Zavrieť

Porady

Plnomocenstvo podla ust §31 Obc. zakonnika

Dobry den

Stala sa mi dnes nasledovna vec. Mam od mamy Plnomocenstvo podla ust §31 Obc. zakonnika. Prisiel som na postu s tym, ze chcem vybrat rodinne pridavky na jej meno. Poslali ma ale do prdele, ze na toto ziadne plnomocenstvo neplati. Chcel by som sa spytat, ci je to naozaj tak alebo na pošte nevedela sama, co vlastne moze, a co nie?
V plnomocenstve je napisane...opravneny podpisovat listiny, podavat vysvetlenia, cinit vyhlasenia rozneho druhu voci fyzickym osobam, pravnickym osobam, organom policie, statnej spravy, poistovniam ako aj voci penaznym ustavom.

Dalej je opravneny nakladat s financnymi prostriedkami nachadzajucimi sa na uctoch v penaznych ustavoch vedenych na moje meno, zastupovat ma pred specializovanymi organmi statnej spravy. Taktiez je opravneny preberat listove zasielky, baliky, cenne listy, doporucene zasielky do vlastnych ruk a postove poukazky adresovane mojej osobe.

Bolo mi povedana ze je to generalne plnomocenstvo.

Dakujem za rady.
Naposledy upravil s.t.e.a.l.t.h : 21.08.12 at 08:08
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mlisa je offline (nepripojený) mlisa

    mlisa
    Dávky

    Dávku vám vyplatíme na vašej pošte. Osobám, ktorým zdravotný stav neumožňuje prevzatie dávky na pošte, ich vyplatí poštový doručovateľ na základe žiadosti.
    Dávku poukázanú Sociálnou poisťovňou alebo úradom práce, sociálnych vecí a rodiny môže prevziať:

    • adresát uvedený v platobnom doklade,
    • manžel alebo manželka adresáta (pokiaľ nie sú z prijímania vylúčení),
    • maloletý adresát, ktorému bol vydaný občiansky preukaz alebo preukazný doklad cudzinca,
    • jeden z rodičov alebo iný zákonom alebo právoplatným rozhodnutím súdu určený zástupca maloletého adresáta, ktorému ešte nebol vydaný občiansky preukaz alebo preukazný doklad cudzinca. V prípade, keď táto osoba nemá rovnaké priezvisko ako adresát, je potrebné, aby doložila potvrdenie, že je zákonným zástupcom maloletého adresáta (napríklad rozhodnutie súdu),
    • opatrovník adresáta, ktorého súd pozbavil spôsobilosti na právne úkony, alebo ktorého spôsobilosť na prijímanie zásielok bola rozhodnutím súdu obmedzená, ak pošte predloží právoplatné rozhodnutie súdu o jeho ustanovení za opatrovníka adresáta


    info priamo zo stranky posty. To nie je postou, ale urcite prostriedky (davky, dochodky) proste nie je mozne vyberat len na zaklade plnej moci ale konkretnymi zakonom upravenymi postupmi.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Poštové podmienky


    6.2.5. Splnomocnenie
    Písomne môže adresát (ďalej len „splnomocniteľ“) v zmysle platných právnych predpisov splnomocniť ktorúkoľvek plnoletú osobu na preberanie jemu adresovaných zásielok (ďalej len „splnomocnenec“), pričom platí nasledovné:
    a) splnomocnenec môže za podmienky preukázania totožnosti preberať zásielky:
    § na základe originálu splnomocnenia overeného oprávneným orgánom

    Splnomocnenie musí byť vystavené v slovenskom jazyku a overené oprávneným orgánom v Slovenskej republike (napr. notár), v zahraničí overené zastupiteľským úradom Slovenskej republiky, pokiaľ medzinárodná zmluva neustanovuje inak. Výnimkou je splnomocnenie overené v Českej republike, ktoré môže byť vystavené v českom alebo slovenskom jazyku a overené oprávneným orgánom na vykonávanie takýchto činnosti v Českej republike.
    § na základe preukazu splnomocnenca

    Preukaz splnomocnenca sa vydá k splnomocneniu vyhotovenému na tlačive SP (Žiadosť o doplnkové a dispozičné služby). Tlačivo je k dispozícii na poštách a na www.posta.sk. ...

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    Potrebuješ mať splnomocnenie na preberanie hotovosti. To čo máš, je len zastupovanie a podpisovanie listín....
    Prepac, som to editoval, lebo som zistil, ze som prehliadol este jeden odstavec v plnomocenstve. Vid uvodny post

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    s.t.e.a.l.t.h Pozri príspevok
    Dobry den

    Stala sa mi dnes nasledovna vec. Mam od mamy Plnomocenstvo podla ust §31 Obc. zakonnika. Prisiel som na postu s tym, ze chcem vybrat rodinne pridavky na jej meno. Poslali ma ale do prdele, ze na toto ziadne plnomocenstvo neplati. Chcel by som sa spytat, ci je to naozaj tak alebo na pošte nevedela sama, co vlastne moze, a co nie?
    V plnomocenstve je napisane...opravneny podpisovat listiny, podavat vysvetlenia, cinit vyhlasenia rozneho druhu voci fyzickym osobam, pravnickym osobam, organom policie, statnej spravy, poistovniam ako aj voci penaznym ustavom.

    Dalej je opravneny nakladat s financnymi prostriedkami nachadzajucimi sa na uctoch v penaznych ustavoch vedenych na moje meno, zastupovat ma pred specializovanymi organmi statnej spravy. Taktiez je opravneny preberat listove zasielky, baliky, cenne listy, doporucene zasielky do vlastnych ruk a postove poukazky adresovane mojej osobe.

    Bolo mi povedana ze je to generalne plnomocenstvo.

    Dakujem za rady.
    ...a oprávnene ........

    Pošta má svoje vlastné tlačivo , ktoré savypíše na dodávacej pošte a podpíše pred šéfom pobočky ...
    Následne je vydaná špaciálna kartička s údajmi ...kto ,čo , kedy.....

    http://www.posta.sk/subory/34319/spl...ie-vzor-fo.pdf

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    buchač Pozri príspevok
    ...a oprávnene ........

    Pošta má svoje vlastné tlačivo , ktoré savypíše na dodávacej pošte a podpíše pred šéfom pobočky ...
    Následne je vydaná špaciálna kartička s údajmi ...kto ,čo , kedy.....

    http://www.posta.sk/subory/34319/spl...ie-vzor-fo.pdf

    štát v štáte.....
    Ano, ale ja sa pytam,...co je posta?...stat v state? Tato vec bola vybavena kvoli takym veciam a clovek zisti, ze to ma vlastne na dve veci a moze si s tym...

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    s.t.e.a.l.t.h Pozri príspevok
    Ano, ale ja sa pytam,...co je posta?...stat v state? Tato vec bola vybavena kvoli takym veciam a clovek zisti, ze to ma vlastne na dve veci a moze si s tym...
    Súhlasím .... tiež som o tom nevedela, keď bola mamička v nemocnici, dovliekli sme tam notára (špeciálny výjazdový poplatok!) a ani notárom overený podpis na osvedčení/splnomocnení/plnomocenstve pošte nestačí!

    Je to naozaj štát v štáte!
    Tak, zneuzitie plnej generalnej moci. Takto to napisem. Ja sice neviem presne, co mozem po uradoch s tymto plnomocnenim robit, ale par veci som uz vybavoval a nikde nebol problem. Preco to pisem? Pretoze podla mna (cim si nie som isty) mozem mamu zastupovat v kadejakych specializovanych organoch statnej spravy (takto je to tam napisene), ale nemozem prebrat na jej meno vystaveny sek. Tak o akom zneuzivani sa tu rozpravame? Wake up. To akoze tam sa neda zneucit nic a na potribodky poste ano?
    Co sa tyka dolozenia. Ako som spominal vyssie, ano, uz som s tym nieco vybavoval, mam tu plnu moc uz nejakych par rokov a viem, ze je tam potrebna kopia, detail...ja som s tym bol na poste priamo aj s tym zdrapom papiera, podla vsetkeho.
    Inak, dobre, bavime sa tu o peniazoch. A co take listove zasielky, na ktore ma posta taktiez nejake karty, co s tym? Tam tiez potrebujem spominanu kartu alebo mi staci plnomocenstvo v ktorom je podotykam doslova napisane aj preberanie zasielok?

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Ja mám tiež takéto splnomocnenie overené notárom, kde zastupujem vo všetkom dcéru, ktorá sa zdržiava doma len cez víkend a problém je s preberaním doporučených zásielok na pošte. Takéto splnomocnenie mi stačilo na polícii, v banke, v SP atd. len na pošte som mala problém. Zatiaľ som ich nejako presvedčila, že takéto splnomocnenie prevyšuje to ich, nechala som im tam originál,ale aj tak si myslím, že to bude len na čas a budú si to zisťovať či mi budú môcť na základe neho dávať zásielky. Právnik čo mi overoval toto splnomocnenie tvrdil že musí platiť, ale nejaký zákon,alebo paragraf ktorým by som ich na pošte presvedčila mi nepovedal, takže tiež zisťujem čím ich presvedčím ak by niektorá na pošte s tým nesúhlasila a nevydala by mi list. Ak je tu nejaký odborník, ktorý sa vyzná , budem mu povďačná ak poradí.

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    s.t.e.a.l.t.h Pozri príspevok
    Ano, ale ja sa pytam,...co je posta?...stat v state? Tato vec bola vybavena kvoli takym veciam a clovek zisti, ze to ma vlastne na dve veci a moze si s tym...
    ...nepýtaj sa , rozmýšľaj.....a zamysli sa nad otázkou a odpoveďami .....

    ...ALE otázku , či odpovede si následne daj aj sám .............teda , ak na to prídeš .......
    Nápoveda - zneužitie plnej , generálnej moci ...

    ...a ozaj ........kópiu tej plnej moci sa vždy dá ( musí ) priložiť na tých potencionálnych úradoch ...na úradoch , polícii , notár , ....blá , blá ...

    ALE snáď si nemyslíš , že poštová doručovateľka má zo sebou v peňaženke kopírku a pri preberaní obsielky zo súdu ( napr. ) si ju proste vyberie , skopíruje , uloží kópiu....
    ...alebo prídu nejaké lovky a situácia sa bude opakovať ....????
    ...hm...Ty len celý happy podpíšeš ...že v.z xy ....a tresneš dverami ???

    ......HALÓOOOO .....BUDÍČEK .......!!!!!

    Predsa jedna kartička s uvedenými nacionálami má svoje evidenčné číslo a to je potom pridávané k podpisu preberateľovi zásielok na všetky tie oné...


    ...len na okraj , pošta ma tiež niekedy štve...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    s.t.e.a.l.t.h Pozri príspevok
    Tak, zneuzitie plnej generalnej moci. Takto to napisem. Ja sice neviem presne, co mozem po uradoch s tymto plnomocnenim robit, ale par veci som uz vybavoval a nikde nebol problem. Preco to pisem? Pretoze podla mna (cim si nie som isty) mozem mamu zastupovat v kadejakych specializovanych organoch statnej spravy (takto je to tam napisene), ale nemozem prebrat na jej meno vystaveny sek. Tak o akom zneuzivani sa tu rozpravame? Wake up. To akoze tam sa neda zneucit nic a na potribodky poste ano?
    Co sa tyka dolozenia. Ako som spominal vyssie, ano, uz som s tym nieco vybavoval, mam tu plnu moc uz nejakych par rokov a viem, ze je tam potrebna kopia, detail...ja som s tym bol na poste priamo aj s tym zdrapom papiera, podla vsetkeho.
    Inak, dobre, bavime sa tu o peniazoch. A co take listove zasielky, na ktore ma posta taktiez nejake karty, co s tym? Tam tiez potrebujem spominanu kartu alebo mi staci plnomocenstvo v ktorom je podotykam doslova napisane aj preberanie zasielok?
    ...či po 3 bodky ...........či po X bodiek .......proste pošta ( a aj súvisiace zásielky ) majú svoje opodstatnenie a tie proste neprechčiješ - ( pomlčka ) daj si konečne povedať ....

    Zneužívanie ???...to fakt si myslíš , že s " nejakým zdrapom papiera " sa nedá to alebo onô ????
    Tak si prelúskaj net ( mne sa teda fakt nechce ) a pozri si poniektoré príhody zo života , kde potencionálny jedinci poprichádazali o celé majetky ...na základe nejakej generálnej plnej moci - ktorý Ty zoveš " nejaký zdrap papiera " ...

    Spomínaš listové zásielky ...ÁNO - potrebuješ tú spomínanú kartu ( viď priložený link ) ...aj moja manželka ju má , nakoľko som jeden čas maródil a teraz pre zmenu som viac na chalupe ako doma ...
    Dcéra onehdá bola v zahraničí , tiež som bol oprávnený preberať jej poštu na základe plnej moci - tej kartičky ...

    buchač je offline (nepripojený) buchač

    Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
    ilona Pozri príspevok
    Ja mám tiež takéto splnomocnenie overené notárom, kde zastupujem vo všetkom dcéru, ktorá sa zdržiava doma len cez víkend a problém je s preberaním doporučených zásielok na pošte. Takéto splnomocnenie mi stačilo na polícii, v banke, v SP atd. len na pošte som mala problém. Zatiaľ som ich nejako presvedčila, že takéto splnomocnenie prevyšuje to ich, nechala som im tam originál,ale aj tak si myslím, že to bude len na čas a budú si to zisťovať či mi budú môcť na základe neho dávať zásielky. Právnik čo mi overoval toto splnomocnenie tvrdil že musí platiť, ale nejaký zákon,alebo paragraf ktorým by som ich na pošte presvedčila mi nepovedal, takže tiež zisťujem čím ich presvedčím ak by niektorá na pošte s tým nesúhlasila a nevydala by mi list. Ak je tu nejaký odborník, ktorý sa vyzná , budem mu povďačná ak poradí.
    Právnik overil , potvrdil platnosť splnomocnenia , no zákon , či paragraf nepovedal ???
    Veď ani nepovie , nakoľko ani neexistuje...čiže , ak niekde akceptujú niečo , to ešte neznamená , že aj inde to musí platiť ....

    Nevydala , momentálne tiež tak bude ...a ani budúcnosť to nezmení , nakoľko parlament má iné problémy a nie aby sa zapodieval problémami bežných ľudí .....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.