Zavrieť

Porady

Moznost vratenia DPH na pocitac nadobudnuty pred registraciou na DPH

Prave som v procese registracie DPHcky, a neviem ci si mozem kupit pocitac v hodnote 1000 Eur s DPH este pred registraciou, alebo musim pockat az na den zaciatku platnosti a pridelenia IC DPH.
Docital som sa totiz, ze poziadat o vratenie DPH mozem len na take skor nadobudnute veci, ktore som si zaradil do majetku! Ale kedze ja by som si chcel dat ten pocitac do spotreby (chcem si ho dat cely do nakladov hned v prvom roku), tak neviem ci na "spotrebu" pred registraciou DPH da poziadat jej vratenie.

Mohol by som ten tyzden pockat, ale prave ten notebook, ktory potrebujem je vo vypredaji a maju uz len posledne kusy.

Alebo bola by legalna taka cesta, ze by som sa skusil s predajcom dohodnut, nech mi teraz vystavi predfakturu, zaplatim mu za tovar, ten mi doda a o take 2 tyzdne mi vystavy riadnu fakturu, kde bude uvedene aj moje IC DPH?

Dakujem za rady.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tinkas je offline (nepripojený) tinkas

    tinkas
    predajca musím vystaviť faktúru a zdaniť aj prijatú zálohu - tz. platbu v tom mesiaci, kedy ju prijal....

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Nemusíš špekulovat, ak kupis teraz NB a este v tomto roku budes registrovaný podla par. 4, budes si moct DPH odpocitat v prvom zdaňovacom období.

    aliens je offline (nepripojený) aliens

    aliens
    Cize chapem to tak, ze vlastne ten pocitac zaradim do KHM, nie do spotreby a tym padom si mozem uplatnit vratenie DPH. A napriklad take veci ako PHM co som prejazdil v january a je to teda SPOTREBA, urcite si nemozem uplatnit vratenie DPH.

    martinez je offline (nepripojený) martinez

    martinez
    pozri §55, ods.1... z majetku, ktory si nadobudol v tomto roku si mozes odpocitat dph pri registracii, aj ked si ho das do spotreby... nemozes len odpocitat dph z majetku, ktory si dal do spotreby v minulych rokoch...

    z phm si dph nemozes odpocitat, lebo to nie je majetok... §55,1 hovori o majetku...

    Moznost vratenia DPH na pocitac nadobudnuty pred registraciou na DPH

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.