Zavrieť

Porady

Zľavový portál a spôsob fakturácie provizie

Dobrý deň,

zakladáme zľavový portál, a máme dilemu, ako máme vystaviť faktúru za províziu pre poskytovateľa zľavy. Vystavíme faktúru ku dňu ukončenia akcie (predaja kupónov) alebo ju antidatujeme na žačiatok akcie? Ide mi totiž o to, že keď sa akcia ukončí, vypočítame províziu z predaných kuponov a sumu ocistenu o proviziu pošleme na ucet poskytovatela zlavy (napr. kvetinarstvo). Proviziu avsak uz mame na učte. Cize ked sa vystavi FA po skonceni akcie, peniaze budu realne na ucte skor. Je to z uctovneho hladiska prijatelne? A trba dat na FA aj splatnost (napr. 14 dni), kedze peniaze uz mame?

Dakujem.
Usporiadat
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

No tak som trochu študovala, a aj keď nie som účtovníčka, vyšlo mi z toho nasledovné:

Vyúčovanie pojde cez vzajomne zapocitanie pohladavok (tam pravdepodobne musime vystavit FA na proviziu, a nam musi byt vystavena FA klientom na zvysnu sumu ocistenu od provizie ). Ked sa splatnost tychto pohladavkok stretne, urobime jednostranny zapocitavaci akt, a zapocitame si svoju pohladavku oproti nasmu zaväzku voci klientovi. Zvysnu cast mu posleme na ucet v zmysle faktury. Neviem teda či tomu správne rozumiem. Lebo vo vsetkych zmluvach zlavovych portalov, ktore mam k dispozicii (zlavadna, chcemzlavu, zlavomat, zlaviak a pod.), to takto pisu - ze sa budu zapocitavat pohladavky. Rozumiem tomu správne? A existuje aj jednoduchší spôsob, pokiaľ máme rámcovú zmluvu o sprostredkovaní? Dakujem.
0 0
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

podnikajme.com Pozri príspevok
môžete to prijať ako depoziť a po ukončení akcie vystavíte faktúru na províziu a po jej odpočítaní vydáte zvyšok ako depozit.
Dakujem za odpoved. Predpokladam, ze depozit = záloha. Viete mi prosím povedať, či na prijatie depozitu potrebujeme nejaký doklad? Resp. viete mi to trochu lepšie vysvetliť resp. odkázať ma na nejaké užitočné webstránky, keďže v tom nie som úplne zbehlá? Ďakujem.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

nic neprijimate ako zalohu... aby ste mohli prijat zalohu, tak vam ju musi poslat dodavatel kuponu (teda vas odberatel)

prijmy od spotrebitela su trzby za sluzby...
vam postupne pride na ucet priklad 1000 ,-€ (suma za predane kupony)
dodavatel vam vystavi fakturu na 1000,- za sluzby/tovar (833,34+166,66 DPH)
vy vystavite dodavatelovi fakturu za sluzby (sprostredkovanie) v zmluvne stanovenej vyske napr. 15%+DPH, t.j. 150+30 = 180,-€

Po vystaveni oboch faktur si urobite vzajomny zapocet pohladavok a vyjde vam, ze dodavatelovi zaplatite zvysnu sumu (820,- €).
0 0
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

Ďakujem, presne takto som to pochopila z tych zmluv, ktore mam k dispozicii. Chcem sa len ešte spýtať, či existuje ľahší spôsob o jednej faktúre (ktorú vystavíme len my a v rámci ktorej si započítame províziu a zvyšok zašleme na účet). Resp. niekto mi povedal, že to je ten istý spôsob ako napr. v novinových stánkoch - tam tiež stánky predávajú pre vydavateľov ich časopisy, pričom vyzbieranú sumu im vrátia a nechajú si len províziu. Len mi už ten dotyčný nepovedal, ako to vyzerá v praxi z účtovného hľadiska. Ako sa to zúčtuje.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

peniaze posielas ty predavatelovi, takze on ti musi vystavit fakturu...
takisto stanky platia na zaklade faktury ktoru im vystavi distributor... novinove stanky maju na kazdu polozku urcenu nakupnu cenu od distributora, preto im ten posle fakturu napr. novy cas, 1000 ks x 0,20 € = 200 €
ty kedze nepoznas dopredu presnu cenu, ktoru ti ma zaplatit dodavatel tak potrebujes fakturu, nie je to vobec zlozite, len to tak znie.
I ked mas dopredu urcene ze z jedneho kuponu budes mat napr 2 eura + dph, takisto maju portaly (vacsina) aj podiel z celkovej sumy nevyuzitych kuponov a tie dopredu nepoznas...
v kazdom pripade, potrebujes ty fakturu od dodavatela sluzby/tovaru
0 0
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

Ďakujem, presne tak som si to predstavovala . Takže už len posledná otázka. Podľa zmluv, ktore mam k dispoziicii, sa zapocitanie robi jednostrannym zapocitacim aktom a nie dohodou o zapocitani. Ktory sposob je lepsi resp. rychlejsi? vychadza mi z toho, ze pri JZA sa tento moze vykonat, az ked sa stretnu datumy splatnosti (cize najskor v den splatnosti faktury, ktora je splatna neskor). Potom sa urobi JZA, ktorý sa len pošle dodavatelovi kuponu a na zaklade toho sa posle zvysna suma na ucet. Cize tu treba cakat na splatnost neskorsej faktury. V druhom pripade - dohoda o zapocitani, ta sa robi pred splatnostou faktur, ale pravdepodobne musi byt podpisana z oboch stran, co je tiez z administrativneho hladiska casovo narocnejsie. .(tu ten postup az tak presne nechapem). Ďakujem.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

dajte si dohodu o zapocitani zavazkov a pohladavok ako jednu z klauzuli v zmluve a netreba uz nic dalej podpisovat. samozrejme treba osetrit faktury z jedneho obchodneho pripadu...
0 0
juro2000 juro2000

juro2000 je offline (nepripojený) juro2000

wildstorm Pozri príspevok
Ďakujem, presne takto som to pochopila z tych zmluv, ktore mam k dispozicii. Chcem sa len ešte spýtať, či existuje ľahší spôsob o jednej faktúre (ktorú vystavíme len my a v rámci ktorej si započítame províziu a zvyšok zašleme na účet). Resp. niekto mi povedal, že to je ten istý spôsob ako napr. v novinových stánkoch - tam tiež stánky predávajú pre vydavateľov ich časopisy, pričom vyzbieranú sumu im vrátia a nechajú si len províziu. Len mi už ten dotyčný nepovedal, ako to vyzerá v praxi z účtovného hľadiska. Ako sa to zúčtuje.
Sme slovenská s.r.o. a český zľavový portál nám len pošle faktúru na "prenájom obchodnej platformy" spolu s peniazmi od ktorých odrátal svoju províziu/prenájom. Takže my faktúru vystavovať nemusíme.
0 0
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

juro2000 Pozri príspevok
Sme slovenská s.r.o. a český zľavový portál nám len pošle faktúru na "prenájom obchodnej platformy" spolu s peniazmi od ktorých odrátal svoju províziu/prenájom. Takže my faktúru vystavovať nemusíme.
Hmm, tak toto si neviem predstavit.. to ze si odrataju proviziu za "prenajom ob. platformy" tomu rozumiem, ale ako si viete vy potom preukazat ten prijem penazi na ucet - ten zvysok co vam pride??? Ked ste nevystavili ziadnu fa? alebo vystavujete ciastkove doklady priamo zákazníkom a tým spôsobom si to zúčtujete? Vďaka.
0 0
juro2000 juro2000

juro2000 je offline (nepripojený) juro2000

wildstorm Pozri príspevok
Hmm, tak toto si neviem predstavit.. to ze si odrataju proviziu za "prenajom ob. platformy" tomu rozumiem, ale ako si viete vy potom preukazat ten prijem penazi na ucet - ten zvysok co vam pride??? Ked ste nevystavili ziadnu fa? alebo vystavujete ciastkove doklady priamo zákazníkom a tým spôsobom si to zúčtujete? Vďaka.
áno.
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

juro2000 Pozri príspevok
áno.
aky doklad vystavis zakaznikovi, ktory ti pride s kuponom z portalu?
pretoze to si realne neviem predstavit ako to moze fungovat...
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

blavaciko Pozri príspevok
aky doklad vystavis zakaznikovi, ktory ti pride s kuponom z portalu?
pretoze to si realne neviem predstavit ako to moze fungovat...
posuvam
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

uz ste poriesili tu zmluvu ohladom portalu hromadneho nakupovania? ja chcem byt totiz klientom zlavoveho portalu, ale chcem mat v tom jasno.
cize zlavovy portal mi po ukonceni zlavy vystavi fakturu na proviziu s tym,ze ja mu vystavim fakturu na celkovu sumu predanych kuponov? a ako sa riesi ten vzajomny zapocet pohladavok? aku maju byt napisane datumy splatnosti? staci, ze je v zmluve uvedene, ze dojde k vzajomnemu zapocitaniu pohladavok a padla? po stranke danovej je to vsetko ok?
0 0
blavaciko blavaciko

blavaciko je offline (nepripojený) blavaciko

vzajomny zapocet musi byt uzatvoreny formou dohody podpisanej oboma stranami, nestaci ak je uzakotveny v zmluve, pretoze v zmluve nie su pevne ciastky odsuhlasene oboma stranami. #22
Naposledy upravil blavaciko : 04.10.12 at 07:50 Dôvod: oprava
0 0
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

blavaciko Pozri príspevok
vzajomny zapocet musi byt uzatvoreny formou dohody podpisanej oboma stranami, nestaci ak je uzakotveny v zmluve, pretoze v zmluve nie su pevne ciastky odsuhlasene oboma stranami.
Nooo, ja som toto konzultovala s dvomi účtovníčkami, pričom jedna hovorila o tom, že do zmluvy si môžeš dať podmienky "hocičo", pretože tá je nadradená zákonom, keďže sú s ňou obe strany uzrozumené a svojim podpisom ju akceptujú. Druhej účtovníčke som presne vysvetľovala, že či si môžem jednostranným započítacím aktom započítať pohľadávky aj pred ich splatnosťou pokiaľ si to tak nastavím v zmluve, povedala že v poriadku. O nič iné nám nejde, len aby sa celý proces urýchlil najmä z pohľadu klienta (keďže my prostriedky na účte máme a posielame ich klientovi), aby nemusel čakať na deň, kedy sa pohľadávky stretnú (sú splatné) a takisto aby sme nemuseli ešte v rámci byrokracie (podpis od oboch strán pri akceptovaní započítavacieho aktu) čakať, kým im tieto prostriedky pošleme. V našej zmluve je to konkrétne zakotvené takto:

7.5.
Zmluvné strany sa dohodli, že provízia bude Sprostredkovateľovi uhradená tak, že Sprostredkovateľ započíta svoju pohľadávku na zaplatenie provízie proti časti pohľadávky Záujemcu, t.j. proti sume predstavujúcej úhrn Cien Kupónov (ďalej len „vzájomné započítanie pohľadávok“). Sprostredkovateľ je oprávnený pohľadávky vzájomne započítať
aj bez predchádzajúceho súhlasu Záujemcu a to aj pred uplynutím doby splatnosti faktúr vystavených Sprostredkovateľom a Záujemcom. Sprostredkovateľ informuje Záujemcu o vzájomnom započítaní pohľadávok prostredníctvom Oznámenia o vzájomnom započítaní pohľadávok, ktorý zašle Záujemcovi na adresu uvedenú v záhlaví tejto Zmluvy.

Neviem, skúste posúdiť, ale máme to od účtovníčky, ktorá ma 30ročnú prax odobrené (a ktorá nám bude robiť účtovníctvo), že takto to bude v poriadku a bude podľa toho vedieť aj účtovať.
0 0
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

ešte by bolo možno dobré, keby sa do diskusie zapojil aj nejaký právnik.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

wildstorm Pozri príspevok
Sprostredkovateľ informuje Záujemcu o vzájomnom započítaní pohľadávok prostredníctvom Oznámenia o vzájomnom započítaní pohľadávok, ktorý zašle Záujemcovi na adresu uvedenú v záhlaví tejto Zmluvy.
cize zlavovy portal mi musi zaslat postou fakturu na proviziu a este jeden dokuemnt s tymto textom? a ja mu zaslem len fakturu na celu sumu za kupony?
0 0
wildstorm wildstorm

wildstorm je offline (nepripojený) wildstorm

slabikar Pozri príspevok
cize zlavovy portal mi musi zaslat postou fakturu na proviziu a este jeden dokuemnt s tymto textom? a ja mu zaslem len fakturu na celu sumu za kupony?
áno, najskor sa ale zašlú faktúru, a keď budme mať faktúru od Klienta, zašleme mu Oznámenie o započítani s údajmi aké faktúry sa započítavajú, v akej sume, s akou splatnosťou a k akému dňu a že zvyšok záväzku bude zaslaný na účet klienta. A následne sa urobí prevod.
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

tak to je dost komplikovane
0 0
slabikar slabikar

slabikar je offline (nepripojený) slabikar

a ako ma vyzerat dokument o zapocitani pohladavok?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať