Zavrieť

Porady

DPH - ako správne fakturovať (SR1->SR2->DE) a (SR2->SR1->DE)??

Zdravím komunitu porada.sk,
potreboval by som poradiť v týchto 2 variantoch:

VARIANT 1:
Definícia subjektov:

JA-SR2 (právnická osoba-s.r.o., pridelene IČ DPH, mesačný platca) zoberiem zákazku v Nemecku pre GmbH/ s IČ DPH/
SR1 - živnostník / platiteľ DPH a neplatiteľ DPH/
SR0 -právnická osoba /s.r.o., platiteľ DPH, pridelene IČ DPH a primárne robí účtovnícke služby a výnimočne zoberie projekt s vlastnými živnostníkmi.
DE- nemecká GmbH / platiteľ dane s IČ DPH/

Jedná sa o prácu na nehnuteľnom majetku v ZAHRANIČÍ (práca vykonaná v Nemecku): montáž fotovoltaických panelov, elektroinštalačné práce na budovách, atď.

Teraz k otázkam:

1.SR1->SR2->DE
SR2 vzhľadom k tomu, že práca bola vykonaná na nehnuteľnom majetku v zahraničí posunie povinnosť platiť daň na nemeckú GmbH /DE/, ale ako to je u živnostníka, ktorý je platcom DPH? Bude mne, SR2, fakturovať za prácu vykonanú v zahraničí s DPH alebo môže použiť tiež smernicu rady SR a vyfakturovať bez DPH?

2.SR1->SR0->SR2->DE
živnostník vyfakturuje SR0, SR0 fakturuje SR2 a SR2 vyfakturuje DE.

Pokiaľ je živnostník platcom DPH, môže použiť smernicu a tak posunúť povinnosť cez SR0,SR2 na DE? Musí SR0 fakturovať SR2 s DPH alebo musí použiť smernicu ???




Citácia mojej používanej smernice rady SR:
Podľa článku 193 až 196 smernice Rady 2006/112/ES z 28. novembra 2006 o spoločnom systéme dane z pridanej hodnoty v znení smernice Rady 2006/138/ES z 19. decembra 2006 je osobou povinnou platiť daň osoba, ktorej je služba dodaná


VARIANT 2:
Definícia subjektov:
JA-SR2 - právnická osoba-s.r.o., pridelene IČ DPH, mesačný platca
SR1 - právnická osoba-s.r.o., pridelene IČ DPH, má živnostníkov a zamestnancov
DE- nemecká GmbH / platiteľ dane s IČ DPH/

Jedná sa o prácu na nehnuteľnom majetku v ZAHRANIČÍ-(práca vykonaná v Nemecku), konkrétne: elektroinštalačné práce na budovách.

Teraz k otázke:

SR2 figuruje ako sprostredkovateľ projektov a ma medzi SR1 zmluvu o sprostredkovaní. SR2 dohodí SR1 nemeckú GmbH, respektíve projekt, za ktorý ma províziu 10% z netto fakturovanej sumy, ktorú vyfakturuje SR1 nemeckej GmbH/DE/. SR1 použije smernicu a vyfakturuje DE bez Mwst/DPH/.
SR2 vystaví právnickej osobe SR1 faktúru podľa zmluvy o provízii s DPH alebo môže použiť vyššie uvedenú smernicu rady SR? Vlastne keby SR2 použilo smernicu, tak môže vyfaktúroval SR1 bez DPH? Jednalo by sa o sprostredkovanie elektroinštalačných prác na budovách.




Ďakujem veľmi pekne za skoré odpovede, i keď tieto situácie sú v celku komplikované.
Naposledy upravil Markus Aurelius Melicher : 03.09.12 at 19:44
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!

    DPH - ako správne fakturovať (SR1->SR2->DE) a (SR2->SR1->DE)??

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.