Zavrieť

Porady

Môže spolovlastník dvora s menšinovým podielom umožnovať vstup cudzím ľudom?

Bývam v dome so spoločným dvorom, v ktorom vlastním väčšinu (55%). Spolumajiteľ (45%) sa dohodol s cudzími ľudmi, že ľubovoľne cez tento tvor prechádzajú.

Mňa to nesmierne obťažuje - je to nakoniec dvor pred mojim vlastným domom a títo cudzí ľudia prechádzajú do susediacej záhrady, lebo to tak majú bližšie, pričom sú ku mne vulgárni, arogantní, nepriateľský a nerešpektujú moje súkromie.

Môžem ako väčšinový spoluvlastník neumožniť im vstup na pozemok? (Samozrejme nijako neobmedzujem druhého spoluvlastníka dvora) Čo sa stane, keď zavolám políciu?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    Treba ho na to upozorniť (písomne),že si to neželáš.Myslím,že tvoj väčšinový podiel nie je rozhodujúci.
    http://referaty.atlas.sk/odborne-hum...oluvlastnictvo

    Peter KE je offline (nepripojený) Peter KE

    Peter KE
    Peggynka Pozri príspevok
    Treba ho na to upozorniť (písomne),že si to neželáš.
    Spolumajiteľa aj dotyčných ľudí bezpochyby upozorním, ale viem, že to budú ignorovať. Dohoda v tomto prakticky nie je možná. Moja otázka je, či mám právo zamedziť vstupu tretej strane a či môžem volať políciu - očakávam v tom prípade konflikt a chcem si byť istý, či som v práve.

    Peter KE je offline (nepripojený) Peter KE

    Peter KE
    Žiaľ toto nijako nerieši moju situáciu. Máme jasné spolupodielové vlastníctvo, o žiadnom vecnom bremene nikto ani neuvažuje. Ja nemôžem obmedziť spolumajiteľa, ani keď ide do dvora s cudzími ľudmi, tomu rozumiem. Ale spolumajiteľ sa dohodol s cudzími ľudmi, že môžu SAMI a KEDYKOĽVEK prechádzať cez pozemok a to už pevne verím, že nie je možné, no a to je vlastne tá otázka.

    Peggynka je offline (nepripojený) Peggynka

    mám svoj svet Peggynka
    command Pozri príspevok
    Ako rozdelis splocny dvor?
    To závisí od toho,či druhý vlastník má dom vzadu alebo vedľa a aký veľký je dvor.Musel by byť nákres,ale videla som rozdelenie 4-metrového vstupu a bol pokoj.

    Peter KE je offline (nepripojený) Peter KE

    Peter KE
    Dvor nie je možné nijakým spôsobom rozdeliť. Ak by to čo i len trochu šlo, už dávno by som to spravil. Všetci, čo sa dostali do pasce spoločného dvora vedia o čom hovorím.

    Peter KE je offline (nepripojený) Peter KE

    Peter KE
    Nakoniec som bol nútený riešiť to s právnikom. Potvrdil mi to čo som si myslel. Spolupodielníci rozhodujú spoločne, pričom o zmene v nakladaní rozhoduje nadpolovičný podiel, nevzťahuje sa to na závažnú zmenu (napr zastavanie) kedy sa môže aj menšinový podiel (súdne) brániť. V mojom prípade spolumajiteľ porušil moje práva a bol listom upozornený. Bolo mi vysvetlené, že spolumajiteľ vlastne uzavrel ústnu dohodu (neexistuje právny termín nechať niekoho prechádzať :-) a bez mojej účasti je táto dohoda neplatná. V prípade nedodržiavania sa vec ďalej rieši sťažnosťou na obecnom úrade.
    Ferdosondo držím palce

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.