Zavrieť

Porady

Plnenie z doplnkového dôchodkového sporenia

Ahoj všetci, je podľa Vás plnenie z doplnkového dôchodkového sporenia z titulu odchodu do starobného dôchodku a ukončenia zmluvy zdaniteľným príjmom? A podľa akého §? Ak sa to tu už niekde riešilo, stačí tip na link.
Ď a k u j e m.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ariela
    Ahoj všetci, je podľa Vás plnenie z doplnkového dôchodkového sporenia z titulu odchodu do starobného dôchodku a ukončenia zmluvy zdaniteľným príjmom? A podľa akého §? Ak sa to tu už niekde riešilo, stačí tip na link.
    Ď a k u j e m.
    Dávky z DDP/DDS sú podľa § 7 odst. d) zákona o dani z príjmov príjmom z kapitálového majetku. Daň z týchto príjmov sa vyberá formou zrážky (§43 odst. 3 písm. e), tzn. že daň sa odvádza pri ich výplate, daňovník ich nemusí zdaňovať sám.

    Základom dane je rozdiel medzi prijatou čiastkou a sumou zaplatených príspevkov. V prípade, ak ide o pravidelné plnenie (vyplácanie doplnkového dôchodku), tak zaplatené príspevky sa rozpočítajú na obdobie vyplácania dávky.

    Ariela je offline (nepripojený) Ariela

    Ariela
    Vrelá vďaka Chobot, takže ak ten dotyčný nemal v r. 2005 vyššie príjmy ako 87.936, tak podá daňové priznanie a zrazenú daň mu vrátia (treba k tomu doložiť nejaký doklad?)... Ale ak náhodou mal, tak to nemusí uvádzať v daňovom priznaní, aj keď ho podáva z iných dôvodov. Alebo musí?
    Naposledy upravil Ariela : 22.02.06 at 12:11

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Ariela
    Vrelá vďaka Chobot, takže ak ten dotyčný nemal v r. 2005 vyššie príjmy ako 87.936, tak podá daňové priznanie a zrazenú daň mu vrátia (treba k tomu doložiť nejaký doklad?)... Ale ak náhodou mal, tak to nemusí uvádzať v daňovom priznaní, aj keď ho podáva z iných dôvodov. Alebo musí?
    Neviem, ako to je, ak nemal príjem vyšší ako tých 87 tisíc SK. Ale asi to bude rovnaké, ako v prípade zrazenej dane z kreditných úrokov za vklady v banke.

    Tie sa myslím že tiež nevracajú, ak daňovník mal nížší príjem. Alebo sa prijaté kreditné úroky uvádzajú tiež medzi príjmami v daňovom priznaní? Zdá sa mi, že nie.

    Ariela je offline (nepripojený) Ariela

    Ariela
    Ja som na jednom seminári počula názor, že je to možné, práve v prípade zdanených úrokov napr. na vkladových účtoch. Tak preto som si myslela (keď som sa v tom zorientovala, vďaka tvojej prvej odpovedi :-) ), že by sa to snáď dalo aj pri tom plnení z DDS.

    Plnenie z doplnkového dôchodkového sporenia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.