Zavrieť

Porady

Refinancovanie hypotéky

Ahojte, prosím vás riešime doma teraz problém s hypotékou. Momentálne máme hypotéku z VUB, kde platíme úrok 6,94 %. Koniec fixácie máme o 1,5 roka. Uvažujeme či refinancovať teraz, ale počkať do konca fixácie. Unictedit momentálne ponúka úrok 4,3 %. Čo by ste urobili vy - vzhľadom na situáciu Grécko a euro. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    4326 Pozri príspevok
    Platíme 380 €, nová splátka 319 €. No teraz máme nesplatených 51 000 a úver by bol 53 000 - aj s pokutou 4%. Teda tých 319€ je zo sumy 53 000€. Keby človek vedel aké budú úroky za 1,5 roka.
    no ak sa to preráta, nepovedal si dlžku splácania, ale v UCBL to podľa daných parametrov vychádza na 21 rokov a celkom bez poplatku za vedenie úverového účtu zaplatíš 80 388 € a vo VUB pri súčasnom nastavení a výške úrokov vychádza dlžka splácania 22 rokov a 3 mesiace a výška úveru + úroky bez poplatku za vedenie úverového účtu čo je (801 €) celkom na 101 366,76 € t.j. pri súčasnom stave sa ti oplatí refinancovať, lebo ušetríš 20 978,76 € (od tejto čiastky odpočítaj náklady s refinancovaním....) rátal som to že z UCBL berieš 53 000 € a z VUB 51 000 €...
    Naposledy upravil Ice dive : 21.05.12 at 18:34

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    4326 Pozri príspevok
    Ahojte, prosím vás riešime doma teraz problém s hypotékou. Momentálne máme hypotéku z VUB, kde platíme úrok 6,94 %. Koniec fixácie máme o 1,5 roka. Uvažujeme či refinancovať teraz, ale počkať do konca fixácie. Unictedit momentálne ponúka úrok 4,3 %. Čo by ste urobili vy - vzhľadom na situáciu Grécko a euro. Ďakujem
    ja som mal kedysi 8,5% a mal som moznost dostat 3,75% a predsa sa mi neoplatilo refinancovat ...
    ale vsak skus, banka sa potesi a ty zaplačeš ... teda pokial sa bavime o refinancovani mimo refixu ...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    pokiaľ viem, tak VUB mala poplatok za predčasné splatenie 4 % z dlžnej sumy minimálne 166 €..., poplatok za kataster je 66 € (ak sa nepodáva elektronicky), otázkou, je či potrebuješ ešte nový posudok na nehnuteľnosť... či máš poplatok za vedenie úverového účtu vo VUB je tušim 3 € v UCL neviem či takýto poplatok účtujú

    aká je tvoja aktuálna splátka a aká by bola, pri refinancovaní aka aj tvoja momentálna situácia, napr. skrátiš si dobu splácania... takže pokiaľ nedáš bližšie údaje o úvere, ťažko ti radiť čo robiť a ako sa zariadiť... je to podľa mňa dosť individuálne, a zas na druhej strane VUB ti môže dať aj protiponuku, ak by si chcel odchádzať...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    bubkoch Pozri príspevok
    ja som mal kedysi 8,5% a mal som moznost dostat 3,75% a predsa sa mi neoplatilo refinancovat ...
    ale vsak skus, banka sa potesi a ty zaplačeš ... teda pokial sa bavime o refinancovani mimo refixu ...
    to si sa chystal ísť do Tatra Banky? lebo také % sú podľa mňa len na rok na nalákanie klienta a potom si to v druhom roku kráľovsky doplatí...

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Ice dive Pozri príspevok
    to si sa chystal ísť do Tatra Banky? lebo také % sú podľa mňa len na rok na nalákanie klienta a potom si to v druhom roku kráľovsky doplatí...
    ano, zobral som 3,75% na rok (novy hypo, tych8,5% som splatil uplne) a kralovsky sa mi to oplatilo ... po roku mi znizili na 3,65% este skor ako som stihol otvorit usta na pobocke ...

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    bubkoch Pozri príspevok
    ano, zobral som 3,75% na rok (novy hypo, tych8,5% som splatil uplne) a kralovsky sa mi to oplatilo ... po roku mi znizili na 3,65% este skor ako som stihol otvorit usta na pobocke ...
    tak čo teda, v druhom príspevku píšeš, že sa ti to neoplatilo... teraz oplatilo...
    bubkoch nechaj tak, je to ovela zlozitejsie, novy hypo nebol na splatenie starej

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ice dive Pozri príspevok
    pokiaľ viem, tak VUB mala poplatok za predčasné splatenie 4 % z dlžnej sumy minimálne 166 €..., poplatok za kataster je 66 € (ak sa nepodáva elektronicky), otázkou, je či potrebuješ ešte nový posudok na nehnuteľnosť... či máš poplatok za vedenie úverového účtu vo VUB je tušim 3 € v UCL neviem či takýto poplatok účtujú

    aká je tvoja aktuálna splátka a aká by bola, pri refinancovaní aka aj tvoja momentálna situácia, napr. skrátiš si dobu splácania... takže pokiaľ nedáš bližšie údaje o úvere, ťažko ti radiť čo robiť a ako sa zariadiť... je to podľa mňa dosť individuálne, a zas na druhej strane VUB ti môže dať aj protiponuku, ak by si chcel odchádzať...

    Platíme 380 €, nová splátka 319 €. No teraz máme nesplatených 51 000 a úver by bol 53 000 - aj s pokutou 4%. Teda tých 319€ je zo sumy 53 000€. Keby človek vedel aké budú úroky za 1,5 roka.

    myara je offline (nepripojený) myara

    myara
    ja som refinancovala 2x, ale vzdy v tej istej banke, raz to bolo mimo fixu, a pokutu sme neplatili, lebo sme u nich zostali, ale tykalo sa to len HU, nie spotrebaku, za ten sme uz pokutu platili, ale aj tak sa nam to oplatilo, aj ked sme platili znalecky a poplatky na katastri, a dokonca sme platili aj poplatok za poskytnutie noveho uveru
    treba si to vsetko zratat

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    myara Pozri príspevok
    ja som refinancovala 2x, ale vzdy v tej istej banke, raz to bolo mimo fixu, a pokutu sme neplatili, lebo sme u nich zostali, ale tykalo sa to len HU, nie spotrebaku, za ten sme uz pokutu platili, ale aj tak sa nam to oplatilo, aj ked sme platili znalecky a poplatky na katastri, a dokonca sme platili aj poplatok za poskytnutie noveho uveru
    treba si to vsetko zratat

    To sa dá v tej istej banke? Lebo aj to sme sa vo VUB pýtali, ale náš poradca má vždy len jednu odpoveď -nedá sa až po fixe ............

    myara je offline (nepripojený) myara

    myara
    4326 Pozri príspevok
    To sa dá v tej istej banke? Lebo aj to sme sa vo VUB pýtali, ale náš poradca má vždy len jednu odpoveď -nedá sa až po fixe ............
    mozno nie v kazdej, ale v SLSP to islo bez problemov

    myara je offline (nepripojený) myara

    myara
    teraz ma napadlo, ze to vlastne nebolo tak uplne bez problemov, lebo sme si museli zobrat vyssiu sumu, nez sme mali predtym, neviem o kolko to bolo, ale nam to nevadilo, lebo sme posplacali 2 ine uvery v PSS + nam zostala celkom pekna ciastka, a tu sme na rok dali do banky na vyhodny urok a o rok sme to pouzili ako mimoriadnu splatku HU

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Ďakujem vám veľmi pekne, aj za prepočty aj za poznámku a tom, že sa dá žiadať aj v pôvodnej banke. Lebo to nám náš poradca zatajil a povedal, že sa máme ozvať až po fixácii. Presne tak ako si to prerátal Ice dive - to máme aj nastavené, UCBL 53 000 a VUB 51 000. Teda skúsime zatlačiť najprv na VUB a ak nie tak pravdepodobne budeme refinancovať. Ďakujem ešte raz.

    Ice dive je offline (nepripojený) Ice dive

    Ice dive
    inak treba mať ešte na pamäti, že vždy sa to prerátava na aktuálny stav... nikdy človek pri takom záväzku ako hypotéka, nebude mať rovnakú splátku celé obdobie t.j. aj tá úspora je len hypotetická... nakoľko o rok pri zmene fixu, to už nemusí byť pravda...

    4326 je offline (nepripojený) 4326

    4326
    Veď to, pri zmene fixu............ osobne sa obávam toho, že úroky porastú. Po návšteve VUB mi bolo povedané, že nie je možné žiadať o prehodnotenie úroku pred ukončením refixácia ani o nový úver, čo sa mi osobne nechce veriť, nakoľko náš poradca je totálne nemehlo. No a prvá veta bola, že VÚB nám taký úrok určite neponúkne......... Teraz je otázne ako budú úroky vyzerať o 1,5 roka...........

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    chcem sa spýtať, vzhľadom na aktuálnu situáciu v Grécku - nakoľko sa vyskytli poradcovia, ktorí odporúčajú previesť hypotekárne úvery do cudzích mien - USD a pod, čo si o tom myslíte?

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Braňo Pozri príspevok
    chcem sa spýtať, vzhľadom na aktuálnu situáciu v Grécku - nakoľko sa vyskytli poradcovia, ktorí odporúčajú previesť hypotekárne úvery do cudzích mien - USD a pod, čo si o tom myslíte?
    a dovod ?

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Braňo Pozri príspevok
    chcem sa spýtať, vzhľadom na aktuálnu situáciu v Grécku - nakoľko sa vyskytli poradcovia, ktorí odporúčajú previesť hypotekárne úvery do cudzích mien - USD a pod, čo si o tom myslíte?
    ...blbosť, ak si zobereš v USD alebo CHF a plat bereš v EUR, ktoré by prípadne strácalo na sile, tak ti splátka v USD ostane na tej istej sume,ale ty USD budeš kupovať drahšie a drahšie... príklad splátku máš 200 USD, ktoré teraz stoja 159,44 EUR, ak by EURo oslabovalo tak by si za polroka mohol za 200 USD platiť 170 EUR...v Maďarsku by ti ľudia, čo brali hypotéky v CHF vedeli porozprávať, ale veľa veselého by si sa nedozvedel...
    Na 1,5 roka do konca fixácie sa neoplatí, poplatky a pokuty by boli väčšie + čas čo treba tomu venovať. Po skončení fixácie, už netreba prijať žiadnu ďalšiu fixáciu, je to totiž služba naviac a za služby sa platí. Treba si pozrieť zmluvu, či sa v nej úroková sadzba mimo obdobia fixácie odvíja podľa EURIBOR + marža banky a po skončení fixácie prehodnotiť aj konkurenčné ponuky. Netreba zabudnúť, že úroková sadzba je len jednou zložkou celkovej ceny pôžičky (RPMN), banky sú povinné oboznámiť Vás s ročnou percentuálnou mierou nákladov, trvajte na tom a podľa tohoto čísla sa rozhodnite.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.