Zavrieť

Porady

odpočet na manželku

Chcela som sa opýtať, či sa dáva manželkin príjem na ročné zúčtovanie v hrubom, alebo čiastková základ dane. ďakujem.
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Manželka je zamestnanec na pracovnú zmluvu, dohodár, alebo živnostník ?
0 0
luba02 luba02

luba02 je offline (nepripojený) luba02

veronikasad Pozri príspevok
Manželka je zamestnanec na pracovnú zmluvu, dohodár, alebo živnostník ?
manželka je zamestananec
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

luba02 Pozri príspevok
manželka je zamestananec
Vlastným príjmom manželky je hrubý príjem, znížený o zaplatené poistné.

Manžel si uplatní rozdiel medzi ročnou NČZD a vlastným príjmom manželky.
3 0
balunka balunka

balunka je offline (nepripojený) balunka

a akú čiastku,ak sú manželia len dva mesiace?
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

A ako je to u manželky na rodičovskom príspevku, ktorá má príležitostné príjmy cez živnosť? Neplatí zdravotné poistenie a ani sociálne poistenie (nemala povinnosť).
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Flash Pozri príspevok
A ako je to u manželky na rodičovskom príspevku, ktorá má príležitostné príjmy cez živnosť? Neplatí zdravotné poistenie a ani sociálne poistenie (nemala povinnosť).
Odpočet je možný, ale od ročnej NČ je potrebné odpočlítať jej príjmy. Takže je možné uplatniť len ten rozdiel.
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Ak dobre rozumiem ide o čiastku - príjmy z podnikania (bez odpočtu nákladov). Ale mám otázku, aký doklad je potrebné doložiť a či si má manželka urobiť daňové priznanie.
Ďakujem za odpoveď
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Flash Pozri príspevok
Ak dobre rozumiem ide o čiastku - príjmy z podnikania (bez odpočtu nákladov). Ale mám otázku, aký doklad je potrebné doložiť a či si má manželka urobiť daňové priznanie.
Ďakujem za odpoveď
AK mala príjmy z podnikania, podá si DP, ak si na ňu chceš uplatniť NČ, a si požiadal zamestnáv. o RZD, doklady nepredkladáš nijaké, len sumu jej príjmov uvedieš v žiadost. Ak si podávaš DP, tak rovnako to uvedieš v príslušnom riadku DP.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

Flash Pozri príspevok
A ako je to u manželky na rodičovskom príspevku, ktorá má príležitostné príjmy cez živnosť? Neplatí zdravotné poistenie a ani sociálne poistenie (nemala povinnosť).
Uveď výšku príjmov = tržieb (nie základ dane).
0 0
Flash Flash

Flash je offline (nepripojený) Flash

Ďakujem za odpoveď.
Obaja budeme podávať DP. Mal som veľkú dilemu o preukazovani - dokladovani. Týmto som sa upokojil, že stačí len napísať sumu príjmov.
Ešte raz vďaka za odpoveď.
0 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Chcem sa spýtať ako to je v prípade keď je mamička na rodičovskej dovolenke bez ďalších príjmov celý rok 2012. Požiada zamestnávateĺa o ročné zučtovanie dane, požiada v ňom o vyplatenie bonusu na dieťa a zamestnávateľ jej urobí daňové priznanie. Alebo v takomto prípade, požiada iba manžel svojho zámestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a v ňom si uplatní celú odpočítateľnú položku na manželku? Manžel pracoval na začiatku roka na Slovensku, teraz pracuje v Rakúsku.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majka 62 Pozri príspevok
Chcem sa spýtať ako to je v prípade keď je mamička na rodičovskej dovolenke bez ďalších príjmov celý rok 2012. Požiada zamestnávateĺa o ročné zučtovanie dane, požiada v ňom o vyplatenie bonusu na dieťa a zamestnávateľ jej urobí daňové priznanie. Alebo v takomto prípade, požiada iba manžel svojho zámestnávateľa o ročné zúčtovanie dane a v ňom si uplatní celú odpočítateľnú položku na manželku? Manžel pracoval na začiatku roka na Slovensku, teraz pracuje v Rakúsku.
Ak nemá zdanitelné príjmy, mamička DP nepodáva.
V roku 2012 poberala materské (zo SP), alebo rodičovský príspevok (z UPSVaR) ?
0 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Poberala iba rodičovský príspevok a zamestnávateľ jej zaslal tlačivá na vyplnenie - vyhlásenie, v ktorom uvádza potrebné skutočnosti.
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

Ak poberala RP, žiaden zdaniteľný príjem teda nemala, nie je dôvod na RZD. Manžel si môže uplatniť na ňu NČZD. Vyhlásenie môže podpísať.
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

majka 62 Pozri príspevok
Poberala iba rodičovský príspevok a zamestnávateľ jej zaslal tlačivá na vyplnenie - vyhlásenie, v ktorom uvádza potrebné skutočnosti.
Vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov nesúvisí s daň.priznaním, ani s ročným zúčtovaním dane.

Manžel si uplatní na ňu celú NČZD za rok 2012. RP je štátna sociálna dávka.
0 0
majka 62 majka 62

majka 62 je offline (nepripojený) majka 62

Veronika, rozumiem, možno som sa zle vyjadrila. Vo vyhlásení je potrebné uviesť údaje o tom, či si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane a daňový bonus. Vždy sme to v práci vyplňovali predtým než sa robilo ročné zúčtovanie dane a daňové priznanie (tak troška ten súvis tam asi je) a samozrejme pri nástupe do nového zamestnania alebo v prípade keď nastala nejaká zmena.
Potrebovala som sa iba ubezpečiť v tom, že NČZD si uplatňuje iba manžel, neviem ešte ako ten daňový bonus poriešiť..
A ešte sa spýtam, či platí stále, že v prípade, ak boli príjmy u manžela iba zo závislej činnosti na Slovensku a teraz v zahraničí musí si podať daňové priznanie sám? Vďaka za odpoveď.
0 0
academy24 academy24

academy24 je offline (nepripojený) academy24

Dobrý deň,
prosím o radu.

Môže si manžel uplatniť na mňa manželku NČZD? Nemala som v tomto roku žiaden príjem, bola som evidovaná na ÚPSVaR. Teda, od januára do polovice marca som poberala dávku v nezamestnanosti /tých 6 mesiacov, ale v marci končila/. To bol celý môj "príjem".

A ak si môže uplatniť, je potrebné do jeho práce dokladovať nejaké tlačivá účtovníčke, prípadne potvrdenia...?

Ďakujem.
Naposledy upravil academy24 : 26.02.13 at 07:17
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

academy24 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu.

Môže si manžel uplatniť na mňa manželku daňový bonus za minulý rok 2012? Nemala som v tomto roku žiaden príjem, bola som evidovaná na ÚPSVaR. Teda, od januára do polovice marca som poberala dávku v nezamestnanosti /tých 6 mesiacov, ale v marci končila/. To bol celý môj "príjem".

A ak si môže uplatniť, je potrebné do jeho práce dokladovať nejaké tlačivá účtovníčke, prípadne potvrdenia...?

Ďakujem.
DB na manželku neexistuje!!!!! iba na dieťa...
máš na mysli asi nčzd na manželku podľa § 11 ZDP...
môže si uplatniť, ale ten sa zníži o PvN
0 0
academy24 academy24

academy24 je offline (nepripojený) academy24

Áno, zle som sa vyjadrila. Nezdaniteľná časť ZD. Takže sa zníži o tie dávky v n.za dva a pol mesiaca? Musím niečo dokladovať?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

academy24 Pozri príspevok
Dobrý deň,
prosím o radu.

Môže si manžel uplatniť na mňa manželku NČZD? Nemala som v tomto roku žiaden príjem, bola som evidovaná na ÚPSVaR. Teda, od januára do polovice marca som poberala dávku v nezamestnanosti /tých 6 mesiacov, ale v marci končila/. To bol celý môj "príjem".

A ak si môže uplatniť, je potrebné do jeho práce dokladovať nejaké tlačivá účtovníčke, prípadne potvrdenia...?

Ďakujem.
Nezáleží na tom, kolko mesiacov si poberala dávku v nezamestananosti, ale aká bola jej výška - uveď vyplatenú sumu. Ak nepožiadal o RZD do 15.2., na uplatnenie NČZD na manželku je neskoro, musí si sám podať DP.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať