Zavrieť

Porady

dedičské konanie

V novembri 2009 zomrel matkin mladší brat, ktorý bol vlastníkom nehnuteľnosti a solidneho hnuteľného majetku. Zomrel náhle a z môjho hľadiska aj zanedbaním podania zdravotnej pomoci matkinou sestrou a jej rodinou. V tom období sa dotyčná sestra viacmenej starala o ich matku, čiže moju starú matku. Dodávam, že túto takzvanú starostlivosť nebohý brat mojej mamy telefonicky a pri osobných rozhovoroch niekoľko krát spochybnil.


Po smrti brata sa moja matka, myslím že právom, chcela informovať o dedičskom vysporiadaní pozostalosti, nakoľko matkin brat nikdy nebol ženatý a nemal žiadne deti a stará mama, ktorá žila približne do 1 roka pred úmrtím so synom v dome už nebola dostatočne spôsobilá sa o tieto záležitosti postarať. Podľa podaných informácií spomínanou sestrou,bol dom prepísaný na starú mamu, ktorá už v tom období trpela senilnou demenciou. Stará mama nikdy nebola informovaná o úmrtí svojho syna a taktiež ani v deň pohrebu nič sama nepostrehla, čo z môjho hľadiska svedčí o zníženej chápavosti reality.


V máji 2010 zomrela aj stará mama. Po úmrtí starej mamy sa moja mama informovala u svojej sestry ohľadom dedičného konania. Po niekoľkých strohých a agresívnych telefonátoch s rodinou jej sestry jej boli podané nasledovné informácie: dom predali v hodnote 1,5 mil. SK (dnes 49 790,88 € ) a žiaden ďalší majetok nezostal. Moja matka vie, že ako nebohá stará mama tak aj brat mali vkladné knižky a taktiež iný hnuteľný majetok, ktorý bolo možné speňažiť. Nikdy jej sestra neukázala žiaden rozsudok dedičného konania a ani potvrdenie o predaji majeku. Nakoľko mala moja mama v tom čase závažné zdravotné problémy (ožarovanie, chemoterapia) nebola schopná sa o tieto záležitosti postarať. Taktiež sa nedožadovala právnej pomoci nakoľko dôverovala svojej sestre.


Po dlhom prosení (i keď ja by som to skôr nazvala takmer žobraním) jej bola sestra ochotná vyplatiť vraj prináležitú časť z dedičstva. Moja mama obdržala po tomto naliehaní od svojej netere, dcéry spomínanej sestry bankovým prevodom ani nie polovicu z tejto imaginárnej sumy.


Moja matka sa domnieva, keďže nikdy nebola pozvaná ako právoplatná dedička na žiadne dedičské konanie a ani nikdy nevidela žiaden doklad o tom, že sa veci neudiali v súlade zo zákonom.
Ja som odporučila mojej mame sa dožadovať svojich dedičských práv neodkladne súdnou cestou, kedže sa doba premlčania blíži. V mojich očiach toto dedičstvo neprebehlo v súlade zo zákonom a podľa správnosti mala byť minimálne involvovaná v oboch konaniach.

Prosím o radu a fundované názory
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Dedičské konanie neprebehlo, inak by tam matka musela byť. Nech mama podá návrh na prerokovanie dedičstva po babke.
    Ak by bolo dedčské konanie prebehlo bez nej - to jej oznámia, potom sa môže ako právnený dedič domáhať vydania svojej časti dedičstva od iných dedičov.

    anna81 je offline (nepripojený) anna81

    anna81
    No, vidím to takto: hnuteľné veci už neuvidíte, na dedičské konanie mala byť prizvaná aj tvoja mama, inak nemohlo prebehnúť, vkladné knižky ak si tvoja teta dala na svoje meno už z nich nič neuvidíte, alebo ak viete v akej banke ich babka mala tak sa dá zisťiť či sú ešte na babku alebo nie. a čo sa týka nehnuteľného majetku - ako dom, záhrady, pozemky, to si môžeš ľahko preveriť na katasterportaly - či je to ešte vedené na babku alebo nie.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.