Zavrieť

Porady

Podvod a premlčaná doba

Dobrý deň. Prosím o radu. V roku 2008 po rozvode sme predali s bývalým manželom rodiny dom. Uvedený dom sme vlastnili rovným dielom. Z toho vyplýva, že predajná suma sa mala rozdeliť presne na polovicu. Teraz som sa dozvedela, že manžel urobil na mňa podvod a to tým spôsobom, že od kupujúceho si vyžiadal 500 000sk, tie uložil u notára k čomu si nechal vyhotoviť notársku zápisnicu v ktorej je uvedené že ak bude kúpna zmluva podpísaná finančné prostriedky (500 000Sk) budú prevedené na účet manžela.O mesiac neskôr sme spoločne u právnika t.j. manžel ja a kupujúci podpísali kúpnu zmluvu. V zmluve je uvedené, že v vzájomnou dohodou sme určili predajnú sumu 3 500 000Sk, a že táto suma sa bude deliť rovnakým, dielom ako sa aj v skutočnosti stalo. Spomínaný podvod sa stal v tom, že v čase keď sme spisovali u právnika predmetnú zmluvu cena medzi mnou, manželom a kupujúcim bola 3 500 000SK. Už o hore spomínaných 500 000SK, ktoré boli uložené v depozite u notára som nevedela, o tom som sa dozvedela až pred týždňom. Z toto jasne vyplýva, že predmetná nehnuteľnosť sa v skutočnosti predala za 4 000 000SK čo mi teraz potvrdil aj kupujúci. Prosím o radu, akým spôsobom mám vymáhať od bývalého manžela polovicu z tých zatajených 500tisíc sk, a či sa na uvedený skutok vzťahuje nejaká premlčacia lehota. T.č. vlastním originál spomínanej notárskej zápisnice s uvedenými 500tisícami sk. Ďakujem!!!!
Usporiadat
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nika.sum Pozri príspevok
predstavte si, ale majetok v bezpodielovom vlastnictve je mozne vysporiadat do 3 rokov (tusim) od rozvodu...
ešte raz: napísala, že sa rozviedli, že sa vyporiadali, iba miesto podieloví, napísala bezpodieloví a ty od jedného preklepu odvodzuješ všetky svoje argumenty.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

mattto Pozri príspevok
ešte raz: napísala, že sa rozviedli, že sa vyporiadali, iba miesto podieloví, napísala bezpodieloví a ty od jedného preklepu odvodzuješ všetky svoje argumenty.
jasne sa jej pytali ci mali podielove vlastnictvo alebo bezpodielove. Nemyslim, ze to bol od zadavatelky preklep. Skor to napisala, tak ze ty z toho odvodzujes svoje zavery. Ja sa tu nebudem hadat, toto jej nepomoze. Ale naozaj mam pocit akoby si bol ty ten manzel. Verim, ze zadavatelka sa dobru radu dozvie od nejakeho odbornika...Pekny zbytok vecera.
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

nika.sum Pozri príspevok
jasne sa jej pytali ci mali podielove vlastnictvo alebo bezpodielove. Nemyslim, ze to bol od zadavatelky preklep. Skor to napisala, tak ze ty z toho odvodzujes svoje zavery. Ja sa tu nebudem hadat, toto jej nepomoze. Ale naozaj mam pocit akoby si bol ty ten manzel. Verim, ze zadavatelka sa dobru radu dozvie od nejakeho odbornika...Pekny zbytok vecera.
bezpodielové spoluvlastníctvo manželov ZANIKÁ právoplatnosťou rozhodnutia o rozvode manželstva, ak raz boli rozvedení a napísala, že sa vyporiadali, iba hotentot môže tvrdiť, že mali bezpodielové spoluvlastníctvo manželov.

P.S. nie som jej ex
0 0
misomiso misomiso

misomiso je offline (nepripojený) misomiso

mattto Pozri príspevok
rozdielne ceny podielov nemuseli byť uvedené v jednej kúpnej zmluve, jeden predávajúci môže mať uzavretých X zmlúv o budúcich zmluvách, dodatkov ku kúpnej zmluve, hocijakých zmlúv bez toho, aby o tom druhý predávajúci vedel, lebo oba podiely sú samostatné predmety kúpy
Nemyslim si, ze by si mohol uzatvarat jednostranne dodatky k zmluve, ktora s tyka viacerych zmluvnych stran. Mozno v Nigerii.
1 0
mattto mattto

mattto je offline (nepripojený) mattto

.
0 0
Petra Nová Petra Nová

Petra Nová je offline (nepripojený) Petra Nová

Originál notárskej zápisnice o zložení peňazí do úschovy máš. Tak , aký je jej obsah, hlavne dôvod, pre ktorý ich kupujúci uložil u notára?
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

ako si sa k tomu originálu dostala? A prečo až teraz?
0 0
heja3 heja3

heja3 je offline (nepripojený) heja3

mattto Pozri príspevok
rozdielne ceny podielov nemuseli byť uvedené v jednej kúpnej zmluve, jeden predávajúci môže mať uzavretých X zmlúv o budúcich zmluvách, dodatkov ku kúpnej zmluve, hocijakých zmlúv bez toho, aby o tom druhý predávajúci vedel, lebo oba podiely sú samostatné predmety kúpy
Veď dobre ak aj boli viaceré zmluvy o budúcich zmluvách, tieto zmluvy musia byť prevedené na "konečné" zmluvy, ak sa uskutočnili predmety zmlúv o budúcich zmluvách. A ak exmanžel sľubil previesť na jednej budúcej zmluve % svojho podielu a bola by na to iná kúpna zmluva len na tento podiel, tak aj tak by to muselo byť uvedené na tej zmluve, ktorú videla Nina5, ktorá bola za 3,5mil., lebo by tam muselo byť uvedené, že sa predáva jeho podiel už znížený o %, ktoré bolo v tej inej zmluve. A toto by Nina5 videla, že sú tam nejaké iné zmluvy....Takže ešte stále nechápem, ako to mal exmanžel "ošetrené", aby toto mohol takto spraviť. Ak Nina5 má tú notársku zápisnicu, teraz vie ako to mal riešené....
0 0
lubka0907 lubka0907

lubka0907 je offline (nepripojený) lubka0907

Ani ja nie som právnik, ale myslím si že tu ide v prvom rade o to, v akom vlastníctve to bolo.
Bezpodielové vlastníctvo po rozvode síce zaniká, ale dôležitý je aj dátum vysporiadania. Mohlo by sa to chápať, že rozvedieme sa tak každý dostane polovicu? Je to stále nevysporiadané a predajom tohto bytu to chceli vysporiadať. Jeden chcel polovicu, druhý viac. Ja v tom ako obyčajný človek vidím podvod. Zmluva bola zle urobená, lebo ak tam bola uvedená suma 3,5 mil. a zaplatené bolo 4.
Ak by išlo o podielové vlastníctvo (ktoré je možné aj za trvania manželstva) tak vidím problém iba v tom, že bola zlá zmluva.
Premlčacia doba sa nevzťahuje na vlastnícke práva (čo ja osobne neviem posúdiť, lebo neviem či sa to vzťahuje na nehnuteľnosť, alebo na tie peniaze). Všeobecná premlčacia doba je 3 roky a plynie odo dňa, keď sa právo mohlo vykonať po prvý raz.
Ja by som to určite riešila.
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať