Zavrieť

Porady

Rozvod, premlčacia doba, život s ex.

Ahojte poraďáci. Obraciam sa na vás o radu ohľadom situácie v ktorej sa nachádza moja priateľka. Je 5 rokov po rozvode. Býva s ex-manželom a mladším synom (26r) v spoločnom byte. Byt je na katastri stále vedený ako ich spoločné vlastnístvo (1/1). Po rozvode jej bývalý sľúbil dohodu o vysporiadaní majetku, ku ktorej samozrejme nedošlo. Ex je neprispôsobivý, agresívny alkoholik (aký bol po celé ich manželstvo). Akákoľvek dohoda s ním je nemožná, nemá finančné prostriedky ani stálu prácu. Jeho život sa obmedzuje len na alkohol a strpčovanie života svojej bývalej manželky. Na chod domácnosti prispieva sporadicky, takmer vôbec. Stravu, nájom a účty platí ona. V podstate sama vychovala dvoch synov, spláca požičky ktoré si na chod domácnosti musela požičať a aj napriek rozvodu je stále tam kde v podstate bola. Preto sa chcem opýtať. Aké má možnosti čo sa týka predaja bytu? Bez dohody s ex je jediná možnosť súd? Možno ho deložovat keď vôbec neprispieva na byt len čo jej vyjedá ľadničku? Čo sa stane ak ona pôjde do podnájmu a za byt ex prestane platiť? Bude to exekútor vymahať na nej? Vďaka za každú radu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Oni sa stali podielovými spoluvlastníkmi bytu po troch rokoch od rozvodu bez ohľadu na to, či to dali v katastri prepísať (§ 149 ods. obč.z.).
  Spoluvlastníci sa môžu vyporiadať dohodou, alebo rozhodne súd. Ak nemajú ani jeden peniaze na vplatenie druhého, môže súd rozhodnúť o odpredaji bytu a podelení peňazí (§ 142).
  Do rozdelenia a vyporiadania spoluvlastníctva by sa mohla odsťahovať do nájomného bytu, on by jej musel platiť za užívanie jej časti. Ak by on zostal v byte a zadĺžil sa, mohol by exekútor predávať jeho podiel a ona by mala predkupné právo.
  Môže tiež žiadať vylúčnie manžela z užívania bytu podľa § 705 - platí to aj na vlastníctvo bytu. Potom by ona mala platiť jemu za celé užívanie bytu. k tomu sa dá využiť § 712a ods. 8, že mu nemusí zabezpečiť náhradné ubytovanie.

  § 705a


  Ak sa z dôvodu fyzického násilia alebo psychického násilia, alebo hrozby takýmto násilím vo vzťahu k manželovi alebo k rozvedenému manželovi ako spoločnému užívateľovi bytu alebo k blízkej osobe, ktorá s ním býva spoločne v byte, stalo ďalšie spolužitie neznesiteľným, môže súd na návrh jedného z manželov alebo rozvedených manželov obmedziť užívacie právo druhého z nich, alebo ho z jeho užívania úplne vylúčiť.

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Môže dať na súd priamo návrh na také vyporiadanie, že bude byt prisúdený jej a ona bude mať povinnosť vyplatiť ho.

  sali76 je offline (nepripojený) sali76

  sali76
  Mária27 Pozri príspevok
  Spoluvlastníci sa môžu vyporiadať dohodou, alebo rozhodne súd. Ak nemajú ani jeden peniaze na vplatenie druhého, môže súd rozhodnúť o odpredaji bytu a podelení peňazí (§ 142).
  Ak by ziskala peniaze na odkúpenie jeho časti, má aj po súdnom rozhodnutí o predaji predkupne právo?

  Rozvod, premlčacia doba, život s ex.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.