Zavrieť

Porady

Máme právo na pozemok?

Už viac ako 30 rokov užívame pozemok- záhradu, čo môžu dosvedčiť aj ďalší susedia pozemku. Bohužiaľ, nebol právne vysporiadaný. Veci okolo toho sú komplikované, ale ide o to, že pozemok sa na základe našej iniciatívy prepísal na osobu, ktorej dedičia nám následne svojim právne overeným podpisom potvrdili, že sa zriekajú pozemku, keďže sme ho dlhodobo užívali. Vlastne, podpísali to 4 z 5 , takže nebolo možné túto vec dotiahnuť do konca. Po asi roku mama dostala od všetkých účastnených "naspäťvziatie súhlasu", avšak ešte pred týmto "naspäťvzatím" bol pozemok prepísaný na jedného z dedičov. Takže moja otázka znie:

....je tento úkon platný, ak bol pozemok na katastri prepísaný a až potom bolo zaslané naspäťvzatie súhlasu?
...je možné v tejto veci niečo urobiť, ak máme doklad o tom, že osoba, po ktorej tento pozemok (aj iné pozemky)dedili, bola písomne zaviazaná, že všetkých ostatných dedičov (teda aj môjho deda, po ktorom si vlastne my nárokujeme na pozemok) musí vyplatiť a o tomto vyplatený nie je doklad?...my si totiž myslíme, že napriek tomu, že pozemky boli napísané na jednu osobu, ústne sa dohodli, kto bude čo užívať, avšak nebolo to určené aj písomne...

...dúfam, že je to napísané zrozumiteľne :-)
..ďakujem za všetky rady
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Budúca dedička z právneho hľadiska s tým nič nemá, treba sa dohodnúť s vlastníkom. Na vydržanie by ste museli spĺňať nielen lehotu užívania, ale aj mať nadobúdací titul.

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  je to napísané dosť chaosne:-)
  Užívanie a vlastníctvo sú dve rozdielne veci, podobne ako ústna a písomná dohoda.
  K Vašim otázkam by sa bolo možné vyjadriť až po nahliadnutí do dokladov, lebo napr. "naspäťvzatie súhlasu" a "zrieknutie" sa pozemku je dosť široký pojem.
  Predpokladám, že osoba, na ktorú sa pozemok "prepísal" nežila v čase, keď ste sa s dedičmi snažili dospieť k dohode (nevieme, čo je predmetom dohody, "zrieknutie" to však s najväčšou pravdepodobnosťou nebude).
  Vlastníctvo nehnuteľností sa obvykle nadobúda až vkladom do katastra. Keďže ste zjavne návrh na vklad vlastníckeho práva nepodali, dedičia si zrejme usporiadali spoluvlastníctvo.

  dzastinka1 je offline (nepripojený) dzastinka1

  dzastinka1
  ja viem, že je to chaosné :-)....ak by som išla ešte viac do detailov, tak by to bolo len a len horšie :-)...ten pozemok sme užívali dlhé roky vo viere, že je náš...nevedeli sme parcelné číslo, tak sme to ani neskúmali, až raz pri platení daní nám úradníčka povedala číslo parcely a poradila, aby sme si to dali na poriadok....išli sme za jednou z budúcich dedičiek (práve tá, ktorá to potom odmietla podpísať), že ak sa do toho dáme, či nebude problém podpísať papier, že si na to neuplatňujú nárok, vzhľadom na to, že to dlhé roky užívame v dobrej viere atď....teda, niečo na spôsob vydržania.....no a že nie je problém....a ďalšia z dedičov býva kúsok od pozemku, takže nás tam celé roky vídavala...ak by sme sa do toho nevložli, tak by v živote nevedeli, čie to je, keďže to bolo napísané na osobu, s ktorou by ťažko našli spojitosť...až na základe toho, že moja mama a celá naša rodina mala behačky po archívoch sa našla listina, na základe ktorej sa to prepísalo ďalej....nakoniec sme mali už aj snahu odkúpiť to, no neuspeli sme...

  Indeed je offline (nepripojený) Indeed

  Vylúčený člen Indeed
  zaleží od druhu pozemku a jeho situovania a tvaru

  naša rodina tiež "užíva" cudzí pozemok na kraji dediny klinového tvaru ,ktorý je na strmom svahu porastený kríkmi

  takže preto sa nikto neprihlásil ako majiteľ...

  Aj ked vieme ,na kom je tento pozemok vedený na katastri...

  Ak je pozemok lukratívny ,tak časom sa určite niekto prihlási...

  Sú ľudia,čo sa špecializujú na ladom ležiace pozemky a legalizujú ich na seba...

  dzastinka1 je offline (nepripojený) dzastinka1

  dzastinka1
  ...mám pocit, že tu vyzerám, ako nejaký magnát, čo okráda ľudí o pozemky...opakujem pozemok využívame okolo 35 rokov, pokiaľ žil dedo, chodil tam aj on a ak by sme vedeli skôr, ako sa veci majú, dali by sme to už dávno do poriadku.....tento pozemok je vedený ako záhrada a jediné, čo tam je, sú jablká a slivky a tráva, ktorú kosíme pre zajacov....a nejedná sa o komplet celý pozemok, iba o jeho časť, zvyšok z parcely má ešte ďalších asi 5 vlastníkov...
  Indeed nedate to nikdy do priadku,práve kvoli tym zvyšným vlastníkom...budte radi,že atm vobec mate vstup...

  Máme právo na pozemok?

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.