Zavrieť

Porady

Danové priznanie k dani z motorových vozidiel za rok 2012

avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

upravuje zákon č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady


Všeobecné záväzné nariadenia upravujúce DZMV za rok 2012: Daň z motorových vozidiel 2012 - VZN



Predmetom dane z motorových vozidiel je motorové vozidlo a prípojné vozidlo kategórie M, N a O
38)

38) § 3 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

(3) Rozdelenie základných druhov cestných vozidiel a zvláštnych vozidiel do kategórií je uvedené v prílohe č. 1.

Príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z. z.
ROZDELENIE VOZIDIEL DO KATEGÓRIÍ
A) Základné kategórie vozidiel
Kategória L: motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky
Kategória M: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb

Kategória N: motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov
Kategória O: prípojné vozidlá

Kategória T: kolesové traktory
Kategória C: pásové traktory
Kategória R: prípojné vozidlá traktorov
Kategória S: traktormi ťahané vymeniteľné stroje
Kategória P: pracovné stroje
Kategória LS: snežné skútre
Kategória V: ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií
Usporiadat
slavka124 slavka124

slavka124 je offline (nepripojený) slavka124

začiatočníčka v jú
ďakujem, už som to našla- ste zlatí... pekný deň
0 0
millo5 millo5

millo5 je offline (nepripojený) millo5

dobrý deň, môžte mi poradiť? idem robiť prvýkrát DP.
Ide o náklad. auto, 3 nápravy, Euro 3, TN kraj, nosnosť 26 t, prihlásené od marca 2012. Môžem použiť zníženú sadzbu dane, keďže ide o Euro 3?
Ročná sadzba 1467,znížená sadzba EURO3 - 1309,50
1309,50/12 x 10 mesiacov = 1091,25 . Je to tak správne? treba to nejak zaokruhliť?
Ďakujem za radu
0 0
martina1111 martina1111

martina1111 je offline (nepripojený) martina1111

prosím vás o radu ohlľadom motorových vozidiel, ktoré su oslobodené od dane - konkrétne sa jedná o vozidlá a stroje využívané výhradne v poľnohospodárskej a lesnej výrobe. nakolko su oslobodené za minulé roky som ich ohladom DP neriešila, včera som sa však dočítala, že aj ked sú oslobodené treba ich uviesť v DP. Je to pravda?
0 0
nikulik nikulik

nikulik je offline (nepripojený) nikulik

Ahojte, poprosim vas o informaciu. V DP r.52, predpokladana dan, uvadzam ročnu daň? Ak daňovnik podava DPMV kde sa mu vypocita len dan za novemb.a decemb. lebo ma auto v podnikani od 22.11.2012 tak v tom r.52 uvadzam takčitak ročnu dan? Ďakujem.
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
nikulik Pozri príspevok
Ahojte, poprosim vas o informaciu. V DP r.52, predpokladana dan, uvadzam ročnu daň? Ak daňovnik podava DPMV kde sa mu vypocita len dan za novemb.a decemb. lebo ma auto v podnikani od 22.11.2012 tak v tom r.52 uvadzam takčitak ročnu dan? Ďakujem.
Áno píšete , to je predpokladaná daň podľa § 91 odst.4 k 1.januáru nasledujúceho zdaňovacieho obdobia . Túto sumu čerpáte zo Všeobecne záväzného nariadenia príslušného samosprávneho kraja o určení ročnej sadzby dane na rok 2013...

Doplním .....to je predpoklad , skutočnosť môže byť iná , tak sa nemusíte obávať , daň tam vpísať .Však Vy neviete , čo a koľko bude jazdiť v tomto roku , to neviem ani ja sama, či budem jazdiť celý rok, alebo oznámim zánik DP ...a napriek tomu som napísala ročnú predpokladanú daň do riadku 52 .
Naposledy upravil Zita5 : 22.01.13 at 11:40 Dôvod: Doplním .....to je predpoklad , skutočnosť môže byť iná , tak sa nemusíte obávať , daň tam vpísať .Však Vy neviete , čo a koľ
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
martina1111 Pozri príspevok
prosím vás o radu ohlľadom motorových vozidiel, ktoré su oslobodené od dane - konkrétne sa jedná o vozidlá a stroje využívané výhradne v poľnohospodárskej a lesnej výrobe. nakolko su oslobodené za minulé roky som ich ohladom DP neriešila, včera som sa však dočítala, že aj ked sú oslobodené treba ich uviesť v DP. Je to pravda?
30. Otázka:
Spoločnosť zakúpila traktor s prípojným vozidlom, ktoré používa na podnikanie. Vyplýva pre spoločnosť povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň ?

Odpoveď:
Jednou z podmienok, aby vozidlo podliehalo predmetu dane z motorových vozidiel je
zaradenie vozidla do jednej z kategórií vozidiel M, N alebo O. Zákon o miestnych daniach v
súvislosti so zatriedením do príslušných kategórii zaviedol v poznámke pod čiarou odkaz, a to
na ustanovenie § 3 ods. 3 zákona č. 725/2004 Z.z. o podmienkach prevádzky vozidiel v
premávke na pozemných komunikáciách v znení neskorších predpisov, podľa ktorého
rozdelenie základných druhov cestných vozidiel do kategórií je uvedené v prílohe č. 1 k citovanému zákonu.

Podľa uvedenej prílohy traktor patrí do kategórie T1 až 5 (kolesové traktory) resp. C1 až 5
(pásové traktory), a ich prípojné vozidlo je zaradené do kategórie OT. Uvedené vozidlá nie sú
predmetom dane z motorových vozidiel z dôvodu, že nespĺňajú jednu z podmienok
ustanovenia § 84 zákona o miestnych daniach a to, kategóriu M, N, O.

Aj keď sa uvedené vozidlá používajú na podnikanie, z dôvodu, že nie sú predmetom dane z
motorových vozidiel, daňovník za uvedené vozidlá nie je povinný podať daňové priznanie,
ani zaplatiť daň z motorových vozidiel, resp. takéto vozidlá uviesť v daňovom priznaní
a zaplatiť za ne daň.

http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvita...012_otazky.pdf
Zdroj www.drsr.sk
1 0
martina2006 martina2006

martina2006 je offline (nepripojený) martina2006

Prosím vás, akú sadzbu dane z motorových vozidiel za rok 2012 - za aký kraj mám použiť pri vozidle, ktoré má poľskú špz? Auto sa používa na podnikanie na Slovensku. SZČO, ho má v prenájme.
0 0
vjejka vjejka

vjejka je offline (nepripojený) vjejka

Prosím jednu otázočku? konateľ používa svoje auto na služobné účely, ale napríklad v jednom mesiaci má cesták aj na firmu x aj na firmu y, kedže je konateľ v oboch...mne sa zdá, že v minulosti podávala priznanie za to auto len jedna sro, aby sa neplatila duplicitná dan, neviem či to bolo podľa toho ako sa dohodnú...viem, že raz to bolo aj v otázkach z drsr, len to neviem nájsť, neviete mi poradiť?
0 0
toni toni

toni je offline (nepripojený) toni

Prosím Vás o radu, príves / nie náves / je v kat.O napr. celk. hmot. 11t má 1 nápravu v techn preukaze nemá udané emisie EURO. Ťahá to vozidlo, ktoré má napr. EURO V.
Akú sadzbu dane mám uviesť?
0 0
avalik avalik

avalik je offline (nepripojený) avalik

vjejka Pozri príspevok
Prosím jednu otázočku? konateľ používa svoje auto na služobné účely, ale napríklad v jednom mesiaci má cesták aj na firmu x aj na firmu y, kedže je konateľ v oboch...mne sa zdá, že v minulosti podávala priznanie za to auto len jedna sro, aby sa neplatila duplicitná dan, neviem či to bolo podľa toho ako sa dohodnú...viem, že raz to bolo aj v otázkach z drsr, len to neviem nájsť, neviete mi poradiť?
pozri otazku c. 22 ... dohodnu sa
0 0
zuzana zuzana

zuzana je offline (nepripojený) zuzana

Menili sa sadzby v Nitrianskom kraji na rok 2013?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
zuzana Pozri príspevok
Menili sa sadzby v Nitrianskom kraji na rok 2013?
Nie, zostávajú tie čo boli v roku 2012.
0 0
srska srska

srska je offline (nepripojený) srska

zuzana Pozri príspevok
Menili sa sadzby v Nitrianskom kraji na rok 2013?
otvor edane, načítaj formulár dp dzmv, prejdi na stranu 4 a na r8 máš všetky údaje za všetký kraje
0 0
Kapustovna Kapustovna

Kapustovna je offline (nepripojený) Kapustovna

Dobry den, ak sme vo firme za minuly rok mali v evidencii 3 vozidla, prve od 1.1.2012 do 15.6.2012, druhe od 16.6.2012 do 25.10.2012 a tretie od 26.10.2012 do 31.12.2012, za ktore mesiace podam DP za jednotlive vozidla? Resp. ak bolo vozidlo zaradene do evidencie v priebehu mesiaca, rata sa aj tento mesiac? A takisto ak bolo odhlasene v priebehu mesiaca, ratam aj tento mesiac do DP? Dakujem vopred
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
Kapustovna Pozri príspevok
Dobry den, ak sme vo firme za minuly rok mali v evidencii 3 vozidla, prve od 1.1.2012 do 15.6.2012, druhe od 16.6.2012 do 25.10.2012 a tretie od 26.10.2012 do 31.12.2012, za ktore mesiace podam DP za jednotlive vozidla? Resp. ak bolo vozidlo zaradene do evidencie v priebehu mesiaca, rata sa aj tento mesiac? A takisto ak bolo odhlasene v priebehu mesiaca, ratam aj tento mesiac do DP? Dakujem vopred
1.vozidlo 6 mesiacov (01-06-2012)
2.vozidlo 5 mesiacov (06-10-2012)
3.vozidlo 3 mesiace (10-12-2012)

Uvedené platí za podmienky, že bolo podané riadne oznámenie o zániku daňovej povinnosti v súlade so zákonnou lehotou u jednotlivých vozidiel teda u vozidla č.1 a vozidla č.2 . A taktiež aj oznámenie o vzniku DP pri vozidle č.3.
Naposledy upravil Zita5 : 23.01.13 at 06:35 Dôvod: A taktiež aj oznámenie o vzniku DP pri vozidle č.3.
1 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Kde nájdem vzor oznámenie o zániku daňovej povinnosti motorového vozidla? Alebo stačí iba napísať oznámenie že tým a tým dňom zánika daň.povinnosť a poslať na príslušný DÚ?
0 0
Zita5 Zita5

Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac
MarcelkaT Pozri príspevok
Kde nájdem vzor oznámenie o zániku daňovej povinnosti motorového vozidla? Alebo stačí iba napísať oznámenie že tým a tým dňom zánika daň.povinnosť a poslať na príslušný DÚ?
Aj tu je vzor (od M.Hladkej)
2 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Zita5, toto oznámenie platí aj pre firemné auta?
0 0
Aljok Aljok

Aljok je offline (nepripojený) Aljok

MarcelkaT Pozri príspevok
Kde nájdem vzor oznámenie o zániku daňovej povinnosti motorového vozidla? Alebo stačí iba napísať oznámenie že tým a tým dňom zánika daň.povinnosť a poslať na príslušný DÚ?
V prílohe :
3 0
MarcelkaT MarcelkaT

MarcelkaT je offline (nepripojený) MarcelkaT

Ďakujem kočky Zita5 a Aljok za radu.
0 0
Načítať ďalšie