Zavrieť

Porady

Dohoda o vykonaní práce - narok na PN a odvody?

Dobrý den,
mám jednu súrnejšiu otázku lebo absolutne neviem ako pokračovať... Otec utrpel úraz a bude teraz dlhodobo prace neschopny... Pracuje však na dohodu o vykonaní práce ale len posledný mesiac dovtedy bol v pracovnom pomere na dobu neurčitu. Nie je evidovaný na úrade práce. Neviem ako mám teraz postupovať... Nárok na PN zrejme nemá však? a ešte mám otázku keďže takto pracuje len posledný mesiac neplatil nikam žiadne odvody zatial... teraz som si však nie istá či mal alebo nie... SP mu vraj platí zamestnávateľ... ale netreba tam platiť niečo do ZP??? aby nevznikol problém že mu poisťovňa nebude chcieť uhradiť náklady liečby... Ďakujem za odpoveď...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Počas práce na dohodu nie je nemocensky poistený, preto v prípade PN-ky nemá nárok na nemocenské.

    Ak má splnenú podmienku 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch, môže sa v SP prihlásiť pred začiatkom PN-ky na celý balík dobrovolného poistenia. Vznikne mu z neho nárok na nemocenské z minima.
    Len netreba zabudnúť uhradiť alikv.časť odvodov a po skončení PN-ky sa z dobrovolného poistenia odhlásiť.
    Počas PN-ky odvody platiť nebude.

    Ak otec nie je evidovaný na UP, mal sa prihlásiť v zdr.poisťovni ako samoplatitel (do 8 kal.dní od skončenia prac.pomeru).

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Medea8 Pozri príspevok
    aha... ešte mám teda otázočky... viete vybavujem to sama nikdy som to nerobila a oco si to fakt že nevybaví je momentálne vďaka úrazu imobilný...
    ako mám teda postupovať? oco sa samozrejme že v zdravotnej poisťovni nenahlásil... takže tam treba ísť a nahlásiť ho a doplatiť poistné prípadne pokuty za omeškanie ano?
    a to dobrovolné poistenie to máme vybaviť v SP? a dá sa to aj teraz ked už akože utrpel ten úraz a neprihlásil sa tam od začiatku ako prestal byť klasickým zamestnancom v pracovnom pomere?neviete koľko sa platí poistné? a teda potom by mu bola vyplácaná PN ? (bude na nej totiž minimálne 6mesiacov takže bez nej je úplne bez príjmu preto mi ide o to získať ju)
    ešte jedna otázočka môžem toto všetko vybaviť bez neho ja? pretože on je v nemocnici a naozaj sa z nej nepohne je pripútaný na lôžko?
    ďakujem za rady..
    Tlačivá nájdeš tu :

    http://www.socpoist.sk/1725-ext_dok/50937c + ďalšie
    http://www.socpoist.sk/ext_dok-mu_priloha05/50738c + poučenie na vyplnenie
    http://www.socpoist.sk/ext_dok-pouce...istu-fo/51429c

    môžeš ich vypísať ty a dať ich otcovi v nemocnici podpísať.
    Skôr než dáš v nemocnici vystaviť PN-ku (začiatkok musí byť až po vzniku DNP), opýtaj sa v SP či nebudú mať s neskorším vystavením PN-ky problém pri likvidácii nem.dávky.

    Mesačné poistné z minima je vysoké, cca 120€, preto pozor na ukončenie (odhlásenie) na reg.liste FO po skončení PN. Nedá sa urobiť odhlásenie spätne, najskôr dňom doručenia odhlášky.

    Medea8 je offline (nepripojený) Medea8

    Medea8
    aha... ešte mám teda otázočky... viete vybavujem to sama nikdy som to nerobila a oco si to fakt že nevybaví je momentálne vďaka úrazu imobilný...
    ako mám teda postupovať? oco sa samozrejme že v zdravotnej poisťovni nenahlásil... takže tam treba ísť a nahlásiť ho a doplatiť poistné prípadne pokuty za omeškanie ano?
    a to dobrovolné poistenie to máme vybaviť v SP? a dá sa to aj teraz ked už akože utrpel ten úraz a neprihlásil sa tam od začiatku ako prestal byť klasickým zamestnancom v pracovnom pomere?neviete koľko sa platí poistné? a teda potom by mu bola vyplácaná PN ? (bude na nej totiž minimálne 6mesiacov takže bez nej je úplne bez príjmu preto mi ide o to získať ju)
    ešte jedna otázočka môžem toto všetko vybaviť bez neho ja? pretože on je v nemocnici a naozaj sa z nej nepohne je pripútaný na lôžko?
    ďakujem za rady..

    Medea8 je offline (nepripojený) Medea8

    Medea8
    akože by mal platiť 120 eur mesačne? no tak to je pre neho bezpredmetné skoro keď tá dávka mu bude tiež vystavená z minima... to ho nezachráni veľmi keď bude bez príjmu ( strašné fakt... jeden mesiac nerobí a predtým celý život hej a nemá takmer na nič nárok

    Aj tak ďakujem za rady... ja zajtra skočím do poisťovne a ešte to prezistím...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Medea8 Pozri príspevok
    akože by mal platiť 120 eur mesačne? no tak to je pre neho bezpredmetné skoro keď tá dávka mu bude tiež vystavená z minima... to ho nezachráni veľmi keď bude bez príjmu ( strašné fakt... jeden mesiac nerobí a predtým celý život hej a nemá takmer na nič nárok

    Aj tak ďakujem za rady... ja zajtra skočím do poisťovne a ešte to prezistím...
    Čítaš pozorne čo som ti napísala ? Zaplatí za jeden deň, potom si dá vystaviť PN-ku (po konzultácii na SP). Počas PN-ky odvody neplatí. Preto je dôležité to včasné ukončenie, aby si nevyrobil "sekeru" v SP.

    Nemocenské z minima je cca 185€ mesačne.

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Medea8 Pozri príspevok
    akože by mal platiť 120 eur mesačne? no tak to je pre neho bezpredmetné skoro keď tá dávka mu bude tiež vystavená z minima... to ho nezachráni veľmi keď bude bez príjmu ( strašné fakt... jeden mesiac nerobí a predtým celý život hej a nemá takmer na nič nárok

    Aj tak ďakujem za rady... ja zajtra skočím do poisťovne a ešte to prezistím...
    Prečo sa nešiel evidovať na UP - ak robí celý život, má predsa nárok na dávku v nezamestnanosti.

    Medea8 je offline (nepripojený) Medea8

    Medea8
    ked ja neviem co za dohodu to presne podpisal... ono to malo byt len na cas kym sa zamestanavatel zmeni na inu spolocnost.. a potom ho mal vziat na trvaly pomer spat... aspon tak mi to vysvetlil... proste išlo o ťahy zamestnávatela pre jeho vlastne zaujmy... no a on sa v tom nevyzna a s nami sa neporadil... co uz teraz musime sa spojit so zamestnavatelom a vsetko to prezistit... on nam totiz ze nieco take podpisal nepovedal a teraz ked lezi v bolestiach pod analgetikami v nemocnici a zajtra ho maju operaovat je tazko to od neho zistit... takze fakt neviem... ale vzhladom na to ze podpisal odmenu za vykonanu pracu na sumu 400 eur tak predpokladam ze to moze byt jedine dohoda o vykonani prace...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Medea8 Pozri príspevok
    ked ja neviem co za dohodu to presne podpisal... ono to malo byt len na cas kym sa zamestanavatel zmeni na inu spolocnost.. a potom ho mal vziat na trvaly pomer spat... aspon tak mi to vysvetlil... proste išlo o ťahy zamestnávatela pre jeho vlastne zaujmy... no a on sa v tom nevyzna a s nami sa neporadil... co uz teraz musime sa spojit so zamestnavatelom a vsetko to prezistit... on nam totiz ze nieco take podpisal nepovedal a teraz ked lezi v bolestiach pod analgetikami v nemocnici a zajtra ho maju operaovat je tazko to od neho zistit... takze fakt neviem... ale vzhladom na to ze podpisal odmenu za vykonanu pracu na sumu 400 eur tak predpokladam ze to moze byt jedine dohoda o vykonani prace...
    Zrejme tá dohodnutá výška odmeny je dôvodom, prečo sa nešiel evidovať na UP. Uchádzač o zamestnanie mohol v júni zarobiť max. 139,90€ mesačne, inak ho vyradia z evidencie.

    Medea8 je offline (nepripojený) Medea8

    Medea8
    no... tak asi preto... musim to dostat do ruk lebo zatial som tu dohodu nevidela lebo ju ma v robote...

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Medea8 Pozri príspevok
    no... tak asi preto... musim to dostat do ruk lebo zatial som tu dohodu nevidela lebo ju ma v robote...
    Zisti zajtra v SP ohladom nároku na nemocenské z dobr.poistenia, ak PN-ka bude vystavená neskôr ako sa stal pracovný úraz (nie so spätnou platnosťou).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.