Zavrieť

Porady

Podvojné účtovníctvo na čerpacej stanici

Prosím Vás pekne, účtuje niekto v podvojnom účtovníctve čerpaciu stanicu? Potrebovala by som v niečom poradiť. Ďakujem.
Naposledy upravil ormika : 15.02.06 at 08:14
Usporiadat
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
ale tie PH musím predsa niekde evidovať, na nejakom, nie klientovom sklade, aby bol prehľad o zásobách...
navrhovala som kvázi ďalší sklad, kde by sa evidovali čisto cudzie tovary - tie PH.
a čo potom s tým vkladom na BÚ, tie tržby predsa prechádzajú cez klientov účet?
A ešte je tam ďalšia vec, že na ich ERP klient eviduje aj svoj tovar (bagety a cukrovinky, noviny...), ktorý je mimo tržieb PH Slovnaftu, je to na páske oddelene evidované, ale je to nie jeho ERP...
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Tie PH sa účtujú priamo v skladovom hospodárstve na CS, je to on-line prepojený systém.. Ty nie si nájomca ? Ty ho len účtuješ ? Toto by Ti predsa nájomca mal ukázať. Načo chceš robiť ďalšiu skladovú evidenciu? Tá,čo je na ČS je maximálne prehľadná a jasná. Vkladové lístky od tržieb PH sa ukladajú do veľkých zošitov priamo na ČS, to by Ti tiež mal ukázať nájomca.
A čo sa týka tržieb z ERP - eviduješ len "svoje" tržby od tovaru.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
no, vieš, nie som nájomca a ešte sa len chystám účtovať 1.Q/08 a zisťujem, ako by to bolo najlepšie. Predbežne mi klient vysvetlil o čo vlastne ide, ale ... mám nejaké nejasnosti, alebo, čo je najpravdepodobnejšie, nevysvetlil mi názorne všetky súvislostí, tak prepáč, až sa nevyjadrujem k veci.
Len stále ma mátajú tie vklady tržieb pre Slovnaft na BÚ. Nie sú to jeho peniaze, ale účet je jeho.
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Netráp sa, dáme to nejako dokopy. Takže predpokladám, že nájomca je platca DPH ale kvartálny, však?
A odvod tržieb za PH by sa nemal vkladať na jeho účet, ale priamo na účet Slovnaftu a na svoj účet vkladá svoju hotovosť, predpokladám, skús si toto preveriť. Nevidím žiadne opodstatnenie, aby tržby za PH vkladal na svoj účet a potom posielal do Slovnaftu..
A súvislosti sa poskladajú, tým sa fakt netráp. Len ma to nejako zamotávalo od začiatku )))
Pohoda, pýtaj sa ďalej.
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
je kvartálny plátca DPH a predpokladám, že keď bol u mňa dojednávať účtovníctvo, tak mi nevysvetlil všetko tak, ako to má byť, resp. ja som to dosť dobre nepochopila, pretože je tu ešte aj tá vec s tými bonusovými darmi pre klientov Slovnaftu. čo som spomínala vyššie, že Slovnaft fakturuje napr.
1 000 Sk pre nájomcu a nájomca ten predmet predá klientovi za symbolickú 1,- Sk a tú 1,- Sk uhradí Slovnaftu cez svoj účet a naspäť Slovnaftu fakturuje celú sumu za tie bonusy - dary..., čiže 1 000 Sk...
Je to fakt zamotané, ale až skončím daňové, tak si zájdem na tú čerpačku a dôkladne si všetko aj názorne pozriem. Máš pravdu, že je potrebné to počuť a aj vidieť, aby mi to bolo všetko jasné. Pretože teraz si ma navnadila, že či fakt klient nevkladá tie tržby nie na svoj účet, ale priamo na účet Slovnaftu ...?
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Moja pekná, ja som Ta nenavnadila, on to určite vkladá priamo na účet Slovnaftu. Takže, toto by sme mali uzatvorené. Prever si to u nájomcu.
Ideme ďalej, postup pri faktúrach a kolobehu BONUS tovaru Ti bude tiež jasný. Ale navrhujem, najprv si zbehni na CS, nech Ti povie, ako on rieši BONUS tovar. Predpokladám, že to prijíma cez skladovú evidenciu na CS, potom ho predá (napr. za 1,- Sk, alebo 1000 Sk, - každý tovar má svoju čiastočnú hodnotu, za ktorú ho dostane zákazník). Na dodávateľskej fatkúre zo Slovnaftu príce cena tovaru, na odberateľskej, čo za nájomcu faktúruje Slovnaft príde zase nejaký kúsok - to spáruješ cez interné doklady dokopy a rozdiel medzi týmito dvoma faktúrami je ta cena, ktorú platí zákazník.
Viem,t eraz to vyzerá šialene, ale neboj, keď Ti on vysvetlí kolobeh, ja Ti potom poviem ako na to účtovne. Usmej sa, pôjde to,hm? )))
0 0
cactus cactus

cactus je offline (nepripojený) cactus

nezaškodí čítať návody na rôzne veci.... ...viac
zatiaľ ti ďakujem, Terezka.
Som rada, že aspoň niekto mi pomôže.
Už som toho účtovala dosť, ale čerpačku..?
Môžem sa ti ozvať po sviatkoch, keď budem múdrejšie a budú mi viac známe určité skutočnosti?
0 0
VTerezka VTerezka

VTerezka je offline (nepripojený) VTerezka

Jasné, neváhaj. Vieš, teraz je to pre Teba také tápanie. Ale neboj, spýtaj sa ho na všetko, čo Ti nie je jasné. A potom pokecáme. Ja som prvého pol roka tiež mierne šalela,chi, to sa zdalo,že furt chodia nejaké platby odkialsi - kamsi, furt naše - nie naše..
Neboj, poskladáme to,hm? Krásny deň ))))
0 0