Zavrieť

Porady

Osobny ucet - jednoduche uctovnictvo

Dobry den,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu - manzel si zalozil tento rok zivnost - poskytuje IT sluzby, celkove prijmy ma 2400e za 3 vystavene faktury + dalsich 4000e bola dotacia z uradu prace, okrem zdravotneho poistenia nema ziadne ine vydavky.
Kedze este nema v uctovnictve vela poloziek, chceme jednoduche uctovnictvo viest samy. Mozem dotaciu zauctovat ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane a v pen.denniku ho dat medzi ostatne polozky?
Kedze na podnikanie pouziva osobny ucet, je na nom strasne vela osobnych vydavkov (nakupy v potravinach, drogerii,...) - musim v jednoduchom uctovnictve uctovat aj o tychto osobnych vydavkoch?
Nestaci ak zauctujem iba prijem z dotacie, prijem za 3 faktury a vydavok na zaplatene zdravotne poistenie? Ako pociatocny stav v penaznom denniku uvadzam nuly, kedze je tento rok prvy rok podnikania?

Prosim poradte. Vopred velmi pekne dakujem.

Jana
Usporiadat
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
nuž neviem - nie je v podmienkach, že prostriedky z UP mali byť na inom účte? aby sa preukázalo, že sa tieto prostriedky nevyužívajú na iné účely, než je dohodnuté?
O účtovaní v PD - ak ide o osobný účet - je na Porade veľa návodov, postupov, názorov............takže stačí vyhľadať a preštudovať.
0 0
janahercogova janahercogova

janahercogova je offline (nepripojený) janahercogova

Dakujem za odpoved. Na urade prace nas na ten specialny ucet neupozornili - idem si tie podmienky lepsie prestudovat.
Ja sa na porade neviem az tak dobre orientova, prosim, poviete mi prosim iba, ci musime uctovat okrem tych 3faktur aj o vsetkych osobnych vydavkoch? ak ano tak ucto isto nebudeme robit samy ale si niekoho najdeme...
Vopred dakujem.
0 0
KEJKA KEJKA

KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

audítor, účtovník, odborný poradca ...viac
ak ide iba o tri položky z mnohých, tak vlastne účtuješ len príjmy - tie vyznačíš a hotovo. To by ako-tak bolo prijateľné.
Ale ak sú tam aj výdavky - tak pri mnohých položkách bude ťažšie dokazovať, ktoré áno, ktoré nie, nebude sedieť zostatok účtu, ak súkrpomné pohyby vynecháš..... a ak tam budú nebodaj ešte dalšie kreditné položky - dokazovať, že nemajú nič spoločné s podnikaním..........
nezávidím ani tebe a ani účtovníčke.
0 0
janahercogova janahercogova

janahercogova je offline (nepripojený) janahercogova

No prijmy boli len tieto 3 a danovo uznane vydavky okrem zdravotneho poistenia neboli ziadne. Ale na bankom ucte strasne vela osobnych vydavkov - potraviny, drogeria... och asi to radsej zverim do ruk odbornikovi, lebo tie osobne vydavky sama uctovat nezvladam...

Este raz velmi pekne dakujem za rady. Pekny vikend.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Je ten osobný účet nahlásený na daňovom úrade?
0 0
janahercogova janahercogova

janahercogova je offline (nepripojený) janahercogova

Ano ucet je nahlaseny - nam bolo povedane, ze manzel ako zivnostnik nemusi mat aj podnikatelsky ucet, ale staci mu jeden ucet.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
Ak je nahlásený na DÚ tak treba účtovať aj o súkromných položkách, musí sedieť konečný stav účtu vo výkazoch.
1 0
janahercogova janahercogova

janahercogova je offline (nepripojený) janahercogova

uf, no veru musime najst nejaku uctovnicku - a moc jej nezavidim, milion malych osobnych platieb...

este raz dakujem za rady!
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
horšie je to, že účtovníčke za každú položku zaplatíte - aj za súkromný pohyb.
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

ivustek Pozri príspevok
Ak je nahlásený na DÚ tak treba účtovať aj o súkromných položkách, musí sedieť konečný stav účtu vo výkazoch.
Ak spĺňa podmienky, môže využiť ustanovenie §6/14, vtedy sa nepovažuje za účtovnú jednotku, a stačí evidovať príjmy a výdaje (daňovo uznateľné) v časovom slede, teda nemusí sa zaoberať súkromnými platbami na účte:
(14) Daňovník vykonávajúci podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť alebo dosahujúci príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu podľa odsekov 1, 2 a 4 za podmienok, že túto činnosť vykonáva samostatne bez zamestnanca, dosiahol z tejto činnosti v bezprostredne predchádzajúcom zdaňovacom období príjmy (výnosy) nepresahujúce sumu 170 000 eur a uplatňuje pri týchto príjmoch (výnosoch) preukázateľné daňové výdavky, môže viesť počas celého zdaňovacieho obdobia daňovú evidenciu o
a) príjmoch a daňových výdavkoch v časovom slede vrátane prijatých a vydaných dokladov, ktoré spĺňajú náležitosti účtovných dokladov, 1)
b) hmotnom majetku a nehmotnom majetku, využívaných na podnikanie alebo inú samostatnú zárobkovú činnosť,
c) zásobách, pohľadávkach a záväzkoch.
0 0
ivustek ivustek

ivustek je offline (nepripojený) ivustek

Iveta
ano, ale zadávateľka písala, že chcú viesť jednoduché účtovníctvo
1 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
janahercogova Pozri príspevok
uf, no veru musime najst nejaku uctovnicku - a moc jej nezavidim, milion malych osobnych platieb...

este raz dakujem za rady!
Ak si preštudujete Poradu, je tu veľa príspevkov o súkromných účtoch - a taktiež odpovedí, či tieto účty používať či nepoužívať na podnikanie .
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

ivustek Pozri príspevok
ano, ale zadávateľka písala, že chcú viesť jednoduché účtovníctvo
ale možno nevie, že nemusí viesť jednoduché účtovníctvo. V tomto prípade si myslím, že je výhodnejšie postupovať podľa §6/14
0 0
dogicka dogicka

dogicka je offline (nepripojený) dogicka

ivustek Pozri príspevok
ano, ale zadávateľka písala, že chcú viesť jednoduché účtovníctvo
Áno, súhlasím. Ja som však z jej otázok som pochopila, že nie je veľmi zbehlá v tejto oblasti, tak som jej len ponúkla ďalšiu možnosť, o ktorej zrejme nevie.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

janahercogova Pozri príspevok
Ano ucet je nahlaseny - nam bolo povedane, ze manzel ako zivnostnik nemusi mat aj podnikatelsky ucet, ale staci mu jeden ucet.
janka, bol taký veľký problém založiť nový účet ... veď teraz sú bez poplatkov, spravíš to raz-dva .. a nemáš problém s účtovaním súkromných položiek - a dobrý prehľad máš ..
- už je tu o tom toľko popísané ..
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

Katy a R Pozri príspevok
janka, bol taký veľký problém založiť nový účet ... veď teraz sú bez poplatkov, spravíš to raz-dva .. a nemáš problém s účtovaním súkromných položiek - a dobrý prehľad máš ..
- už je tu o tom toľko popísané ..
no neviem, či sú podnikateľské účty bez poplatkov.... možno nejaké tie internetové.... ja som práve preto podnikateľský účet zrušila. Ale mám osobný účet na podnikanie a druhý osobný účet mám na osobné platby.... momentálne za obidva dohromady platím cca 3 Eurá .... takže som spokojná....
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

JAJA11 Pozri príspevok
no neviem, či sú podnikateľské účty bez poplatkov.... možno nejaké tie internetové.... ja som práve preto podnikateľský účet zrušila. Ale mám osobný účet na podnikanie a druhý osobný účet mám na osobné platby.... momentálne za obidva dohromady platím cca 3 Eurá .... takže som spokojná....
.. ja platím dohromady za moje účty 0 eur ... už dosť dlho. Je pravda, že nemám nejakú embosovanú kartu a ani nejaké špeciálne služby nevyužívam .. obyčajné debetné karty, prevody, platby, výbery ... a aj v zahraničí
ponuka je - dá sa vybrať
0 0
JAJA11 JAJA11

JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

takýmto bankám treba robiť reklamu ja o takých neviem
0 0
saminka6 saminka6

saminka6 je offline (nepripojený) saminka6

janahercogova Pozri príspevok
Dobry den,

chcela by som Vas velmi pekne poprosit o radu - manzel si zalozil tento rok zivnost - poskytuje IT sluzby, celkove prijmy ma 2400e za 3 vystavene faktury + dalsich 4000e bola dotacia z uradu prace, okrem zdravotneho poistenia nema ziadne ine vydavky.
Kedze este nema v uctovnictve vela poloziek, chceme jednoduche uctovnictvo viest samy. Mozem dotaciu zauctovat ako prijem ovplyvnujuci zaklad dane a v pen.denniku ho dat medzi ostatne polozky?
Kedze na podnikanie pouziva osobny ucet, je na nom strasne vela osobnych vydavkov (nakupy v potravinach, drogerii,...) - musim v jednoduchom uctovnictve uctovat aj o tychto osobnych vydavkoch?
Nestaci ak zauctujem iba prijem z dotacie, prijem za 3 faktury a vydavok na zaplatene zdravotne poistenie? Ako pociatocny stav v penaznom denniku uvadzam nuly, kedze je tento rok prvy rok podnikania?

Prosim poradte. Vopred velmi pekne dakujem.

Jana
No neviem, neviem, ale dotácia je príjem neovplyvnujúci základ dane.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
JAJA11 Pozri príspevok
takýmto bankám treba robiť reklamu ja o takých neviem
Niekedy si to zregulujeme osobne. Ja ak robím platby mesačne cez platobnú kartu , tak poplatok mám 0, inak by som platila 5 eur .
0 0
Načítať ďalšie