Zavrieť

Porady

Ročné zúčtovanie dane za rok 2012

Dobrý deň,

mám takúto otázočku, kamarátka mala:
od 01.01.2012 do 31.08.2012 - poberala rodičovský príspevok
od 01.09.2012 do 30.11.2012 - evidovaná na ÚP
od 01.12.2012 - zamestnaná HMZ 550 EUR

Chcem sa opýtať či má požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie dane aj ona keď jej manžel si bude uplatňovať na ňu nezdan.čiastku na manželku za rok 2012/nezdan.čiastka na manželku za rok 2012 - jej príjem rok 2012/.
Usporiadat
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
velka vdaka za fakt rychlu odopved
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
este ma dodatocne napadlo. Myslim, ze zatovi vyjde preplatok na dani a teraz otazka - kto mu ten preplatok vrati? Byvaly zamestnavatel /lebo to sa mi zda dost komplikovane, kedze ho uz vyradili a uzavreli a zrejme aj evid.list odoslali/, alebo DU? Alebo aky je tam postup? Ja som bola presvedcena, ze aj novy zamestnavatel mu to moze urobit, ale teda ked vravite, ze nie, tak trochu mam dilemu
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sokrateska Pozri príspevok
este ma dodatocne napadlo. Myslim, ze zatovi vyjde preplatok na dani a teraz otazka - kto mu ten preplatok vrati? Byvaly zamestnavatel /lebo to sa mi zda dost komplikovane, kedze ho uz vyradili a uzavreli a zrejme aj evid.list odoslali/, alebo DU? Alebo aky je tam postup? Ja som bola presvedcena, ze aj novy zamestnavatel mu to moze urobit, ale teda ked vravite, ze nie, tak trochu mam dilemu
daň vracia iba daňový úrad.....
a evidenčným listom dôchodkového poistenia to nemá nič spoločné......
ak by mu niečo doplácali, tak sa ELDP opraví a zašle znovu, je na to systém, ale to sa tvojho zaťa netýka......
ak mal mesačne vyplácaných viac ako min. mzda a nedostal odstupné, popr. jednorázovú yšiu mzdu, vyjde mu preplatok, kt. mu vráti ten, kto mu bude robiť RZD- t.j. starý zamestnávateľ,,,,
ak podá DP typ A tak mu vráti DU
2 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

sokrateska Pozri príspevok
este ma dodatocne napadlo. Myslim, ze zatovi vyjde preplatok na dani a teraz otazka - kto mu ten preplatok vrati? Byvaly zamestnavatel /lebo to sa mi zda dost komplikovane, kedze ho uz vyradili a uzavreli a zrejme aj evid.list odoslali/, alebo DU? Alebo aky je tam postup? Ja som bola presvedcena, ze aj novy zamestnavatel mu to moze urobit, ale teda ked vravite, ze nie, tak trochu mam dilemu
ako vidím pochybuješ o mojom tvrdení......preto odporúčam prelistuj, preštuduj si § 38 zákona č. 595/2003 Z.z. v pl. znení.......
0 0
sokrateska sokrateska

sokrateska je offline (nepripojený) sokrateska

zasnívaný idealista...
OK dakujem. Nie, vobec nepochybujem, len som uvazovala, ci sa nebude byvaly zamestnavatel "trepat", kedze mu uz aj potvrdenia o prijme a zrazenych preddavkoch zaslali. Ale odstupne mal podla zakona, takze potom teda asi preplatok nebude mat...?
Myslela som, ze ked 2 mesiace mu nemal kto zohladnit odpocitatelnu polozku na zamestnanca /lebo nepracoval/, ze z toho mu vyjde preplatok. Ale teda on to moze byt aj nedoplatok. To mu potom oznamia a nedoplatok si vyrovna sam? Len mne sa to zda trocha komplikovane, alebo pisem ako "hotentot" a mam v tom cisty chaos?
0 0
wirgi wirgi

wirgi je offline (nepripojený) wirgi

Keď má potvrdenie o príjme,tak nech si podá DP typ A ako Ti už písala Mila123 ak mu vyjde preplatok tak mu ho Dú vráti ak nedoplatok tak ho zaplatí daňovému úradu.
0 0
Katy a R Katy a R

Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

Tamila Pozri príspevok
Príspevok vyplácaný soc,.poisťovňou je štátna dávka, príspevok na opatrovanie, ktorý vyplácajú obecné, mestské úrady je zdaniteľný príjem.
No ja len k tomuto .. sociálna poisťovňa určite nevypláca žiadny príspevok na opatrovanie!
SP vypláca dávky sociálneho poistenia ...
A obecné úrady nevyplácajú príspevky na opatrovanie, ale majú opatrovateľky zamestnané pokiaľ viem (PP) - čiže vyplácajú im normálne mzdu.
rennka Pozri príspevok
Chcem poprosit o radu. Zamestnanec bol v r.2012 cast roka nezamestnany, cast poberal opatrovatelsky prispevok na ZTP surodenca a v druhej polovici roka nastupil k nam do firmy. Mozeme mu vykonat RZD, ak ano, tak ako sa berie opatrevatelsky prispevok, je to zdanitelny alebo nezdanitelny prijem, musi predlozit o jeho vyske potvrdenie? Dakujem za kazdu radu.
čiže predpokladám, že poberal príspevok za opatrovanie z UPSVaR - ten nepatrí do zdaniteľných príjmov. - môžeš urobiť RZD.
a ak bol zamestnancom obce - tiež môžeš spraviť, len ti musí ten príjem doložiť
1 0
focus3ccd focus3ccd

focus3ccd je offline (nepripojený) focus3ccd

Tweety Pozri príspevok
ÁNo, platí.
Dakujem
Este jedna vec, ako si mam vysvetlit paragraf 11 odstavec 4.
za vlastný príjem manželky (manžela) považuje vlastný príjem manželky (manžela), znížený o zaplatené poistné a príspevky, ktoré manželka (manžel) v príslušnom zdaňovacom období bola (bol) povinná zaplatiť.

Znizeny o zaplatene poistne? Ake poistne? Manzelka si platila dobrovolne poistenie.... Ma to nejaky vplyv?

Dakujem
Naposledy upravil focus3ccd : 22.01.13 at 09:59
0 0
Simonečka Simonečka

Simonečka je offline (nepripojený) Simonečka

Váš manžel môže požiadať toho zamestnávateľa, u ktorého mal naposledy podpísané vyhlásenie k zdaneniu príjmov, a keďže ako píšete nemal v roku 2012 iného zamestnávateľa, len toho, u ktorého pracoval do 27.01.2012 a teda v tomto čase u neho poberal zdaniteľný príjem(zvyšok roka bol tiež jeho zamestnancom aj keď na PN), tak môže požiadať jeho.
Žiadne doklady prikladať nemusí, len treba, aby podal žiadosť o ročné zúčtovanie do 15.02.2013 na mzdovej účtárni.
0 0
Roman Herda Roman Herda

Roman Herda je offline (nepripojený) Roman Herda

Dobry den,

chcel by som Vas poprosit o pre niektorych mozno trivialnu, ale pre mna dolezitu radu, kedze sa v daniach nevyznam ani nepohybujem.

V roku 2012 som bol do 31.8.2012 zamestnany na HPP u zamestnavetale A, od 1.9.2012 do konca roka (a doteraz) na HPP u zamestnavatela B. Popri tom som bol cely rok zamestnany na dohodu u zamestnavatela C.

Od oboch zamestnavatelov mi prislo Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti...



Moje otazky:

1, vrati sa mi to co je v kolonke 05 od oboch zamestnavatelov?

2, vo vyhlaseni vsetko riadne vyplnim. V odstavci III. v tabulke vyplnam co? zmenu zamestnavatela 1.9.2012? pod to napisem na zdanovacie obdobie 2013?

3, vo vyhlaseni v odstavci IV. "zmena zamestnavatela, u ktoreho si uplatnujem narok na nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika a na danovy bonus nastala ku dnu: aky datum? 31.8.2012 alebo 1.9.2012?

4, vo vyhlaseni v odstavci IV. "nezdanitelnu cast zakladu dane na danovnika a danovy bonus u zamestnavatela, u ktoreho som podpisal toto vyhlasenie, uplatnujem poslednykrat pri zdaneni mzdy za mesiac a rok : aky??

5, ked vyplnim tuto ziadost, znamena to automaticky, ze ziadam o vratenie "uhrnu preddavkov na dan"?

6, v ziadosti v odseku II: bod a) poberal zdanitelne prijmy len zo zavislej cinnosti uvedene v paragrafe 5 zakona celkom od kolkych? 2? inych zamestnavatelov, ktori su platitelmi dane...

7, Potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti... predkladam sucasnemu zamestnavatelovi original alebo staci kopia?


aky by mi niekto pomohol zodpovedat moje otazky, bol by som Vam nesmierne vdacny
0 0
kika70 kika70

kika70 je offline (nepripojený) kika70

Dobry den, ak bola manzelka cast roka nezamestnana, potom riadne zamestnana, moze si manzel uplatnit nejaky bonus-ulavu? je to urcene nejakou vyskou jej prijimu pocas toho roka?
a este mozno trivialny dotaz,ale neviem si stym rady: Vo vyhlaseni na 3.strane je-Vyhlasujem,ze v kutocnotich........zmenam.
Na zdanovacie obdobie 2012 datum ...................Podpis
ten datum predosla mzdarka davala koniec januara toho isteho roka ako zdanovacie obdobie,teda dala by napr. 23.1.2012, ja by som dala 23.1.2013 ktory rok je spravny?
daujem
0 0
ccokoladecka ccokoladecka

ccokoladecka je offline (nepripojený) ccokoladecka

dobrý deň,
chcem sa spýtať na konkrétny príklad:
štatutár na základe zmluvy počas roka 2012 poberal príjmy podľa §5, teraz žiada o vykonanie ročného zúčtovanie dane. má príjmy na dohodu od iného zamestnávaeľa - prinesie potvrdenie a ďalej má príjmy z ČR takisto príjmy ako štatutár, tu má príjmy vysporiadané - zdaňuje sa zrážkovou daňou.
Chcem sa spýtať, či keď urobím RZD z príjmov zo SR, nemusí už on podávať daňové priznanie, keďže príjmy z ČR boli zrážané zrážkovou daňovu? ĎAlej či vôbec môžem urobiť RZD ak mal príjmy od viacerých zamestnávateľov súbežne počas roka?
0 0
janasl janasl

janasl je offline (nepripojený) janasl

zamestnanec ma riadny pracovny pomer, popitom mu prisli nejake odmeny za sprostredkovanie cca do 200 eur. m
je povinny si podat dp, aj ked tento prijem mozme povazovat za prilezitostny, alebo moze poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie dane?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

janasl Pozri príspevok
zamestnanec ma riadny pracovny pomer, popitom mu prisli nejake odmeny za sprostredkovanie cca do 200 eur. m
je povinny si podat dp, aj ked tento prijem mozme povazovat za prilezitostny, alebo moze poziadat zamestnavatela o rocne zuctovanie dane?
Musí si sám podať DP.
0 0
goblin251 goblin251

goblin251 je offline (nepripojený) goblin251

Dobry den,
mam otazku:do novembra som bol zamestnany v istej firme a cely november a december som na urade prace,od byvaleho zamestnavatela mi postou doslo potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti a pisu tam ze toto tlacivo mam poskytnut zamestnavatelovi ktory mi bude robit to zuctovanie.ale ja im to idem poslat ako poslednemu zamestnavatelovi,aby mi to spravili,a moja otazka znie,mam im zaslat aj nejake potvrdenie z uradu prace na ten november a december?nemam ziadne prijmy ani podporu,a stale som na urade prace.dakujem.
0 0
ewita888 ewita888

ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

goblin251 Pozri príspevok
Dobry den,
mam otazku:do novembra som bol zamestnany v istej firme a cely november a december som na urade prace,od byvaleho zamestnavatela mi postou doslo potvrdenie o prijmoch fyzickej osoby zo zavislej cinnosti a pisu tam ze toto tlacivo mam poskytnut zamestnavatelovi ktory mi bude robit to zuctovanie.ale ja im to idem poslat ako poslednemu zamestnavatelovi,aby mi to spravili,a moja otazka znie,mam im zaslat aj nejake potvrdenie z uradu prace na ten november a december?nemam ziadne prijmy ani podporu,a stale som na urade prace.dakujem.
pošli im, alebo zanes iba žiadosť o ročné zúčtovanie dane, o podpore nemusíš nič dokladovať, v žiadosti uvedieš, či si mal aj iné zdaniteľné príjmy, ako od nich..
0 0
goblin251 goblin251

goblin251 je offline (nepripojený) goblin251

dakujem,len to som chcel vedied,aby sa nahodou nestalo ze by mi to neurobili lebo som im nevydokladovat toe 2 mesiace z minuleho roku co som na urade prace
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

goblin251 Pozri príspevok
dakujem,len to som chcel vedied,aby sa nahodou nestalo ze by mi to neurobili lebo som im nevydokladovat toe 2 mesiace z minuleho roku co som na urade prace
Nestane, ak do žiadosti o vykonanie RZD napíšeš, že máš príjem od ďalších nula zamestnávatelov.
0 0
Frantisek Sentelik Frantisek Sentelik
ak bol aj zamestnanec a zároveň aj SZČO (keďže mal príjem zo sprostredkovania bud na živnosť alebo ine opravnenie) je povinny si podat danove priznanie sam a nemoze poziadat svojho zamestnávatela o ročne zúčtovanie
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

Frantisek Sentelik Pozri príspevok
ak bol aj zamestnanec a zároveň aj SZČO (keďže mal príjem zo sprostredkovania bud na živnosť alebo ine opravnenie) je povinny si podat danove priznanie sam a nemoze poziadat svojho zamestnávatela o ročne zúčtovanie
iba DP typ B, v žiadnom prípade nie RZD
2 0
Načítať ďalšie