepla.

Dobré je nechať si zhodnotiť hospodárnosť prevádzky tepelných zariadení v dome, prípadne urobiť energetický audit, a na základe výsledkov týchto dokumentov celý dom energeticky "ošetriť" = vystabilizovať vykurovací systém a rozvody, vhodne zatepliť a vymeniť otvorové výplne.

Peter
Plne suhlasim, my to vsetko mame.. akurat ze budem regulovat este raz. Sme novy barak mame vlastnu kotolnu, kolaudacia bola v novembri 2003, hovoril som z vlastnej skusenosti a myslim ze tema bola zalozena trochu o inom..
Myslim, ze kazdy kto si trosku nastuduje tuto problematiku a dostane sa az na PRVN, pripadne ine merace tepla, tak tuto torturu zacinajucu energet. auditom a konciac meracmi uz ma za sebou..
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Este nieco nahodne som nasiel po pokece so slavica, velmi dobre spracovanu problematiku PRVN a tymto som zostal zaskoceny a musim sa priklonit k nazoru ze system VIPA je lepsi ako PRVN..
Prikladam spomenuty dokument stoji za to si to precitat. Dufam, ze autor tohto prispevku nebude proti..
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Peterf
Plne suhlasim, my to vsetko mame.. akurat ze budem regulovat este raz. Sme novy barak mame vlastnu kotolnu, kolaudacia bola v novembri 2003, hovoril som z vlastnej skusenosti a myslim ze tema bola zalozena trochu o inom..
Myslim, ze kazdy kto si trosku nastuduje tuto problematiku a dostane sa az na PRVN, pripadne ine merace tepla, tak tuto torturu zacinajucu energet. auditom a konciac meracmi uz ma za sebou..
No, my to ešte nemáme, náš dom má 50 rokov, a v podstate všetko treba vymeniť resp. urobiť nanovo. Preto je to pre mňa aktuálna téma. U nás v dome sú ľudia, ktorým regulovanie stúpačiek, montáž TRV, en. audit a pod. nič nehovorí, a myslia si, že inštalácia meračov to všetko vyrieši...
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

Prosím Vás poradte mi . Vo februári nám montovali merače na radiátory. Kým sme ich nemali bolo v byte veľmi príjemne a hlavne teplo. Keď sme išli s deťmi z vonku domov až sme sa vždy tešili , že ideme do tepla. Teraz keď máme merače namontované, máme stále v byte zimu aj keď ich mám stále zapnuté naplno. Nemám z čoho uťahovať, pretože by som prijala to čarovné teplo v byte , ktoré sme mali predtým. Ja som si myslela, že to bude fungovať tak, že keď mi bude teplo, tak si ho stiahnem na nižšiu teplotu. Ale je to práve opak, pri televízore sedíme všetci vo svetroch. Vrch radiátora je teplý asi len tak 20 cm od vrchu a spodok je sústavne studený. Poradte mi na koho sa mám obrátiť. Na OSBD som sa pýtala či predtým ako nám merače namontovali, či nám vyregulovali stupačky. Povedali mi , že stupačky nevyregulovali, že to sa nemusí vždy, len nám robili nejaký projekt. Pýtam sa , ten projekt je to že prišli do každého bytu, spočítali články radiátorov a zobrali si za to z každého napr. 4 izbového 765,- Sk ?Čo mám robiť, aby som v byte mala tak teplo ako predtým .
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Bambit máš na mysli pomerové rozdeľovače (tzv. merače) alebo termoregulačné ventily?

Ani jedno ani druhé nemôže obmedziť vykurovací výkon radiátora - prvé len meria koľko tepla radiátor odovzdal, druhé zase automaticky reguluje prietok vody v radiátore podľa rozdielu nastavenej teploty na TRV a teploty vzduchu v miestnosti.

Ak je vám stále zima, a predtým nebola, tak je problém v nižšej teplote a / alebo v menšom prietoku vykurovacej vody v systéme. Treba zistiť príčinu, a reklamovať že máte zimu. Majú ostatní vlastníci tiež chladnejšie? Btw len pre istotu si zmeraj teplotu v byte. Podľa smernice by mala byť v obytných priestoroch 20 °C.
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

PeterNR
Bambit máš na mysli pomerové rozdeľovače (tzv. merače) alebo termoregulačné ventily?

Ani jedno ani druhé nemôže obmedziť vykurovací výkon radiátora - prvé len meria koľko tepla radiátor odovzdal, druhé zase automaticky reguluje prietok vody v radiátore podľa rozdielu nastavenej teploty na TRV a teploty vzduchu v miestnosti.

Ak je vám stále zima, a predtým nebola, tak je problém v nižšej teplote a / alebo v menšom prietoku vykurovacej vody v systéme. Treba zistiť príčinu, a reklamovať že máte zimu. Majú ostatní vlastníci tiež chladnejšie? Btw len pre istotu si zmeraj teplotu v byte. Podľa smernice by mala byť v obytných priestoroch 20 °C.
Nám montovali aj ventily aj merače od firmy Techem typ TTO. Na ventile máme 4 stupnice. My osobne to máme zapnuté stále na 4, vtedy sú radiátory teplé len z vrchu. Keď to stiahnem na 3 , radiátor úplne ochladne. Aj susedia sa sťažujú, že majú zimu.Kvôli tomu som si aj kúpila izbové teplomery. V obývačke a v jednej detskej izbe máme 18°C v ostatných miestnostiach, hovorím keď to je stále na 4, máme 20°C.Pán PeterNR Vy mi neviete povedať, čo to je ten projekt ? a či musia byť vyregulované stupačky ? Sme 48 bytová jednotka.
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

tak ako spominal Peter je to hlavne sposobene zníženým prietokom v sustave, ale to, že máš na polovicu chladne radiatory može byt sposobene aj tým, že nemate dostatočne odvzdušnene radiatory, kedže predpokladam, že odvzdušnovaky maju len vrchne byty. Problem može byt aj v tom ak maš radiator zle vyspadovaný alebo, že maš snimač teploty prikyty /napr.zavesom, stolom .../ Možem ti poradit len jednu vec, avšak je to treba urobit velmi opatrne: skus odvzdušnit radiator cez ventil, ktorý vám namontovali dvoma klučmi, ktore musiš odtahovat každy v opačnom smere. U nas to mnohým pomohlo, ale ak nemaš odvahu zavolaj si udržbu OSBD alebo mojho mangela....
0 0
Halli Halli

Halli je offline (nepripojený) Halli

...ešte k projektu: ten bol potrebny na to, aby optimalne mohli prednastavit ventil, ktorý je pod termostatickou hlavicou na určitý prietok. Projekt zohladňuje počet člankov a aj s tým spojenu polohu bytov..v bytoch je tento prietok preto rozdielny..
ešte ma napadlo, že možeš mat aj ventil zanesený nečistotou a preto nemusi radiator hriat ako treba, ale ak je to na každom radiatore, tak to nebude asi ono...
0 0
Bambit Bambit

Bambit je offline (nepripojený) Bambit

slavica
tak ako spominal Peter je to hlavne sposobene zníženým prietokom v sustave, ale to, že máš na polovicu chladne radiatory može byt sposobene aj tým, že nemate dostatočne odvzdušnene radiatory, kedže predpokladam, že odvzdušnovaky maju len vrchne byty. Problem može byt aj v tom ak maš radiator zle vyspadovaný alebo, že maš snimač teploty prikyty /napr.zavesom, stolom .../ Možem ti poradit len jednu vec, avšak je to treba urobit velmi opatrne: skus odvzdušnit radiator cez ventil, ktorý vám namontovali dvoma klučmi, ktore musiš odtahovat každy v opačnom smere. U nas to mnohým pomohlo, ale ak nemaš odvahu zavolaj si udržbu OSBD alebo mojho mangela....
Slávica ak si z Trenčianskeho kraja, tak by si mi toho Tvojho mangela mohla na chvíľku požičať ak je taký šikovný - pretože ja mám toho svojho tzv. televízneho maniaka / celý deň vie presedieť pri televízore a nič doma neurobiť. Keď mu niečo poviem, aby opravil tak ma milión päť výhovoriek, že on nieje opravár atď .... Ale čo už narobím, musela som si na to zvyknúť/ Ďakujem Ti za rady, v pondelok zavolám na OSBD nech sa prídu na to pozrieť a chcela som sa ešte spýtať na to vyregulovanie stupačiek, keď mi po telefóne z OSBD povedali že na každom paneláku to robiť nemusia. Kedy je to potrebné urobiť ?Nemusia to pred tým ako osadia ventile a merače ?
0 0
Peterf Peterf

Peterf je offline (nepripojený) Peterf

Bambit
Slávica ak si z Trenčianskeho kraja, tak by si mi toho Tvojho mangela mohla na chvíľku požičať ak je taký šikovný - pretože ja mám toho svojho tzv. televízneho maniaka / celý deň vie presedieť pri televízore a nič doma neurobiť. Keď mu niečo poviem, aby opravil tak ma milión päť výhovoriek, že on nieje opravár atď .... Ale čo už narobím, musela som si na to zvyknúť/ Ďakujem Ti za rady, v pondelok zavolám na OSBD nech sa prídu na to pozrieť a chcela som sa ešte spýtať na to vyregulovanie stupačiek, keď mi po telefóne z OSBD povedali že na každom paneláku to robiť nemusia. Kedy je to potrebné urobiť ?Nemusia to pred tým ako osadia ventile a merače ?
Boze dobry mangel... skoro ako moj tatko..
nastastie mne sa chce viac
0 0
Orim Orim

Orim je offline (nepripojený) Orim

Keď sa hovorí o temostatizácii a hydraulickom vyregulovaní, ľudia nevedia presne o čo ide. Skúsim to tu tak na hrubo popísať.

Hydraulická regulácia zabezpečuje aby sa teplonosná kvapalina dostala všade tam kde má byť a to v takom množstve, aby bola zabezpečená v bytoch teplota 20°C (obvykle). K tomu sa spracováva projekt aby sa mohli tieto regulačné prvky optimálne nastaviť. Nastavuje sa to v závislosti od tlaku, teploty, prietoku teplonosného média a výkonu radiátorov. V podstate ide o priškrtenie prietoku teplonosného média a to na niekoľkých miestach. Obvykle to býva na päte domu (vchodu), dole na stúpačkách a aj na jednotlivých rádiátoroch. V závislosti od výkonu radiátora tento je buď celý teplý, alebo len čiastočne. Pokiaľ by sa dala kvalitnešia regulácia v závislosti od tlaku a prietoku a nastavenia prepúšťa teplonosné médium skratkou medzi vtokom a výtokom stúpačky. Je to v prípade, keď sa zavrú ventily alebo len privrú.

Temostatizácia je namontovanie termostatickej hlavice na radiátor, ktorá v závislosti od nastavenia, teploty okolia, otvára a zatvára prietok v radiátore.

Pomerové merače (rozdelovač nákladov spotrebovaného tepla) len nepriamo merajú to čo kto spotreboval a nemajú žiadny vplyv na výkon radiátora a teplo v miestnosti.

Keď je radiátor hore teplý dole studený môže to ukazovať na správnu funkciu termostatickej hlavice, ale treba vyskúšať iné nastavenie a tu by sa veľkosť teplej plochy mala zmeniť.
Ono to môže byť v poriadku aj keď je celý radiátor studený. Vtedy je asi v miestnosti také teplo, že termostatická hlavica veľmi znížila prietok, alebo ho celkom uzatvorila.
Potom je tu ešte poslená varianta, že je to všetko poddimezované a nefunguje to tak ako by malo. To chce potom všetko znovu prerátať a nastaviť.

Ešte jedna vec chytíte radiátor a je "studený" čo je to studený, on je studenší vzhľadom k teplote vašej ruky. Vy máte teplú ruku okolo 36°C. Všetko čo je pod túto hodnotu sa mu zdá chladnejšie alebo studené. Pri rovnakej teplote dreva alebo železa pri dotyku s ním sa vám zdá, že železo je studenšie a to preto, že rýchlejšie odvádza teplo z vašej ruky.

V pripade, že mi niekto tvdrdí, že radiátory nehrejú a ide mi to ukázať mám dotykový teplomer, ktorý opriem o radiátor a dotyčnému ukážem, že má teplotu napríklad 29°C ale pri dotyku pôsobí že je studený. Samozrejme druhý teplomer na stole alebo niekde v strede miestnosti ukazuje teplotu napríklad 21°C. Vtedy to funguje tak ako má.

To by bolo tak zhruba všetko.
0 0
PeterNR PeterNR

PeterNR je offline (nepripojený) PeterNR

Táto téma bola uzatvorená z dôvodu duplicity. Diskusia o meračoch tepla ďalej pokračuje na téme "Merače tepla".
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať