Zavrieť

Porady

Dedičské konanie a poplatky

Dobrý deň, poprosila by som o radu ohľadom dedičského konania. manžel a jeho sestra pôjdu o nejaký čas pred notára ohľadom dedičského konania. Do dedičského konania bude zahrnutý byt v hodnote cca 33.000 eur. Zaujímalo by ma koľko si účtuje súdny komisár ako poplatok za konanie. Vychádza súdny komisár z trhovej ceny alebo chodí skúmať v reale stav bytu resp. stačí nadobúdacia hodnota bytu ktorá bola cca 4 roky do zadu a tá bola 31.000 eur ale boli uskutočnené nejaké prerábky čo navýšilo hodnotu bytu. ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Na tejto stránke máš poplatky v § 13. http://www.notar.sk/Not%C3%A1rskakom...%C3%A1rov.aspx

    Vo vyhláške je v § 12 ods. 1 napísané
    (1) Základom odmeny súdneho komisára za iné úkony vykonané v konaní o dedičstve, ako sú uvedené v § 11, je všeobecná hodnota majetku4) poručiteľa, ktorý sa stal predmetom konania o dedičstve.
    Odkaz 4 na všeobecnú hodnotu majetku je táto vyhláška, popozeraj.
    http://www.vyvlastnenie.sk/predpisy/...dnoty-majetku/

    Ale tu to nájdeš tak polopate http://www.freereality.sk/clanky/mat...ota-dedicstva/

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    vždy sa berie hodnota v čase smrti. Pri tejto cene, čo si hovorila, ak nie je žiaden iný majetok, by odmena notára mohla byť okolo 400 EUR. Závisí to aj od poštovného, prípadne iných výdavkov .... ale okolo tejto sumy by sa mal pohybovať

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    Ester plus Pozri príspevok
    Ja by som sa chcela spýtať, ako je to v prípade, ak manželia mali majetok napríklad v hodnote 30000 Eur a zomrie jeden z manželov, tak v prípade dedičského konania sa suma pre notára vypočítana z ceny 30000 Eur alebo len z dedičského podielu po zomrelom t.j. z čiastky 15 000 Eur.
    z 15000 minus naklady na pohreb minus dlhy

    Indeed je offline (nepripojený) Indeed

    Vylúčený člen Indeed
    Ešte by som položil takú doplńujúcu otázku.

    Može sa dedičského konania zúčastniť aj manželský partner dediča ?

    Alebo je dedičské konanie vyhradené len pre priamych dedičov ?

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    ak s tým súhlasia ostatní dedičia, nevidím dôvod, prečo by tam nemohol byť. Určite závisí aj od konkrétneho notára, ale manželský partner by nemal do deja nijako zasahovať, nie je účastníkom ...
    misoft ...ale môže byť prísediacim - bez práva na námietky a poznámky, len sedieť a čušať.

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Ja by som sa chcela spýtať, ako je to v prípade, ak manželia mali majetok napríklad v hodnote 30000 Eur a zomrie jeden z manželov, tak v prípade dedičského konania sa suma pre notára vypočítana z ceny 30000 Eur alebo len z dedičského podielu po zomrelom t.j. z čiastky 15 000 Eur.

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    odmena notára sa nepočíta z čistej hodnoty ale zo všeobecnej, len poplatky pre súd sa rátajú z čistej. Takže ak je majetok 15 000 a dlhy 14 000, tak sa odmena notára počíta z 15 000 a súdne poplatky z 1 000

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Indeed Pozri príspevok
    Ešte by som položil takú doplńujúcu otázku.

    Može sa dedičského konania zúčastniť aj manželský partner dediča ?

    Alebo je dedičské konanie vyhradené len pre priamych dedičov ?
    doktor23 Pozri príspevok
    ak s tým súhlasia ostatní dedičia, nevidím dôvod, prečo by tam nemohol byť. Určite závisí aj od konkrétneho notára, ale manželský partner by nemal do deja nijako zasahovať, nie je účastníkom ...
    My sme boli informovaní, že nie.

    Ak je to predsa len možné, pre budúcnosť by ma zaujímalo, na základe čoho (napríklad akého ust. O.s.p.) môže notár ako súdny komisár (súd) povoliť účasť uvedenej osoby (prípadne aj iného rodinného príslušníka-nedediča) na dedičskom konaní.

    bubkoch je offline (nepripojený) bubkoch

    bubkoch
    luja5 Pozri príspevok
    My sme boli informovaní, že nie.

    Ak je to predsa len možné, pre budúcnosť by ma zaujímalo, na základe čoho (napríklad akého ust. O.s.p.) môže notár ako súdny komisár (súd) povoliť účasť uvedenej osoby (prípadne aj iného rodinného príslušníka-nedediča) na dedičskom konaní.
    notar nemusi nic povolovat, lebo ucast inej osoby nie je zakazana ...
    ja som sa tiet isiel na dedicske aj s manzelkou, aby som "z úzadia" dohliadal na to, ci ´ju ostatní dedici neoklamu alebo ci bude vsetko tak ako sa dohodli, a keby bol problem aby som manzelke poradil co ma robit ...

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    bubkoch Pozri príspevok
    notar nemusi nic povolovat, lebo ucast inej osoby nie je zakazana ...
    ja som sa tiet isiel na dedicske aj s manzelkou, aby som "z úzadia" dohliadal na to, ci ´ju ostatní dedici neoklamu alebo ci bude vsetko tak ako sa dohodli, a keby bol problem aby som manzelke poradil co ma robit ...
    Takže dobre tomu rozumiem, že dedičského konania sa môže zúčastniť napríklad aj rodič dospelého dieťaťa, ak je rodič exmanželským partnerom poručiteľa, prípadne aj poradiť svojmu dieťaťu a notár (súd) to nemôže zakázať?

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    podľa môjho názoru by sa mal notár/ka opýtať ostatných dedičov, či im ďalší účastník neprekáža. Ak s tým súhlasia, nevidím dôvod, prečo by tam byť nemohol, ale nemal by zasahovať do deja. Ale opäť, ak s tým ostatní súhlasia, nech si povie svoj názor ...... akonáhle by však ktokoľvek povedal, že nechce ďalšieho účastníka, mal by opustiť miestnosť. Ak tam niekto chce mať svojho rodiča/partnera .... nech mu dá splnomocnenie a on nech nepríde ....
    luja5 Ďakujem.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.