Zavrieť

Porady

Nepravidelný príjem

Dobrý deň, ja sa len toľko chcem opýtať pokiaľ má dohodár nepravidelný príjem a mzda mu v mesiaci január nebola vyplatená neuvádzam ho na mesačnom výkaze do SP vôbec? Vypĺňam výkaz poistného a príspevkov až v mesiaci, keď mal mzdu vyplatenú?
Softvér mi ho stále generuje ako pravidelný príjem, niečo nemám v poriadku s ním.
ďakujem za odpoveď
Usporiadat
veronikasad veronikasad

veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

mondes Pozri príspevok
Tak to neviem, musím zistiť, asi o 8.00 hod. Ale ani neviem, či vôbec začnú, lebo ide o lesnú škôlku a počasie je hrozné, aspoň u nás.
do 8 hod. ÚP nevybavia. Pošli ich tam zajtra, lebo riskujú vyradenie, ak tam pôjdu v priebehu pracovnej smeny. Nič sa nestane ak do práce v pondelok nenastúpia a budú mať na UP odovzdanú dohodu.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Prosím Vás ak uzatvorená dohoda s nepravidelným príjmom od 21.3.2013 do 31.5.2013, tak do ZP prihlasujem do 8 dní od začiatku dohody. Však? Ale na stránke ZP Union som našla toto a už vôbec tomu nechápem: Prosím Vás o vysvetlenie. Vďaka.

Prihlásenie/odhlásenie zamestnanca na dohodu

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do zdravotnej poisťovne zamestnanca, ktorý vykonáva činnosť, z ktorej plynú príjmy z dohôd elektronicky /3 a viac zamestnancov/ alebo písomnou formou /1 až 2 zamestnancov/ do 8 pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného, okrem vyňatých skupín.
Ak má zamestnávateľ jedného alebo dvoch zamestnancov, môže takýchto zamestnancov prihlásiť prostredníctvom tlačiva „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie“.
Zamestnávateľ bude oznamovať zdravotnej poisťovni začiatok výkonu práce na dohodu prostredníctvom osobitného kódu 2D, na tie dni, ktoré reálne odpracuje a za ktoré má príjem.
Príklad: Zamestnanec má uzavretú dohodu na obdobie jedného mesiaca február. Činnosť, ktorú má vykonávať na túto dohodu, vykonáva však iba v období od 1.februára do 15. februára. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D : 1.februára
K/ 2D: 15. februára

Od 16.februára do 28.februára sa nepovažuje za zamestnanca.
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára

..... v tom prípade neplatí, povinnosť prihlásenia do 8 dní?
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

Mesačne sa nulové výkazy do SP neposielajú.
Ak 21.3. nenastúpia, tak ich na dni, ktoré budú robiť v marci plus dni nepretržitého odpočinku prihlásite v termíne do konca apríla (na aprílové dni do konca mája atď). Ale pred podaním mesačného výkazu (aby výkaz prešiel). Do výkazov za maerc a apríl pre ZP dáte dni, koľko boli prilásení a nulový VZ. Výkazy dávate do výplatného termínu, ak je 8-eho, tak do 8-eho.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Jana Motyčková Pozri príspevok
Mesačne sa nulové výkazy do SP neposielajú.
Ak 21.3. nenastúpia, tak ich na dni, ktoré budú robiť v marci plus dni nepretržitého odpočinku prihlásite v termíne do konca apríla (na aprílové dni do konca mája atď). Ale pred podaním mesačného výkazu (aby výkaz prešiel). Do výkazov za maerc a apríl pre ZP dáte dni, koľko boli prilásení a nulový VZ. Výkazy dávate do výplatného termínu, ak je 8-eho, tak do 8-eho.
Ďakujem veľmi pekne. Ale nerozumiem tomu zvýraznenému. Ak mám výplatný termín do 8 nasl. mesiaca, dovtedy musím zaslať aj výkazy, tak ich musím prihlásiť pred podaním mesačného výkazu, takže nie do konca apríla (za marec), ale do 8 apríla, či?
0 0
editaha editaha

editaha je offline (nepripojený) editaha

Ja mám tiež podobný problém, od 1.2.2013 do 15.2.2013 sme prijali zamestnancov, evidovaných na úrade práce na DoVP- nepravidelný príjem, dohodu sme im predľžili do 15.3.2013 /získali sme ďaľšiu zakázku a tak sme ich ešte potrebovali aj v marci./ Keďže sú nezamesnaní a nemajú iný príjem /nevznikol im nárok na podporu v nezamestnanosti ani na dávky v hmotnej núdzi/, tak sme im vyplatili sumu 112,14 € v čistom, keďže podpísali vyhlásenia na uplatnenie nezdaniteľnej časti /daň sme nestrhli/, ale strhli sme im odvody
ako pri NP, keďže nie je isté akú odmenu budú mať za marec a či im to pokryje ich mzda. Začiatkom marca,keď sme nemali ešte spracované mzdy som im musela na UPSVaR vypísať potvrdenie, akú mali mzdu za február 2013,a v ktorom mesiaci bude vyplatená. Keďže sme im časť mzdy /126€ v hrubom/ sľúbili vyplatiť v marci /kvôli neprekročeniu sumy, pri ktorej by ich vyradili z evidencie nezamestnaných/ tak sme im napísali sumu 126 € v hrubom.
1. Aký je správny postup v takomto prípade ? Mám im to napísať ako zálohu na mzdu a v marci vyučtovať celé? Daň bude nulová aj za február aj za marec /uplatnili si NČ/
2.Do SP by som mala vyučtovať odvody až pri vyplatení zvyšnej sumy teda spolu aj za marec, alebo to môžem už aj za február a v marci dopočítam zvyšok z marca?
3. A ako to bude so ZP? mám ich prihlásiť a odhlásiť na 28.2.2013 a zaplatiť odvody za február, keďže mali vyplatenú časť odmeny?
a potom prihlásiť na 15.3.2013 kedy im končí dohoda. Alebo som ich mala prihlásiť už od 1.2.2013 a odlásiť 15.3.2013?
/Postup s odvodmi a vyplatení odmeny ak má niekto dohodu napr. od januára do mája a má ju vyplatenú pri ukončení NP /teda jednorazovo na končí/ je mi jasný, ale takýto príklad som nikde nenašla.
Poradíte mi prosím Vás niekto, kto máte s takýmto prípadom skúsenosti? Ďakujem.
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

mondes Pozri príspevok
Ďakujem veľmi pekne. Ale nerozumiem tomu zvýraznenému. Ak mám výplatný termín do 8 nasl. mesiaca, dovtedy musím zaslať aj výkazy, tak ich musím prihlásiť pred podaním mesačného výkazu, takže nie do konca apríla (za marec), ale do 8 apríla, či?
Zákon síce hovorí, že máte čas (za marec) do konca apríla, ale z praktických dôvodov, keďže výkaz musíte dávať 8. a ten je kontrolovaný na register, tak aj tie prihlášky treba dať do 8.4..
0 0
Jana Motyčková Jana Motyčková

Jana Motyčková je offline (nepripojený) Jana Motyčková

editaha, tomu nerozumiem, čo ste robili : "ale strhli sme im odvody ako pri NP, keďže nie je isté akú odmenu budú mať za marec"
1. Ak by ste im to dali iba ako zálohu za február, nemali ste vo februári uplatniť NČ a potom aj pre potvrdenie na ÚP by mali celý príjem započítaný na marec a prišli by o dávku v nezamestnanosti.
2. Do SP poistné vykážete a odvediete až po marci. Zraziť to môžete tiež až z marcovej výplaty.
3. V ZP ich máte prihlasovať na dni koré robia/robili vo februári aj v marci plus na dni nepretržitého odpočinku v týždni. Z odmeny vyplatenej vo februári vypoćítate, zrazíte a odvediete zdravotné poistenie. Za marec potom samozrejme tiež.

Príklad :
mzda za február (v hrubom) 100, za marec 100, dohoda s nepravidelným príjmom, uplatňuje NČ. V marci dohoda končí
február - zrazí sa ZP 4€, zamestnancovi sa vyplatí 96, do ZP sa odvedie samozrejme 4+10
marec - zrazí sa ZP 4€, sociálne poistenie vypočítané z 200 € (14€, rozpočítané vo Výkaze poistného), zamestnancovi sa vyplatí 82 €.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ďakujem Vám veľmi pekne p. Motyčková. Ale aby mi to bolo celkom jasné, nemôžem povedať.
Ak majú dohodu od 21.3.2013 (sú evidovaní na UP), ale skutočne nastúpia až napr. 26.3., (nevieme kedy presne nastúpia, záleží od počasia), tak ich mám prihlásiť do 8. dní od uzavretia dohody, alebo do 8. dní od skutočného nástupu do práce, alebo tak, ako to bolo na stránke zdravotnej poisťovne UNION v posledný deň v
mesiaci pred mesiacom v ktorom sa odmena vypláca, takže v mojom prípade do 8. mája(ak mám výplatný termín 8. -eho?) Mám v tom riadny guláš, prosím Vás o ujasnenie na konkrétnom mojom príklade. Srdečná vďaka.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

...alebo skúsim ešte takto: Kedy mám prihlásiť dohodárov s nepravidelným príjmom do 8. dní a kedy v posledný deň v mesiaci pred mesiacom, v ktorom sa odmena vypláca? Viď článok zo stránky ZP UNION. Ďakujem.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
...alebo skúsim ešte takto: Kedy mám prihlásiť dohodárov s nepravidelným príjmom do 8. dní a kedy v posledný deň v mesiaci pred mesiacom, v ktorom sa odmena vypláca? Viď článok zo stránky ZP UNION. Ďakujem.
Prosíím.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Ešte raz Vás prosím o vysvetlenie. Nemám si to kde inde zistiť. Kedy vlastne prihlasujem dohodára s nepravidelným prííjmom do ZP? Do 8. dní od začiatku dohody, alebo v posledný deň mesiaca pred mesiacom v ktorom dostane odmenu? Som fakt z toho dopletená. Veď doteraz som vedela, že do ZP sa prihlasuje do 8 dní. A zrazu som na stránke UNION-u našla toto:

Prihlásenie/odhlásenie zamestnanca na dohodu

Zamestnávateľ je povinný prihlásiť do zdravotnej poisťovne zamestnanca, ktorý vykonáva činnosť, z ktorej plynú príjmy z dohôd elektronicky /3 a viac zamestnancov/ alebo písomnou formou /1 až 2 zamestnancov/ do 8 pracovných dní odo dňa zmeny platiteľa poistného, okrem vyňatých skupín.
Ak má zamestnávateľ jedného alebo dvoch zamestnancov, môže takýchto zamestnancov prihlásiť prostredníctvom tlačiva „Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie“.
Zamestnávateľ bude oznamovať zdravotnej poisťovni začiatok výkonu práce na dohodu prostredníctvom osobitného kódu 2D, na tie dni, ktoré reálne odpracuje a za ktoré má príjem.
Príklad: Zamestnanec má uzavretú dohodu na obdobie jedného mesiaca február. Činnosť, ktorú má vykonávať na túto dohodu, vykonáva však iba v období od 1.februára do 15. februára. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D : 1.februára
K/ 2D: 15. februára

Od 16.februára do 28.februára sa nepovažuje za zamestnanca.
Ak zamestnávateľ nevie určiť presný dátum výkonu práce napríklad v prípade pri dohode o pracovnej činnosti, prihlasuje a odhlasuje zamestnanca kódom 2D, na posledný deň kalendárneho mesiaca, ktorý predchádza mesiacu, v ktorom mu zamestnávateľ príjem vyplatil.
Príklad: Zamestnancovi zamestnávateľ vyplatil príjem v mesiaci marec. Zamestnávateľ oznámi zdravotnej poisťovni ako zamestnanca nasledovne:
Z / 2D: 28.februára
K / 2D: 28.februára


....a som tam, kde som bola a to na začiatku.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

Takže skúsim ešte raz, nejak mi to "necvaká". Ak dohoda je od 20.3.2013 do 30.4.2013, do SP prihlásiť 19.3. a do ZP ak začal pracovať 20.3., tak prihlásiť do 8 dní, ak začal pracovať neskôr ako 20.3.2013, tak prihlasujem do ZP na skutočne odpracované dni v posledný deň mesiaca, (ale ktorého mesiaca?) Čítam rôzne: 1. v posledný deň mesiaca predchádzajúceho mesiacu, kedy bola vyplatená odmena, alebo 2. v posledný deň mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pracovali. Sú to dva rôzne dátumy, či? Ďakujem Vám za ujasnenie.
0 0
mondes mondes

mondes je offline (nepripojený) mondes

mondes Pozri príspevok
Takže skúsim ešte raz, nejak mi to "necvaká". Ak dohoda je od 20.3.2013 do 30.4.2013, do SP prihlásiť 19.3. a do ZP ak začal pracovať 20.3., tak prihlásiť do 8 dní, ak začal pracovať neskôr ako 20.3.2013, tak prihlasujem do ZP na skutočne odpracované dni v posledný deň mesiaca, (ale ktorého mesiaca?) Čítam rôzne: 1. v posledný deň mesiaca predchádzajúceho mesiacu, kedy bola vyplatená odmena, alebo 2. v posledný deň mesiaca, nasledujúceho po mesiaci, v ktorom pracovali. Sú to dva rôzne dátumy, či? Ďakujem Vám za ujasnenie.
Prosím Vás, prihlásiť 31.3.2013 za marec, alebo 30.4.2013 za marec a za apríl až 31.5.2013?
0 0
Mila123 Mila123

Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

mondes Pozri príspevok
Prosím Vás, prihlásiť 31.3.2013 za marec, alebo 30.4.2013 za marec a za apríl až 31.5.2013?
je nové MU UDZS.....
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

Ja mam zase dalsi problem a neviem sa pohnut dalej.
Mam studenta VS, pracuje na DBPS-nepravielny prijem.Tak som ho aj prihlasila do SP.
Praca bude nepravidelne vykonavana od 1.3.-31.12.2013.
Teraz mal prvy krat vyplatenu mzdu 2€hod. x 40 hodin=80€.
Pracujem v programe MRP.Vsetko som zaklikla tak ako som mala.
Pri vypocte mi program vypocital mzdu 80 €, ale zrazil mi aj poistne do SP: 3,20 starob. poist. a 2,40 inval. poistenie.
Ja naozaj neviem ci tomu uz nerozumiem dobre, ale bola som v tom, ze poistne sa zrazi az po skonceni prac. pomeru, cize az v decembri 2013.
Pri vypocte mzdy mi program vyhodil tabulku, kde je rok rozpocitavania a mesiace rozpocitavania.Vlastne mi rozpocital VZ 8x10 mesiacov.Tomuto vpodstate rozumiem.Ale nerozumiem, preco je to aj zrazene zo mzdy a kde sa tie zrazene odvody vlastne "ukladaju"?V mesacnom vykaze medzi ostatnymi TPP sa mi toto zrazene poistne za dohodara neukazuje-nakoniec dohoda aj tak stale pokacuje az do 31.12. O inom vykaze zatial neviem.
Ked idem do prevodakov, tak je tam suma do SP len za TPP a pod nou riadok bez cisla uctu s poistnym dohodara 23,80 € a specific. symbolom 04992013.
Vie mi niekto prosim Vas v tomto chaose poradit?
Dakujem
0 0
airin.nice airin.nice

airin.nice je offline (nepripojený) airin.nice

nikto nema takyto problem?
0 0
maja111 maja111

maja111 je offline (nepripojený) maja111

Čo v prípade ak je dohodár - nerpavidelný príjem prihlásený v 3/2013 do 5/2013 ale počas trvania dohody nemal príjem. Je potrebné ho vykázať na výkaze poistného a príspevkov v mesiaci ukončenia dohody?
0 0

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať