Zavrieť

Porady

co mám robiť?

Dobrý deň,
chcely by som Vás poprosiť o radu.S mojim bratom vlastním záhradu v pomere takomto:ja vlastním 5/6 a brat 1/6.Včera mi brat priniesol papier, na ktorom stálo že mi ponúka ako prednostnému kupcovi svoju čiastku za sumu 23 000eur s tým, že ak mu do 10.8.2012 nezaplatím požadovanú sumu, predá svoju časť inému kupcovi. Moja otázka preto znie: má môj brat ako majiteľ podstatne nižšej čiastky právo určovať si termín do kedy mu mám za jeho časť zaplatiť aj keď si nedal vypracovať znalecký posudok o hodnote svojej čiastky a sumu ktorú požaduje si v podstate vymyslel?
Zároveň by ma zaujímalo, či sa s daným pozemkom vôbec môže ´´hýbať´´ nakoľko ešte stále prebieha policajné vyšetrovanie za starší rodinný dom, ktorý stál na spomínanom pozemku, no niekto tento dom úmyselne podpálil?Poznám človeka, ktorému to brat chce predať a viem, že ak sa mu to podarí, daný človek mi bude na mojom pozemku poriadne znepríjemňovať život.najradšej by som danému človeku predala aj svoju čiastku, no ten to nie je ochotný za sumu, ktorú mám ja vypracovanú znalcom odkúpiť.Dovolila by som si ešte poslednú otázku: ak náhodov môj brat svoju čiastku predá, môže si nový majiteľ svojvoľne ´´odkrojiť´´z pozemku tak, ako to bude jemu vyhovovať, alebo existujú pri vymeriavaní určité pravidlá?uvažujem tiež aj nad tým, že by som si svoju časť pozemku oplotila tak, aby na ňu brat nemal prístup.Nakoľko ma veľmi tlačí čas, ktorý si vyčlenil môj brat by som Vás chcela veľmi pekne poprosiť o radu, nakoľko som zúfalá a neviem čo mám robiť.Bojím sa, že ma chcú o moju časť obrať za nimi určenú sumu, ktorú ja žiaľbohu nemám kde za tak krátky čas zohnať.ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Spoluvlastník má právo predať svoj podiel, ak ho po ponuke nekúpiš ty. Podľa § 605 obč. zákonníka ak sa nedohodnete inak, musí čakať s predajom 2 mesiace - ak to preda skôr, môžeš napadnúť právny úkon.

    Predaju nemôžeš zabrániť ani tým, že požiadaš o rozdelenie spoluvlastníctva súd - to by bola len informatívna poznámka (nie obmedzujúca). Po predaji však ako spoluvlastník máš právo na katastri nahliadnuť do zmluvy, aby si zistila, aká je tam uvedená suma. Neprimerane vysoká suma môže byť spochybnená.

    Ak by brat podiel predal za nižšiu sumu ako ponúkol tebe, máš dve možnosti, ktoré vylučujú jedna druhú: môžeš žiadať od nadobúdateľa, aby ti ten (bratov) podiel predal za tú istú sumu ako ho kúpil, alebo budeš žiadať neplatnosť zmluvy - a budete opäť spoluvlastníci s bratom.

    Hlasovalo 9 pouzivatelov

    Užitočné (9)
    Danielle369, alla66, danushka, Katy a R, terezamaria, Stefan2005, Anik, Nandrolon, Darina1234
    9

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Finta je v tom, že brat pýta vysokú cenu. Ak sa mu nevyhovie, tak záhradu predá hocikomu, trebárs aj za jednu desatinu z uvedenej ceny, ale na papieri bude pôvodná suma. Teda v rámci zákona.
    Treba to dať na súd, aby rozhodol o vysporiadaní spoluvlastníctva, ako píše draik. A súd nejako rozhodne.
    Daň z príjmu asi neprichádza do úvahy. Predpokladám, že ide o dedičstvo a lehota 5 rokov je dodržaná.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    toffinka Pozri príspevok
    Dobrý deň,
    chcely by som Vás poprosiť o radu.S mojim bratom vlastním záhradu v pomere takomto:ja vlastním 5/6 a brat 1/6.Včera mi brat priniesol papier, na ktorom stálo že mi ponúka ako prednostnému kupcovi svoju čiastku za sumu 23 000eur s tým, že ak mu do 10.8.2012 nezaplatím požadovanú sumu, predá svoju časť inému kupcovi. Moja otázka preto znie: má môj brat ako majiteľ podstatne nižšej čiastky právo určovať si termín do kedy mu mám za jeho časť zaplatiť aj keď si nedal vypracovať znalecký posudok o hodnote svojej čiastky a sumu ktorú požaduje si v podstate vymyslel?
    Zároveň by ma zaujímalo, či sa s daným pozemkom vôbec môže ´´hýbať´´ nakoľko ešte stále prebieha policajné vyšetrovanie za starší rodinný dom, ktorý stál na spomínanom pozemku, no niekto tento dom úmyselne podpálil?Poznám človeka, ktorému to brat chce predať a viem, že ak sa mu to podarí, daný človek mi bude na mojom pozemku poriadne znepríjemňovať život.najradšej by som danému človeku predala aj svoju čiastku, no ten to nie je ochotný za sumu, ktorú mám ja vypracovanú znalcom odkúpiť.Dovolila by som si ešte poslednú otázku: ak náhodov môj brat svoju čiastku predá, môže si nový majiteľ svojvoľne ´´odkrojiť´´z pozemku tak, ako to bude jemu vyhovovať, alebo existujú pri vymeriavaní určité pravidlá?uvažujem tiež aj nad tým, že by som si svoju časť pozemku oplotila tak, aby na ňu brat nemal prístup.Nakoľko ma veľmi tlačí čas, ktorý si vyčlenil môj brat by som Vás chcela veľmi pekne poprosiť o radu, nakoľko som zúfalá a neviem čo mám robiť.Bojím sa, že ma chcú o moju časť obrať za nimi určenú sumu, ktorú ja žiaľbohu nemám kde za tak krátky čas zohnať.ďakujem
    Ako zvýraznenému rozumieť? Na jednej strane píšeš, že brat žiada sumu, ktorú nemá podloženú znaleckým posudkom, vymyslel si ju a je pre Teba veľmi vysoká na to, aby si mu ju mohla vyplatiť. To budí dojem, že cenu pozemku nadhodnotil...

    Na druhej strane si ochotná predať tomu istému záujemcovi celý Tvoj podiel za sumu zo znaleckého posudku, ktorá je zasa vysoká preňho a preto to nemieni od Teba odkúpiť. To znamená, že Ty žiadaš od potenciálneho kupca vyššiu sumu za m2 ako Tvoj brat?

    Pokiaľ nebol urobený nový geometrický plán, nemôžeš si nič ohradiť a nemáš právo zamedziť spoluvlastníkovi vstup na jeho podiel, lebo z každého m2 záhrady vlastníš Ty 5/6 a on 1/6.
    BTW, nevieme, aká je výmera záhrady ani kde sa nachádza, ale za 138 000 € to vyzerá minimálne na Slavín alebo Kolibu...
    Naposledy upravil Oliwa : 03.08.12 at 12:01
    Nandrolon presne takto som to myslel že ona nevlastní fyzicky nejakú časť, ale z každého metra štvorcového podiel....
    toffinka ano ide o pozemok nedaleko koliby.a netvrdím, že suma, ktorú požaduje brat je vysoká, len tvrdím, že takú sumu nie som schopná zohnať za tak krátky čas.a výmera toho pozemku,ku ktorému je vydané stavebné povolenie je 10árov.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Lehota na vyjadrenie k uplatneniu predkupného práva je dvojmesačná a predávajúci si ju svojvoľne nemôže skrátiť. Už len z tohto dôvodu je možná podať žalobu na súd. Ďalším dôvodom by bolo, ak by predal za cenu nižšiu ako ponúkol Vám. Ak by aj podiel predal pri dodržaní zákonov za vysokú cenu, vy stále môžte podať návrh na vyporiadanie podielového spoluvlastníctva a v tom prípade by dostal nový spoluvlastník len trhovú cenu podielu, čiže by na tom mohol pekne prerobiť. Ak by si chcel vyčleniť časť pozemku, museli by ste sa na tom dohodnúť a fyzicky rozdeliť pozemky prostredníctvom geometrického plánu. Podielové spoluvlastníctvo znamená, že podieloví spoluvlastníci vlastnia podiel na každom kúsku pozemku.

    arizona je offline (nepripojený) arizona

    arizona
    toffinka Pozri príspevok
    dakujem som to nevedela najst :-)
    temy som ti spojila, nech tu nie je chaos

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    toffinka Pozri príspevok
    ano viem, možno to tak vyznelo, že chcem brata o všetko obrať, no nie je to tak...len nechcem, aby sme o ten pozemok prišli bratovým unáhleným konaním.druhá vec je, že viem komu to chce predať a potencionálny kupca je typ človeka, ktoý rozmýšľa, ako nerobiť a zarobiť a predá pozemok po mojich rodičoch aj za 3x viac ako od nás kúpi...po tretie, brat je ťažký alkoholik, ktorý je ovplyvňovaný cudzou osobou a je schopný to predať aj za flašu vína...a po štvrté kde bol moj brat, ked ho náš otec potreboval?starali sa o neho vnučky- moje dcéry...ale to je na dlho...nikto nevidí, čo je za tým majetkom, koľko trápenia, koľko driny, koľko plaču...ale aj tak Vám dakujem za rady
    Toffinka, ty vlastníš 5/6 zdedeného pozemku, ktorý máš v pláne predať a pomôcť dcére kúpiť byt. Brat má 1/6 pozemku, z ktorého chce rýchlo získať nejaké peniaze, zrejme je pre svoj alkoholizmus v dlhoch alebo proste tie peniaze tiež potrebuje. Máš len tri riešenia.
    Predať pozemok
    1. ako celok, po odkúpení od brata,
    2. ako podiel, lebo dohoda s bratom nie je možná,
    3. spolu, po dohode s bratom, ale inému kupcovi.

    V prvom prípadre si nájdi spoľahlivého kupca na celý pozemok, s ktorým uzatvoríš zmluvu o budúcej zmluve, on ti môže dať zálohu, z ktorej brata vyplatíš.
    V druhom prípade postupuj ako brat.
    V treťom prípade sa dohodni s bratom na inom kupcovi, akého ma on a predajte to spolu.
    Brat by mal súhlasiť, keď mu vysvetlíš, že dostane za pozemok od iného kupca viac, ako od toho, ktorého si on našiel. Ak totiž tento kupec nechce od teba kúpiť tvoj podiel za cenu podľa znaleckého posudku, bratovi iste dá v skutočnosti menej. Iná suma na zmluve, iná skutočne zaplatená. Možno mu dal už aj zálohu na alkohol. Skús sa z bratom zmluvne dohodnúť, kedy a za akých podmienok mu tie peniaze dáš.

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Z opisu je na prvý pohľad zrejmé, že nejde o pozemok, ale o to, ako Ti privodiť čo najvyššie trápenie a úzkosť. Možno ide o bratskú odplatu za dlhodobú frustráciu a depriváciu, spôsobenú pocitom, že on má 5x menej, ako Ty. Nemožno vylúčiť ani to, že v práve je on ... a nie Ty. Ale pýtaš sa Ty, tak radím Tebe. Zanes mu Ty svoj papier, kde bude napísané, že menšinový podiel za tak nevýhodnú cenu odmietaš kúpiť a list je dôkaz, že ide o jeho preukázateľné vydieranie. Ak sa domnieva, že za tú cenu niekomu svoju 1/6 predá, tak nech sa páči. Ale po predaji že podáš podnet ako dotknutá osoba na súdne preskúmanie ceny a ak sa ukáže, že predal za nižšiu cenu, podáš na neho trestné oznámenie za vydieranie a ohrozovanie inou osobou. Iná osoba bude musieť súdu oznámiť motív, prečo za tak vysokú sumu urobila tak nevýhodný obchod. Na to máš podľa občianskeho zákonníka nárok. Okrem toho, že sa postaráš o to, aby z tej sumy, ktorú Ti oznámil ako svoju ponuku zaplatil aj daň z príjmu, keď tak dobre zarobil. Uvidíš, ako sa zachová ďalej. Ale možno čakať, že iba zmení taktiku sužovania.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    marjankaj Pozri príspevok
    Finta je v tom, že brat pýta vysokú cenu. Ak sa mu nevyhovie, tak záhradu predá hocikomu, trebárs aj za jednu desatinu z uvedenej ceny, ale na papieri bude pôvodná suma. Teda v rámci zákona.
    Treba to dať na súd, aby rozhodol o vysporiadaní spoluvlastníctva, ako píše draik. A súd nejako rozhodne.
    Daň z príjmu asi neprichádza do úvahy. Predpokladám, že ide o dedičstvo a lehota 5 rokov je dodržaná.
    Podľa toho, čo píše ďalej, pýta ona podľa znaleckého posudku ešte vyššiu sumu...

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Oliwa Pozri príspevok
    Podľa toho, čo píše ďalej, pýta ona podľa znaleckého posudku ešte vyššiu sumu...
    To vie iba zadávateľka.
    Ale evidentne sa s bratom nevedia dohodnúť, tak to treba posunúť na súd. A bude pokoj. A to podpálenie tiež niečo naznačuje.

    toffinka je offline (nepripojený) toffinka

    toffinka
    Dobrý deň,

    chcely by som Vás poprosiť o radu.S mojim bratom vlastním záhradu v pomere takomto:ja vlastním 5/6 a brat 1/6.Včera mi brat priniesol papier, na ktorom stálo že mi ponúka ako prednostnému kupcovi svoju čiastku za sumu 23 000eur s tým, že ak mu do 10.8.2012 nezaplatím požadovanú sumu, predá svoju časť inému kupcovi. Moja otázka preto znie: má môj brat ako majiteľ podstatne nižšej čiastky právo určovať si termín do kedy mu mám za jeho časť zaplatiť aj keď si nedal vypracovať znalecký posudok o hodnote svojej čiastky a sumu ktorú požaduje si v podstate vymyslel?
    Zároveň by ma zaujímalo, či sa s daným pozemkom vôbec môže ´´hýbať´´ nakoľko ešte stále prebieha policajné vyšetrovanie za starší rodinný dom, ktorý stál na spomínanom pozemku, no niekto tento dom úmyselne podpálil?Poznám človeka, ktorému to brat chce predať a viem, že ak sa mu to podarí, daný človek mi bude na mojom pozemku poriadne znepríjemňovať život.najradšej by som danému človeku predala aj svoju čiastku, no ten to nie je ochotný za sumu, ktorú mám ja vypracovanú znalcom odkúpiť.Dovolila by som si ešte poslednú otázku: ak náhodov môj brat svoju čiastku predá, môže si nový majiteľ svojvoľne ´´odkrojiť´´z pozemku tak, ako to bude jemu vyhovovať, alebo existujú pri vymeriavaní určité pravidlá?uvažujem tiež aj nad tým, že by som si svoju časť pozemku oplotila tak, aby na ňu brat nemal prístup.Nakoľko ma veľmi tlačí čas, ktorý si vyčlenil môj brat by som Vás chcela veľmi pekne poprosiť o radu, nakoľko som zúfalá a neviem čo mám robiť.Bojím sa, že ma chcú o moju časť obrať za nimi určenú sumu, ktorú ja žiaľbohu nemám kde za tak krátky čas zohnať.ďakujem

    toffinka je offline (nepripojený) toffinka

    toffinka
    ahoj dakujem za radu. napadla ma ešte jedna vec. čisto teoreticky keď ako píšeš musí môj brat čakať s predajom 2 mesiace...čo keby som svoju časť pozemku prepísala na dcéru formou darovacej zmluvy tak,aby brat o tom nevedel? v podstate, ak by aj po 2 mesiacoch svoju časť predal, bolo by to právoplatné?mohla by to dcéra napadnúť s odôvodnením, že v čase predaja jeho čiastky už bola ona majiteľom mojej čiastky, teda mal osloviť ju na uplatnenie si predkupného práva a nie mna?bol by jeho predaj anulovaný?zároveň by dcéra hneď na katastri dala na pozemok plombu, čiže by s ňou on ani ona nemohli hýbať, až kým sa spoločne nedohodnú na nejakej rozumnej cene?dcére ide totiž o to, aby to mohla predať za čo najvyššiu možnú sumu a následne si kúpiť za tie peniažky menší rodinný domček?bolo by to možné takto nejako spraviť?

    mattto je offline (nepripojený) mattto

    mattto
    toffinka Pozri príspevok
    ahoj dakujem za radu. napadla ma ešte jedna vec. čisto teoreticky keď ako píšeš musí môj brat čakať s predajom 2 mesiace...čo keby som svoju časť pozemku prepísala na dcéru formou darovacej zmluvy tak,aby brat o tom nevedel? v podstate, ak by aj po 2 mesiacoch svoju časť predal, bolo by to právoplatné?mohla by to dcéra napadnúť s odôvodnením, že v čase predaja jeho čiastky už bola ona majiteľom mojej čiastky, teda mal osloviť ju na uplatnenie si predkupného práva a nie mna?bol by jeho predaj anulovaný?zároveň by dcéra hneď na katastri dala na pozemok plombu, čiže by s ňou on ani ona nemohli hýbať, až kým sa spoločne nedohodnú na nejakej rozumnej cene?dcére ide totiž o to, aby to mohla predať za čo najvyššiu možnú sumu a následne si kúpiť za tie peniažky menší rodinný domček?bolo by to možné takto nejako spraviť?
    takže nie brat je špekulant, ale ty chceš oje....ť v tomto prípade by sa aplikovalo ust. §111 OZ, ktoré hovorí: "Zmena v osobe veriteľa alebo dlžníka nemá vplyv na plynutie premlčacej doby"

    Zmena vlastníka nehnuteľnosti nemá vplyv na plynutie lehoty na (ne)prijatie návrhu na využitie predkupného práva, preto prevod vlastníctva na dcéru by nemal z tohto pohľadu žiaden význam.

    Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

    Oliwa
    mattto Pozri príspevok
    takže nie brat je špekulant, ale ty chceš oje....ť v tomto prípade by sa aplikovalo ust. §111 OZ, ktoré hovorí: "Zmena v osobe veriteľa alebo dlžníka nemá vplyv na plynutie premlčacej doby"

    Zmena vlastníka nehnuteľnosti nemá vplyv na plynutie lehoty na (ne)prijatie návrhu na využitie predkupného práva, preto prevod vlastníctva na dcéru by nemal z tohto pohľadu žiaden význam.
    Takže moje GPS ma nesklamalo... 10 árový lukratívny pozemok pod Kolibou a vlastníčka 5/6 chce chudáka brata s jeho úbohou 1/6 vyšachovať z hry... To sa nerobí, takí súrodenci nemajú moje sympatie... Kto má veľa, chce mať ešte viac ...
    Však ak súhlasíš so sumou, ktorú brat pýta /keďže Ty pýtaš od kupca ešte viac /, máš dva mesiace na to, aby si tie peniaze zohnala a brata vyplatila, nie? Pôžička neprichádza do úvahy? Veď majetok máš - a nie hocaký...

    Gapo je offline (nepripojený) Gapo

    Ja? Muž. Gapo
    Z napísaného nie je jasné, že 5/6 je viac ako 5x 23000€. Ale možné to je.

    toffinka je offline (nepripojený) toffinka

    toffinka
    ano viem, možno to tak vyznelo, že chcem brata o všetko obrať, no nie je to tak...len nechcem, aby sme o ten pozemok prišli bratovým unáhleným konaním.druhá vec je, že viem komu to chce predať a potencionálny kupca je typ človeka, ktoý rozmýšľa, ako nerobiť a zarobiť a predá pozemok po mojich rodičoch aj za 3x viac ako od nás kúpi...po tretie, brat je ťažký alkoholik, ktorý je ovplyvňovaný cudzou osobou a je schopný to predať aj za flašu vína...a po štvrté kde bol moj brat, ked ho náš otec potreboval?starali sa o neho vnučky- moje dcéry...ale to je na dlho...nikto nevidí, čo je za tým majetkom, koľko trápenia, koľko driny, koľko plaču...ale aj tak Vám dakujem za rady

    Nandrolon je offline (nepripojený) Nandrolon

    Nandrolon
    ja tomu nechápem, ako vieš zo spoluvlastníckeho podielu fyzicky vyčleniť toto je moje a toto je tvoje?
    Podľa mňa to brat nemôže predať bez tvojho súhlasu, ale možno sa mýlim...... Mám dojem že by musel rozhodovať súd...

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.