Zavrieť

Porady

Čo spraviť keď nám manžel narobil dlhy?

Manzel bez mojho vedomia zobral v bankach mnozstvo uverov, ktore nevladal platit a tak si poziciaval dalsie, dokonca i z nebankoviek. Minuly tyzden sa vsetko prevalilo. Trvalo to uz niekolko rokov. Kedze ma celkom dobry prijem a na domacnost prispieval iba asi 60% zo svojho platu, ani som netusila, ze berie pozicky. Najhorsie na tom je, ze tie peniaze skoncili v stavkovych kancelariach. Rodine sposobil dlh vo vyske niekolko desiatok tisic eur! Prosim pomozte mi, co mam robit, na ake institucie sa obratit. Nechcem splacat jeho gamblerske dlhy! Mame 2 skolopovinne deti a ja som dlhsiu dobu nezamestnana. Mam narok na bezplatnu pravnu pomoc? Prosim poradte mi.
Naposledy upravil Richard : 10.12.12 at 18:43
Usporiadat
draik draik

draik je offline (nepripojený) draik

Návrh na zrušenie BSM je možný vtedy, ak jeden z manželov začal podnikať. V takom prípade sa príslušný návrh dáva na súd. BSM je možné aj zúžiť resp. rozšíriť, a to formou notárskej zápisnice.
Oba spôsoby usporiadania BSM budú mať účinok len na majetok nadobudnutý v budúcnosti, nevzťahujú sa na existujúci majetok v BSM.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

smoliarka Pozri príspevok
Ak chcem zrušiť BSM počas manželstva, treba k tomu navštíviť právnika, alebo sa obrátiť so žalobou rovno na súd? Na nete som našla niečo ako vzor žaloby na zrušenie BSM počas manželstva. Musí to vidieť predtým právnik? A ak má niekto z Vás skúsenosti, tak by som rada vedela, ako dlho by to asi mohlo trvať.
Za trvania manželstva môže BSM zaniknúť zo zákona (napr. konkurz), alebo ho môže zrušiť súd. Súd ho zruší pri podnikaní (§ 148a OZ) alebo zo závažných dôvodov - § 148 ods. 2 OZ.

§ 148


(2) Zo závažných dôvodov, najmä ak by ďalšie trvanie bezpodielovéhospoluvlastníctva odporovalo dobrým mravom, môže súd na návrh niektorého zmanželov toto spoluvlastníctvo zrušiť i za trvania manželstva.
6 0
Ivana2020 Ivana2020

Ivana2020 je offline (nepripojený) Ivana2020

Rozhodne dať na súd návrh na zrušenie bezpodielového spoluvlastníctva manželov - BSM, aby si neniesla spoluzodpovednosť za nové dlhy, riešiť na psychiatrii manželovu závislosť a následne zvážiť návrh na vyhlásenie konkurzu a oddlženie fyzickej osoby, ak sú dlhy neúnosne vysoké. Trvá do cca 4 roky spolu, ale ak sú dlhy nesplatiteľné, nič iné nezostane, aby celá rodina neplatila do konca života. Želám veľa síl.
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Daj návrh na zrušenie BSM počas manželstva zo závažných dôvodov - a to čím skôr - aj vyporiadať! Po zrušení a vyporiadaní už BSM neexistuje. No veľký význam by to malo najmä ak by ste sa rozviedli.
Tie dlhy sú len jeho, ale majetok v BSM je tiež jeho, preto sa jeho dlhy vzniknuté počas manželstva môžu uspokojiť aj z BSM. On nenakladal so spoločnými vecami, ak nezaložil napr. byt, preto podľa § 145 OZ ani nemôžeš žiadať o relatívnu neplatnosť právnych úkonov.
7 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

taiko Pozri príspevok
Je jasne ze to pre banku nie je irelevantne. Skor som myslel na nejaky sposob, ako si manzellka moze so 100% istotou zistit, kde vsade ma jej manzel dlhy, aby sa zaroven vylucila moznost, ze jej nieco zataji.
Taiko, práveže pre banku to irelevantné je... Ešte nikdy sa referent banky nespýtal žiadateľa o úver - Prepáčte, ale nie ste náhodou patologický hráč, alkoholik, či inak závislý? Pokiaľ má platný občiansky a je svojprávny, úver poskytnú. Však banka si príde na svoje - skôr či neskôr...

Žiaľ, taká istota neexistuje. Vždy ešte okrem bánk či nebankoviek môžu existovať príbuzní, priatelia, kamaráti, kolegovia, známi, od ktorých si požičal. A skôr či neskôr sa začnú hlásiť. Keďže to trvá roky, možno už ani sám netuší, komu je koľko dlžný. Preto treba konať čím skôr. Pritlačiť manžela k múru a dôrazne ho požiadať, aby konečne nalial čistého vína. Ak sa doteraz choval ako slaboch, je načase postaviť sa k životu ako chlap. Spísať všetky dlhy, súhlasiť s rozdelením BSM, predať, čo sa dá /nepíšeš, či bývate v byte alebo dome, ak je to dom, dá sa ísť do menšieho bytu/, ísť sa liečiť, pokúsiť sa udržať si prácu či skúsiť nájsť si /aj keď v zahraničí/ ešte lepšie platenú prácu. Držím palce. Musíte si uvedomiť, že je to závislosť, že je chorý. A sám musí mať nejakú motiváciu, pre čo a ako chce ďalej žiť - nepíšeš, či máte deti, alebo nie, alebo či okrem gamblerstva má/mal kedysi aj iný zmysel života...
Naposledy upravil Oliwa : 11.12.12 at 08:18
0 0
Peggynka Peggynka

Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

mám svoj svet
Píše,že má dve školopovinné deti-no katastrofa tieto osudy...
0 0
pepa78 pepa78

pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

Stanislav 1975 Pozri príspevok
Toto je riziko stávkových kancelárií- na jednej strane sa tam dá pekne zarobiť, my s kamarátmi sme si z toho pokúpili byty, ale na druhej strane ak človek nevie čo a jak, tak prehrá aj gate, tam sa dá za noc prehrať aj 10 tisíc eur...
- treba velmi opatrne s týmto...stačia 2-3 nočáky NBA, basketbal keď rachnú a človek može byť dobre na dne...
...už ťa vidím ako ste si zarobili na byty...môžeš sledovať tabulky, štatistiky a podobné hovadiny, ale keď sa raz niekto rozhodne, že predá/kúpy zápas tak ti to nepomôže nič...
0 0
Oliwa Oliwa

Oliwa je offline (nepripojený) Oliwa

Peggynka Pozri príspevok
Píše,že má dve školopovinné deti-no katastrofa tieto osudy...
Ozaj, hneď v úvode, ja som to hľadala v príspevkoch.
0 0
220870 220870

220870 je offline (nepripojený) 220870

Remeselník,stavbár.
Ja položím otázku .Je môžné na súde uspieť s tým ,že manžela vyhlásia za chorého (duševne) a tým zanikne nárok na vyplatenie pobraných pôžičiek?Pokiaľ viem gemblerstvo je uznaná psychycká choroba.Duševne chorý nezodpovedá za svoje činy.
2.)Môže manžel teraz podarovať svoj majetok napr svojim deťom?
0 0
misstka misstka

misstka je offline (nepripojený) misstka

220870 Pozri príspevok
Ja položím otázku .Je môžné na súde uspieť s tým ,že manžela vyhlásia za chorého (duševne) a tým zanikne nárok na vyplatenie pobraných pôžičiek?Pokiaľ viem gemblerstvo je uznaná psychycká choroba.Duševne chorý nezodpovedá za svoje činy.
2.)Môže manžel teraz podarovať svoj majetok napr svojim deťom?
K tomu prvému asi ťažko, je to psychická choroba, ale nie až tak ťažká, aby človek nevedel čo robí, takže ťažko, to by musela byť vážnejšia porucha.
A podarovať môže, ale neskôr ak by prišlo k exekúciám a exekútor by zistil, že to bolo darované účelne kvôli tomu aby nemusel platiť svoje záväzky, tak ten úkon nemusí byť platný a budú z toho dalšie problémy.
0 0
kopretinka kopretinka

kopretinka je offline (nepripojený) kopretinka

misstka Pozri príspevok
K tomu prvému asi ťažko, je to psychická choroba, ale nie až tak ťažká, aby človek nevedel čo robí, takže ťažko, to by musela byť vážnejšia porucha.
A podarovať môže, ale neskôr ak by prišlo k exekúciám a exekútor by zistil, že to bolo darované účelne kvôli tomu aby nemusel platiť svoje záväzky, tak ten úkon nemusí byť platný a budú z toho dalšie problémy.
keby sa to urobilo skôr,ako príde k nejakej exekúcii,tak aký problém? Nás obral správca o veľké prachy a nezmôžeme nič,nemá zrazu žiadny majetok,aké zaujímavé.....
0 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

kopretinka Pozri príspevok
keby sa to urobilo skôr,ako príde k nejakej exekúcii,tak aký problém? Nás obral správca o veľké prachy a nezmôžeme nič,nemá zrazu žiadny majetok,aké zaujímavé.....
Odporovať právny úkon môžeš do troch rokov - že voči tebe neplatí, tvoju pohľadávku musí uspokojiť nadobúdateľ.
U správcu treba zistiť, kedy a ako sa zbavil majetku. Ak ho previedol na rodinného príslušníka, šanca odporovateľnosti je vždy vyššia.
1 0
Mária27 Mária27

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

220870 Pozri príspevok
Ja položím otázku .Je môžné na súde uspieť s tým ,že manžela vyhlásia za chorého (duševne) a tým zanikne nárok na vyplatenie pobraných pôžičiek?Pokiaľ viem gemblerstvo je uznaná psychycká choroba.Duševne chorý nezodpovedá za svoje činy.
2.)Môže manžel teraz podarovať svoj majetok napr svojim deťom?
Psychická choroba nestačí, ak nie je zbavený svojprávnosti, alebo nemal v momente úkonu takú dusšvnú poruchu, že nevedel prejaviť svoju vôľu.
Závislosti nielenže neuľavia, niekedy zo zákona priťažia (opilstvo - PN, dôchodok ...).

§ 38


(1) Neplatný je právny úkon, pokiaľ ten, kto ho urobil, nemá spôsobilosť naprávne úkony.

(2) Takisto je neplatný právny úkon osoby konajúcej v duševnej poruche, ktoráju robí na tento právny úkon neschopnou.

1 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať