Zavrieť

Porady

DP: 4 mesiace príjem na SVK; v Nemecku 8 mesiacov

Kolega pracoval prvé 4 mesiace (január-apríl) roka 2012 na Slovensku, potom odišiel za prácou do Nemecka. Okrem bežného príjmu mal príjem aj ako poslanec obecného zastupiteľstva (prvé 2 prílohy). Daňové priznanie za obdobie máj-december mu spravia v Nemecku.

Moje otázky sú:
- aká je výška odpočitateľnej položky v takom prípade (je nejaká pomerná časť)???
- má nárok na vrátenie dane za príjem na SVK?
- podáva teda jedno priznanie na Slovensku a jedno v Nemecku?
Naposledy upravil stefan-s : 14.03.13 at 16:22
Usporiadat
kajah kajah

kajah je offline (nepripojený) kajah

kajah Pozri príspevok
Super, dakujem VELMI pekne !!
Vedela by si mi prosim poradit aj na toto? Medzi tym ako sa zrusila zivnost a zacali platit odvody do zdravotnej poistovni v Nemecku boli tri dni. Nasa zdravotna poistovna teda vypocitala, ze byvaly zivnostnik (zivnost akurat zrusil) ma zaplatit 4,60€ (predpokladam, ze ako samoplatitel). Potom uz platil vsetko v Nemecku. Mam tuto sumu zahrnut do vydavkov? Dakujem !!
Este mi napadlo, čo so stranou 12 a tými 4,60€ ? Zahrnúť, nezahrnúť ? Ďakujem !
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

tam určite nie
0 0
kajah kajah

kajah je offline (nepripojený) kajah

Anik Pozri príspevok
tam určite nie
Takže nezahrniem ani do nákladov a ani do strany 12 r.10 ?
0 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

Dobrý deň. Poprosím o radu. Zamestnanec príjem v ČR 1/12-3/12, 8/12-12/12. Príjem na Slovensku 2/12-7/12. Nepožiadal o roč. zúčtovanie. Môžem mu urobiť DP na Slovensku, uplatniť celú NČ a uviesť aj príjmy zo zahraničia? Minulý rok som mu urobila aj DP do Čiech a daň mu aj vrátili. Ale mal iné doby zamestnania. TAk teraz ozaj neviem. Ďakujem.
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

myslím, že doba zamestnania s tým nemá nič spoločné. Závisí to od výšky príjmu a tam bude povinnosť podať aj DP v ČR nakoľko píšeš, že tam pracoval dlhšie hoc Ti kolidujú údaje napr. -2 aj 3 mesiac robil aj v ČR aj na SVK?
Samozrejme, že má povinnosť urobiť DP aj na SVK - celosvetové príjmy
Možno neosožná poznámka - Nemal by ak má deti nárok na DB v ČR nakoľko tam je podmienka, že 90 % príjmov musí pochádzať z ČR
1 0
katka s. katka s.

katka s. je offline (nepripojený) katka s.

Veď práve. Doby zamestnania sa mu prekrývajp. Podľa výšky príjmu má povinnosť podať DP na SVK. Do tohto DP uvediem aj príjem zo zahraničia. A ešte má podať aj DP v ČR? TAm mal hrubý príjem cca 146 000 CZK. Chápem to správne?
Nárok na DB neuplatňuje.
Naposledy upravil katka s. : 27.03.13 at 10:01 Dôvod: doplnenie
0 0
Anik Anik

Anik je offline (nepripojený) Anik

samozrejme ak nepožiadal v ČR zamestnávateľa tak má povinnosť podať na v ČR - tam je tá povinnosť už od 15.000 príjmu zo závislej činnosti na PP
- do DP na SVK uvedieš aj príjmy zo zahraničia
2 0
kajah kajah

kajah je offline (nepripojený) kajah

Anik Pozri príspevok
kajah, keď Ti ide o tie r., ktoré si si už vypočítal
tak potom v r. 83 - úhrn vyňatých príjmov max. z r. 81
daň na r. 105 je podľa § 35 zo závislej činnosti na SVK takže nie nemôžeš ju tam zapísať.
Daň zaplatenú v zahraničí si musíš uplatniť v zahraničí cez ich DP
Anik, prosim ta nemas nejaky link, kde by som sa dozvedela viac o problematike podania DP v Nemecku? Dakujem !
0 0
Janko Miskovic Janko Miskovic

Janko Miskovic je offline (nepripojený) Janko Miskovic

ahojte,
chcem vas poprosit o pomoc.
Minuly rok som mal prijem ako zamestnanec na SK za 1-9/2013 a ako zamestnanec v AT 10-12/2013. Zrazkova dan sa platila priebezne. Danovy bonus som si z prijmu zo zav.cinnosti na SK neuplatnil, vzdy si ho uplatnujem az sam pri DP. Okrem toho som mal za cely rok prijmy zo zivnosti s danovym domicilom SK, kde mam ako zivnostnik aj trvaly pobyt/sidlo.
1, kde a ake priznanie podat
2, na ake NČ mam vzhladom na doby zamestnania narok na SK a AT
3, aka metoda priznania prijmov zo zahranicia je pri mojej konstelacii optimalna
4, mozem si uplatnit pendlerpausaly cez Finanzamt a sucasne si spravit cestaky ako zivnostnik?
5, ktore sumy z Jahreslohnzettel su relevantne pre DP? celkove odvody zo mzdy?

Dakujem!
0 0
zanetth zanetth

zanetth je offline (nepripojený) zanetth

Janko Miskovic
ahojte,
chcem vas poprosit o pomoc.
Minuly rok som mal prijem ako zamestnanec na SK za 1-9/2013 a ako zamestnanec v AT 10-12/2013. Zrazkova dan sa platila priebezne. Danovy bonus som si z prijmu zo zav.cinnosti na SK neuplatnil, vzdy si ho uplatnujem az sam pri DP. Okrem toho som mal za cely rok prijmy zo zivnosti s danovym domicilom SK, kde mam ako zivnostnik aj trvaly pobyt/sidlo.
1, kde a ake priznanie podat - podávaš DP typu B na Slovensku, príjmy z Rakúska budú vyňaté
2, na ake NČ mam vzhladom na doby zamestnania narok na SK a AT - na Slovensku máš nárok na nezdaniteľnú časť na daňovníka + aj na daňový bonus ak máš deti a spĺňaš podmienky podľa slovenského zákona o dani z príjmov, v Rakúsku Dp podávať nemusíš, ale môžeš dobrovoľne, ak sa ti to oplatí, čo je v prípade, že budeš môcť požiadať o neobmedzenú daňovú povinnosť v Rakúsku (tam je podmienka, že príjmy z Rakúska musia tvoriť 90 % z celkových príjmov alebo príjmy (základ dane) zo Slovenska nesmú presiahnuť hranicu 11 000
3, aka metoda priznania prijmov zo zahranicia je pri mojej konstelacii optimalna - si rezidentom na Sk, takže tu podávaš Dp z celosvetových príjmov a príjmy z Rakúska budú vyňaté ako som už uviedla vyššie
4, mozem si uplatnit pendlerpausaly cez Finanzamt a sucasne si spravit cestaky ako zivnostnik? - Pendlerpauschal si ako zamestnanec v Rakúsku môžeš uplatniť pri dobrovoľnom podaní rakúskeho DP, ak ti ho neuplatňoval zamestnávateľ a ak spĺňaš podmienky podľa rakúskeho zákona o dani z príjmov
5, ktore sumy z Jahreslohnzettel su relevantne pre DP? celkove odvody zo mzdy? - Pre slovenské Dp sú relevantné sumy Bruttobezüge 210 a insgesamt einbehaltene SV-Beiträge (celkové zrazené odvody)

Dakujem!
v texte
Naposledy upravil zanetth : 04.03.14 at 19:47
1 0