Zavrieť

Porady

DP a výpis zo stavebného sporenia

Ahojte. Práve vypisujem DP "A" známej, ktorá v roku 2005 brigádovala popri škole. O RZ nepožiadala, podáva si daňové priznanie. Okrem príjmu mi priložila aj výpis zo stavebného sporenia (vklad=17250,-; prémia=2500,-; úroky 2787,50; a zrazená daň=529,-) Ešte som sa s týmto nestretla, prosím, poraďte mi, ako jej to mám vypísať. Oplatí sa jej to vôbec? Je nutné tento výpis prikladať ?
Usporiadat
vlasta61 vlasta61

vlasta61 je offline (nepripojený) vlasta61

narodeniny: 20.12.
Zaujímala by ma odpoveď na položenú otázku pretože aj moja klientka má
výpis zo stavebného sporenia. Kde ho zaradiť v DP ??
Ďakujem skúsenejším za radu.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
pavúčik
Ahojte. Práve vypisujem DP "A" známej, ktorá v roku 2005 brigádovala popri škole. O RZ nepožiadala, podáva si daňové priznanie. Okrem príjmu mi priložila aj výpis zo stavebného sporenia (vklad=17250,-; prémia=2500,-; úroky 2787,50; a zrazená daň=529,-) Ešte som sa s týmto nestretla, prosím, poraďte mi, ako jej to mám vypísať. Oplatí sa jej to vôbec? Je nutné tento výpis prikladať ?
ešte počkaj na iných, ale podľa mňa to s vypisovaním DP vôbec nič nemá...
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

pavúčik
Ahojte. Práve vypisujem DP "A" známej, ktorá v roku 2005 brigádovala popri škole. O RZ nepožiadala, podáva si daňové priznanie. Okrem príjmu mi priložila aj výpis zo stavebného sporenia (vklad=17250,-; prémia=2500,-; úroky 2787,50; a zrazená daň=529,-) Ešte som sa s týmto nestretla, prosím, poraďte mi, ako jej to mám vypísať. Oplatí sa jej to vôbec? Je nutné tento výpis prikladať ?
Ten výpis zo stavebného sporenie jej môžeš kľudne vrátiť, s daňovým priznaním nemá nič spoločného. Príspevky na stavebné sporenie nie sú daňovo odpočítateľné položky.

Dopĺňam:

Myslel som, že si chce odpočítať príspevky. Ohľadne daní je to tak, ako je v nasledujúcich príspevkoch.
Naposledy upravil Chobot : 07.03.06 at 13:12
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

Práve čítam, že daň vybraná zrážkou sa dá odpočítať ako preddavok. vtedy treba podať DP "B". Čo to znamená?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Tiež som chcela napísať - vráť im to. Ale nebola táto otázka položená kvôli tomu, že by daň z úrokov mohla byť preddavkom a chceli by ju vrátiť?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Chobot
Ten výpis zo stavebného sporenie jej môžeš kľudne vrátiť, s daňovým priznaním nemá nič spoločného. Príspevky na stavebné sporenie nie sú daňovo odpočítateľné položky.
podľa mňa ju viac trápila tá zrazená daň - či ju niekde uviesť....
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

Z jej ročného príjmu mi vychádza, že sa jej vráti celá zaplatená daň tak či tak. No nerozumiem tomu, že zrážková daň sa dá odpočítať ako preddavok. Znamená to, že by sa jej vrátila daň o 529,- Sk viac ?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

pavúčik
Práve čítam, že daň vybraná zrážkou sa dá odpočítať ako preddavok. vtedy treba podať DP "B". Čo to znamená?
V daňovom priznaní typu A nie je možnosť zaradiť príjem do nejakého riadku daňového priznania, lebo v tomto prípade ide podľa mňa o príjmy z kapitálového majetku. Preto daňové priznanie typu B.

§ 7
Príjmy z kapitálového majetku
(1) Príjmami z kapitálového majetku, ak nejde o príjmy podľa § 6 ods. 1 písm. d), sú
a) úroky a ostatné výnosy z cenných papierov,
b) úroky, výhry a iné výnosy z vkladov na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte a na účte stavebného sporiteľa a z bežného účtu okrem úrokov uvedených v § 6 ods. 5 písm. b),
Naposledy upravil alušik : 07.03.06 at 10:46
0 0
Lentilka Lentilka

Lentilka je offline (nepripojený) Lentilka

študentka má nárok na vrátenie dane zrazenej podľa par. 43, ak o to požiada.
Treba vypísať DP a vznikne jej preplatok dane, a o ten požiadať
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

pavúčik
Z jej ročného príjmu mi vychádza, že sa jej vráti celá zaplatená daň tak či tak. No nerozumiem tomu, že zrážková daň sa dá odpočítať ako preddavok. Znamená to, že by sa jej vrátila daň o 529,- Sk viac ?
Ak je to tak, zaplatenú daň uvediem do zrazených preddavkov a čo s ostatnými sumami (vklad za rok 2005, úroky, prémie - ktorú sumu uviesť do príjmu z kapitálového majetku ? )
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ak by som to mala dať do príjmu, tak by som ako príjem vykázala len úroky. Z nich sa vlastne vyberá zrážka dane.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Štátna prémia je od dane oslobodená § 9 odst.2 písmeno k

k) štipendiá 51) okrem doktorandského štipendia poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, 52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov 53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky 54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu...

Pri tej odvolávke 54 je uvedené - napr. Zákon o stavebnom sporení.
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
Lentilka
študentka má nárok na vrátenie dane zrazenej podľa par. 43, ak o to požiada.
Treba vypísať DP a vznikne jej preplatok dane, a o ten požiadať
Si si 100% istá? - tu ide o účet stavebného sporenia! - ešte som o tom naozaj nepočula... ale neviem samozrejme všetko...., ale podľa mňa ak by bola možnosť vrátenia tejto zrazenej dane, neverím, že by sa mi neozvalo kopec dalších ľudí, čo im robím papiere.....
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

alušik
Štátna prémia je od dane oslobodená § 9 odst.2 písmeno k

k) štipendiá 51) okrem doktorandského štipendia poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu alebo poskytované vysokými školami a obdobné plnenia poskytované zo zahraničia, podpory a príspevky z prostriedkov nadácií a občianskych združení, 52) neziskových organizácií a neinvestičných fondov 53) vrátane nepeňažného plnenia, podpory a príspevky 54) poskytované z prostriedkov štátneho rozpočtu...

Pri tej odvolávke 54 je uvedené - napr. Zákon o stavebnom sporení.
Áno, už som pochopila. Ďakujem pekne.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

sway
Si si 100% istá? - tu ide o účet stavebného sporenia! - ešte som o tom naozaj nepočula... ale neviem samozrejme všetko...., ale podľa mňa ak by bola možnosť vrátenia tejto zrazenej dane, neverím, že by sa mi neozvalo kopec dalších ľudí, čo im robím papiere.....
No ja som si nie nikdy ničím 100% istá.
Tiež som si povedala, že to je blbosť, ale potom som otvorila zákon o dani z príjmu a keď čítam najnovší, tak to tam má Richard vyznačené zelenou farbou, takže asi išlo o poslednú zmenu, nie je tam poznámka, že by to bolo platné od 1.1., takže platí od 15.12.
Osobne by ma to naozaj tiež nenapadlo, a zmysel to asi má len pre tých, ktorý nemajú počas roka nejaké veľké príjmy - čiže tam, kde je predpoklad, že za pomoci odpočitateľnej položky by im tú zrazenú daň mohli vrátiť.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Sway - ty chápeš v § 7 účet stavebného sporiteľa nejako inak ako že sa jedná o stavebné sporenie?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
alušik
Sway - ty chápeš v § 7 účet stavebného sporiteľa nejako inak ako že sa jedná o stavebné sporenie?
Ok - stále sa učíme ,
teda mala príjmy zo stavebného sporenia zrazili jej daň a ak jej to bude vychádzať za celý rok tak že ak si môže uplatniť odpočítateľnú položku - pri splnení podmienok, tak jej to bude figurovať ako preplatok na dani. Áno?
ako som písala, ešte som sa stakým nestretla - ale stále máme niečo nové - preto som fur tu...:p
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

sway
Ok - stále sa učíme ,
teda mala príjmy zo stavebného sporenia zrazili jej daň a ak jej to bude vychádzať za celý rok tak že ak si môže uplatniť odpočítateľnú položku - pri splnení podmienok, tak jej to bude figurovať ako preplatok na dani. Áno?
ako som písala, ešte som sa stakým nestretla - ale stále máme niečo nové - preto som fur tu...:p
Teraz ste ma domotali. Čo je vlastne správne (čo mám robiť) ?
0 0
sway sway

sway je offline (nepripojený) sway

som človek ktorého poteší keď niekomu dobre poradí, a nik mu nemá za zlé, keď sa pýta na "samozrejmosti" a hlavne som žena - žienka ...viac
pavúčik
Teraz ste ma domotali. Čo je vlastne správne (čo mám robiť) ?
čakaj - čo alušik - asi jej to teda budeš môcť odrátať...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

pavúčik
Teraz ste ma domotali. Čo je vlastne správne (čo mám robiť) ?
A čím? Veď v Tvojom konkrétnom prípade bude mať preplatok na dani z príjmu vyšší o tých 529 Sk. Teda asi... Neviem, aké má tá študentka príjmy z dohôd.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať