Zavrieť

Porady

Nárok na dávku v hmotnej núdzi

Dobrý deň!
Od od 1.7.2012 pracujem na normálnu pracovnú zmluvu ale môj čistý príjem je 130 € čo nepresahuje výšku životného minima, chcem sa spýtať či mám nárok na dávku v hmotnej núdzi?

ďakujem za odpovede.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum. Závisí od príjmu spoločne posudzovaných osôb. Žiješ sama, máš nárok na príspevok na bývanie ?

Skús sa informovať na nárok na aktivačný príspevok

Aktivačný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje na podporu získania, udržania alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností alebo pracovných návykov na účely pracovného uplatnenia, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Nárok na príspevok má:

Občan v hmotnej núdzi, ktorý je zamestnaný alebo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a:
· zvyšuje si kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou
externého štúdia, ak ešte nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom,
· zúčastňuje sa na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce uskutočňovaných v rámci projektov schválených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
doba poskytovania - počas jedného vzdelávania a prípravy pre trh práce v roku, po celý čas trvania,
· zúčastňuje sa na vykonávaní menších obecných služieb uskutočňovaných na základe dohody s úradom alebo s obcou,
doba poskytovania – počas vykonávania menších obecných služieb

Občan v hmotnej núdzi, ktorému savypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom

Občan, ktorý sa zamestnal a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred nástupom do zamestnania mal zabezpečované základné životné podmienky,
· príjem zo závislej činnosti je na úrovni minimálnej mzdy, najviac na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

0 0
Menej reklamy? Zaregistrujte sa! - Žiadne vyskakovacie reklamy!
pepsikova pepsikova

pepsikova je offline (nepripojený) pepsikova

...originál...
...ak si sama a bývaš sama vo svojom byte, dávka hmotnej núdze je v sume cca 118€, z toho je cca60€ príspevok na bývanie...teda nemáš nárok...
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

pepsikova Pozri príspevok
...ak si sama a bývaš sama vo svojom byte, dávka hmotnej núdze je v sume cca 118€, z toho je cca60€ príspevok na bývanie...teda nemáš nárok...
Mýliš sa, je to dosť zavádzajúce.

Lebo ak naozaj zarobí zadávateľka 130 eur v čistom tak sa do príjmu pre posudzovanie dávky v hmotnej núdzi berie 75% z tejto sumy teda, pre UP ako keby zarábala 97,50 €.
A kedže dávka v hmotnej núdzi pre jednotlivca je 60,50€ + príspevok na zdrav. starostlivosť 2€ + ako si správne podotkla príspevok na bývanie 55,80 € teda spolu 118,30 eur a od toho sa odráta príjem 97,50 € tak vznikne nárok na dávku v hmotnej núdzi vo výške 20,80 eur.

Ale zadávateľke sa adekvátne poradiť nedá, nakoľko dala málo informácii o svojej rodinnej a bytovej situácii.
2 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

veronikasad Pozri príspevok
Dávka v hmotnej núdzi je podstatne nižšia ako životné minimum. Závisí od príjmu spoločne posudzovaných osôb. Žiješ sama, máš nárok na príspevok na bývanie ?

Skús sa informovať na nárok na aktivačný príspevok

Aktivačný príspevok patrí občanovi a každej fyzickej osobe, ktorá sa s občanom v hmotnej núdzi spoločne posudzuje na podporu získania, udržania alebo zvýšenia vedomostí, odborných zručností alebo pracovných návykov na účely pracovného uplatnenia, ak splnili podmienky nároku na dávku.

Nárok na príspevok má:

Občan v hmotnej núdzi, ktorý je zamestnaný alebo evidovaný ako uchádzač o zamestnanie a:
· zvyšuje si kvalifikáciu formou štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov alebo formou
externého štúdia, ak ešte nezískal vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa,
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom,
· zúčastňuje sa na vzdelávaní alebo príprave pre trh práce uskutočňovaných v rámci projektov schválených Ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny SR,
doba poskytovania - počas jedného vzdelávania a prípravy pre trh práce v roku, po celý čas trvania,
· zúčastňuje sa na vykonávaní menších obecných služieb uskutočňovaných na základe dohody s úradom alebo s obcou,
doba poskytovania – počas vykonávania menších obecných služieb

Občan v hmotnej núdzi, ktorému savypláca rodičovský príspevok, ak študuje na strednej alebo vysokej škole.
doba poskytovania - počas zvyšovania kvalifikácie štúdiom

Občan, ktorý sa zamestnal a:
· bol dlhodobo nezamestnaný,
· pred nástupom do zamestnania mal zabezpečované základné životné podmienky,
· príjem zo závislej činnosti je na úrovni minimálnej mzdy,
najviac na úrovni trojnásobku minimálnej mzdy.
doba poskytovania – najviac 6 mesiacov

Veronika, zadávateľke nevznikne nárok na aktivačný príspevok nakoľko jej príjem nie je na úrovni minimálnej mzdy ale je nižší.
1 0
Lila1131 Lila1131

Lila1131 je offline (nepripojený) Lila1131

Bývam v rodinom dome kde somnou ešte býva môj strýko, ale dom figuruje na jeho meno takže ja nepoberám príspevok na bývanie.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lila1131 Pozri príspevok
Bývam v rodinom dome kde somnou ešte býva môj strýko, ale dom figuruje na jeho meno takže ja nepoberám príspevok na bývanie.
Nemáš so strýkom nájomnú zmluvu ?
0 0
Lila1131 Lila1131

Lila1131 je offline (nepripojený) Lila1131

Nie nemám.
0 0
Xanti Xanti

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Lila1131 Pozri príspevok
Nie nemám.
No nevznikne Ti žiaden nárok na dávku v hmotnej núdzi resp. doplatok.
0 0
Lila1131 Lila1131

Lila1131 je offline (nepripojený) Lila1131

miluejm tento štát tu sa tak akurát oplatí sedieť doma na zadku a porodiť 350 detí.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Lila1131 Pozri príspevok
miluejm tento štát tu sa tak akurát oplatí sedieť doma na zadku a porodiť 350 detí.
Aký úväzok máš v pracovnej zmluve ? ("normálny" úväzok je 40 hod. týždenne a min.mzda 327,20€)
0 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Ak strýkovi prispievaš, môžete si urobiť aj zmluvu o nájme. Strýko pracuje alebo je dôchodca?
0 0
Lila1131 Lila1131

Lila1131 je offline (nepripojený) Lila1131

Strýko je na invalidnom dôchodku.
0 0
Lila1131 Lila1131

Lila1131 je offline (nepripojený) Lila1131

Len 50% úväzok mam.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Doplním podmienky vzniku nároku na príspevok na bývanie .. (či sa ti to oplatí vybavovať ?? - lebo ak máš v niektorom mesiaci vyšší príjem - dokladá sa kždý mesiac!)
Podmienky vzniku nároku:
· vlastníctvo bytu alebo rodinného domu,
· nájom bytu alebo rodinného domu,
· nájom obytnej miestnosti v zariadení určenom na trvalé bývanie,
. právo doživotného úžívania v byte alebo rodinnom dome,
· uhrádzanie nákladov spojených s bývaním za predchádzajúcich 6 po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov alebo preukázanie uznania dlhu a dohody o splátkach,
· podmienky nároku sa prehodnocujú raz za šesť po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov,
· nárok zaniká, ak úrad zistí, že občan v hmotnej núdzi nespláca uznaný dlh, ktorý predstavuje nedoplatky spojené s bývaním.
http://www.upsvar.sk/socialne-veci-a...ml?page_id=226
1 0
hena22 hena22

hena22 je offline (nepripojený) hena22

Lila1131 Pozri príspevok
Strýko je na invalidnom dôchodku.
V tom prípade, ak nemá iný príjem, by nemusel z titulu príjmu z prenájmu podávať daňové priznanie a platiť daň, pokiaľ ročne nepresiahne polovicu nezdaniteľnej časti . Jediná povinnosť by bola registrácia na DU ako prenajímateľ.
0 0
Norushka Norushka

Norushka je offline (nepripojený) Norushka

Ahojte, najde sa tu niekto kto by mi poradil, ci mame narok na davku v hmtonej nudzi??

nechcem tu rozpisovat verejne celu socialnu situaciu, viem,zeby bolo najlepsie zajst na urad, ale ...neviem, najde sa niekto ochotny,kto by mi pomohol vyznat sa vo vsetkych zakonoch?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Norushka Pozri príspevok
Ahojte, najde sa tu niekto kto by mi poradil, ci mame narok na davku v hmtonej nudzi??

nechcem tu rozpisovat verejne celu socialnu situaciu, viem,zeby bolo najlepsie zajst na urad, ale ...neviem, najde sa niekto ochotny,kto by mi pomohol vyznat sa vo vsetkych zakonoch?
Porada je "verejná" stránka, tak ak chceš radu - musíš "verejne".
0 0
Norushka Norushka

Norushka je offline (nepripojený) Norushka

dufala som,ze s aniekto ozve cez sukromu spravu
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Norushka Pozri príspevok
dufala som,ze s aniekto ozve cez sukromu spravu
- keď chceš tajne - klikni na modrý link v prísp č. 15 - tam máš všetky potrebné info ..
0 0
Norushka Norushka

Norushka je offline (nepripojený) Norushka

Prestudovane ako laik...ale neviem , ci mame narok, skor mam pocit ze nie
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať