Zavrieť

Porady

Som osvojenec,uz plnolety, ako mam zrusit svoje osvojenie?

Ahojte,
v skratke ide o to, ze pochadzam s prveho manzelstva svojej matky a jej druhy manzel si ma v 87-mom nezrusitelne osvojil, no vztahy neboli dobre, ked sa narodila sestra robil medzi nami rozdieli. Ako pubertak som sa v roku 2000 dozvedel o tom osvojeni a vyhladal som svojho biologickeho otca, s ktorym sme boli v intenzivnom kontakte vyse 12 rokov. Vzdy sme to chceli nejako vratit spat, no zial nikdy neboli vhodne podmienky, kedze bio otec mal vazne zdravotne problemy, az nakoniec pred dvoma mesiacmi zomrel. Mam este sancu nejako to osvojenie zrusit, ziskat svoje povodne priezvisko a vsetko co s tym suvisi, vratane dedicskeho prava a podobne?? Prosim poradte mi. Dakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Źiaľ, súčasný zákon o rodine č. 36/2005 už nepripúšťa zrušiť osvojenie; bolo tak možné urobiť len do 6 mesiacov od jeho účinnosti.
    Priezvisko si zmeniť môžeš. Dediť by si mohol len v tom prípade, keby sa tak dohodli všetci oprávnení dediči.

    § 119


    (1) Ak bolo maloleté dieťa osvojené podľa § 73 zákona č. 94/1963 Zb. o rodine, môže osvojenec alebo osvojiteľ podať návrh na zrušenie osvojenia v lehote šiestich mesiacov od účinnosti tohto zákona. Ak návrh nebude podaný, osvojenie sa bude považovať za nezrušiteľné.

    (2) Rovnako musí postupovať aj osvojenec, ktorý je plnoletý, ak chce zrušiť osvojenie dohodou s osvojiteľom.

    alaya1 je offline (nepripojený) alaya1

    alaya1
    kracajuci Pozri príspevok
    Ahojte,
    v skratke ide o to, ze pochadzam s prveho manzelstva svojej matky a jej druhy manzel si ma v 87-mom nezrusitelne osvojil, no vztahy neboli dobre, ked sa narodila sestra robil medzi nami rozdieli. Ako pubertak som sa v roku 2000 dozvedel o tom osvojeni a vyhladal som svojho biologickeho otca, s ktorym sme boli v intenzivnom kontakte vyse 12 rokov. Vzdy sme to chceli nejako vratit spat, no zial nikdy neboli vhodne podmienky, kedze bio otec mal vazne zdravotne problemy, az nakoniec pred dvoma mesiacmi zomrel. Mam este sancu nejako to osvojenie zrusit, ziskat svoje povodne priezvisko a vsetko co s tym suvisi, vratane dedicskeho prava a podobne?? Prosim poradte mi. Dakujem.

    Myslim, ze toto je ten pravy dovod a biologicky otec musi vzdy sam dat suhlas na to, aby si niekto jeho dieta osvojil. Asi to urobil tiez.

    Som osvojenec,uz plnolety, ako mam zrusit svoje osvojenie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.