Zavrieť

Porady

predbežné opatrenie na nehnutelnosť

Dobrý deň, potrebovala by som poradiť, či je možné podať na súd predbežné opatrenie na nehnuteľnosť ako ochranu pred dražbou, zo strany banky. Mám maloletú dcéru, nemám kde ísť, chcem nás chrániť. Chcela by som si ho podať sama, pretože právnici mi nepomohli, len si dali zaplatiť za nič, ale kedže s tým nemám skúsenosť, neviem nájsť vzor návrhu ako ho napísať a formulovať a dosť mi to súry. Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
 • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
 • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
 • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
  Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
  Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
  Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
  ❤ Buďte priateľskí ❤
  Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
  Usporiadať podľa času

  Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

  Mária27
  Lesaka, vysvetli najmä to, či ten úver si bral manžel sám bez teba, či si nebola ani ručiteľom. Popíš aj to, ako sa manžel dostal na list vlastníctva, keď ty si nesúhlasila, na základe čoho bol zapísaný v katastri.

  Podľa § 55 ods. 1 exekučného poriadku č. 233/1995 Právo na vec, ktoré nepripúšťa exekúciu, môže tretia osoba uplatniť voči oprávnenému na súde návrhom na vylúčenie veci z exekúcie podľa osobitného predpisu.6)

  Ak teda nie si účastníčkou exekúcie, môžeš podať excindačnú žalobu podľa § 79 OSP na všeobecnom súde odporcu = banky (nie exekúr ani manžel) podľa § 84 (nie §88), budeš navrhovať vylúčiť byt z exekúcie. Súdne poplatky platiť nebudeš. V žalobe sa presne popíše nehnuteľnosť a budeš dokazovať, že si výlučnou vlastníčkou nehnuteľnosti (jej nadobudnutie) a že si nedala súhlas na jej prevod ani založenie.

  Po podaní tejto žaloby hneď podaj aj návrh na odklad exekúcie podľa § 56 ods. 2 ex. poriadku a pripoj k nemu súdom podtvrdenú excindačnú žalobu a domáhaj sa odkladu exekúcie vo vzťahu k bytu, ktorý je premetom žaloby. Podľa § 56 ods. 5 ex.p. Do rozhodnutia súdu o odklade exekúcie môže exekútor vykonávať len úkony smerujúce k zabezpečeniu majetku povinného.
  Odklad môžeš navrhnúť aj súdu, ktorý by o tom však mal rozhodnúť aj bez návrhu. Ak súd excindačnej žalobe vyhovie, exekúcia na byt sa zastaví podľa § 57 ods. 1 písm. e) ex.por.

  Tu je vzor žaloby

  http://www.vzoryatlaciva.sk/vzory/vyluczal.htm

  ivka70 je teraz online ivka70

  ivka70
  Ty mas zalozenu nehnutelnost a problem so splacanim?
  A chces zabranit banke, aby dala tu nehnutelnost do drazby a tak si pokryla svoju nesplacanu pohladavku?
  Alebo z akeho dovodu by banka chcela dat tvoju nehnutelnost do drazby?

  Tak to by sa stal asi zazrak, aby sa ti toto podarilo.
  To, ze mas maloletu dceru, na tom nic nemeni, nehnutelnost moze byt v drazbe predana, ak nou rucis za nieco.
  Naposledy upravil ivka70 : 27.11.12 at 09:44

  Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

  Lesaka
  Dobrý deň, môžem dať na súd návrh na predbežné opatrenie proti dražbe na moju nehnuteľnosť? Podávam návrh na rozvod z môjho majetku, ktorý som ja pred manželstvom vlastnila som riešila všetky dlhy a úhrady, manžel nedal do ničoho peniaze, vzal si úver na môj byt, poradca ho vsunul ako vlastníka môjho bytu do LV kôli úveru, čo som ja nesúhlasila. On má peniaze u matky, ktorá mu ich nechce dať a kedže úver manžel neplatí ja nechcem prísť o byt ani peniaze ktoré som minula ja. Vie mi nieto poradiť, či môžem veci riešiť predbežným opatrením a tým ochrániť svoju nehnuteľnosť a následne žiadať zo strany môjho manžela, aby mi vrátil moje peniaze z dedičstva? Prosím poradte mi ao by som mala postupovať. Ďaujem

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Vo všeobecnosti možno povedať, že ak ste dlžníkom z úveru aj vy alebo za jeho splatenie ručíte, prípadne ide o majetok v rámci bezpodielového spoluvlastníctva, tak veriteľ môže na majetok siahnuť a predať ho. Žiaden návrh na predbežné opatrenie Vám nepomôže; Vaše vzťahy s manželom nie sú pre splácanie úveru v takom prípade dôležité.
  Vzhľadom k viacerým nejasnostiam odporúčam obrátiť sa na právnika (napr. tvrdenie "poradca ho vsunul ako vlastníka môjho bytu do LV kôli úveru, čo som ja nesúhlasila").

  Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

  Lesaka
  byt bol môj a kedže sme mali s manželom podlžnosti, tak nás jedna firma oslovila, že nám požičia peniaze, vlastne táto spoločnosť a finančný poradca na znak môjho nesúhlasu vsunuli do môjho manžela na LV pre banku. Úver z banky bral manžel s tým, že ho bude platiť ja som to podpisovala s ním, ale to som netušila, že tá firma a finančný poradca, pre banku dali záložné právo. Teraz manžel chce veci riešiť svojsky a to odísť k matke s tým, že ja mám byť na ulici? Rodinu nemám mám malé dieťa a ja potrebujem zastaviť dražbu nejakým spôsobom. Takisto v manželstve som ja výlučne hradila dlhy, manžel nedal ani cent. To som ja kade tade splácala, z mojich penazi a z môjho dedičstva po mame. Mne teraz ide o to, aby sa nejako dala pozastaviť dražba, nakoľko sa manžel na ničom z toho nepodiela a aby som ja s dcérou neprišla o byt. Akosi chce zutekať od zodpovednosti a ja mám kam ísť? Aké mám prosím vás možnosti to pozastaviť, aby som s právnikom mohla riešiť veci a aby sa aj manžel zodpovedal za dlhy a za stratu aj mojich penazi. U matky má dedičstvo po otcovi rodina ho nevyrovnala, ani nechce tam by mal nejaké peniaze a ešte jedná vec rodina ho ženila s tým, že mám nehnuteľnosť, v čase problémov nám nepomohla finančne, kedže manžel má po otcovi a teraz, keď mám ja prísť o bývanie sa zachovali tak, že on má prísť k nim bývať, ale ja s dcérou v žiadnom prípade tam nemám prísť. Prosím poradte mi ako by som sa sa mohla v takejto situácií brániť aj súdne a čo najskôr, aby som neostala niekde na ulici. On ma vlastne obral o moje dedičstvo, ktoré som nadobudla v nehnuteľnosti, pred svadbou po mame. Veľmi pekne prosím poradte mi, Veci musím riešiť ihneď nakoľko od polovice marca, už bude neskoro ďakujem.5

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Bolo by potrebné ujasniť si niektoré veci, ktoré sú naďalej sporné. Nie je možné, aby bez Vášho súhlasu sa stal manžel spoluvlastník nehnuteľnosti, ktorú ste mali predtým vo svojom výlučnom vlastníctve. Nie je to náhodou skôr tak, že ste stále vlastníkom iba vy, ale na nehnuteľnosť bolo zriadené záložné právo v prospech banky? V každom prípade ani záložné právo nie je možné zriadiť bez súhlasu vlastníka nehnuteľnosti. To znamená, že ste museli súhlasiť so záložnými zmluvami. Nemôžte sa preto odvolávať na to, že ste o zriadení záložného práva netušili.
  Voči banke ste zjavne zaviazaní s manželom spoločne a nerozdielne (predpokladám, že na úverovej zmluve sú oba Vaše podpisy), banku nebudú zaujímať Vaše vzájomné manželské vzťahy. Tým, že je zriadené záložné právo a dlh nebol uhradený, banka je oprávnená pristúpiť k výkonu záložného práva formou predaja nehnuteľnosti. Bolo potrebné komunikovať v prvom rade s bankou, pretože iba s jej súhlasom sa dala oddialiť dražba. V čase, keď je dražba vyhlásená, je omnoho menšia šanca úspechu. Popri tom môžte riešiť vzájomné finančné vzťahy s manželom, ale vo vzťahu k banke/dražbe to nemá žiadny vplyv.

  Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

  Lesaka
  Tak nejako to aj bolo kedže som nesúhlasila aj tak tá firma a finančný poradca zahrnul môjho manžela do LV. Pýtam sa preto, či mám nejakú možnosť zastavenia dražby konkurzom alebo niečim iným kde získam čas na manželské vysporiadanie alebo podobne nejaká možnosť musí si myslím musí byť. Dôverovala som a manžel tak, či tak nič neplatil možno zámerne a ja teraz musím ochrániť seba a svoju dcéru to mám teraz ja doplatiť sa pýtam na zámernú nezodpovednosť manžela? Poradte mi ďakujem.

  draik je offline (nepripojený) draik

  draik
  Pochopte, že bez Vášho súhlasu a podpisu dokumentov by sa tak nestalo. Preto neobstojí vaše opakované tvrdenie, že "kedže som nesúhlasila aj tak tá firma a finančný poradca zahrnul môjho manžela do LV."
  Ak ste v zmluve o úvere obaja, tak ste zo zmluvy zaviazaní obaja, bez ohľadu na dohodu medzi Vami ako manželmi. Dražbu by ste síce zastavili vyhlásením konkurzu na Vašu osobu, ale nehnuteľnosť by bola v konkurznom konaní predaná.

  Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

  Lesaka
  Práve preto sa pýtam ako by som mohla situáciu riešiť. Spomínate konkurz jeden právnik mi to navrhol s tým, že toto je cesta a potom následne oddlženie po konkurze, že urobí veci tak, aby som s dcérou o byt neprišla, preto sa pýtam aké sú v tomto možnosti. Popravde podľa zákonníka o rodine ja tiež nemôžem ostať na ulici a aj môj manžel by sa mal teraz postarať o nás a nie utiecť sám domov k matke. Čo sa týka toho právnika, tak si ale zato vypýtal nehorázne peniaze. Kedže som z Ke mne by pomohol právnik, ktorý vie takéto veci riešiť má s tým skúsenosti a nebude odo mna pýtať do päť tisíc eur, keď vie ako na tom som len, aby seba zabezpečil. Neviem, čo si mám potom o tom myslieť. Viete mi poradiť, za kým by som konkrétne, myslím právnika mohla ísť, ktorý by mi pomohol?Ja teraz naozaj nemôžem stále rozoberať dooola, čo sa už stalo, ale ako si môžem, ďalej pomôcť. Ak viete niekto onrétne, čo mám spraviť a za kým ísť pýtať teraz pomoc to riešiť, prosím poradte mi. Ďakujem

  Lesaka je offline (nepripojený) Lesaka

  Lesaka
  Ide o to, že mám čas niečo konať, len do polovice marca, potom chce dražobník urobiť obhliadku, takže ja potrebujem rýchlo jednať. Ďakujem za radu.

  Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

  Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.