Zavrieť

Porady

predaj bytu a odvody do zdravotnej poistovne

Ahojte poradaci,

dnes mi prisiel zo zdravotnej poistovne vykaz nedoplatok z RZZP za rok 2011, kde som okrem prijmov zo zamestnania mala aj prijem z kapitaloveho majetku a ostatnych prijmov - predaj bytu v sukromnom vlastnictve ( nie som SZCO). Podlieha tento predaj bytu ( teda VZ )odvodom do zdravornej poistovne?
Usporiadat
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

Z.E.Ú.S. Pozri príspevok
ďakujem, ale čo sa týka zdravotného odvodu, predpokladám, že ak zisk z podnikania (za 2012) + zisk z predaja nehnuteľnosti nebude vyšší ako min. vymeriavací základ pre rok 2012 nebude vlastne doplácať na odvodoch nič, resp. ak bude vyšší tak len z toho 14 % (bez delenia tými 1,9 ?) alebo sa mýlim ? ďakujem pekne
Reagovala som predchádzajúcim príspevkom vlastne aj na toto
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

ilona Pozri príspevok
Robím podobné DP, tak sa chcem uistiť či to mám v poriadku. Manželia predali byt, ktorý vlastnili len 1 rok. Stačí keď DP podá jeden z nich. Základ dane pre daň z prijmu a odvody bude rozdiel medzi predanou cenou a kúpnou+ doklady z rekonštrukcie. Daň z prijmu sa bude platiť z tohoto rozdielu a taktiež 14 % odvody do VZP. Na odvody do soc.poisťovne to nemá žiadny vplyv aj keď jeden z nich je živnostník.
Anik, alebo niekto ak sa s tým teraz zaoberal, môžeš sa mi pozrieť na tento prípad,či uvažujem správne?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

ilona Pozri príspevok
Robím podobné DP, tak sa chcem uistiť či to mám v poriadku. Manželia predali byt, ktorý vlastnili len 1 rok. Stačí keď DP podá jeden z nich. Základ dane pre daň z prijmu a odvody bude rozdiel medzi predanou cenou a kúpnou+ doklady z rekonštrukcie. Daň z prijmu sa bude platiť z tohoto rozdielu a taktiež 14 % odvody do VZP. Na odvody do soc.poisťovne to nemá žiadny vplyv aj keď jeden z nich je živnostník.
Potvrdí mi niekto, že to takto môže byť? Jedná sa mi hlavne o ten vymeriavací základ na odvody. Nie je mi celkom jasný par.10 a 13 o ZP, či sa pri predaji bytu platia odvody z prijmu, alebo zo zisku. Mne to pripadá že zo zisku, ale prečítala som niekoľko príspevkov a píše sa aj o prijme a to ma mýli.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

ilona
tá hranica príjmu a nie zisku sa jedná pri povinnosti platiť odvody na SP, to je tá spomínaná hranica za rok 2012 - 4716,- eur - jedná sa o príjem podľa § 6
na sociálne poistenie sa platia odvody z príjmu podľa § 5 a 6 zákona o dani z príjmov
predaj nehnuteľnosti je § 8 odst.2 toto nemá vplyv na platenie odvodov na SP
-podliehajú odvodom na ZP všetky druhy zdaniteľných príjmov podľa §5,6,7,8 zákona o DzP
1 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

Takže prípad opísaný v príspevku č. 20 je správny?
0 0
ilona ilona

ilona je offline (nepripojený) ilona

ilona Pozri príspevok
Potvrdí mi niekto, že to takto môže byť? Jedná sa mi hlavne o ten vymeriavací základ na odvody. Nie je mi celkom jasný par.10 a 13 o ZP, či sa pri predaji bytu platia odvody z prijmu, alebo zo zisku. Mne to pripadá že zo zisku, ale prečítala som niekoľko príspevkov a píše sa aj o prijme a to ma mýli.
Možno sa to niekomu hodí a bude to potrebovať , tak to idem sem napísať. Odvody z predaja bytu /ak nie je oslobodený / sa platia podľa zákona 580/2004 o ZP a sú zaradené do prijmu podľa par. 10 ods.1,pís. d. , vymeriavací základ pre odvod poistného z tohoto prijmu je vo výške základu dane dosiahnutom v rozhodujúcom období podľa par. 13 ods.7.
0 0
zalcik zalcik

zalcik je offline (nepripojený) zalcik

Dobrý deň, chcem sa opýtať dnes mi otec vravel že budem musieť do poisťovne zaplatiť 14% odvod zato že som predal byt, platí to aj keď som byt predal lacnejšie ako som ho pred 3 rokmi kúpil? daň platiť nemusím kedže som predal lacnejšie ako kúpil. Ďakujem za radu.
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
zalcik Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať dnes mi otec vravel že budem musieť do poisťovne zaplatiť 14% odvod zato že som predal byt, platí to aj keď som byt predal lacnejšie ako som ho pred 3 rokmi kúpil? daň platiť nemusím kedže som predal lacnejšie ako kúpil. Ďakujem za radu.
To znamená, že v priznaní bude čiastkový základ dane 0 (nula), takže nebude treba platiť žiadne odvody do ZP.
2 0
adra22 adra22

adra22 je offline (nepripojený) adra22

Rozalka Pozri príspevok
To znamená, že v priznaní bude čiastkový základ dane 0 (nula), takže nebude treba platiť žiadne odvody do ZP.
Dobrý večer
atreba niečo nahlasovať do ZP. Dôchodca starobný predal nehnutelnost podal DP.
Treba aj niečo do ZP dávať?
Ďakujem
0 0
akinoreV.Veronika akinoreV.Veronika
Dobrý večer,
tiež by som Vás chcela poprosiť o radu.
S manželom sme minulý rok predali byt ktorý sme vlastnili necelé 3 roky (trvalý pobyt sme v ňom mali vyše 2 roky), byt sme dostali darovaciou zmluvou od rodiny. Chcela by som vedieť čo mi z predaja vyplýva, máme platiť odvody do zdravotnej poisťovne a daň z predaja?
ďakujem za každú radu
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

akinoreV.Veronika Pozri príspevok
Dobrý večer,
tiež by som Vás chcela poprosiť o radu.
S manželom sme minulý rok predali byt ktorý sme vlastnili necelé 3 roky (trvalý pobyt sme v ňom mali vyše 2 roky), byt sme dostali darovaciou zmluvou od rodiny. Chcela by som vedieť čo mi z predaja vyplýva, máme platiť odvody do zdravotnej poisťovne a daň z predaja?
ďakujem za každú radu
ÁNo, budete platiť aj jedno aj druhé.
K dani:
§ 9
Príjmy oslobodené od dane

(1) Od dane je oslobodený príjem

a) z predaja nehnuteľnosti, na ktorú sa nevzťahuje oslobodenie podľa písmena b), a to po uplynutí piatich rokov odo dňa jej nadobudnutia alebo jej vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,

b) z predaja nehnuteľnosti nadobudnutej dedením (postupným dedením) v priamom rade alebo niektorým z manželov, ak uplynie aspoň päť rokov odo dňa nadobudnutia tejto nehnuteľnosti preukázateľne do vlastníctva alebo spoluvlastníctva poručiteľa (poručiteľov) alebo vyradenia z obchodného majetku, ak bola táto nehnuteľnosť zahrnutá do obchodného majetku, okrem príjmov, ktoré plynú daňovníkovi podľa zmluvy o budúcom predaji nehnuteľnosti uzavretej do piatich rokov od jej nadobudnutia alebo od jej vyradenia z obchodného majetku, aj keď kúpna zmluva bude uzatvorená až po piatich rokoch od jej nadobudnutia alebo vyradenia z obchodného majetku,
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

akinoreV.Veronika Pozri príspevok
Dobrý večer,
tiež by som Vás chcela poprosiť o radu.
S manželom sme minulý rok predali byt ktorý sme vlastnili necelé 3 roky (trvalý pobyt sme v ňom mali vyše 2 roky), byt sme dostali darovaciou zmluvou od rodiny. Chcela by som vedieť čo mi z predaja vyplýva, máme platiť odvody do zdravotnej poisťovne a daň z predaja?
ďakujem za každú radu
dôležitý je termín nadobudnutia - možno by si mohla použiť prechodné ustanovenia zákona .. a jednalo by sa o oslobodený príjem - viď §52j
nadobudli ste do 31.12.2010? potom "je to v suchu"
Naposledy upravil Katy a R : 07.03.13 at 18:31
0 0
akinoreV.Veronika akinoreV.Veronika
Byt sme nadobudli v auguste 2010, priznám sa že som v tomto úplný jeleň a neviem čo máme robiť...
ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

akinoreV.Veronika Pozri príspevok
Byt sme nadobudli v auguste 2010, priznám sa že som v tomto úplný jeleň a neviem čo máme robiť...
ďakujem
ak ste tam mali trvalý pobyt pred predajom 2 roky - tak netreba robiť nič!
ešte dodám - dobre by bolo pozrieť zákon - a ten konkrétny § - a tiž znenie zákona z roku 2010 - nájdeš hore na lište
Naposledy upravil Katy a R : 07.03.13 at 18:45
0 0
zuzana - irsko zuzana - irsko

zuzana - irsko je offline (nepripojený) zuzana - irsko

Dobry den. Chcela by som sa spytat jednu info ohladom tejto temy .... v roku 2007 sme s manzelom kupili pozemok, mali sme ho v bezpodielovom spoluvlastnictve. Predali sme ho v roku 2012. Rodiel medzi kupnou a predajnou cenou je 2816 eur, z coho vlastne mam platit dan. S manzelom sme sa dohodli, ze si za prijem z predaja podam danove priznanie ja - manzelka. Okrem daneho prijmu som za rok 2012 nemala ziadny iny zdanitlny prijem, som na rodicovskej dovolnke. A moja otazka .... Musim platit odvody z predaja aj do zdravotnej poistovne?
0 0
akinoreV.Veronika akinoreV.Veronika
Katy a R poprosím Ťa a kde viem nájsť ten zákon ktorý treba pozrieť?
Ďakujem veľmi pekne
0 0
weirdo weirdo

weirdo je offline (nepripojený) weirdo

Ahojte. Vcerajsie spravy prebudili viacerych predajcov bytov . Ja by som tiez chcela poprosit o radu - jednoznacnu odpoved, lebo v zakonoch, ako su pisane, sa ozaj nevyznam. Byt sme kupili pred 9 rokmi, tento rok sme ho predali. Viem, ze nebudeme platit Dan z prijmu, kedze ho mame viac ako 5 rokov, ale tyka sa oslobodenie aj od odvodov do zdravotnej poistovne??? Dakujem pekne.
0 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

weirdo Pozri príspevok
Ahojte. Vcerajsie spravy prebudili viacerych predajcov bytov . Ja by som tiez chcela poprosit o radu - jednoznacnu odpoved, lebo v zakonoch, ako su pisane, sa ozaj nevyznam. Byt sme kupili pred 9 rokmi, tento rok sme ho predali. Viem, ze nebudeme platit Dan z prijmu, kedze ho mame viac ako 5 rokov, ale tyka sa oslobodenie aj od odvodov do zdravotnej poistovne??? Dakujem pekne.
Včera hovorili, že odvodom do ZP podlieha len taký predaj bytu, ktorý nie je oslobodený od platenia dane. Je logické, že ak predaj nebude uvedený v DP nemá sa ZP odkiaľ dozvedieť, že sa predaj uskutočnil.
2 0
weirdo weirdo

weirdo je offline (nepripojený) weirdo

Dakujem ... clovek sa radsej uisti. Pekny vikend prajem.
0 0
Replasťačka Replasťačka

Replasťačka je offline (nepripojený) Replasťačka

Prosím Vás, je to trochu od veci, ospravedlňujem sa, ale čo ak mi niečo ušlo?
A čo príjem z prenájmu a odvody v prípade, keď je takáto osoba zamestnaná , odvody sú teda odvádzané.
je to príjem podľa § 6 ods.3 , bude platiť odvody aj z tohoto príjmu ?
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať