Zavrieť

Porady

nákup obedov od neplatitela DPH

Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

Naši zamestnanci sa stravujú v restauracii, ktorá nieje platcom DPH. Mesačne dostávame fa za obedy. Cena obeda je 2,60 €.

Naša kalkulacia
náklady 55% 1,43
zamestnanec 1,15
prísp. SF 0,02
spolu 2,60

Myslím, že by sme mali za tieto obedy odvádzať aj DPH. t.j. zamestnanec 1,15 x 1,20 t.j. 1,38 €.
Učtovníčka ma ubezpečuje, že DPH sa za poskytnuté obedy neodvádza.
Myslím, že to je len v prípade nákupu CENÍN napr. od ACCOR Slovakia. Lebo oni ceniny aj predávajú
bez DPH. Prosím o radu, ďakujem
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Mám opačný prípad - prosím tiež o radu. Živnostník - platitel DPH - nakupuje obedy pre zamestnancov od platitela DPH. (uplatňuje si odpočet DPH na vstupe). Cena obeda vrátane DPH je 3,79€. VOZD je 55 % z ceny 3,80€, alebo zo skutočnej ceny obeda bez DPH ?
Tvorba SF je nízka, zamestnanci nedoplácajú za obed nič, rozdiel je VNZD u živnostníka.

Treba odviesť DPH na výstupe z ceny obeda, ktorá je VNZD u živnostníka ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
Mám opačný prípad - prosím tiež o radu. Živnostník - platitel DPH - nakupuje obedy pre zamestnancov od platitela DPH. (uplatňuje si odpočet DPH na vstupe). Cena obeda vrátane DPH je 3,79€. VOZD je 55 % z ceny 3,80€, alebo zo skutočnej ceny obeda bez DPH ?
Tvorba SF je nízka, zamestnanci nedoplácajú za obed nič, rozdiel je VNZD u živnostníka.

Treba odviesť DPH na výstupe z ceny obeda, ktorá je VNZD u živnostníka ?
VOZD je max. 55% zo stravného pri PC v trvaní 6-12 hod. Od 1.9. z hodnoty 4.-€.
Dph sa odvádza z ceny obeda bez dane, ktorú platí zamestnanec.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tweety Pozri príspevok
VOZD je max. 55% zo stravného pri PC v trvaní 6-12 hod.
Dph sa odvádza z ceny obeda bez dane, ktorú platí zamestnanec.
Majka, ďakujem.

Stretla som sa s názorom, že DPH-čku treba odviesť aj zo sumy, ktorá je pre zamestnávatela VNZD. Zamestnanec neplatí nič - podľa tvojho názoru nie je nutný odvod dane na výstupe ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
Majka, ďakujem.

Stretla som sa s názorom, že DPH-čku treba odviesť aj zo sumy, ktorá je pre zamestnávatela VNZD. Zamestnanec neplatí nič - podľa tvojho názoru nie je nutný odvod dane na výstupe ?
§8 Zákon o dph
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Tweety Pozri príspevok
§8 Zákon o dph
(3) Ak platiteľ dodá tovar na svoju osobnú spotrebu, dodá tovar na osobnú spotrebu svojich zamestnancov, dodá tovar bezodplatne alebo dodá tovar na ďalší iný účel ako na podnikanie a ak pri kúpe alebo vytvorení tohto tovaru vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítateľná, považuje sa takéto dodanie tovaru za dodanie tovaru za protihodnotu. Bezodplatné dodanie tovaru na obchodné účely, ak jeho hodnota nepresiahne 16, 60 eura bez dane za jeden kus, a bezodplatné dodanie obchodných vzoriek sa nepovažuje za dodanie tovaru za protihodnotu.
Majka, ide aj v prípade stravovania o bezodplatné dodanie tovaru ?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

veronikasad Pozri príspevok
Majka, ide aj v prípade stravovania o bezodplatné dodanie tovaru ?
ÁNo, ide.
§ 2
Predmet dane


(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskej únie (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.


§ 22
Základ dane pri dodaní
tovaru a služby

(1) Základom dane pri dodaní tovaru alebo služby je všetko, čo tvorí protihodnotu, ktorú dodávateľ prijal alebo má prijať od príjemcu plnenia alebo inej osoby za dodanie tovaru alebo služby, zníženú o daň. Do základu dane sa zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorýdodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby.
Naposledy upravil Tweety : 19.10.12 at 13:51 Dôvod: §22
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

to by znamenalo, že ak kupime obedy od platitela DPH, tak obedy predáme našim zamesnancom aj s DPH a DPH odvedieme?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Lila Pozri príspevok
to by znamenalo, že ak kupime obedy od platitela DPH, tak obedy predáme našim zamesnancom aj s DPH a DPH odvedieme?
ÁNo.
0 0
Lila Lila

Lila je offline (nepripojený) Lila

a teda ked kupime od neplatcu, tak DPH neodvadzame?
0 0
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
Ja som tohto názoru:
- stravné kupóny (ceniny) - bez DPH
- stravovanie poskytnuté neplatiteľom DPH - daňová povinnosť z prijatej ceny od stravníka, hodnota prijatá od zamestnanca je už cena s daňou, ak zamestnanec za podanú stravu neplatí nič, nevzniká povinnosť odvodu dane
- stravovanie poskytnuté platiteľom DPH - na vstupe nárok na odpočítanie, na výstupe je hodnota prijatá od zamestnanca cenou s daňou (spätne počítame DPH), ak zamestnanec stravu dostane zdarma, na vstupe nie je nárok na odpočítanie
3 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

veronikasad Pozri príspevok
Mám opačný prípad - prosím tiež o radu. Živnostník - platitel DPH - nakupuje obedy pre zamestnancov od platitela DPH. (uplatňuje si odpočet DPH na vstupe). Cena obeda vrátane DPH je 3,79€. VOZD je 55 % z ceny 3,80€, alebo zo skutočnej ceny obeda bez DPH ?
Tvorba SF je nízka, zamestnanci nedoplácajú za obed nič, rozdiel je VNZD u živnostníka.
Treba odviesť DPH na výstupe z ceny obeda, ktorá je VNZD u živnostníka ?
Ak je cena obeda s Dph 3,79 = 3,16 + 0,63 Dph.
Dph si na vstupe odpočítaš a riešiš čiastku 3,16.

Podľa zákonníka práce zamestnancovi preplatíš MIN 55% (čiže minimálne 1,74), podľa zákona o dani z príjmov maximálne do výšky 55% zo stravného pri pracovnej ceste trvaní 6-12 hod.
Od 1.9.2012 je to z hodnoty 4.-€. - čiže MAX 2,20 €.
Ak už neriešiš SF, tak , celý rozdiel medzi 3,16 a čiastkou ktorú daš do nakládov (napr. 3,16 minus 2,20=0,96) je základom na odvod DPH.
0,96+0,19= 1,15 - túto sumu Ti zaplatí zamestnanec a firma odvedie Dph 0,19.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

azla Pozri príspevok
Ak je cena obeda s Dph 3,79 = 3,16 + 0,63 Dph.
Dph si na vstupe odpočítaš a riešiš čiastku 3,16.

Podľa zákonníka práce zamestnancovi preplatíš MIN 55% (čiže minimálne 1,74), podľa zákona o dani z príjmov maximálne do výšky 55% zo stravného pri pracovnej ceste trvaní 6-12 hod.
Od 1.9.2012 je to z hodnoty 4.-€. - čiže MAX 2,20 €.
Ak už neriešiš SF, tak , celý rozdiel medzi 3,16 a čiastkou ktorú daš do nakládov (napr. 3,16 minus 2,20=0,96) je základom na odvod DPH.
0,96+0,19= 1,15 - túto sumu Ti zaplatí zamestnanec a firma odvedie Dph 0,19.
Anka, ďakujem. To čo píšeš rozumiem. Ale zamestnávatel nepožaduje od zamestnanca žiadnu platbu za obedy.
Ide o JU - VOZD živnostníka je 55 % z 4,00€, zbytok je nedaňový výdavok zamestnávatela.

Čo v takomto prípade s DPH na výstupe, resp. má živnostník vôbec nárok na odpočet DPH na vstupe ?
0 0
azla azla

azla je offline (nepripojený) azla

Na výstupe musí čiastku, ktorú ma požadovať od zamestnanca a nepožaduje - dodaniť, odviesť Dph.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

azla Pozri príspevok
Na výstupe musí čiastku, ktorú ma požadovať od zamestnanca a nepožaduje - dodaniť, odviesť Dph.
Rozalka má trošku iný názor, stretla som sa aj s tretím - odvod DPH na výstupe z plnej sumy (bez príspevku zamestnávatela). Už som z toho domotaná.
0 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
onoho času DRSR odpovedalo takto (v r. 2007, prosím preverte aktuálnosť):

"Otázka:
Považuje sa bezodplatné dodanie stravovania za dodanie služby za protihodnotu v zmysle § 9 ods.3 zákona o DPH a má platiteľ dane právo na odpočítanie dane zo stravovacích služieb, ktoré nakupuje od inej osoby, platiteľa alebo neplatiteľa dane a poskytuje ich svojim zamestnancom bezodplatne?

Odpoveď:
Podľa § 9 ods.3 zákona o DPH sa za dodanie služby za protihodnotu považuje bezodplatné dodanie služby na osobnú spotrebu platiteľa dane alebo jeho zamestnancov alebo na ďalší iný účel ako na podnikanie platiteľa dane. Platiteľ dane obstaráva stravovacie služby od iných osôb, ale nežiada za tieto služby úhradu od zamestnancov, to znamená, že ho nemožno považovať za dodávateľa stravovacích služieb v zmysle § 9 ods.4 zákona o DPH, pretože služby neobstaráva na účet iných osôb a potom sa postup podľa § 9 ods.3 zákona o DPH v uvedenom prípade na platiteľa dane nevzťahuje.
Ak platiteľ dane, v súvislosti s vyššie uvedeným, nakupuje stravovacie služby od platiteľov dane, nemá v zmysle § 49 až 51 zákona o DPH právo na odpočítanie dane."
4 0
Stefan2005 Stefan2005

Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

!
... ale v prípade vlastného stravovacieho zariadenia (t.j. nenakupovania stravovacích služieb):

"Platiteľ dane prevádzkuje reštauráciu, svojim zamestnancom poskytuje obedy bezplatne. Na účely DPH uskutočňuje dodanie služby, z ktorého je povinný odviesť daň. Daň odvedie zo základu, ktorý tvoria všetky náklady (priame i režijné) súvisiace s poskytnutím stravy zamestnancom, ako: potraviny spotrebované pri príprave obedov, spotrebovaná energia, plyn, voda, mesačný odpis strojov a zariadení stravovacieho zariadenia, interné náklady (spotreba čistiacich prostriedkov), externé náklady (prepravné, údržba), mzdy pracovníkov stravovacieho zariadenia."

resp. v prípade stravovacích poukážok:

"Daňová povinnosť vzniká platiteľovi – zamestnávateľovi, v súvislosti s províziou za sprostredkovanie stravovacích poukážok len vtedy, ak zaplatenie provízie, resp. jej časť požaduje od zamestnancov. Základom dane je potom protihodnota, ktorú od zamestnancov požaduje, znížená o DPH."

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...rticleId=15707

výklad z r. 2008...
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Stefan2005 Pozri príspevok
... ale v prípade vlastného stravovacieho zariadenia (t.j. nenakupovania stravovacích služieb):

"Platiteľ dane prevádzkuje reštauráciu, svojim zamestnancom poskytuje obedy bezplatne. Na účely DPH uskutočňuje dodanie služby, z ktorého je povinný odviesť daň. Daň odvedie zo základu, ktorý tvoria všetky náklady (priame i režijné) súvisiace s poskytnutím stravy zamestnancom, ako: potraviny spotrebované pri príprave obedov, spotrebovaná energia, plyn, voda, mesačný odpis strojov a zariadení stravovacieho zariadenia, interné náklady (spotreba čistiacich prostriedkov), externé náklady (prepravné, údržba), mzdy pracovníkov stravovacieho zariadenia."

resp. v prípade stravovacích poukážok:

"Daňová povinnosť vzniká platiteľovi – zamestnávateľovi, v súvislosti s províziou za sprostredkovanie stravovacích poukážok len vtedy, ak zaplatenie provízie, resp. jej časť požaduje od zamestnancov. Základom dane je potom protihodnota, ktorú od zamestnancov požaduje, znížená o DPH."

http://www.epi.sk/Main/Default.aspx?...rticleId=15707

výklad z r. 2008...
Štefan, v prípade môjho klienta neide o vlastné stravovacie zariadenie. Ide o stravovanie v reštaurácii u platitela DPH. S dodávatelom stravy je uzatvorená zmluva, faktúruje odber stravy mesačne.
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
Štefan, v prípade môjho klienta neide o vlastné stravovacie zariadenie. Ide o stravovanie v reštaurácii u platitela DPH. S dodávatelom stravy je uzatvorená zmluva, faktúruje odber stravy mesačne.
Veronika, ja by som sa priklonil k tomu čo píše Štefan. Ide o stravovacie služby.
§9/4.
(4) Ak zdaniteľná osoba vo svojom mene pre inú osobu obstará dodanie služby, platí, že táto zdaniteľná osoba službu sama prijala a sama dodala.
1 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

marjankaj Pozri príspevok
Veronika, ja by som sa priklonil k tomu čo píše Štefan. Ide o stravovacie služby.
v príspevku č. 17 ?
0 0
marjankaj marjankaj

marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

I am a man
veronikasad Pozri príspevok
v príspevku č. 17 ?
Áno.
Ale stravovanie a sociálny fond k tomu nie je moja parketa.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať