Zavrieť

Porady

Rozdelenie pozemku v spoluvlastnictve - sudom

Dobry den,

som spoluvlastnikom pozemku A s cudzou osobou, ktora teraz poziadala o jeho rozdelenie. Ked nebudeme suhlasit s rozdelenim ako bolo navrhnute v geom. plane, obrati sa na sud so ziadostou o rozdelenie pozemku. Tato osoba vlastni aj dalsi pozemok B ktory je umiestneny medzi pozemkom A a cestou. Nie je vsak zriadena ziadna tarcha na pozemku B umoznujuca prechod k pozemku A.

Tym padom je akekolvek rozdelenie pozemku A pre nas nezmyselne, kedze tak ci tak k nemu nebudemem mat pristup. V minulosti nam bolo ponuknute aj to ze od nas odkupia nasu cast pozemku A, ale nesuhlasili sme s cenou.

Ake su prosim moznosti? Co mame urobit?

Nie je to uz dolezite - ale upresnim ako sa dotycny dostal k svojej casti pozemku A. Od povodneho vlastnika (z nasej rodiny) ho ziskal darovanim - samozrejme pomimo dostali zaplatene, ale aby nam to rodina nemusela ponuknut na odkup ako spoluvlastnikovi, tak to urobili darovacou zmluvou.


Vdaka

j.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Ak to dospeje na súd, tak navrhnite zriadenie vecného bremena. Predkupné právo sa vzťahuje aj na prevod formou darovania osobe nie blízkej prevodcovi.

    Jurajm je offline (nepripojený) Jurajm

    Jurajm
    Je mi jasne ze mozem poziadat o zriadenie tarchy na druhu cast pozemku A aby som mal pristup na moju cast pozemku A v buducnosti...ale to nic neriesi, kedze nie je tarcha na pozemku B. Alebo je sanca, ze by sud dal zriadit tarchu aj na pozemok B, aby bol pristup na moju cast pozemku A?

    Napadnut darovanie je uz ale bohuzial neskoro, je to premlcane - viac ako 3 roky.

    dakujem
    j

    Jurajm je offline (nepripojený) Jurajm

    Jurajm
    pripadne je mozne ak da protistrana navrh na rozdelenie na sud, poziadat aby sud namiesto rozdelenia rozhodol o urceni vysky ceny a nariadil protistrane odkup za tuto cenu?
    vdaka
    j

    doktor23 je offline (nepripojený) doktor23

    právnik - nesporová agenda (nezastupujem na súde, nie som advokát) ...viac doktor23
    Jurajm Pozri príspevok
    pripadne je mozne ak da protistrana navrh na rozdelenie na sud, poziadat aby sud namiesto rozdelenia rozhodol o urceni vysky ceny a nariadil protistrane odkup za tuto cenu?
    vdaka
    j
    toto možné je

    Jurajm je offline (nepripojený) Jurajm

    Jurajm
    A ako je to prosim so sudnymi trovami (poplatky na sud, pravne sluzby, atd....).

    Plati ich protistrana kedze ona podala povodny navrh na sud?

    Pripadne moze poziadat sud aby som jej ich preplatil ja vratane jej nakladov na pravnika?

    Dakujem
    j.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Neúspešný v spore obvykle platí trovy protistrany. Neplatí to však vždy. Vo Vašom prípade by som sa nevyhýbal komunikácii protistrany už pred podaním prípadnej žaloby a hlavne upozorňoval, že bez vecného bremena by ste mali znemožnený prístup k pozemku.

    Rozdelenie pozemku v spoluvlastnictve - sudom

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.