Zavrieť

Porady

Ako účtujete zálohové platby v JU?

Podľa vyjadrenia DRSR by som mala po zaplatení zálohovú faktúru zaúčtovať do PD ako výdavok v plnej výške /bez rozúčtovania DPHčky/ a zároven zaevidovať do knihy pohľadávok /poskyt.preddavok/ a po tom ako mi k nej príde ostrá faktúra - tak zaevidovať inkaso tejto pohľadávky /???/ a do knihy záväzkov zaevidovať ostrú faktúru a potom si "nejako" zúčtovať s ňou preddavok. a ku koncu roka ako uzav.úč.operáciu preúčtovať DPH so zaplatenej zálohy z položky napr. materiál do položky DPH.
Príde mi to fest komplikované. Ja som to zatial robila takto:
1. Záloh.faktúrua - do knihy závazkov v plnej výške napr.120 - čo som aj uhradila - a v PD som zaúčtovala - banka: výdaj 120, material 120,-
2. Potom prišla riadn faktúra na 100+20 DPH - čo som zaevidovala v knihe závazkov -+ priradila som k tomu zálohu /program hodil 20,- eur do knihy DPH/ a vyhodilo v knihe záväzkov k úrhade 0,- Eur.
3. Podla dátumu dodania z riandej faktúry som zaúčtovala v PD ako nepen.operáciu storno /-20/ Eur z materiálu a preúčtovala som to /+20/ Eur do položky DPH.
Príde mi to oveľa prehľadnejšie - ale ma to mýli s tou knihou pohľadávok - prečo by som mala účtovať o inkase pohľadávky.

Priložila som aj vyjadrenie FR SR - tak si to prípadne pozrite - a dajte vedieť ako to robíte vy a či je veľká chyba ak som to do pohľadávok nedávala.
Dik
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa bodov

    Ester plus je offline (nepripojený) Ester plus

    Ester plus
    Presne tak to účtujem ako píšeš vo svojom postupe. Rozhodujúce je aký softvér používaš a aké sú v ňom možnosti. Ja pracujem v Alfe, kde tento postup účtovania zálohových platieb majú aj takto uvedený v svojich postupoch.

    Antea je offline (nepripojený) Antea

    Antea
    LuciaV86 Pozri príspevok
    Podľa vyjadrenia DRSR by som mala po zaplatení zálohovú faktúru zaúčtovať do PD ako výdavok v plnej výške /bez rozúčtovania DPHčky/ a zároven zaevidovať do knihy pohľadávok /poskyt.preddavok/ a po tom ako mi k nej príde ostrá faktúra - tak zaevidovať inkaso tejto pohľadávky /???/ a do knihy záväzkov zaevidovať ostrú faktúru a potom si "nejako" zúčtovať s ňou preddavok. a ku koncu roka ako uzav.úč.operáciu preúčtovať DPH so zaplatenej zálohy z položky napr. materiál do položky DPH.
    Príde mi to fest komplikované. Ja som to zatial robila takto:
    1. Záloh.faktúrua - do knihy závazkov v plnej výške napr.120 - čo som aj uhradila - a v PD som zaúčtovala - banka: výdaj 120, material 120,-
    2. Potom prišla riadn faktúra na 100+20 DPH - čo som zaevidovala v knihe závazkov -+ priradila som k tomu zálohu /program hodil 20,- eur do knihy DPH/ a vyhodilo v knihe záväzkov k úrhade 0,- Eur.
    3. Podla dátumu dodania z riandej faktúry som zaúčtovala v PD ako nepen.operáciu storno /-20/ Eur z materiálu a preúčtovala som to /+20/ Eur do položky DPH.
    Príde mi to oveľa prehľadnejšie - ale ma to mýli s tou knihou pohľadávok - prečo by som mala účtovať o inkase pohľadávky.

    Priložila som aj vyjadrenie FR SR - tak si to prípadne pozrite - a dajte vedieť ako to robíte vy a či je veľká chyba ak som to do pohľadávok nedávala.
    Dik
    Je logické, že poskytnutý preddavok je tvoja pohľadávka, veď si ešte nič nedostala a prijatý je tvoj záväzok, zaväzuješ sa zákazníkovi niečo vykonať, dodať.
    V JÚ učtujem podľa Alfy, neviem či kontrola niečo k tomu bude mať, dúfam, že nie.

    LuciaV86 je offline (nepripojený) LuciaV86

    LuciaV86
    Viem, logické to je - len by ma zaujímalo ako mám tu našu logiku preniesť do PC - a to knihy pohľadávok zaevidovať - poskytnutý preddavok! Lebo fakt neviem - mne ho program dovolí hodiť iba v knihe záväzkov /aby sa to potom dala navzájom "spárovať"s riadnou faktúrou/. A ak by som to hodila aj do pohľadávok - tak by mi to tam svietilo ako neuhradené - a ako úhradu to zaúčtovať nemôžem - lebo to nie je môj príjem /iba očakávanie tovaru za ktorý som vopred zaplatila/.
    Manual Ak chceš dať do KZ pohladávku, daj ju tam ako záväzok s mínusovým znamienkom
    Manual Ja účujem v KZ aj keď je nadmerný odpočet DPH ato tiež dávam mínusom, hoci je to moja pohľadávka voči DU a pre DU je to záväzok. Keď príde platba z DU, tak ju zaúčtujem banka výdaj s mínusom.

    Ako účtujete zálohové platby v JU?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.