Zavrieť

Porady

Druh a druzka a majetok

Dobry den,

poprosila by som o radu. Zijem v spolocnej domacnosti s partnerom ako druh a druzka uz takmer 17 rokov. Spolocne sme si kupili dom, ale je napisany na mna. Obaja mame dve deti. Moj syn zije s nami v spolocnej domacnosti a dcera sa uz osamostatnila. Vyzera to tak, ze syn ostane na dome, sam si tam preraba podkrovie. Avsak chceme s druhom (s partnerom) uviest veci na poriadok. Cize pol domu prepisat na neho a pol na mna. Ale ak budujeme a zveladujeme dom resp. investuje syn co je pre mna vyhodnejsie zosobasit sa s partnerom, a dame dom do bzm alebo prepisat polovicu domu na partnera a druha polovica bude moja? Trosku sa trapne citim, ze davam takuto otazku, ale musime to riesit. Nechcem aby moj partner ostal bez naroku na majetok. Dakujem za radu.
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa bodov

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
No ja ti neviem, ale syn teraz investuje do cudzieho majetku. Aj toto by si mala poriešiť, ved aj dcéra bude chcieť v budúcnosti dedičstvo po tebe.
Ako ono by nebolo zlé ak by ste boli zosobášený, toť mala by si nárok na vdovský dôchodok po nom a detto on po tebe na vdovecký.

Najideálnejšie by bolo ak by aj syn dostal nejaký podiel na majetku, aby neinvestoval do cudzieho. A čo sa týka partnera, tak môžeš mu darovacou zmluvou previesť ľubovoľný podiel na dome. Alebo len zapísať právo doživotného užívania.

aza1 je offline (nepripojený) aza1

aza1
Xanti, v prvom rade dik za odpoved.

Suhlasim s tym, co pises, ze syn investuje do cudzieho majetku.

Sobas? Neviem, akosi sa mi do toho uz nechce a partnera zapisat iba na LV ako dozivotne uzivanie to sa mi nepaci, nebolo by to fer. Neviem ako s tym nalozit. Asi je chyba vo mne? Mozno. Neviem. Mam zjavne s tym problem :-(

Tu je kazda rada draha :-)

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac buchač
aza1 Pozri príspevok
Dobry den,

poprosila by som o radu. Zijem v spolocnej domacnosti s partnerom ako druh a druzka uz takmer 17 rokov. Spolocne sme si kupili dom, ale je napisany na mna. Obaja mame dve deti. Moj syn zije s nami v spolocnej domacnosti a dcera sa uz osamostatnila. Vyzera to tak, ze syn ostane na dome, sam si tam preraba podkrovie. Avsak chceme s druhom (s partnerom) uviest veci na poriadok. Cize pol domu prepisat na neho a pol na mna. Ale ak budujeme a zveladujeme dom resp. investuje syn co je pre mna vyhodnejsie zosobasit sa s partnerom, a dame dom do bzm alebo prepisat polovicu domu na partnera a druha polovica bude moja? Trosku sa trapne citim, ze davam takuto otazku, ale musime to riesit. Nechcem aby moj partner ostal bez naroku na majetok. Dakujem za radu.
Niečo mi nejde do hlavy ...

Spoločne ste kúpili dom ....
Obaja máte dve deti ...to znamená dokopy 4 .
Tvoj syn žije v dome a zveľaďuje ho , dcéra je pááá ...
Druhove deti sú kde ?

Teraz ale ...
Dom chcete prepísať 1/2 na Teba a 1/2 na syna .
Druhove deti dostanú trt ?...teda , pri tejto variante - vyššie uvedenej .

Dobre chápem ???
Ak áno - nuž fakt potom nechápem ...

aza1 je offline (nepripojený) aza1

aza1
Nie chapes zle :-)

Ja riesim ako prepisat polovicu domu na partnera a polovicu na mna. Ci je lepsie sa vydat a mat bzm-ko, alebo pol na pol bez sobasa. A ak budeme mat to, ci ono budu dedit vsetky deti ci?
A este nieco.Ja tu neriesim kto dostane trt ale riesim ako to je najlepsie pre obe strany....

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Ale Buchy, zle chápeš,
ona má celý dom a prepísať chce na druha 1/2. Ale ja podotýkam, že ten kto investuje je syn a on zveľadí, a druhove deti budú chcieť vyplatiť aj z toho zveladeného.

Asi najideálnejšie by bolo aby syn odkúpil od teba dom, časť penazí by si dala druhovi a časť by si si nechala. A syn by zveladoval už svoj majetok, a vy by ste tam mohli mať vecné bremeno. Samozrejme predala by si mu to kus lacnejšie aby sa synovi to vecné bremeno vyplatilo.

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Aza1,
pravda je že ak prepíšeš 1/2 domu na druha, tak dediť budú všetky deti. Ale tvoj syn investuje svoje peniaze do toho domu, prečo by mal vyplácať ostatné deti ked oni neprispeli ničím?
A veľmi ťažko sa určuje hodnota toho čo kto vrazil so svojho. Nakoniec syn čo to zhodnocuje bude najviac ukrátený tvojím činom.

Alebo taký nápad, syn iste už niečo investoval .. daruj synovi 1/3, daruj druhovi 1/3, a 1/3 ostane tebe.

aza1 je offline (nepripojený) aza1

aza1
Xanti,

fakt je, ze dom mame pekne prerobeny tam kde byvame my s partnerom. Syn byva v podkrovi, ktore je urobene ciastocne a rad by si to dokoncil a my uz to nechceme riesit. Myslim, ze ten napad, co si dal s tou 1/3 pre kazdeho by bol super. Vidis? nenapadla ma alternatíva komponovat niekoho tretieho za mojho zivota. Dakujeem :-)
Dame rec v ramci rodinnej rady....

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
Aza1,
potom po tebe zostane dedičstvo 1/3 takže syn zdedí 1/6 , dcéra 1/6 tinu ak nebude chcieť započítať dar teda tú 1/3 čo dáš synovi, môžeš synovi i predať časť domu.
No skúste to tak urobiť fakt aby ten syn nebol ukrátený v budúcnosti, lebo majetok rozháda rodiny v pohode.

Druh a druzka a majetok

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.