Zavrieť

Porady

"Koncesionárske poplatky" - od 1.1.2013

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

Zákon č. 340/2012 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Rozhlasom a televíziou Slovenska a o zmene a doplnení niektorých zákonov

http://www.zakonypreludi.sk/zz/2012-340/znenie-20130101

Prechodné ustanovenia

§ 12

(1) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý nebol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1 alebo neplatil zníženú sadzbu úhrady podľa § 6 ods. 2 zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a).

(2) Platiteľ podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. b).

(3) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý bol k 31. decembru 2012 oslobodený od povinnosti platiť úhradu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik nároku na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a) oslobodeného od povinnosti platiť úhradu podľa § 5 ods. 1, ak žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, ktorá má na adrese odberného miesta tohto platiteľa trvalý pobyt, alebo sám je fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(4) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý je evidovaný dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach a k 31. decembru 2012 mal nárok platiť úhradu len za jedno odberné miesto a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na platenie úhrady len za jedno odberné miesto podľa § 6 ods. 1, ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(5) Platiteľ podľa § 3 písm. a) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorý mal k 31. decembru 2012 nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu a ktorý neoznámil a nepreukázal vyberateľovi úhrady skutočnosti zakladajúce vznik tohto nároku, sa považuje za platiteľa podľa § 3 písm. a), ktorý má nárok na zníženie sadzby úhrady na polovicu podľa § 6 ods. 3, ak je poberateľom dôchodkových dávok podľa osobitného predpisu alebo poberateľom rovnocenných dôchodkových dávok vyplácaných zo zahraničia, nemá pravidelný príjem zo zárobkovej činnosti, nežije v domácnosti s inou osobou s pravidelným príjmom zo zárobkovej činnosti alebo je poberateľom dávky v hmotnej núdzi alebo osobou spoločne posudzovanou s poberateľom dávky v hmotnej núdzi a ak vznik tejto skutočnosti oznámi a preukáže vyberateľovi úhrady v lehote do 31. marca 2013.

(6) Platiteľovi podľa § 3 písm. b) zákona č. 68/2008 Z. z. o úhrade za služby verejnosti poskytované Slovenskou televíziou a Slovenským rozhlasom a o zmene a doplnení niektorých zákonov, ktorému sa k 31. decembru 2012 znížil počet zamestnancov rozhodujúci na určenie sadzby úhrady a ktorý neoznámil vyberateľovi úhrady zmenu povinnosti platiť úhradu, zostáva zachovaný nárok platiť nižšiu sadzbu úhrady, ak zmenu povinnosti platiť úhradu oznámi vyberateľovi úhrady do 31. marca 2013. Ak platiteľ podľa prvej vety zmenu povinnosti platiť úhradu vyberateľovi úhrady v ustanovenej lehote neoznámi, sadzba úhrady sa určí z počtu zamestnancov platiteľa uvedeného k 1. januáru 2013 v evidencii platiteľov, ktorú vedie vyberateľ úhrady podľa § 9 ods. 1.


Z dôvodovej správy:

K § 5:

Návrh zákona vymedzuje podmienky, za akých je platiteľ podľa § 3 písm. a) oslobodený od povinnosti platiť úhradu. Oslobodenie od povinnosti platiť úhradu môže vzniknúť u platiteľa, ktorý je fyzickou osobou v prípade, ak dôjde ku kumulatívnemu naplneniu pasívnej a aktívnej podmienky oslobodenia. Od povinnosti platiť úhradu je oslobodený platiteľ, ktorý je buď sám fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím alebo žije v domácnosti s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím, pričom však návrh zákona ustanovuje, že táto osoba musí mať na adrese odberného miesta platiteľa trvalý pobyt (pasívna podmienka). Zároveň návrh zákona stanovuje, že nárok na oslobodenie vzniká takémuto platiteľovi až po oznámení a preukázaní skutočností zakladajúcich oslobodenie od platenia úhrady vyberateľovi úhrady (aktívna podmienka). Nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu vzniká od prvého dňa kalendárneho mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, v ktorom platiteľ oznámil a preukázal vznik tohto nároku. Prístup, kedy nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu nevzniká priamo zo zákona, po splnení zákonom stanovených podmienok, ale vzniká až po oznámení a preukázaní tejto skutočnosti vyberateľovi úhrady, bol do návrhu zákona zavedený s cieľom donútiť platiteľov plniť si svoju oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady, a tým zabezpečiť aktuálnosť a úplnosť evidencie platiteľov a zároveň aj zníženie administratívnej a finančnej záťaže pre vyberateľa úhrady spojenej s kontrolou platenia úhrady.
Tak ako sa ukázalo pri aplikácii zákona č. 68/2008 Z. z., v zmysle ktorého je platiteľ taktiež povinný písomne oznámiť vyberateľovi úhrady vznik alebo zánik oslobodenia od povinnosti platiť úhradu a zároveň túto skutočnosť preukázať, v prípade, že nesplnenie tejto povinnosti nie je postihnuté žiadnou sankciou, často sa stáva, že platiteľ ktorému vznikol nárok na oslobodenie od povinnosti platiť úhradu jednoducho prestane platiť úhradu, resp. ani ju nikdy platiť nezačne a to bez toho, aby si splnil oznamovaciu povinnosť voči vyberateľovi úhrady. Dôsledkom toho je, že vyberateľ úhrady nevie, či príčinou neplatenia úhrady je skutočnosť, že platiteľovi úhrady vznikol nárok na oslobodenie od platenia úhrady alebo či ide o platiteľa, ktorý si neplní svoju zákonnú povinnosť platiť úhradu, a tak každého jedného takéhoto platiteľa musí v zmysle zákona povinne vyzvať na zaplatenie úhrady, čím sa neodôvodnene zvyšuje administratívna záťaž vyberateľa úhrady, ako aj jeho náklady na poštovné.
Návrh zákona taktiež taxatívne vymedzuje okruh subjektov, ktoré sú priamo na základe zákona oslobodené o povinnosti platiť úhradu.

Dôvodová správa - http://www.nrsr.sk/web/Dynamic/Downl...x?DocID=369452

Stránka vyberateľa úhrad: https://www.uhrady.rtvs.sk
Usporiadat
Téma je uzavretá.
Rozalka Rozalka

Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac
kubex Pozri príspevok
Precitala som si Vasu odpoved,kde sa uvadza,ze na mieste,kde osoba ztp nema trvaly pobyt,plati polovicu.Preco polovicu?
... lebo medveď.
Aj mňa to s...rdí, do kelu!
Po rodičoch zdedený dom - neobývaný, rekreačná chata - takisto - to mám platiť aj tu?
Však naraz môžem byť len na jednom mieste a telku pozerám tam, kde mám TP.
0 0
buchač buchač

buchač je offline (nepripojený) buchač

Nedávaj otázky, na ktoré nechceš počuť odpoveď... ...viac
kubex Pozri príspevok
Precitala som si Vasu odpoved,kde sa uvadza,ze na mieste,kde osoba ztp nema trvaly pobyt,plati polovicu.Preco polovicu?
...do prdele , sorry....zle som napísal ...

Neplatí sa nič ...pokiaľ máš trvalý a aj prechodný pobyt...
Zvyšok platí ...

P.S.:
Idem opraviť príspevok ...
0 0
misoft misoft

misoft je offline (nepripojený) misoft


Oni vedia veľmi dobre, prečo to tak vymysleli - keď neprší, nech aspoň kvapká - takto im kvapká aspoň 1/2 koncesionárskeho (zástrčkového) poplatku, keď už nemôžu vycucať celý.
1 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

majka 62 Pozri príspevok
Určite je potrebné vymeniť ZŤP, aj odoslať kópiu ZŤP pre RTVS.
. 2007
http://www.upsvar.sk/media/medialne-...page_id=271395
Srdečná vďaka za informáciu. (Aj všetkým ostatným poradákom a poradáčkam.) Keby som Vás nemala, pri takom informovaní občanov bez Vás by som bola úplne stratená. Išla som pozrieť dedkov preukaz , ktorý má vydaný 20.9.2007, platnosť bez obmedzenia a teda mu ho musím ísť ešte do konca roka vymeniť. Len bude horšie s fotkou, ak doma nejakú zapotrošenú nenájdem, lebo on okrem do sanitky a zo sanitky nikde nejde. Ďakujéééém.
0 0
babka - ježibabka babka - ježibabka

babka - ježibabka je offline (nepripojený) babka - ježibabka

Pôvodne som chcela iba oznámiť, že na môj email, z 13.2.2013 mi dnes prišlo oznámenie že akceptované a spracované. Dala som iba adresu odberného miesta bez odberného čísla.
3 0
aktaK aktaK

aktaK je offline (nepripojený) aktaK

Ak sa 1. krát ide osoba zaregistrovať ako platiteľ koncesionárskych poplatkov a nemá SIPO, nakolko elektrinu platí cez bežný účet,
dostane nejaký VS, aby bola jeho platba lahšie identifikovateľná?? A ak ano, ako mu doručia ten VS, ked podá prihlášku mailom.

Píšete, že odpovedajú len prijaté a akceptované....
0 0
Kvaka Kvaka

Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

Rozalka Pozri príspevok
... lebo medveď.
Aj mňa to s...rdí, do kelu!
Po rodičoch zdedený dom - neobývaný, rekreačná chata - takisto - to mám platiť aj tu?
Však naraz môžem byť len na jednom mieste a telku pozerám tam, kde mám TP.
Rozalka, ak si evidovaná dodávateľom elektriny v evidencii odberateľov elektriny v domácnosti vo viacerých odberných miestach a k 31. decembru 2012 si mala nárok platiť úhradu len za jedno odberné miesto, naďalej máš nárok na platenie úhrady len za jedno odberné miesto podľa § 6 ods. 1, ak tieto skutočnosti oznámiš a preukážeš RTVS do 31. marca 2013.
3 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Včera nám vrátili preplatok za rok 2011, napísala som žiadosť, že sme platili viac ako sme mali, dokladovala som to výpismi zo SP / mali sme 9 zamestnancov a platili sme za 10 a viac - iné pásmo, podstatne vyššia platba/ a už máme peniažky na účte. Bodaj by všetky inštitúcie pracovali tak rýchlo ako RTVS.
4 0
truch truch

truch je offline (nepripojený) truch

Rozalka Pozri príspevok
... lebo medveď.
Aj mňa to s...rdí, do kelu!
Po rodičoch zdedený dom - neobývaný, rekreačná chata - takisto - to mám platiť aj tu?
Však naraz môžem byť len na jednom mieste a telku pozerám tam, kde mám TP.
Rozálka, napíš im mail, oni ti presne napíšu aké doklady potrebujú, aby si platila iba raz. Je tam jedna podmienka, že odberné miesta na elektrinu musia byť napísané na jednu osobu.
5 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

Dobrý deň, chcem sa opýtať, ten kto už má zľavu z poplatkov vybavenú v minulosti a taktiež starobný dôchodca a nič sa od vtedy nezmenilo, či musia teraz posielať do BA nejaké papiere??
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

tinaro Pozri príspevok
Dobrý deň, chcem sa opýtať, ten kto už má zľavu z poplatkov vybavenú v minulosti a taktiež starobný dôchodca a nič sa od vtedy nezmenilo, či musia teraz posielať do BA nejaké papiere??

Vyšiel nový zákon, ak ste si zľavu vybavili na pošte, tak znova musíte poslať doklady do Ba do RTVS... Ale ak ste už doklady posielali priamo do RTVS -netreba...
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

aha tak áno, a môžem sa opýtať čo treba poslať?
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

tinaro Pozri príspevok
aha tak áno, a môžem sa opýtať čo treba poslať?
Podľa toho či máte nárok na zľavu, alebo oslobodenie. Zľavu na 1/2 majú dôchodcovia, a osoby poberajúce dávku v HM.. Po splnení podmienok vyššie uvedených

Oslobodené sú osoby - Osoby ZTP , alebo ak v dome má TP aj osoba ZTP.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

aktaK Pozri príspevok
Ak sa 1. krát ide osoba zaregistrovať ako platiteľ koncesionárskych poplatkov a nemá SIPO, nakolko elektrinu platí cez bežný účet,
dostane nejaký VS, aby bola jeho platba lahšie identifikovateľná?? A ak ano, ako mu doručia ten VS, ked podá prihlášku mailom.

Píšete, že odpovedajú len prijaté a akceptované....
ako nový koncesionár musíš poslať prihlášku - na ich stránke nájdeš čo a ako.
My tu v tejto téme píšeme len o oznámeniach, ktoré potvrdzujú existujúci stav.

Inak dnes odpoveď na dalšie oznámenie - že potvrdené a akceptované (z 18.2.)
4 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

kubex

12 Hours Ago #37175 dakujem za odpoved,tiez si myslim,ze sa nema platit nic,len ma pomylil ten prispevok na str.8,kde pani volali z RTVS,ze sa zlavy nemozu miesat,bud zlava na druhe odberne miesto alebo zlava na ztp.Z toho vyplyva,ze by sa za malo platit .....






No tam bol prípad, že dcéra je ZTP , tak museli platiť za jedno OM,,, ale ak je ZTP na fa odberateľ , tak neplatí za žiadne miesto
Naposledy upravil Zdenka175 : 12.03.13 at 07:11
0 0
Zdenka175 Zdenka175

Zdenka175 je offline (nepripojený) Zdenka175

Lilka 1 Pozri príspevok
ano, ....takže ak má ZŤP občan prechodný pobyt, takže od apríla začne platiť poplatky, pretože trvalý má inde....


Osoba ZTP neplatí nič...

toto som zkopírovala zo stránky RTVS
Som ŤZP osoba, platí oslobodenie od úhrady aj na môj druhý dom, ktorý som zdedil? Nikto v ňom nebýva, ale v lete používam elektriku len na kosenie dvora.

Oslobodenie sa vzťahuje aj na zdedený dom v tom prípade, ak odberateľom elektriny je osoba s ťažkým zdravotným postihnutím, teda ste odberateľom elektriny v danej nehnuteľnosti Vy.
Naposledy upravil Zdenka175 : 12.03.13 at 07:11
1 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

a ak je manžel čiastočný ZŤP tiež nič nebudeme platiť? žijeme v rodičovskom byte a nie sme vlastníci. musí niečo posielať?ďakujem
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

tinaro Pozri príspevok
a ak je manžel čiastočný ZŤP tiež nič nebudeme platiť? žijeme v rodičovskom byte a nie sme vlastníci. musí niečo posielať?ďakujem
veď si prečítaj tému - všetko nájdeš. Len teda neviem, ako môže byť čiastočný ZŤP (ako to myslíš? - také niečo neexistuje pokiaľ viem)
0 0
tinaro tinaro

tinaro je offline (nepripojený) tinaro

berie polovičný invalidný dôchodok
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

tinaro Pozri príspevok
a ak je manžel čiastočný ZŤP tiež nič nebudeme platiť? žijeme v rodičovskom byte a nie sme vlastníci. musí niečo posielať?ďakujem
neviem aky je to "ciastocny ZTP"
zakon uvadza "s fyzickou osobou s ťažkým zdravotným postihnutím,8) "

8) § 2 ods. 3 zákona č. 447/2008 Z. z. o peňažných príspevkoch na kompenzáciu ťažkého zdravotného postihnutia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

(3) Ťažké zdravotné postihnutie je zdravotné postihnutie s mierou funkčnej poruchy najmenej 50 %.

takze ak je manzel drzitelom preukazu ZTP, a je splnena podmienka trvaleho pobytu na danom odbernom mieste je potrebne to oznamit a zaslat kopiu preukazu
0 0
Načítať ďalšie