Zavrieť

Porady

exekucia na bezpodielove spoluvlastnictvo

Dedili sme po mame styria surdenci, kazdy mame podiel po 1/10. Na podiel jedneho bola vydana exekucia aj zo zapisom v katastri. Hodnota jeho podielu podla trhovej ceny je 7000 Eur. Ak exekutorovi dlzi sumu 2000 Eur, ktore by som vyplatil ja, prejde jeho podiel na mna, a ja budem mat 2/10?
Je vobec moznost cez exekutora ziskat jeho podiel ale tak, aby bol na mojom mene aj bez jeho suhlasu?
Ak sa vyzaduje cela suma (7000 Eur) a ja nemam tolko, moze predat exekutor jeho podiel niekomu cudziemu, a co to pre nas znamena? Kupi niekto podiel na dome v pomere 1/10?
Ak v drazbe niekto kupi podiel 1/10, moze od nas vymahat trhovu hodnotu podielu?
Ak exekutor neuspokoji svoju pohladavku, ostane tarcha na parcele, a nic sa neudeje, kym sa nevyplati pohladavka?
Dakujem
Téma je uzavretá.
Usporiadať podľa času

draik je offline (nepripojený) draik

draik
Ak sa chcete k podielu brata dostať bez jeho súhlasu, musíte si počkať na oznámenie dražby jeho podielu (budete ako spoluvlastník upovedomený) a do začiatku dražby zložiť trhovú cenu podielu. Podiel prejde na Vás, exekútor z Vami vyplatenej sumy odpočíta bratove dlhy a trovy, zvyšok vráti povinnému (Vášmu bratovi). Ťarcha nie je na parcele, ale len na 1/10, ktorú vlastní povinný. Ak by brat súhlasil s predajom podielu Vám, bolo by to pre neho menej nákladné (v tom prípade sa môžte dohodnúť aj na nižšej cene podielu, ale musíte komunikovať s exekútorom, lebo on exekútorské záložné právo len tak neuvoľní).

Hlasovalo 5 pouzivatelov

Užitočné (5)
kristian79, Katy a R, Stefan2005, Mária27, branislavp
5

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Jednoducho:
Ako spoluvlastník máš predkupné právo, ale musel by si mať peniaze. Ak však dáš peniaze bratovi, aby vyplatil exekútora, stačí suma dlhu + náklady exekúcie. Môžete bratov podiel vykúpiť aj viacerí spoluvlastníci (napr. aby znovu nenarobil dlhy a nehrozil podiel).

Hlasovalo 4 pouzivatelov

Užitočné (4)
Xanti, Katy a R, Stefan2005, terezamaria
4

Xanti je offline (nepripojený) Xanti

Xanti
kristian79 Pozri príspevok
Dedili sme po mame styria surdenci, kazdy mame podiel po 1/10. Na podiel jedneho bola vydana exekucia aj zo zapisom v katastri. Hodnota jeho podielu podla trhovej ceny je 7000 Eur. Ak exekutorovi dlzi sumu 2000 Eur, ktore by som vyplatil ja, prejde jeho podiel na mna, a ja budem mat 2/10? No môžeš za súrodenca vyplatiť exekúciu na jeho podieli na majetku, ale tiež mu musíš doplatiť rozdiel v dedičstve teda tú sumu 5000 eur aby si mohol nadobudnúť jeho podiel , alebo sumu na akej sa dohodnete.
Je vobec moznost cez exekutora ziskat jeho podiel ale tak, aby bol na mojom mene aj bez jeho suhlasu? Nie nemôžeš, leda exekútor spraví dražbu a bude sa to predávať v trhovej cene. Ak exe vydraží ten podiel za 7000 e .. tak zaplatí svoje trovy, tiež prípravu dražby z tej sumy .. a zvyšok pôjde tvojmu súrodencovi .. čo je o hodne menej pre súrodenca ako ked sa dohodneš ty s ním a exekútorom priamo.
Ak sa vyzaduje cela suma (7000 Eur) a ja nemam tolko, moze predat exekutor jeho podiel niekomu cudziemu, a co to pre nas znamena? Kupi niekto podiel na dome v pomere 1/10? Ano môže to niekto kúpiť, a nasťahovať tam neprispôsobivých občanov napríklad a potom vy mu za lacno predáte svojich 9/10 podielu ... i to sa môže stať.
Ak v drazbe niekto kupi podiel 1/10, moze od nas vymahat trhovu hodnotu podielu? Samozrejme, ved v dražbe ju kúpi za trhovú hodnotu. Tak prečo by vám to mal predať lacnejšie.
Ak exekutor neuspokoji svoju pohladavku, ostane tarcha na parcele, a nic sa neudeje, kym sa nevyplati pohladavka? Možnosti máš vyššie, záleží od konania exekútora a tiež aj od konania veriteľa. Lebo ak veriteľ bude vedieť že súrodenec niečo zdedil tak môže viac naliehať na exe aby to riešil ....

Dakujem
v texte modrým .

Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

Mária27
Mimochodom, to vaše spoluvlastníctvo je podielové. Bezpodielové môžu mať len manželia. To píšem preto, ak by si o tom niekde čítal, aby si sa nemýlil.

exekucia na bezpodielove spoluvlastnictvo

Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.