Zavrieť

Porady

opustenie spoločnej domacnosti pred rozvodom

Dobrý den,

potrebovala by som poradiť chcela by som ešte pred blížiacim sa rozvodom opustiť spoločnú domácnosť, stratila by som potom nárok na vyplatenie z nehnutelnosti ktorú som opustila?
A ešte je tu jeden väčší problém ked sme kupovali nehnutelnosti tak sme z rod. domu urobili dvojgeneračný s osobitnými vchodmi. Nad nami v podkrovnom byte býva moja mama ale bohužial manžel nesuhlasil aby sa jej prepísala polovica domu a tak sme spoluvlastnikmi iba my dvaja. Mama síce poukázala na manželov osobný účet polovicu z kúpnej sumy ale bolo to pred 4,5 rokom. V prípade rozvodu ale chce vyplatit z nehnutelnosti svoj podiel ktorý investovala je toto možné alebo ju manžel može jednoducho obísť bez vyplatenia. Mama tu má aj s mojou sestrou taktiež trvalé bydlisko hned od kupy nehnutelnosti.
Dakujem za odpoved
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    V pripojenom judikáte sa to rieši ako spoločný dlh manželov.

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Môžeš tvrdiť, že to bol dar od mamy len tebe (len do tvojho výlučného majetku) a teda si investovala do domu z časti výlučne svoje peniaze. Tie sa pri delení BSM odrátajú. V prípade dokazovania je rozhodujúce tvrdenie darcu.

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    potrebovala by som poradiť chcela by som ešte pred blížiacim sa rozvodom opustiť spoločnú domácnosť, stratila by som potom nárok na vyplatenie z nehnutelnosti ktorú som opustila? Aj keby si bola na Mesiaci - stále (pokiaľ nebolo BSM vysporiadane) ti patrí polovica, nárok sa nestráca.
    A ešte je tu jeden väčší problém ked sme kupovali nehnutelnosti tak sme z rod. domu urobili dvojgeneračný s osobitnými vchodmi. Nad nami v podkrovnom byte býva moja mama ale bohužial manžel nesuhlasil aby sa jej prepísala polovica domu a tak sme spoluvlastnikmi iba my dvaja. Mama síce poukázala na manželov osobný účet polovicu z kúpnej sumy ale bolo to pred 4,5 rokom. V prípade rozvodu ale chce vyplatit z nehnutelnosti svoj podiel ktorý investovala je toto možné alebo ju manžel može jednoducho obísť bez vyplatenia. Ak tvoja mama o to požiada po vysporiadaní BSM a v účtovnom prehľade - výpise z účtu je jasné, že na jeho účet tie peniaze boli poukázané - bude musieť na základe žiadosti ich vrátiť - ale pozor, pokiaľ sa to dávalo vám ako manželom na spoločný účet - tak by musel vrátiť 1/2 a tú druhú ty (BSM je aj o peniazoch a spoločných účtoch). Mama tu má aj s mojou sestrou taktiež trvalé bydlisko hned od kupy nehnutelnosti Nehnuteľnosť bola zakúpená počas manželstva? Potom spadá pod BSM. Trvalý pobyt však má len evidenčný charakter a nemá nič spoločné s vlastníctvom.
    .

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Je otázne, či manžel nebude tvrdiť, že peniaze na kúpu boli dar. Najmä, ak niet inej písomne dohody a nikto za to obdobie proti tomuto stavu nenamietal.

    opustenie spoločnej domacnosti pred rozvodom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.