Zavrieť

Porady

Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ivulik67 je offline (nepripojený) Ivulik67

    Ivulik67
    S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
    Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
    Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.

    riccado je offline (nepripojený) riccado

    riccado
    Ivulik67 Pozri príspevok
    S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
    Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
    Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.
    ak nieco zamienate, tak jednoznacne zamenna zmluva. nema zmysel predstierat kupu-predaj, moze sa vam to vypomstit...

    odporucam vam navstivit advokata, ktory vam kvalifikovane poradi a vypracuje potrebne listiny....

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    Ivulik67 Pozri príspevok
    S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
    Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
    Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.
    viac komplikovanejšie to nemôže byť? všetko sa dá zmluvne ošetriť, ale pochybujem, že si ich budete vedieť správne napísať, choď za advokátom, ktorý robí v realitách. Aj keď budeš mať zmluvy, je tam toľko možností, prečo by sa to nemuselo podariť...

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Ivulik67 Pozri príspevok
    S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
    Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
    Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.
    Nepočula si o tej, tých zmenách v obchodoch? Päťstovka za stovky, sotvka zasa za iný peniaz.

    Ivulík, aby si ti nezostala, ten volík.

    hubatá je offline (nepripojený) hubatá

    hubatá
    Notár len overuje podpisy, ale neskúma právnu stránku podpisovaných zmlúv. Jednoznačne len skúseného advokáta a aj tak sa mi tam nezdá tá "ťarcha". V čom spočíva na LV?
    riccado § 46 prvá veta Notárskeho poriadku: Notári spisujú účastníkom na základe ich vyhlásenia notárske zápisnice o zmluvách, závetoch a iných právnych úkonoch.

    peterknazeje je offline (nepripojený) peterknazeje

    peterknazeje
    Ivulik67 Pozri príspevok
    S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou.
    Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
    - je ten dom taky vynimocny, ze ho chcete za kazdu cenu?
    - je ten dom taky cenny, ze zan chcete dat 2 byty?

    karol.za je offline (nepripojený) karol.za

    karol.za
    buchač Pozri príspevok
    ...ako pozerám , tak pozerám .....no nikde nevidím , že o aké veľké byty sa jedná ...

    ...o dome ako takom tiež nie je nejaká konkrétna zmienka ...
    a o akú ťarchu sa jedná tiež tu nikde nevidím napísane,ale o prenesený tejto ťarchy -dom -byt ďaľší byt -dom tak to už vôbec nechápem

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Prvý a veľký zádrhel vidím v tom, že jeden z bytov je len družstevný. Prevod členských práv k bytu na majiteľa domu sa nemusí podariť - omnoho jednoduchšie by bolo, keby sa bol byt v osobnom vlastníctve.

    majkii je offline (nepripojený) majkii

    majkii
    Ja by som vec riešil tak, ako bolo vyššie uvedené zámennou zmluvou. Nemyslím si, že ideo zložitú zmluvu aj keď bude mať určité špecifiká. Preto nebude bežne dostupný vzor z internetu postačovať. Podstatou je, že jedna zmluvná strana prevedievlastnícke právo k domu na teba a tvojho priateľa do podielového spoluvlastníctva, druhá strana - ty prevedieš vlastnícke právo k bytu a tvoj priateľ sa zaviaže previesť členské práva k družstevnému bytu. Prevod členských práv k družstevnému bytu sa bude riešiť zvlášť zmluvou o prevode členských práv s podaním žiadostina bytovom družstve.
    Podstatným problémom môže byť zmena ťarchy, predpokladám v podobe vecného bremena, kde s prechodom ťarchy musí súhlasiť aj ten, v koho prospech je ťarcha zriadená. Tu vidím riziko v tom, že ak je na dom zriadená hypotéka vo výške presahujúcej cenu bytu v osobnom vlastníctve, banka nemusí a pravdepodobne ani nebude súhlasiť so zmenou vecného bremena. Na družstevný byt ťarchu nie je možné previesť, keďže vlastníkom nehnuteľnosti je bytové družstvo. S týmto problémom sa musíte vysporiadať, pretože dodatočne riešiť zmenu vecného bremena po odkúpení bytu do OV síce možné je, ale prináša to značné riziko, ktoré by som nepodstúpil.
    Naposledy upravil majkii : 03.06.12 at 07:08

    Ivulik67 je offline (nepripojený) Ivulik67

    Ivulik67
    Byty sme si dali ohodnotiť. Vyrovnajú sa tomu domu. Ťarchu tam má z banky, bral si úver na strechu. Dnes ideme za pravnikom, uvidim čo vymyslíme. Pravdepodobne zámenné zmluvy, ale predtým ešte zmluvu o budúcej zmluve.

    Ivulik67 je offline (nepripojený) Ivulik67

    Ivulik67
    Tak už je to vyriešené a všetko prebehlo podľa našich predstáv, zmluvy vypracoval právnik, boli u neho kým bola ťarcha na dome, už sú v katastri na naše mená. Bývame v dome už od júla a konečne to bude aj na LV. ďakujem všetkým za rady.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ivulik67 Pozri príspevok
    výmena domu za byt
    Možností je neúrekom ....

    - áno
    - nie
    - neviem
    - prečo áno
    - prečo nie
    - prečo neviem

    ...a ako znie inak otázka ???
    ...aký problém ?
    ...wo co gou ???

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ivulik67 Pozri príspevok
    S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
    Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
    Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.
    ...vzory zmlúv su na nete...

    ...no hentá výmena by stála za tie poplatky u notára , ten potom aj zodpovedá ...
    http://ekonomika.sme.sk/c/4833440/do...ez-notara.html

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    Ivulik67 Pozri príspevok
    S priateľom chceme vymeniť dva byty za dom s ťarchou. Potrebujem pomôcť, ako vypracovať zmluvy. či zámenné, či kúpa-predaj.
    Majiteľ domu chce priateľov byt, ktorý je zatiaľ družstevný prepísať na seba a následne odkúpiť od družstva aby mal LV a mohol preniesť ťarchu z domu. Následne ja by som z môjho bytu preniesla ťarchu na dom. Priateľ sa bojí prepísať byt aby neostal bez bytu a bez domu.
    Ešte sme rozmýšľali zámennou zmluvou môj byt za dom + doplatok(družstevný byt). Dalo by sa to nejako ošetriť zmluvami??? Všetko má byť bez hotovosti.
    peterknazeje Pozri príspevok
    - je ten dom taky vynimocny, ze ho chcete za kazdu cenu?
    - je ten dom taky cenny, ze zan chcete dat 2 byty?
    ...ako pozerám , tak pozerám .....no nikde nevidím , že o aké veľké byty sa jedná ...

    ...o dome ako takom tiež nie je nejaká konkrétna zmienka ...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.