Zavrieť

Porady

DP a výpis zo stavebného sporenia

Ahojte. Práve vypisujem DP "A" známej, ktorá v roku 2005 brigádovala popri škole. O RZ nepožiadala, podáva si daňové priznanie. Okrem príjmu mi priložila aj výpis zo stavebného sporenia (vklad=17250,-; prémia=2500,-; úroky 2787,50; a zrazená daň=529,-) Ešte som sa s týmto nestretla, prosím, poraďte mi, ako jej to mám vypísať. Oplatí sa jej to vôbec? Je nutné tento výpis prikladať ?
Usporiadat
Magi Magi

Magi je offline (nepripojený) Magi

Práve dnes som si tento problém prezerala na stránke Daňého riaditeľstva medzi najčastejšie kladenými otázkami. Podľa ich odpovede cit.: úroky na vkladných knižkách vrátane úrokov z peňažných prostriedkov na vkladovom účte na účte stavebného sporiteľa a z BÚ patria medzi príjmy z kapitálového majetku podľa § 7 ods. 1 písm. b) zákona od dani z príjmov. Z týchto príjmov sa daň vyberá zrážkou podľa § 43 ods. 3 písm a). Daňovník môže využiť možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň v DP. Ak sa daňovník rozhodol podať za rok 2005 DP a odpočítať si daň vybranú zrážkou ako preddavok, podáva DP k dani z príjmov fyzickej osoby typ B. Do príjmov uvedie príjmy zo závislej činnosti a príjmy z kapitálového majetku (ako čiastkové základy dane), uplatní nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 zákona o dani z príjmov, odpočíta zrazené preddavky zo závislej činnosti a daň zrážkou a ak vznikne preplatok na dani, má nárok na jeho vrátenie.
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

Srdečná vďaka. Prajem pekný deň.
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Plne súhlasím s tým, čo tu píše alušik.

Inak viď môj blog
http://mihal.blog.sme.sk/c/38721/Sta...enie-deti.html

O tejto veci som tam písal 2.marca 2006 a nie bezdôvodne - ako zodpovedný otec som založil obom synom stavebné sporenie. Za rok 2005 sporiteľňa odviedla obom po 450 Sk ako daň. Čo myslíte že v najbližších dňoch urobím?

Správne! Podám v ich mene daňové priznanie a 900 Sk bude doma.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Ďakujem, pán Mihál! Potešilo ma to o to viac, že som na to prišla aspoň raz sama bez toho, aby som si to od niekoho múdrejšieho prečítala.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Jozef Mihál
Plne súhlasím s tým, čo tu píše alušik.

Inak viď môj blog
http://mihal.blog.sme.sk/c/38721/Sta...enie-deti.html

O tejto veci som tam písal 2.marca 2006 a nie bezdôvodne - ako zodpovedný otec som založil obom synom stavebné sporenie. Za rok 2005 sporiteľňa odviedla obom po 450 Sk ako daň. Čo myslíte že v najbližších dňoch urobím?

Správne! Podám v ich mene daňové priznanie a 900 Sk bude doma.
Vidíte, pán Mihál, Vy ste ale hlavička!!!
Ja som pred chvíľou sedela na obede a meditovala, komu zo známych, ktorým pomáham urobiť daňové priznanie to mohlo pomôcť a mohla sa im takto zaplatená zrážka dane vrátiť. Nenapadol ma nikto. A nad svojim dieťaťom som sa absolútne nezamyslela... Tiež som mu založila stavebko a samozrejme prispela najvyššou možnou čiastkou v minulom roku... Takže čo myslíte že ešte dnes večer urobím? ....
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Podáte ešte dnes večer v jeho mene daňové priznanie.
0 0
Chobot Chobot

Chobot je offline (nepripojený) Chobot

Dedukujem dobre, ak dedukujem, že obdobné by sa dalo spraviť, ak má dieťa založenú vkladnú knižku na svoje meno? Alebo dedukujem zle?
0 0
Lanaj Lanaj

Lanaj je offline (nepripojený) Lanaj

Chobot
Dedukujem dobre, ak dedukujem, že obdobné by sa dalo spraviť, ak má dieťa založenú vkladnú knižku na svoje meno? Alebo dedukujem zle?
Dedukuješ dobre.
Ale toto všetko tu už bolo minulý rok. Ja som už za rok 2004 robila deťom DP a vrátili im daň zo stavebného sporenia.
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

Ešte jedna otázočka. Zo všetkých tých kolóniek v DP "B" sa mi krúti hlava. Do ktorého riadku v odd. VII. mám vpísať sumu získaných úrokov (skutočný úrok je suma 2787,50 = teda zapísať 2787,- alebo 2788,- ) ?
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

pavúčik
Ešte jedna otázočka. Zo všetkých tých kolóniek v DP "B" sa mi krúti hlava. Do ktorého riadku v odd. VII. mám vpísať sumu získaných úrokov (skutočný úrok je suma 2787,50 = teda zapísať 2787,- alebo 2788,- ) ?
Ja som zaokrúhlila nahor - takže v Tvojom prípade 2788,- sk. Túto sumu zapíšeš do r.2 a súčtového riadku 9. Potom podtým do r.45 a47 daňového priznania typu B.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Lanaj
Dedukuješ dobre.
Ale toto všetko tu už bolo minulý rok. Ja som už za rok 2004 robila deťom DP a vrátili im daň zo stavebného sporenia.
Ale ja som stavebné sporenie našla ako novelu od 15.12.2005. Predtým tam stavebné sporenie uvedené nebolo...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

alušik
Ja som zaokrúhlila nahor - takže v Tvojom prípade 2788,- sk. Túto sumu zapíšeš do r.2 a súčtového riadku 9. Potom podtým do r.45 a47 daňového priznania typu B.
Zistila som, že mám asi staré tlačivo DP, musím ísť kúpiť novšie. Prosím Vás, opravte mi tie riadky...
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

alušik
Ja som zaokrúhlila nahor - takže v Tvojom prípade 2788,- sk. Túto sumu zapíšeš do r.2 a súčtového riadku 9. Potom podtým do r.45 a47 daňového priznania typu B.
Riadok 45 sú výdavky a 47 patrí do odd. VIII. Nemá to byť riadok 44, 46 a 60? Treba nejako zvlášť rozdeliť aj zaplatenú daň ? Mám v tom úplný chaos. Vopred ďakujem.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Pavúčik, hľadaj, prosím Ťa v tom oddiele 7 odst.1 písmeno b/ a tam zapíš sumu vyplatených úrokov, čiže 2788,- Sk. Potom daň, ktorú Ti z nich zrazili vypíšeš do r., kde máš suma preddavku vybraná podľa § 43. Rada by som pomohla, ale mám to tlačivo určite staré, takže až poobede...
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

No, už riadne tlačivo DP mám, takže potvrdzujem, sú to riadky 44 a 46. A samozrejme 60 a následne...
A potom tá zrazená daň je na r.95
Nechápem, že to staré tlačivo mi dali na daňovom úrade!!!!
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

A ešte ma napadlo, veď tu Marína priložila DP, ktoré je veľmi dobrou pomôckou - sám Ti doplní následné riadky. Prikladám link http://www.porada.sk/showthread.php?...ghlight=exceli
0 0
pavúčik pavúčik

pavúčik je offline (nepripojený) pavúčik

Ďakujem. Je to výborná pomôcka. Prajem ti pekný deň.
0 0
alušik alušik

alušik je offline (nepripojený) alušik

Niet za čo... Poďakujme Maríne, to je poklad.
0 0
alena alena

alena je offline (nepripojený) alena

ak tomu rozumiem, tak ak konateľ poberal len odmenu, z ktorej mu po zaplatení ZP a odpočítaní nezdaniteľnej položky nevyšla platit dať, doloží napríklad potvrdenie zo stavebného sporenia poprípade výpisy z účtu o zaplatení dane z úrokov, bude mu táto daň vrátená?
0 0
Jozef Mihál Jozef Mihál

Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac
Áno .
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať