Zavrieť

Porady

Neziskovka - prechod na PÚ

Zdravím poraďáci,

stojím pred problémom prechodu z jednoduchého účtovníctva na podvojné v občianskom združení (začali podnikateľskú činnosť).

Prosím poraďte mi ako zaúčtovať celý prechod na začiatku roku, keď ku koncu predchádzajúceho roka mali zostatky pri nasledovných položkách:

tovar (zaplatený)
pokladňa
banka
záväzky (1 faktúra za telefón)
rozdiel medzi majetkom a záväzkami

Ďakujem za radu...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Monika, najlepšie by bolo zobrať si Finančný spravodaj, ktorý rieši prechod medzi JÚ a PÚ. Žiaľ teraz neviem číslo, v ktorom to bolo riešené.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Ahoj Ali

    finančný spravodaj mám, včera som nad ním presedela celý večer ale nebola som z toho veľmi múdra. Preto som tu aj zadala otázku, či to niekto aj prakticky nerobil
    ucetni_fantozzi
    Nemam teraz sice poruke ziadnu rukolapnu literaturu, ale predpokladam, ze riadne zinventarizovany majetok pousadzat na prislusne ucty uctovnej osnovy a zostavajuci rozdiel podla charakteru na ucet 581 alebo 681...

    Mna by este v tejto suvislosti zaujimalo, co je v pripade obcianskeho zdruzenia povazovane za podnikanie. Mam pripad o.z. - umeleckej skupiny, ktora ma pocas roka rozne vystupenia, za ktore inkasuje odmeny. Zrejme, vzhladom na to, ze tato cinnosti zavina byt opakovana, malo by byt tiez vedene podvojne ucto - vas nazor?
    Naposledy upravil ucetni_fantozzi : 24.02.06 at 09:46

    alena je offline (nepripojený) alena

    alena
    ide o to, čo má OZ napísané vo svojich stanovách, za akým účelom bolo založené. Podnikanie v zmysle obchodného zákonníka musí spĺňať 3 podmienky - OZ musí konať vo vlastnom mene, sústavne a za účelom zisku. Ako však vieme občianske združenia nevznikajú za účelom zisku. Takže každé OZ si musí ujasniť, či je jeho činnosť podnikaním. Ak začnú podnikať musia viesť PU.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    alena
    ide o to, čo má OZ napísané vo svojich stanovách, za akým účelom bolo založené. Podnikanie v zmysle obchodného zákonníka musí spĺňať 3 podmienky - OZ musí konať vo vlastnom mene, sústavne a za účelom zisku. Ako však vieme občianske združenia nevznikajú za účelom zisku. Takže každé OZ si musí ujasniť, či je jeho činnosť podnikaním. Ak začnú podnikať musia viesť PU.
    Ďakujem za názor, len nie celkom mi tým odpovedáš na moju otázku.
    Naša neziskovka určite nevznikla za účelom zisku. Ale začala vykonávať podnikateľskú činnosť za účelom zisku, aby tento mohla použiť na svoju hlavnú činnosť - toto majú občianske združenia povolené (resp. nemajú to zakázané). Z toho dôvodu musia viesť podvojné účtovníctvo (viď zákon o účtovníctve).

    Mojim problémom je, ako po roku, kedy podnikateľskú činnosť začali vykonávať, prejsť z jednoduchého účtovníctva (ktoré viedli dovtedy) na účtovníctvo podvojné...

    emily je offline (nepripojený) emily

    emily
    bendži
    Ahoj Ali

    finančný spravodaj mám, včera som nad ním presedela celý večer ale nebola som z toho veľmi múdra. Preto som tu aj zadala otázku, či to niekto aj prakticky nerobil
    Cenigova má v svojej publikácii spracovaný prechod. Ja som robila podľa nej.

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži

    Vraciam sa k svojmu problému

    Vytvorila som začiatočné stavy v účtovnom denníku nasledovne:

    zásoby tovaru 132/961 Sk 24296,00
    pokladňa 211/961 Sk 15914,00
    banka 221/961 Sk 12811,00
    záväzky 961/321 Sk 367,00
    rozdiel medzi majetkom a záväzkami 961/901 Sk 52654,00

    Myslíte že by to tak mohlo byť? vychádzala som z usmernení pre prechod pri bežnej podnikateľskej činnosti, len som nahrádzala účty používajúc účt. osnovu pre neziskovky.
    961 je začiatočný účet súvahový
    901 je základné imanie (pri podnikateľských účtoch tento zápis účtovali na ťarchu účtu 491, čo je myslím osobný vklad podnikateľa, alebo také niečo, takže mi to vyšlo na to základné imanie)

    No a teraz ďalej rozmýšľam čo s nasledovným:
    Zrejme by som mala spraviť zápisy týkajúce sa zmeny metódy. V mojom prípade by malo zrejme ísť o nasledovné dva zápisy:

    1. ocenenia odplatne obstaraných zásob, ak obstaranie zásob bolo zaplatené - suma tovaru, ktorú mám v začiatočných stavoch, bola celá uhradená v predchádzajúcom roku

    účtovanie: 901/932 ???

    2. ocenenie záväzku - neviem, ja mám ten záväzok faktúru za telefón, keď rozmýšľam, mal by mi nejakým spôsobom zrejme vstúpiť do nákladov, či nie?

    účtovanie: 932/901 ???

    Poraďte mi prosííííím

    ucetni_fantozzi
    bendži

    Vraciam sa k svojmu problému

    Vytvorila som začiatočné stavy v účtovnom denníku nasledovne:

    zásoby tovaru 132/961 Sk 24296,00
    pokladňa 211/961 Sk 15914,00
    banka 221/961 Sk 12811,00
    záväzky 961/321 Sk 367,00
    rozdiel medzi majetkom a záväzkami 961/901 Sk 52654,00

    Myslíte že by to tak mohlo byť? vychádzala som z usmernení pre prechod pri bežnej podnikateľskej činnosti, len som nahrádzala účty používajúc účt. osnovu pre neziskovky.
    961 je začiatočný účet súvahový
    901 je základné imanie (pri podnikateľských účtoch tento zápis účtovali na ťarchu účtu 491, čo je myslím osobný vklad podnikateľa, alebo také niečo, takže mi to vyšlo na to základné imanie)

    No a teraz ďalej rozmýšľam čo s nasledovným:
    Zrejme by som mala spraviť zápisy týkajúce sa zmeny metódy. V mojom prípade by malo zrejme ísť o nasledovné dva zápisy:

    1. ocenenia odplatne obstaraných zásob, ak obstaranie zásob bolo zaplatené - suma tovaru, ktorú mám v začiatočných stavoch, bola celá uhradená v predchádzajúcom roku

    účtovanie: 901/932 ???

    2. ocenenie záväzku - neviem, ja mám ten záväzok faktúru za telefón, keď rozmýšľam, mal by mi nejakým spôsobom zrejme vstúpiť do nákladov, či nie?

    účtovanie: 932/901 ???

    Poraďte mi prosííííím

    nevidim dovod, preco by vstupoval do nakladov, je to zavazok a hotovo, nakladom mohol byt v starom ucte...

    skor nerozumiem tomuto zapisu "rozdiel medzi majetkom a záväzkami 961/901 Sk 52654,00" - preco uctovat zakladne imanie, ked neexistuje?

    tovar a uz uhradeny zavazok taktiez - zavazok bol vyrovnany, takze nie je predmetom prechodu a tovar je aktivum...

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    Ako mohol byt neuhradený záväzok nákladom v jednoduchom účtovníctve?

    Bolo by vhodnejšie zaúčtovať ten rozdiel ja neviem ako zisk minulých období? Alebo ako potom? Niekde musí byť preúčtovaný, inakšie nevyrovnám súvahu.
    ucetni_fantozzi
    ja by som asi na to siel takto:

    24 296 Sk, 132 MD / 395 Dal
    15 914 Sk, 211 MD / 395 Dal
    12 811 Sk, 221 MD / 395 Dal
    367 Sk, 395 MD / 321 Dal
    52 654 Sk, 395 MD / 681 Dal

    podotykam vsak, ze este som zmenu metody nerobil, takze toto je len moja osobna domnienka... cisla uctov dufam, ze sedia, nemam tu osnovu pre neziskovky...

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    ucetni_fantozzi
    ja by som asi na to siel takto:

    24 296 Sk, 132 MD / 395 Dal
    15 914 Sk, 211 MD / 395 Dal
    12 811 Sk, 221 MD / 395 Dal
    367 Sk, 395 MD / 321 Dal
    52 654 Sk, 395 MD / 681 Dal

    podotykam vsak, ze este som zmenu metody nerobil, takze toto je len moja osobna domnienka... cisla uctov dufam, ze sedia, nemam tu osnovu pre neziskovky...
    ďakujem, ani ja tu nemám so sebou osnovu, takže beriem domov a podumám ešte....

    zajtra napíšem, čo som vydumala

    395... čo by to mal byť za účet? ja som použila 961, čo je začiatočný účet súvahový... čo myslíš?
    ucetni_fantozzi
    bendži
    ako mohol byt neuhradený záväzok nákladom v jednoduchom účtovníctve?
    myslel som ten zavazok za obstaranie tovaru, ktory bol vyrovnany este v starom roku... t.j. naklad v starom roku, v novom zostali len zasoby... tento naklad ako aj ostatne potrebne na dosiahnutie danych aktiv, podla mojho nazoru kompenzuje ucet 681 - vynosy zo zmeny metody

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    potom 681 - výnosy zo zmeny metódy budú výnosy ovplyvňujúce základ dane? zrejme nie
    ucetni_fantozzi
    bendži
    potom 681 - výnosy zo zmeny metódy budú výnosy ovplyvňujúce základ dane? zrejme nie
    fuuu, tak to naozaj neviem, musim pozriet do zakona... ale analogicky - napriklad: kompenzuju zcasti naklady za ten tovar (zavazok uhradeny v minulom roku v JU bol nakladom v plnej vyske) - naklad danovy=vynos zdanovany. a tovar ked predas, zase das zo 132 do nakladov... hmmm... no treba to pozriet v ZDP...

    a inak ucet 395 je ucet vnutorneho zuctovania, predpokladam ze ho maju aj neziskovky...
    Naposledy upravil ucetni_fantozzi : 28.02.06 at 16:34

    bendži je offline (nepripojený) bendži

    bendži
    úprimne... v tejto chvíli som už z toho úplny magor

    pozriem si to doma s účtovnou osnovou v ruke a zajtra sa ozvem...
    zatiaľ veeeľmi pekne ďakujem

    Honzička je offline (nepripojený) Honzička

    účtovníčka Honzička
    Aj ja také niečo potrebujem.
    Sme občianske združenie a podnikateľskou činnosťou. Učtovali sme ručne v jednoduchom učtovníctve, teraz treba urobiť minulý rok podvojné učtovníctvo cez počítačový program.

    1. Zaplatené faktúry za telefóny 12/2004 - bude výdavok z účtu, ale MD - náklady aký účet?
    To isté mzdy 12/04 zaplatené v 1/05 - výdavok účet ale náklad aký účet?
    Uvedené náklady neboli v JÚ v r. 2004 a do roku 2005 nemôžu ísť.

    2. Rovnako tak prišla faktúru v 1/05 za dodaný tovar v decembri 2004. T.j. v počiatočnom stave na účte 132 tovar to bude, ale záväzok aký účet?

    Nevie mi toto poradiť ani vo firme, ktorá nám program zabezpečila ani okolo známe učtovníčky.
    Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.