Zavrieť

Porady

Prvý trimester

Zdravím, potrebovala by som poradiť ohľadom prvého trimestra.
Mám podozrenie, že by som mohla byť tehu, tak cca v 2-3 týždni. Chystáme sa však s manželom na dovolenku. Je pre mňa bezpečné letieť v tomto štádiu?
A čo kúpanie sa na dovolenke? Bazén alebo more?
Vďaka
Usporiadat
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Ja viem, že teraz majú mladé ženy rôzne problémy, len by som chcela podotknúť že tehotenstvo nie je choroba, lebo niektoré mladé mamičky to ozaj preháňajú, vidím to vo svojom okolí.
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

prvé tri mesiace to vobec netreba riešiť, treba normálne žiť... samozrejme treba jesť kyselinu listovu a vyhybať sa tomu, čo zo stravy škodi, resp. jesť viac vitaminov samozrejme v ovoci a zelenine aj gynekologovia z toho nerobia ziadnu vedu, tehotenstvo začnu brat "vazne" az po tych 3 mesiacoch
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Dievky, tak ja teraz neviem, doteraz som si myslel, že najdôležitejší je prvý trimester a vtedy si má žena dávať najväčší pozor. Ako to teda je?
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

jednotka - blahoželám.

tie tlaky v podbrušku môžu byť spôsobené tým, že maternica rastie, maternica, vaječníky, vajíčkovody sú v brušku "pripevnené" na takých väzoch, ktoré sa vlastne rastom maternice musia zväčšovať. Pokiaľ nemáš výtok (normálny je taký belavý, trošiiiiička nažltlý ale len veľmi málinko - ale nie som Dr., posúdiť to musí sám Dr.), pokiaľ nešpiníš, nekrvácaš, nemáš prudké kŕčovité bolesti, nemala by si sa obávať. V každom prípade však opíš typ "bolesti", nepohody v oblasti bruška lekárovi.

pozri si tému Čakáme bábätko , ktorú tu, na porade, založil Letko Tam je toho popísaného už viacej. Alebo Prvé príznaky tehotenstva, tam je tiež všeličo napísané.

Letko - ja si tiež myslím, že prvý trimester je najdôležitejší, vtedy sa vlastne, do nejakého, teraz neviem, či 10 tt. alebo 12 tt. dieťatko vyvýja a potom už len rastie a priberá. Ale zároveň to je aj najrizikovejšie obdobie na potrat. Preto sú asi lekári opatrní. Dokonca som čítala kdesi (ja keď som bola tehu prvýkrát, tak som prečítala hory-doly kníh, časopisov, brožúrok,..... o tehotenstve, pôrodoch, dojčení), že si žena môže vydýchnuť až po ukončenom 14 tt. Moja známa, žiaľ, potratila v 16 tt. (teda to už musela normálne "vytlačiť", ale ráta sa to ako potrat)

Netreba sa báť, ako písala ilona, tehotenstvo nie je choroba, ale treba si dávať pozor. Aby si si neskôr niečo nevyčítala.

Ja viem, isté obavy sú, hlavne kým Ti to nepotvrdia na sone, že srdiečko bije a fazuľka rastie tak, ako má. Ale vydrž. Veď keď sa bábo narodí a vlastne po celý Tvoj život sa ešte nastrachuješ dosť
0 0
1jednotka 1jednotka

1jednotka je offline (nepripojený) 1jednotka

Ďakujem inkana a aj všetci ostatní, naozaj je to pre mňa momentálne nepoznaná situácia a tak mi padne veľmi dobre, keď mi niekto vysvetlí, čo sa vlastne deje. Aspoň pokým neprídem k Dr. Ako som písala, idem zajtra ráno. Takže som zvedavá, čo povie.
Každopádne pocity mám také, ako si povedala Ty, inkana. Takže zajtra to možno aj uvidím
Ako rýchlo viem mať výsledok krv. testov? Nemáte s tým skúsenosti?
0 0
81janka 81janka

81janka je offline (nepripojený) 81janka

večný študent
Letko Pozri príspevok
Dievky, tak ja teraz neviem, doteraz som si myslel, že najdôležitejší je prvý trimester a vtedy si má žena dávať najväčší pozor. Ako to teda je?
Vieš, Letko, ono je to tak... Pre niekoho je rizikovejšie počiatočné štádium tehotnosti, pre niekoho to záverečné... Keď som čakala svoje prvé dietko, sestrička mi povedala, že ono sa tento stav nie nadarmo nazýva „iným“ stavom. On totiž iným naozaj je. Telo reaguje svojsky, sama môžem potvrdiť, že (aspoň v mojom prípade) je to naozaj tak. Bola som dvakrát tehotná a dvakrát prebiehalo všetko úplne inak – od počiatku až po samotný pôrod..., každé tehotenstvo je jedinečné... V každom prípade však súhlasím s tým, čo tu už niekoľkokrát odznelo, a síce, že tehotenstvo nie je choroba, je to len iný stav, kedy sa náš organizmus celkovo správa inak. Závisí, pravdaže, aj od ostatných okolností a od mnohých faktorov, ako to-ktoré tehotenstvo bude prebiehať, v každom prípade si stojím za tým, že to bolo neopakovateľné a nádherné obdobie v mojom živote (a snáď si to ešte raz zopakujem...) J
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

1jednotka - mne ešte nezisťovali z krvi tehotenstvo, tak v tomto Ti, žiaľ, neporadím. Vždy mi potvrdili tehotenstvo až na základe ultrazvuku.

A tak tomu bolo aj včera. Som v 10 t.t. a mooooooc sa teším. Aj som maličké videla na monitore, srdiečko mu krásne bilo. Akurát, drobec jeden, sa schovával, tak ho nemohla dobre premerať, dneska idem zase a ak sa všetko podarí, zajtra dostanem už tehotenskú knižku.

Je to naše tretie bábätko. Tak, prosím, držte palce, nech mi to dobre dopadne.

A ja, samozrejme, držím palce Tebe, 1jednotka
0 0
Letko Letko

Letko je offline (nepripojený) Letko

...letom-svetom...
Inkana, blahoželám
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

81janka - súhlasím, tehotenstvo je nádherné obdobie v živote ženy. Ja mám tiež dve za sebou, začiatky boli (už môžem teraz povedať, že vo všetkých troch tehotenstvách) rôzne. Pri chalanoch som žrala sladkého na mraky, no teraz sa neviem dojesť ovocia, zeleniny,... samých zdravých vecí. Dokonca som ešte nepribrala, čo pri prvom tehu som priberala hneď. Pri druhom som najprv schudla, potom som to všetko dobehla. A samotný priebeh tehotenstva som mala iný, možno aj preto, že som bola tehotná v rôznych obdobiach (prvé od vianoc do septembra a druhé od augusta do apríla, no a tretie, ak všetko dobre dopadne, tak to bude od júna do februára)

A pôrody - prvý - museli vyvolávať, bola som otvorená na 8 prstov bez čo i málinkej bolesti, po tom, ako zabrala vyvolávačka, tak za hodinu som už tlačila, za 15 min. už bol malý na svete. A druhý - pri ňom som mala bolesti asi tak 12 hodín, kým som porodila. Ale iba posledné dve hodiny boli bolesti dosť intenzívne, ale za to ani nie 10 min. a malý bol na svete.
0 0
nika.sum nika.sum

nika.sum je offline (nepripojený) nika.sum

inkana a ostatne tehulky blahozelam a inkana snad to bude teraz dievcatko aj ked je najhlavnejsie nech je to zdrave. Ja uz sice tretie neplanujem ale som prave so svagrinkou, ktorej rastie krasne brusko ako lopta a tiez verim, ze sa mi mala neter narodi v oktobri zdrava a krasna...
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

nika.sum - ďakujem.

Poteším sa aj chlapcovi, hoci v kútiku duše by som rada babu No oveľa viacej je baba očakávaná hlavne od mojej mamy - tá ešte nemá vnučku a z druhej strany neter, tá plače, že nemá ešte sesternicu
0 0
1jednotka 1jednotka

1jednotka je offline (nepripojený) 1jednotka

inkana, blahoželám Ti. Hlavne, aby si mala zdravé bábätko. Či už bude dievča alebo chlapec je vedľajšie.

ja som dnes bola ráno u toho zastupujúceho lekára. Som na konci 4 týždňa. A poviem vám, že horšie vyšetrenie a horšieho lekára som veru ešte nezažila.

Privítala ma sestrička, čo vôbec nevyzerala ako zdravoťáčka. Oblečené biele vypasované gate a k tomu len také kvetinové sačko, z ktorého jej vytŕčala polovica poprsia. Vecne sa ma popýtala, že kedy som mala menzes, aké mám bolesti a ako mi dopadli tehu testy. Som mala pocit, že k lekárovi sa ani nedostanem.
Ale poslala ma k nemu. Lekár v stredných rokov sa mi ani nepozdravil a hneď začala, že on iba zastupuje a že on mi nebude robiť detailné vyšetrenia a že čo on z toho má. Že teraz všetci gynoši v meste dovolenkujú a on zastupuje a jemu zdrav. poisťovne nepreplatí výkony a pod. Potom sa ma popýtal ešte raz to, čo už som hovorila sestričke a čo už vlastne počul, lebo keď som sa so sestričkou bavila, tak mal otvorené dvere na ordinácii a bolo to hneď vedľa - rozdeľovalo to cca 1m. A skoro som zabudla, tiež sa opýtal, že či som tehotná prvýkrát, keď neviem, ako sa mám cítiť.
Potom mi povedal, že si mám veci odložiť do tzv. šatne ani nepovedal, že ako ma ide vyšetriť ani nič. Len z toho, že sa postavil vedľa kozy som pochopila, že asi tam mám ísť aj ja. A potom keď ma prehmatal, tak sa presunul k DOKORÁN otvorenému oknu, pri ktorom mal ležadlo a sono a mala som ísť tam. Keď som sa nedôverčivo pozrela na to otvorené oknona prízemí, tak ho zavrel. Keď mi robil vnútorné sono, tak sestričke diktoval po latinsky a mne skoro nič nepovedal. Iba keď som sa na neho nechápavo pozrela, tak povedal, že to mám v maternici.
Celý čas bol arogantný a ako keby ma trestal za to, že on na tej dovolenke tiež nie je.
Keď som sa ho spýtala, či som v takom stave, pri ktorom si môžem dovoliť cestovanie, tak som si vypočula, že je to na mne. Že on má svoje pacientky, ktorým dá potvrdenie a tie cestujú ale keďže ja nie som jeho pacientka, tak že sa mám rozhodnúť sama. Ale že aby som si potom nevyčítala, keď začnem krvácať alebo mi bude bývať zle na dovolenke. A že som sa dala na tehotenstvo, tak že sa mám podľa toho správať.
A ešte sa ma počas sona pýtal, že či som za toto tehotenstvo, lebo že sa tak netvárim. Poviem vám, bolo mi riadne do plaču.
Nakoniec mi predpísal Duphaston a Magne B6. Zbežne mi vysvetlil, na čo to je.
Až keď som sa ho začala ešte pýtať, že čo všetko môžem jesť a čo nemôžem. Tak sa trošku rozhovoril. Nakoniec mi dokonca vytlačil foto malej bodky.
Mimochodom zaplatila som u neho 10€.
Takže tak.

S mužom čím ďalej tým viac uvažujeme nad dovolenkou v Chorvátsku - vlastným autom. Ušetríme tak dáke peniažky, čo budeme ešte potrebovať. A môžeme odísť aj neskôr, takže v pondelok si ešte overím, či sa už nevrátil môj lekár. Normálne sa na neho teším.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

S mužom čím ďalej tým viac uvažujeme nad dovolenkou v Chorvátsku - vlastným autom. Ušetríme tak dáke peniažky, čo budeme ešte potrebovať. A môžeme odísť aj neskôr, takže v pondelok si ešte overím, či sa už nevrátil môj lekár. Normálne sa na neho teším.
myslí, že by to mohla by dobrá voľba...nebudeš nekludná, utrasú sa ti myšlienky....a keby čo koľvek sadnete do auta a idete dom. ja osobne by som tam išla s takým akože aj kľudom do určitej miery....
a čo na toho lekára povedať...už sa nečudujem takému to prístupu...dám svoju skúsenosť...bola som v strede júla na kontrolnom sone pŕs 1/2roka do zadu m našli cystu-y....s tým že to nemám zanedbať.....prídem, že primar robil sono...našiel si môj nález z pred 1/2roka....číta a vyštekne na mňa...to s týmto ste prišla /akože rozmer/ hmm ved to ani nenájdem tak hned som vedela ako bude vyzerať vyšetrenie.....jeden cecek prebehol kozmickou rýchlostou druhý tiež pozrel súradnice kde to mám mat to kukol a bolo skonštatoval, že nemenné....pre mňa momentálne....sestrička mi dáva správu....a ja že čo kedy mám prísť...no pán primár nepíše a to akože čo...no keby boli problémy /no len ked už sú už je neskoro/ tak treba prísť....áha...no teda dakujem to je super... teraz viem že keby mi to prvé sono nerobila mladá lekárka, maximálne precízne, ale tento "primár" by tak akurát z koláča dieru... išla som vytočená za svojim gyndášom a ten tiež ako debil....nakoniec, že ked prídem na každoročnú prevenciu tak sa dohodneme....no nič to za keš mi snáď spravia sono ak každý deň....nie je to útecha pre teba, ale moj gyndáš bol na začiatku ako som k nemu prešla od prechádzajúceho celkom normálny...neviem či im tie vagíny nejak neškodia držím palce a užívaj dovču.....lebo budúci rok to už bude o niečom inom...
0 0
sisima sisima

sisima je offline (nepripojený) sisima

lujza.. mojej mame tiez nasli v podpazusi cysty, cca 2-3 roky sa tak "mierne" zvacsovali, stale len nejaká kontrola... a teraz bola opat, po roku a cysty zmizli!!!! zrazu... potešilo, ale na kolko sa tomu dá veriť a spoliehat sa nato?
0 0
Gabi03 Gabi03

Gabi03 je offline (nepripojený) Gabi03

1jednotka Pozri príspevok
inkana, blahoželám Ti. Hlavne, aby si mala zdravé bábätko. Či už bude dievča alebo chlapec je vedľajšie.

ja som dnes bola ráno u toho zastupujúceho lekára. Som na konci 4 týždňa. A poviem vám, že horšie vyšetrenie a horšieho lekára som veru ešte nezažila.

Privítala ma sestrička, čo vôbec nevyzerala ako zdravoťáčka. Oblečené biele vypasované gate a k tomu len také kvetinové sačko, z ktorého jej vytŕčala polovica poprsia. Vecne sa ma popýtala, že kedy som mala menzes, aké mám bolesti a ako mi dopadli tehu testy. Som mala pocit, že k lekárovi sa ani nedostanem.
Ale poslala ma k nemu. Lekár v stredných rokov sa mi ani nepozdravil a hneď začala, že on iba zastupuje a že on mi nebude robiť detailné vyšetrenia a že čo on z toho má. Že teraz všetci gynoši v meste dovolenkujú a on zastupuje a jemu zdrav. poisťovne nepreplatí výkony a pod. Potom sa ma popýtal ešte raz to, čo už som hovorila sestričke a čo už vlastne počul, lebo keď som sa so sestričkou bavila, tak mal otvorené dvere na ordinácii a bolo to hneď vedľa - rozdeľovalo to cca 1m. A skoro som zabudla, tiež sa opýtal, že či som tehotná prvýkrát, keď neviem, ako sa mám cítiť.
Potom mi povedal, že si mám veci odložiť do tzv. šatne ani nepovedal, že ako ma ide vyšetriť ani nič. Len z toho, že sa postavil vedľa kozy som pochopila, že asi tam mám ísť aj ja. A potom keď ma prehmatal, tak sa presunul k DOKORÁN otvorenému oknu, pri ktorom mal ležadlo a sono a mala som ísť tam. Keď som sa nedôverčivo pozrela na to otvorené oknona prízemí, tak ho zavrel. Keď mi robil vnútorné sono, tak sestričke diktoval po latinsky a mne skoro nič nepovedal. Iba keď som sa na neho nechápavo pozrela, tak povedal, že to mám v maternici.
Celý čas bol arogantný a ako keby ma trestal za to, že on na tej dovolenke tiež nie je.
Keď som sa ho spýtala, či som v takom stave, pri ktorom si môžem dovoliť cestovanie, tak som si vypočula, že je to na mne. Že on má svoje pacientky, ktorým dá potvrdenie a tie cestujú ale keďže ja nie som jeho pacientka, tak že sa mám rozhodnúť sama. Ale že aby som si potom nevyčítala, keď začnem krvácať alebo mi bude bývať zle na dovolenke. A že som sa dala na tehotenstvo, tak že sa mám podľa toho správať.
A ešte sa ma počas sona pýtal, že či som za toto tehotenstvo, lebo že sa tak netvárim. Poviem vám, bolo mi riadne do plaču.
Nakoniec mi predpísal Duphaston a Magne B6. Zbežne mi vysvetlil, na čo to je.
Až keď som sa ho začala ešte pýtať, že čo všetko môžem jesť a čo nemôžem. Tak sa trošku rozhovoril. Nakoniec mi dokonca vytlačil foto malej bodky.
Mimochodom zaplatila som u neho 10€.
Takže tak.

S mužom čím ďalej tým viac uvažujeme nad dovolenkou v Chorvátsku - vlastným autom. Ušetríme tak dáke peniažky, čo budeme ešte potrebovať. A môžeme odísť aj neskôr, takže v pondelok si ešte overím, či sa už nevrátil môj lekár. Normálne sa na neho teším.

Ja na tvojom mieste idem aj letecky. Nepostrehla som, či už ju máte zaplatenú alebo nie. Ale cesta autom môže byť rovnako nebezpečná, napr. trombóza. A keď už raz budeš mať problémy, asi nesadneš do auta a hajde domov, ale do najbližšej nemocnice. (Predpokladám, že budeš poistená.)
Ale toď iba môj názor.
0 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

1jednotka -ďakujem a aj ja blahoželám.

Ten doktor - to bol prosto frustrovaný id.iot.

Dneska som konečne dostala tehu knižku a včera aj fotku drobca.
0 0
1jednotka 1jednotka

1jednotka je offline (nepripojený) 1jednotka

Gabi, ešte nemáme zajednané nič...v podstate sme váhali a čakali na nejaký super mega nadupaný last minute. A prišlo do toho aj toto =). Každopádne pozerám aj letecké zájazdy.
Cítim sa už lepšie. Neviem, či je to tým Duphastanom alebo magnéziom alebo len tým Calibrum Babyplan. Každopádne si 3x zaklopem, nech to nezarieknem.
No a nejako som hladnejšia ako obvykle. Nie je na to nejako skoro?
0 0
1jednotka 1jednotka

1jednotka je offline (nepripojený) 1jednotka

Inkana, ja si na svoju tehu knižku asi ešte počkám a pôjdem si ju vyzdvihnúť po dovolenke k môjmu lekárovi.
ozaj, teraz ma napadlo, dávala si si pri každom tehu robiť 3D sono?
a tiež by ma zaujímalo, či je napríklad odber plodovej vody pre zistenie zdravotného stavu rizikový pre bábätko.
0 0
lujza.j lujza.j

lujza.j je offline (nepripojený) lujza.j

1jednotka Pozri príspevok
Inkana, ja si na svoju tehu knižku asi ešte počkám a pôjdem si ju vyzdvihnúť po dovolenke k môjmu lekárovi.
ozaj, teraz ma napadlo, dávala si si pri každom tehu robiť 3D sono?
a tiež by ma zaujímalo, či je napríklad odber plodovej vody pre zistenie zdravotného stavu rizikový pre bábätko.
je....môže prísť k spontánnemu potratu....odber som absolvovala....
kuk tu....
http://www.porada.sk/t39232-amniocenteza.html
http://www.porada.sk/t136943-amniocenteza.html
http://www.porada.sk/t171208-amniocenteza.html
1 0
inkana inkana

inkana je offline (nepripojený) inkana

1jednotka Pozri príspevok
Inkana, ja si na svoju tehu knižku asi ešte počkám a pôjdem si ju vyzdvihnúť po dovolenke k môjmu lekárovi.
ozaj, teraz ma napadlo, dávala si si pri každom tehu robiť 3D sono?
a tiež by ma zaujímalo, či je napríklad odber plodovej vody pre zistenie zdravotného stavu rizikový pre bábätko.
nemala som ani raz 3D sono, ale spolužiačka si dala spraviť. Je to pekné, no myslím, si, že zbytočné vyťahovanie peňazí z vrecka. Netuším, či to má alebo nemá význam v diagnostike. Akurát rozmýšľam o genetickom sone, u nás stojí 35 eur, to tiež nie je povinné, ale dá sa asi na 100% zistiť, či je dieťa zdravé alebo postihnuté. Aj keď mi je to úplne jedno, dieťa sme chceli a príjmeme také, aké bude. No keď mi povedia, že je zdravé, to bude obrovská úľava. Tak neviem, zvažujem. Ale na 3D sono nepôjdem naisto. No nikoho však neodhováram, kto chce, nech ide, je to zaujímavé potom sledovať na DVDčku, pekne to vidno. Spolužiačka bola nadšená

Ani na odbere plodovej vody som nebola, jednak nemám na to ešte vek (teraz budem mať 32) a jednak mi AFP testy (krvné testy na alfa-feto-proteiny, ktoré môžu ale nemusia signalizovať, že s dieťaťom niečo nie je v poriadku, myslím, že sa sledujú buď vývojové alebo genetické chyby) vyšli úplne v poriadku.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať