Zavrieť

Porady

Sociálne dávky

Dobrý deň, chcem sa opýtať, či mi viete poradiť, či mám nárok na dávky v hmotnej núdzi a prípadne v akej výške... Mám trvalé bydlisko spolu s mojím otcom, ktorý je na starobnom dôchodku a jeho bratom, ktorý je nezamestnaný. Ja mám 26 rokov a som slobodná mamička. Nakoľko som pred tehotenstvom a tiež počas neho až do nástupu na "materskú" robila na dohodu, na materský príspevok nemám nárok, a teda poberám len rodičovský príspevok. Ďakujem za odpovede
Usporiadat
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

ivetka235 Pozri príspevok
to fakt? takže ja keď by som ostala bez práce,tak v podstate nemám nárok na nič...?
No nepočula som o jedinom SZCO čo by dostával dávku v hmotnej núdzi, tam sa príjem neposudzuje podla DP.
Zamestnanec dokladuje príjem každý mesiac, preto sa dá vyrátať dávka v hmotnej núdzi. Môžeš vyskúšať požiadať súdom o určenie výživného na dieťa od partnera. A samostatne skús potom požiadať o dávku v hmotnej núdzi. Výška súdom určeného výživného sa odráta od prípadnej dávky v hmotnej núdzi. Takže o to výživné dostaneš menej.
Ale výživné musí byť určené súdom.

Dávka v hmotnej núdzi pre je 115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi, + príspevok na zdrav . starostlivosť 2x2€ tj. 4 € takže pre teba a dieťa by bola dávka v hmotnej núdzi vo výške 119,10 eur . Ak je byt teda nájom písaný na teba tak by tam bolo možné požiadať aj o príspevok na bývanie 89,20 eur ... Dokopy by to bolo 208,30 eur ... a od toho sa odráta výživné na dieťa.
Ak je nájom písaný na partnera tak na príspevok na bývanie nárok nevznikne.

Inú cestu nevidím.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matejkoxxx Pozri príspevok
Prajwm pekný deň,mám otázku na vás pán Xnti,otec bol v roku 2012 SZČO zaklad dane má 3644€ k tomu poberá vdovecký 195,30€ sestra máloleta poberá sirotky 110€,vznikne mu narok na dávku v hmotnej núdzi,alebo nejaky prispevok,je vlastníkom bytu v ktorom žiju.A ešte jedná otazočka ak pri nich žijem aj ja s manželom posudzujeme sa aj mi knim?Ďakujem za odpoveď
Som žena.
A čo robí tento rok, už som písala živnostníkovi dávka v hmotnej núdzi nevznikne. A ty máš vlastnú rodinu nevidím dôvod aby si sa posudzovala spolu s otcom a sestrou.
0 0
ivetka235 ivetka235

ivetka235 je offline (nepripojený) ivetka235

ďakujem za odpovede
0 0
matejkoxxx matejkoxxx

matejkoxxx je offline (nepripojený) matejkoxxx

Teraz od 13.2 2013 je na UP.Ja mám vlasnu rodinu ja som len myslela že keď žijeme v spoločnej domácnosti tak sa posudzujeme aj mi.Tak teraz neviem ma zmysel aby si to vynavoval lebo nárok na podporu mu asi nevznikne ak si to nepriplacal ako SZČO?
0 0
Roman Tkáč Roman Tkáč

Roman Tkáč je offline (nepripojený) Roman Tkáč

ivetka235 Pozri príspevok
to fakt? takže ja keď by som ostala bez práce,tak v podstate nemám nárok na nič...?
Dobre si to napísala takto to funguje na Slovensku - nedalo mi nezareagovať na túto vetu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

ivetka235 Pozri príspevok
to fakt? takže ja keď by som ostala bez práce,tak v podstate nemám nárok na nič...?
ak splníš podmienky - bola si poistená - tak dostaneš dávku v nezamestnanosti zo SP.
Ak nie - dávka v hmotnej núdzi prichádza do úvahy vtedy - ak ty sama nie si schopná sa o seba postarať - a ani by si nemala nikoho (partnera). Vtedy nastupuje štát - a postará sa len o to (ber to obrazne)- aby si neumrela od hladu, lebo základná dávka v hmotnej núdzi je 60 eur. , prípadne ešte trošku prispeje na bývanie.
Ale ty máš partnera, ktorý zarába (prečo by sa ti mali skladať ostatní daňovníci) - jedine ak by z nejakého dôvodu nemohol zarábať, alebo by zarábal máličko - tak potom by vám niečo vyšlo. V prípade nejakého príjmu len doplatok (napr aj 10 eur to môže byť)
Veď hádam si nemyslíš, žeby stát mal platiť ľuďom, čo nerobia úplný komfort. však načo by si potom aj prácu hľadali
jaáj - úplná prednáška na toto popoludnie! som sa nechala uniesť!
Ale však sama si pozri - http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
1 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matejkoxxx Pozri príspevok
Teraz od 13.2 2013 je na UP.Ja mám vlasnu rodinu ja som len myslela že keď žijeme v spoločnej domácnosti tak sa posudzujeme aj mi.Tak teraz neviem ma zmysel aby si to vynavoval lebo nárok na podporu mu asi nevznikne ak si to nepriplacal ako SZČO?
No príjem otca je 305,30 eur ... pre účely posúdenia nároku na dávku v hmotnej núdzi sa berie 75% z príjmu teda suma 228,97 eur.

Nárok na dávku v hmotnej núdzi je ako som vypočítala vyššie pre osobu s dieťaťom s príspevkom na bývanie 208,30 eur ...
Takže otcov príjem je vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi . Otec nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.

A ak si dobrovolne neplatil poistenie v nezamestnanosti nárok na podporu v nezamestnanosti mu nevznikne.
2 0
matejkoxxx matejkoxxx

matejkoxxx je offline (nepripojený) matejkoxxx

Xanti Pozri príspevok
No príjem otca je 305,30 eur ... pre účely posúdenia nároku na dávku v hmotnej núdzi sa berie 75% z príjmu teda suma 228,97 eur.

Nárok na dávku v hmotnej núdzi je ako som vypočítala vyššie pre osobu s dieťaťom s príspevkom na bývanie 208,30 eur ...
Takže otcov príjem je vyšší ako prípadná dávka v hmotnej núdzi . Otec nemá nárok na dávku v hmotnej núdzi.

A ak si dobrovolne neplatil poistenie v nezamestnanosti nárok na podporu v nezamestnanosti mu nevznikne.
Takže ak by jeho prijem bol nepresiahol sumu 208,30 tak by mu nárok vznikol?Či ako to je vdovecky sa neberie do prijmu.A ak by mal prijem len napr.250€ z toho sa vypočíta 75% vtedy má narok na dávku v hmotnej núdzi.Nepočita sa do prijmu aj ten jeho vdovecky a sirotsky
0 0
erik555 erik555

erik555 je offline (nepripojený) erik555

Mna by celko zaujimalo, ako je to s takymito prispevkami od statu napr. v susednom Rakusku. Som stastny, ze zijem v tejto spolocnosti, co nuti ludi po strate zamestnania, iba spekulovat a kradnut. Obrazne su nezamestnani aj politici a statni uradnici, len oni maju velmi slusne prispevky od statu
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matejkoxxx Pozri príspevok
Takže ak by jeho prijem bol nepresiahol sumu 208,30 tak by mu nárok vznikol?Či ako to je vdovecky sa neberie do prijmu.A ak by mal prijem len napr.250€ z toho sa vypočíta 75% vtedy má narok na dávku v hmotnej núdzi.Nepočita sa do prijmu aj ten jeho vdovecky a sirotsky
No 208,30 € je max. čo môže dostať. Ak by nepoberal vdovecký a sestra sirotský, alebo by poberali v nižšej výške .. napr. vo výške 250 eur tak na účely dávky sa berie do úvahy 75% tj. 187,50 eur .. a dávku v hmotnej núdzi by dostával 20,80 eur ...

To nie je tak, že on má svoj príjem. A ak je to nízky príjem tak by mu vyplatili celú dávku v hmotnej núdzi. To vôbec, vždy sa len dopláca do vyrátanej dávky v hmotnej núdzi.

A tvoj otec spolu so sestrou majú príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi vo výške 228,97 eur ... takže žiaden nárok na dávku im nevznikne. Podľa zákona majú dostatočný príjem.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

koľko rokov má sestra? chodí už na SŠ?
0 0
matejkoxxx matejkoxxx

matejkoxxx je offline (nepripojený) matejkoxxx

CHodí do 9-tej triedy,bude chodiť na strednu od septembra
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

matejkoxxx Pozri príspevok
CHodí do 9-tej triedy,bude chodiť na strednu od septembra
netuší, či aj na ZŠ poskytujú sociálne štipendium, ale na SŠ i VŠ ho poskytujú....
t.j. v 09/2013 oň požiadajte.....
http://studentskefinancie.sk
2 0
matejkoxxx matejkoxxx

matejkoxxx je offline (nepripojený) matejkoxxx

Mila123 Pozri príspevok
netuší, či aj na ZŠ poskytujú sociálne štipendium, ale na SŠ i VŠ ho poskytujú....
t.j. v 09/2013 oň požiadajte.....
http://studentskefinancie.sk
ďakujem len som to nepochopila ked otec nebude poberať tu hmotnú núdzu tak ona nedostane to štipendium???
0 0
matejkoxxx matejkoxxx

matejkoxxx je offline (nepripojený) matejkoxxx

Xanti Pozri príspevok
No 208,30 € je max. čo môže dostať. Ak by nepoberal vdovecký a sestra sirotský, alebo by poberali v nižšej výške .. napr. vo výške 250 eur tak na účely dávky sa berie do úvahy 75% tj. 187,50 eur .. a dávku v hmotnej núdzi by dostával 20,80 eur ...

To nie je tak, že on má svoj príjem. A ak je to nízky príjem tak by mu vyplatili celú dávku v hmotnej núdzi. To vôbec, vždy sa len dopláca do vyrátanej dávky v hmotnej núdzi.

A tvoj otec spolu so sestrou majú príjem pre posúdenie dávky v hmotnej núdzi vo výške 228,97 eur ... takže žiaden nárok na dávku im nevznikne. Podľa zákona majú dostatočný príjem.
Takže sa berie do príjmu vdovecky a sirotský prispevok?K tomu jeho zakladu dane pripočítaju aj vdovecky a sirotský?
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

matejkoxxx Pozri príspevok
ďakujem len som to nepochopila ked otec nebude poberať tu hmotnú núdzu tak ona nedostane to štipendium???
áno, dostane, podmienka poberať dávku v hmotnej núdzi nie je,
pri štipendiách záleží od výšky príjmu, tá stránka je na preštudovanie, inak je stále aktualizovaná
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

matejkoxxx Pozri príspevok
Takže sa berie do príjmu vdovecky a sirotský prispevok?K tomu jeho zakladu dane pripočítaju aj vdovecky a sirotský?
Samozrejme , dokonca mám pocit, kedže otec nemá dôchodkový vek, že jeho vdovecký dôchodok sa ráta celý ...

Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
· 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
· 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
· 25% z materského,
· 25% z invalidného dôchodku,
· 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
· 25% zo sirotského dôchodku,
· 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,

trebalo si pozrieť link čo prilepila Katy ... ja ho zopakujem http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226

Nárok na dávku v hmotnej núdzi nie je.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať