Zavrieť

Porady

skončenie dohodou

Dobrý deň.
Pracujem v jednej zahraničnej firme, mám zmluvu na dobu určitú do 30.6.2013.
V zmluve je stať : bod.9. Skončenie pracovného pomeru a výpovedná doba.
9.1. Pracovný pomer Zamestnanca môže byť ukončený spôsobmi a z dôvodov ustanovených v § 62 a násl. Zákonníka práce.

Dňa 30.11. mi zamestnávateľ predložil bez konzultácie, upozornenia, dohodu na skončenie pracovného pomeru ku dňu 31.12.2012, s odvolaním sa na neplnenie plánovaných úloh. Podotýkam nikto neplní nič nakoľko sa firma etabluje na trhu a postupne získava klientov , získavanie aj podľa vyjadrenia vedenia nie je podľa ich predstáv.
Aké mám možnosti odvolania sa ?
Môžem uvedenú dohodu dodatočne napadnúť?
alebo žiadať o jej zrušenie?
alebo prehodnotenie na iný paragraf?
alebo či je vôbec takto podstrčená dohoda platná ?
v dohode nie je uvedený ani dôvod výpovede, nakoľko sa ma nikto na nič nepýtal.
Prosím o radu
Vopred ďakujem
Naposledy upravil Franczek : 04.12.12 at 23:19
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    logo
    TriviTax,s.r.o.
    a ten §62 si si čítal?
    beplnenie úloh nie je nadbytočnosť, podľa mňa nemá zákonný dôvod. Aj preto predložil Dohodu.
    nepodstrčil - predložil a ty sa musíš rozhodnúť, či ju podpíšeš. Ak nesúhlasíš, nepodpíšeš, dohoda nebola uzavretá a PP trvá naďalej.
    Ak si podpísal, máš smolu. Dohodli ste sa na ukončení. Prejav vôle oboch strán je platný právny úkon.

    § 62
    Výpovedná doba
    Na začiatok

    (1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby.

    (2) Výpovedná doba je jeden mesiac, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (3) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo písm. b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, je
    dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok a menej ako päť rokov,
    tri mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej päť rokov.

    (4) Výpovedná doba zamestnanca, ktorému je daná výpoveď z iných dôvodov ako podľa odseku 3, je dva mesiace, ak pracovný pomer zamestnanca u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok.

    (5) Do doby trvania pracovného pomeru podľa odsekov 3 a 4 sa započítava aj doba trvania opakovane uzatvorených pracovných pomerov na určitú dobu u toho istého zamestnávateľa, ktoré na seba bezprostredne nadväzujú.

    (6) Ak výpoveď dáva zamestnanec, ktorého pracovný pomer u zamestnávateľa ku dňu doručenia výpovede trval najmenej jeden rok, výpovedná doba je dva mesiace.

    (7) Výpovedná doba začína plynúť od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po doručení výpovede a skončí sa uplynutím posledného dňa príslušného kalendárneho mesiaca, ak tento zákon neustanovuje inak.

    (8) Ak zamestnanec nezotrvá počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa, zamestnávateľ má právo na peňažnú náhradu v sume priemerného mesačného zárobku tohto zamestnanca za jeden mesiac, ak sa na tejto peňažnej náhrade dohodli v pracovnej zmluve; dohoda o peňažnej náhrade musí byť písomná, inak je neplatná.

    (9) V kolektívnej zmluve možno vymedziť okruh zamestnancov, s ktorými je možné v pracovnej zmluve dohodnúť rozsah peňažnej náhrady za nezotrvanie počas plynutia výpovednej doby u zamestnávateľa odchylne ako je ustanovené v odseku 8, najviac však v sume násobku výpovednej doby, počas ktorej zamestnanec nezotrval u zamestnávateľa, a sumy priemerného mesačného zárobku zamestnanca.

    § 63
    Výpoveď daná zamestnávateľom
    Na začiatok

    (1) Zamestnávateľ môže dať zamestnancovi výpoveď iba z dôvodov, ak

    a) sa zrušuje alebo premiestňuje zamestnávateľ alebo jeho časť,
    b) sa zamestnanec stane nadbytočný vzhľadom na písomné rozhodnutie zamestnávateľa alebo príslušného orgánu o zmene jeho úloh, technického vybavenia alebo o znížení stavu zamestnancov s cieľom zabezpečiť efektívnosť práce alebo o iných organizačných zmenách,
    c) zamestnanec vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo stratil spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu, alebo ak ju nesmie vykonávať pre chorobu z povolania alebo pre ohrozenie touto chorobou, alebo ak na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva,
    Advokát pôsobiaci od roku 1991 najmä v oblasti obchodného, občianskeho, pracovného, medicínskeho a farmaceutického práva ako aj v iných oblastiach práva v SR. ...viac JUDr. Pavol Kollár
    Ak ste dohodu o skončení pracovného pomeru už podpísal, je to problém. Dá sa z toho dostať jedine vtedy, ak by ste vedel preukázať nejakým svedkkom, že pri podpisovaní dohody ste konal pod nátlakom. V takomto prípade sa dá aplikovať ustanovenie § 1 ods. 4 Zákonníka práce, podľa ktorého vzťahujú sa na právne vzťahy podľa odseku 1 ZP všeobecné ustanovenia Občianskeho zákonníka. Je teda možné použiť pre ustanovenia § 1 až § 40 Zákonníka práce aj ustanovenia všeobecného právneho predpisu, ktorým je Občiansky zákonník. Podľa ustanovenia § 37 ods. 1 Občianskeho zákonníka, právny úkon sa musí urobiť slobodne a vážne, inak je neplatný. Z uvedeného dôvodu môžete napísať zamestnávateľovi, že trváte na pracovnom pomere a podať žalobu na súd o neplatnosť skončenia pracovného pomeru z dôvodu neplatnosti právneho úkonu - podpísania dohody o skončení pracovného pomeru.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.