Dobrý deň
Chcem si založiť s.r.o ale pred samotným založením by som chcel vedieť odpovede na následujúce otázky. Za každú odpoveď budem veľmi vďačný.
1. Vstupný vklad vo výške 5.000 EUR – potreboval by som vedieť ako sa to účtuje. Ak správca vkladu prehlási, že je to splatené, tak potom sa tie peniaze fyzicky nemusia nikde objaviť?
2. Ak si budem vyplácať iba podiel na zisku, tak čo je potrebné spraviť predtým ako si dám vyplatiť tento podiel? Zápis z valného zhromaždenia? Kto vykoná tento zápis či iné potrebné veci?
3. Ak je sídlo firmy v prenajatom alebo v byte vo vlastníctve konateľa firmy je možné si uplatňovať náklady z chodu bytu (internet, voda, kúrenie, elektrina, vodné stočné atď.)? Ak áno, akú pomernú časť je možné dať do nákladov?
4. Ak budem mať prenajatý byt ako sídlo firmy a kanceláriu zároveň, stačí mať súhlas vlastníka? Alebo takáto prenajatá miestnosť (byt) nemôže byť sídlom firmy?
5. Ak mám sídlo firmy v byte (miesto trvalého bydliska) je potrebné mať na podnikania oddelenú samostatnú miestnosť?
6. Vo firme budem ako spoločník dostávať peniaze vo forme podielu na zisku. Som a stále budem dobrovoľne nezamestnaný a teda odvádzam do zdravotnej poisťovne minimálne zdravotné odvody (okolo 47 EUR). Môžem takto fungovať? Byť majiteľom firmy a platiť si sám zdravotné odvody ako dobrovoľne nezamestnaný?
7. Ak som dobrovoľne nezamestnaný je možné dobrovoľne platiť aj odvody do sociálnej poisťovne?
8. Platia sa z podielu na zisku v slovenskej s.r.o. zdravotné odvody? Ak áno v akej výške?
9. Ak si platím ako dobrovoľne nezamestnaná osoba odvody do zdravotnej poisťovne (cca 47 EUR/ mesiac) a dostanem vyplatený aj podiel na zisku (z ktorého sa podľa všetkého platia zdravotné odvody), tak sa tieto sumy zrátavajú alebo zaplatím iba ten vyšší zdravotný odvod?
10. Virtual Office. Firma má sídlo vo virtuálnej kancelárií v BA a majiteľ firmy je z iného slovenského mesta. Pod ktorý daňový úrad spadá táto firma? Podľa sídla firmy (DÚ v BA) alebo podľa majiteľa firmy (DÚ v inom slovenskom meste). Ak platí prvý variant, tak v prípade podania daňového priznania (nebudem ho podávať elektronicky) alebo daňovej kontroly musím ísť potom do BA?
11. DPH. Ak slovenská firma fakturuje českej firme za reklamu na web stránke, je potrebné aby sa slovenská firma stala platcom DPH? Alebo je potrebné, aby sa registrovala iba podľa 7a alebo sa slovenská firma nemusí vôbec nikde registrovať? Nepredpokladám, že obrat slovenskej firmy presiahne 50 tisíc EUR.
12. Musí byť v počítačoch na ktorých sa vykonáva činnosť firmy (počítače nie sú majetkom firmy) všetok softvér legálny (rôzne softvéry (vrátane počítačových hier), ktoré s podnikaním absolútne nesúvisia, ale v pc sú nainštalované)? Alebo musí byť všetok softvér legálny iba v PC, ktorý je majetkom firmy.
13. Kedy sa stáva napr. PC majetkom firmy? Keď sa uvedie v účtovníctve ako náklad? Dokedy je PC v majetku firmy?
Naposledy upravil Joseph777 : 22.10.12 at 14:56