Zavrieť

Porady

Nepravidelný príjem

Dobrý deň, ja sa len toľko chcem opýtať pokiaľ má dohodár nepravidelný príjem a mzda mu v mesiaci január nebola vyplatená neuvádzam ho na mesačnom výkaze do SP vôbec? Vypĺňam výkaz poistného a príspevkov až v mesiaci, keď mal mzdu vyplatenú?
Softvér mi ho stále generuje ako pravidelný príjem, niečo nemám v poriadku s ním.
ďakujem za odpoveď
Usporiadat
katka 23 katka 23

katka 23 je offline (nepripojený) katka 23

BRK Pozri príspevok
Pripájam dnešnú odpoveď zo SP - nepravidelný príjem

Otázka:
Ako zamestnávateľ (spoločenstvo vlastníkov bytov) zamestnávame pracovníčku na základe dohody o pracovnej činnosti. Predmetom práce je upratovanie spoločných priestorov v našom bytovom dome, zamestnanec pracuje jedenkrát do týždňa. Dohoda je uzatvorená na dobu neurčitú.
V dohode je uvedené, že právo na odmenu môže mať zamestnanec po skončení kalendárneho štvrťroka.
Odmena v dohode je uvedená vo výške odmeny za obdobie kalendárny štvrťrok (predpokladáme, že odmena bude vyplácaná po skončení kalendárneho štvrťroka).

Uvedeného zamestnanca sme prihlásili do Sociálnej poisťovne ako dohodu o pracovnej činnosti - nepravidelný príjem.
Posúdili sme tento typ príjmu ako nepravidelný príjem správne?

Odpoveď:
Dobrý deň,
ak zamestnancovi z právneho vzťahu vyplýva právo na odmenu, ktorá bude zúčtovávaná aj vyplácaná štvrťročne ide o nepravidelný príjem. Ak by sa jednalo o to, že odmena bude zúčtovávaná mesačne a vyplácaná štvrťročne ide o pravidelný príjem.
S pozdravom
máme podobný prípad dohodára - bezpečnostný technik, nepravidelný príjem , odmena vyplácaná raz štvrťročne
takže ak správne rozumiem na základe tejto odpovede odvádzame poistné do SP 1x štvrťročne po vyplatení odmeny, výkazy poistného za obdobie štvrťroka pošleme 2x nulové a 1x s VZ suma odmeny ?
ale táto odpoveď si odporuje s odpoveďou zo stránky SP z príspevku 40 od Mily
tak ako potom správne postupovať?
Naposledy upravil katka 23 : 19.02.13 at 13:06 Dôvod: doplnenie
1 0
BRK BRK

BRK je offline (nepripojený) BRK

Toto je odpoveď iba na otázku, či ide o príjem pravidelný alebo nepravidelný.
Ide o príjem nepravidelný a postupujeme podľa usmernenia zo stránky SP - mesačné výkazy do SP neposielame, pošleme až výkaz pri ukončení dohody a vtedy sa budú odvádzať aj odvody do SP.
Keďže dohodár pracuje každý mesiac, každý mesiac ho na tie dni, kedy pracoval, prihlasujem do ZP. V mesiaci, keď nedostáva výplatu je vo výkaze do ZP uvedený s VZ nula a každý štvrťrok (keď má vyplatenú výplatu) bude mať VZ = suma odmeny a mal by byť aj odvod do ZP. Ale to bude v mojom prípade až v marcovom výplatnom termíne.
Tak dúfam, že to robím dobre.
2 0
rommy rommy

rommy je offline (nepripojený) rommy

Poprosím o radu.
Dohoda od 10.1.-9.2.13 zúčtovaná v 2/13, hodinová mzda, za celú dobu bolo odpracovaných 20 hodín x 13,9 EUR 278 EUR, keď počítam mzdu - odvody (v mrp) tak mi počíta aj január VZ 278 a aj za február 278... neviem prečo, veď odmena za celú dobu je 278 EUR a poistné mi počíta z VZ 556 EUR ...
0 0
evina274 evina274

evina274 je offline (nepripojený) evina274

Na školení nám povedali, že do ZP sa prihlasuje a odhlasuje v deň (čiže na jeden a ten istý ), kedy bude mat dohodár vyplatenú odmenu.
A tu každý píše, že prihlasuje a odhlasuje na dni v mesiaci kedy pracoval?? a popritom odmenu ani zálohu vyplatenú nemal a uvádza sa aj vo výkaze s nulovým VZ??teraz čo je správne? už tomu naozaj nechápem.
Alebo odvod do ZP mám spraviť aj keď nemal vyplatené nič?
Prosím Vás veľmi pekne poraďte
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

BRK Pozri príspevok
Toto je odpoveď iba na otázku, či ide o príjem pravidelný alebo nepravidelný.
Ide o príjem nepravidelný a postupujeme podľa usmernenia zo stránky SP - mesačné výkazy do SP neposielame, pošleme až výkaz pri ukončení dohody a vtedy sa budú odvádzať aj odvody do SP.
Keďže dohodár pracuje každý mesiac, každý mesiac ho na tie dni, kedy pracoval, prihlasujem do ZP. V mesiaci, keď nedostáva výplatu je vo výkaze do ZP uvedený s VZ nula a každý štvrťrok (keď má vyplatenú výplatu) bude mať VZ = suma odmeny a mal by byť aj odvod do ZP. Ale to bude v mojom prípade až v marcovom výplatnom termíne.
Tak dúfam, že to robím dobre.
Prosím Vás dokedy po ukončení dohody s nepr. príjmom je potrebné poslať výkaz do SP? Do konca nasledujúceho mesiaca po ukončení dohody? Vďaka.

A ešte Vás prosím o radu. Zamestnávateľ si berie z UP zamestnancov na dohodu s neprevidelným príjmom od 18.3.2013. Práca sa má ukončiť koncom apríla. Takže odmena bude vyplatená za marec aj apríl naraz po skončení dohody. Ale mňa zaujíma, že ak dohodári sú evidovaný na UP a tam nemôžu mesačne prekročiť hranicu príjmu cca. 143,- Eur, tak to platí aj v tomto prípade? Nevadí, že je to príjem za 2 mesiace? Proste za celú dohodu im nemôže byť vyplatené viac ako tých 143 Eur, aby ich nevyradili z evidencie? Vďaka..
0 0
Negoti Negoti

Negoti je offline (nepripojený) Negoti

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás dokedy po ukončení dohody s nepr. príjmom je potrebné poslať výkaz do SP? Do konca nasledujúceho mesiaca po ukončení dohody? Vďaka.

A ešte Vás prosím o radu. Zamestnávateľ si berie z UP zamestnancov na dohodu s neprevidelným príjmom od 18.3.2013. Práca sa má ukončiť koncom apríla. Takže odmena bude vyplatená za marec aj apríl naraz po skončení dohody. Ale mňa zaujíma, že ak dohodári sú evidovaný na UP a tam nemôžu mesačne prekročiť hranicu príjmu cca. 143,- Eur, tak to platí aj v tomto prípade? Nevadí, že je to príjem za 2 mesiace? Proste za celú dohodu im nemôže byť vyplatené viac ako tých 143 Eur, aby ich nevyradili z evidencie? Vďaka..
2/ UP nezaujíma, že majú príjem za pol roka, ak budú mať viac ako 143,40 € vyradia ich z evidencie

1/ v zákone o soc. poist. 461/2003 podľa § 231/1/f znie:

f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie,1) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie,1)
2 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Negoti Pozri príspevok
2/ UP nezaujíma, že majú príjem za pol roka, ak budú mať viac ako 143,40 € vyradia ich z evidencie

1/ v zákone o soc. poist. 461/2003 podľa § 231/1/f znie:

f) predkladať pobočke výkaz poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) za príslušný kalendárny mesiac v lehote splatnosti ním odvádzaného poistného a príspevkov na starobné dôchodkové sporenie1) v členení na jednotlivých zamestnancov a na nemocenské poistenie, starobné poistenie a starobné dôchodkové sporenie,1) invalidné poistenie, úrazové poistenie, garančné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond solidarity a predkladať na výzvu organizačnej zložky Sociálnej poisťovne podklady na zistenie správnej sumy poistného a príspevku na starobné dôchodkové sporenie,1)
Ďakujem, takže čo mi poradíte v mojom prípade? Zamestnancom evidovaným na ÚP, ak chcú byť aj naďalej evidovaní, sa neoplatí ísť pracovať na dohodu s nepr. príjmom. Konkrétne v mojom prípade, ak budú mať za marec a apríl príjem len do tých 143,40 Eur, tak to nie je nič moc. Ako to riešiť? Zobrať ich na dohodu s pravidelným príjmom? Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás a tých 143,40, to je v hrubom, však?

Hmm, kto bude v mojom prípade robiť mesiac a pol za 143 Eur.
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás a tých 143,40, to je v hrubom, však?

Hmm, kto bude v mojom prípade robiť mesiac a pol za 143 Eur.
jednoznačne, v hrubom

a iba pravidelný príjem, inak ich vyradia, ak budú mať príjem v hrubom viac ako 143,40 € v mesiaci, vyplatená
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás a tých 143,40, to je v hrubom, však?

Hmm, kto bude v mojom prípade robiť mesiac a pol za 143 Eur.
čo bráni zamestnávatelovi aby časť odmeny zúčtoval a vyplatil vo výplatnom termíne za mesiac marec ?
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.
... prosím
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.
???
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Takže, už od pondelka (ak bude dobré počasie) nastupujú dohodári do práce. Dohoda sa uzatvára na marec a apríl. A mojou povinnosťou bude:
1. Zajtra, alebo najneskôr v pondelok ráno ich prihlásim do SP ako dohodárov s nepr. príjmom
2. Do 8. dní ich taktiež prihlásim do ZP
3. Ak v piatky nebudú pracovať, musím ich zo ZP odhlásiť, v SP ostávajú prihlásení na celú dobu
4. Na ďalší pondelok ich opäť prihlásiť do ZP a takto to robiť až do ukončenia dohody.
5. za marec do konca apríla poslať do ZP oznámenie o skutočne odpracovaných dňoch (na akom tlačive?) - je potrebné skutočne odpracované dni oznamovať aj na SP?
6. taktiež za apríl do konca mája
7. po ukončení dohody a vyplatení odmeny (ak bude vyplatená jednorázovo) poslať výkazy do ZP a SP a zaplatiť príslušné odvody.

Takže som si zhrnula svoje povinnosti, prosím Vás o potvrdenie správnosti a doplnenie odpovede. Nechcem nič pokaziť. Ďakujem veľmi pekne.
Dohodárov prihlás zajtra (s nástupom do práce 18.3.), ak sú evidovaní na UP, musia zajtra odovzdať na UP kopiu dohody. Inak ich vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
1 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
Dohodárov prihlás zajtra (s nástupom do práce 18.3.), ak sú evidovaní na UP, musia zajtra odovzdať na UP kopiu dohody. Inak ich vyradia z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Vďaka, aj do ZP zajtra? Alebo stačí do 8 dní?
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Vďaka, aj do ZP zajtra? Alebo stačí do 8 dní?
Do ZP do 8 kal.dní od prvého dňa skutočného výkonu práce. Ak budú od pondelka prihlásení v SP a do práce z poveternostných dôvodov nenastúpia, nič sa nedeje ... prihlášku nemusíš stornovať, ak nastúpia neskôr.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Veronika, prosím ťa ešte, tie kópie dohody nemôžu zaniesť dohodári napr. v pondelok ráno? Alebo musia zajtra?

Pýtam sa preto, lebo moja známa účtovníčka mi tvrdí, že môžem dohody na UP zaniesť aj v pondelok ráno, tak si to chcem overiť.
Naposledy upravil mondes : 14.03.13 at 16:24
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Veronika, prosím ťa ešte, tie kópie dohody nemôžu zaniesť dohodári napr. v pondelok ráno? Alebo musia zajtra?

Pýtam sa preto, lebo moja známa účtovníčka mi tvrdí, že môžem dohody na UP zaniesť aj v pondelok ráno, tak si to chcem overiť.
...prosím
0 0
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Veronika, prosím ťa ešte, tie kópie dohody nemôžu zaniesť dohodári napr. v pondelok ráno? Alebo musia zajtra?

Pýtam sa preto, lebo moja známa účtovníčka mi tvrdí, že môžem dohody na UP zaniesť aj v pondelok ráno, tak si to chcem overiť.
neriskovala by som ... radšej zajtra, O kolkej začínajú v pondelok pracovať ?
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

veronikasad Pozri príspevok
neriskovala by som ... radšej zajtra, O kolkej začínajú v pondelok pracovať ?
Tak to neviem, musím zistiť, asi o 8.00 hod. Ale ani neviem, či vôbec začnú, lebo ide o lesnú škôlku a počasie je hrozné, aspoň u nás.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať