Zavrieť

Porady

Finančné vysporiadanie z bytu po ROZCHODE s priateľom

Dobrý deň,

potrebovala by som poradiť.. s priateľom sme si kupovali byt. On si zobral na byt hypotéku, pretože mal na to dobrý príjem. Ja som nakúpila za svoje ušetrené peniaze skoro celé komplet zariadenie bytu, či už nábytok alebo spotrebnú elektroniku. Samozrejme, že bločky už nemám. Tak isto som platila všetky poplatky, nájom, inkaso, elektrinu, internet.. no proste všetky náklady spojené s užívaním bytu a on platil hypotéku. Zapísaným majiteľom bytu je len on, ja tam mám "len" trvalý pobyt. O tom, že som platila nájom a pod. mám nejaké doklady, posielala som peniaze z účtu.. Po čase sa situácia medzi nami zmenila a rozišli sme sa.. Dohodli sme sa, že mi vyplatí nejaké peniaze čo som dala do domácnosti.. ale prešiel pomaly už rok a nič sa nedeje.. Nereaguje na moje správy, nedvíha telefón. Som si vedomá, že si môžem za to sama svojim hlúpim konaním, nijako som sa nepoistila v prípade rozchodu, ale neviete o nejakej možnosti ako by som aspoň časť peňazí investovaných do toho bytu mohla dostať späť?
Ďakujem,
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    martina0028 je offline (nepripojený) martina0028

    martina0028
    Ešte som chcela dodať, že nemám ani žiadny podpísaný papier o tom, že sme sa dohodli o tom, že mi peniaze vráti

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    neviem prečo si neodkladala bločky, tie sú potrebné aj v prípade záruky . teraz to bude ťažké po rozchode, síce si peniaze do bytu investovala, ale bez dokladu a hlavne bez jeho uznania dlhu (písomného) si mu ich vlastne darovala a nemáš ani doklad, že si ich reálne platila Ty. Vidím to jedine tak, že by si sa s ním skúsila dohodnúť na písomnom uznaní dlhu - pokiaľ Ti ho podpíše a potom s finančným vysporiadením.

    martina0028 je offline (nepripojený) martina0028

    martina0028
    Tie bločky od kúpy zariadenia bytu možno sú niekde v byte.. ale nenapadlo ma pri sťahovaní ich brať.. A teraz sa do bytu už ani nedostanem aj keď tam mám ešte trvalý pobyt. On si byt veselo prenajíma aj s nábytkom ktorý som ja kúpila. Myslela som, že sme sa dohodli, že sa s ním nebudem musieť takto naťahovať.. potvrdenie mám len o tom, že som platila nájom a ostatné poplatky za byt.
    A to písomné uznanie dlhu musí byť nejako potvrdené aj notárom, alebo stačí keď to ja spíšem nejako a dám mu to podpísať.. aj keď pochybujem, že mi to podpíše.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Z hľadiska platnosti nie je notárske osvedčenie podpisu nevyhnutnosťou, ale pri prípadnom súdnom spore by mohol namietať, že to nie je jeho podpis, čo by konanie zdržalo.

    martina0028 je offline (nepripojený) martina0028

    martina0028
    Ďakujem.. ale ak mi to nebude chcieť podpísať tak asi veľa nezmôžem? Nezaváži ani to, že tam mám ešte trvalý pobyt a príp. to, že viem preukázať, že som tam platila nájom a pod.?

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    martina0028 Pozri príspevok
    Ďakujem.. ale ak mi to nebude chcieť podpísať tak asi veľa nezmôžem? Nezaváži ani to, že tam mám ešte trvalý pobyt a príp. to, že viem preukázať, že som tam platila nájom a pod.?
    Platit najom platis aj v podnajme a nic ti tam nepatri ....
    Myslim, ze si sa nechala pekne napalit ...ty si jemu (aj sebe) platila naklady na zivobytie aj byt a on si splacal hypoteku ....

    a este ako bonus si mu ten byt zariadila ....

    Toto su veci, ktore musite mat dohodnute a spisane v casoch, ked spolu zijete.
    zmluvy sa totiz nerobia na casy, kedy vsetko funguje, zmluvy sa robia na tie casy, kedy to uz bez nich nefunguje .....

    Pokial sa vyslovene nedohodnete, asi budes mat velmi velky problem cokolvek dostat od byvaleho ....
    Trvaly pobyt ma len evidencny charakter a on ako majitel bytu, ti ho moze kedykolvek zrusit (ak to uz neurobil)

    martina0028 je offline (nepripojený) martina0028

    martina0028
    No super Nevedela som, že mi môže len tak zrušiť trvalý pobyt.
    Viem, že všetko sme si mali dohodnúť dopredu, ale niekedy si človek myslí, že sa nič nestane.. a stalo sa. Mám teda veľké ponaučenie do budúcna.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    Trvalý pobyt = evidencia - nesúvisí s vlastníctvom (na ten je LV).
    Pokiaľ to nebolo tvoje, musela si platiť za užívanie - inak by si sa obohacovala.
    To, že si "zariadila" byt - pekné od teba, ale pokiaľ nemáš to ako dokázať - slovo proti slovu. Už vtedy je potrebné na zadné vrátka myslieť (kópie, alebo papiere na bezpečné miesto uložiť).
    A mohol by som predpovedať - keďže ho už iným prenajíma - určite to tam skontroloval, bločky iste našiel a mohol urobiť dve veci:
    1) ponechá si ich u seba, ale tebe ich už nedá;
    2) zlikviduje ich - žiadny doklad - nič si nekúpila, on môže potom povedať, že to dostal.

    lalovic je offline (nepripojený) lalovic

    lalovic
    martina0028 Pozri príspevok
    No super Nevedela som, že mi môže len tak zrušiť trvalý pobyt.
    Viem, že všetko sme si mali dohodnúť dopredu, ale niekedy si človek myslí, že sa nič nestane.. a stalo sa. Mám teda veľké ponaučenie do budúcna.
    A ešte k tomu aj drahé.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.