Zavrieť

Porady

odvody do socialnej poistovne po ukonceni zivnosti

Dobry den prajem, potrebujem poradit v takejto veci:
zivnostnik ukoncil podnikanie k 16.5.2012, socialnej poistovni zaslal kopiu potvrdenia z obvodneho uradu o ukonceni podnikania. danovemu uradu tak isto plus vratil karticku dic. napriek tomu z du prisiel list kde ziadali vyplnit ziadost o zrusenie registracie. du nasledne vydal rozhodnutie o zruseni registracie na dan z prijmu FO az s datumom 31.7.2012. Lehotu na odvolanie zivnostnik presvihol. Problem je teraz v socialnej poistovni, ktora ziada od byvaleho zivnostnika, aby sa za cas kedy uz mal ukoncenu zivnost ale nemal este vydane rozhodnutie z du o zruseni registracie na dan z prijmu FO zaregistroval ako samoplatca a doplatil odvody na socialne poistenie za toto obdobie. Ako ma byvaly zivnostnik postupovat? je povinny tieto odvody zaplatit? Dakujem za odpoved.
Usporiadat
Kája. Kája.

Kája. je offline (nepripojený) Kája.

Tiež som mala klienta, ktorý neodovzdal kartičku na DU (živnosť skončená 15.2.12, kartička odovzdaná 20.10.12), SP ho zaregistrovala ako povinného platiteľa poistného. Prišlo mu už aj rozhodnutie, kde mal doplatiť poistné za obdobie od 1.7.-20.10.12, na rozhodnutie sa odvolal, v odvolaní odkázal na zverejnenú informáciu, že SP už nebude vyžadovať odovzdanie kartičky a v odvolaní uspel, SP mu zrušila registráciu k 1.7.12
2 0
silviča silviča

silviča je offline (nepripojený) silviča

dakujem velmi pekne, potesili ste ma. momentalne ustredie zrusilo rozhodnutie SP na prvom stupni, a vratilo vec na preskumanie socialnej poistovni - pobocke. zatial cakame.
0 0
silviča silviča

silviča je offline (nepripojený) silviča

Takze po roku sa nam podarilo dosiahnut, ze socialna poistovna svoje rozhodnutie zrusila a uznala ze povinnost registrovat sa k 1.7. nevznikla, len pre info :-)
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

Prečítala som si celú tému a potrebujem odobriť alebo vyvrátiť môj názor :
1/ živnosť pozastavená k 30.06.2013 - treba oznámiť SP, ZP, DÚ - vrátiť i kartičku
2/ netreba sa registrovať do SP ako platiteľ SZČO /hoci obrat v roku 2012 bol/, pretože k 30.6.2013 je živnosť pozastavená na tri roky
3/ Do 8.7.2013 sa treba v ZP nahlásiť ako dobrovoľný platiteľ /nie je zamestnaný ani evidovaný na ÚP/ Je to tak správne ???
0 0
evuš evuš

evuš je offline (nepripojený) evuš

evuš
Prečítala som si celú tému a potrebujem odobriť alebo vyvrátiť môj názor :
1/ živnosť pozastavená k 30.06.2013 - treba oznámiť SP, ZP, DÚ - vrátiť i kartičku
2/ netreba sa registrovať do SP ako platiteľ SZČO /hoci obrat v roku 2012 bol/, pretože k 30.6.2013 je živnosť pozastavená na tri roky
3/ Do 8.7.2013 sa treba v ZP nahlásiť ako dobrovoľný platiteľ /nie je zamestnaný ani evidovaný na ÚP/ Je to tak správne ???
...nikto nevie poradiť ???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

evuš
Prečítala som si celú tému a potrebujem odobriť alebo vyvrátiť môj názor :
1/ živnosť pozastavená k 30.06.2013 - treba oznámiť SP, ZP, DÚ - vrátiť i kartičku
2/ netreba sa registrovať do SP ako platiteľ SZČO /hoci obrat v roku 2012 bol/, pretože k 30.6.2013 je živnosť pozastavená na tri roky
3/ Do 8.7.2013 sa treba v ZP nahlásiť ako dobrovoľný platiteľ /nie je zamestnaný ani evidovaný na ÚP/ Je to tak správne ???
V SP nahlasuješ prerušenie poistenia (počas pozastavenej živnosti, ak si bola do 30.6.2013 povinným platitelom odvodov. Ak si odvody neplatila, neprihlasuješ sa. Pre istotu odnes do SP Potvrdenie o pozastavenej živnosti zo ŽU.

V ZP sa treba odhlásiť z poistenia ako SZČO a prihlásiť ako samoplatitel.

Na DU treba vrátiť kartičku DIČ. Urob tak so sprievodným listom, aby simala doklad, že si ju skutočne odovzdala. Daj si potvrdiť kopiu listu.
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Ja mám prípad, kde bola zrušená živnosť 2.7.2012 kartička s DIČ sa neodovzdala a následne bola 22.11.2012 znova otvorená živnosť, pani zo SP nechcela prevziať prihlášku v roku 2012, čakalo sa na DU potvrdenie, kde kedže neodhlásil sa z registrácie mu dali potvrdenie, že je registrovaný od roku prvej živnosti ,tzn. že podnikateľ nemusí platiť odvody od 11/2012 ale až od 1.7.2013 lebo nestratil status SZČO. Je to možné? A podľa DP za rok 2011 by mal byť povinný plátca na SP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Ali36
Ja mám prípad, kde bola zrušená živnosť 2.7.2012 kartička s DIČ sa neodovzdala a následne bola 22.11.2012 znova otvorená živnosť, pani zo SP nechcela prevziať prihlášku v roku 2012, čakalo sa na DU potvrdenie, kde kedže neodhlásil sa z registrácie mu dali potvrdenie, že je registrovaný od roku prvej živnosti ,tzn. že podnikateľ nemusí platiť odvody od 11/2012 ale až od 1.7.2013 lebo nestratil status SZČO. Je to možné? A podľa DP za rok 2011 by mal byť povinný plátca na SP.
K 1.7.2013 sa prihlásil ako povinný platitel do SP (na základe obratu za rok 2011) ?
0 0
Ali36 Ali36

Ali36 je offline (nepripojený) Ali36

Od 1.7.2013 že bude povinný plátca z daňového priznania za rok 2012 a najlepšie je na tom to že ked som sa spýtala koľko mesiacov mu budú rátať za rok 2012 že podnikal tak mi odpovedala že 12, a on vlastne mal živnosť 9 mesiacov. Lebo mal status SZČO za celý rok 2012.
0 0