Zavrieť

Porady

Ako správne určiť pracovný čas v nepretržitej prevádzke a ako to je s dovolenkou?

1. administratívny personál - pracujú PO-PI 8 hod denne.

2. obslužný personál - nerovnomerne zadelené denné služby - po 8 hod od: 7:00 do 15:30, ak tak vyjdú služby pracujú aj cez víkendy a sviatky. Volno majú niekedy cez týžden, niekedy cez víkend. Pracujú 40 hod týždenne.
Platí pri nich §85 ZP, - že nepretržiej prevádzke má byť týždenný prac. čas 37,5. Ako je u nich s dovolenkou? Može im udelovať dovolenka aj na víkend a na sviatok?

3. opatrovatelky- pracujú ako obslužný personál- rozdiel, že pracujú 11,5 hod, ked majú službu. Majú len denné služby 6:30- 18:30. U nich má byť týždenný pracovný čas 38,75 hod? Ako je to dovolenkou?

4. zdravotné sestry - denné a nočné smeny: 6:30- 18:30 a 18:30-6:30. nerovnomerne rozdelené služby tiež. U nich týždenný pracovný čas 37,5 hod? Musia mať rovnomerný pomer denných a nočných služieb za mesiac, aby mali nárok na 37,5 hod. týždenne? U nich ako je to s dovolenkou.
avalik na dovolenku pri rovnomerne a nerovnomerne rozvrhnutom case zadaj novu otazku ... pripadne si daj hore do vyhladavaca
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Vycuc z materialu v prilohe:

    Základné pojmy

    Prevádzkový režim
    Pod týmto pojmom treba chápať spôsob organizácie činnosti (chodu) prevádzky zdravotníckeho zariadenia alebo jednotlivých zariadení pracovísk (útvarov a oddelení).

    Nepretržitá prevádzka
    Nepretržitú prevádzku možno definovať ako prevádzku, v ktorej činnosť prebieha po celý rok, prípadne počas uceleného časového obdobia (s výnimkou krátkodobých prestávok technického charakteru, slúžiacich spravidla na vykonávanie revízií alebo prehliadok a následných opráv).

    Práca v nepretržitej prevádzke
    Prácou v nepretržitej prevádzke sa rozumie práca v zmenovej prevádzke, vykonávanie práce v rámci 24 hodín každý deň, t. j. aj v dňoch pracovného pokoja (dni nepretržitého odpočinku v týždni a sviatky) podľa vopred stanoveného rozvrhu zmien.

    Pracovný režim
    Pod týmto pojmom sa rozumie spôsob organizácie práce jednotlivých zamestnancov.

    Nepretržitý pracovný režim
    Nepretržitý pracovný režim je pracovný režim, v ktorom pracovná činnosť prebieha súvislo po všetky dni v týždni (§ 90 ods. 8 Zákonníka práce).


    Prevádzkový režim pracovísk

    Jednozmenná prevádzka
    Pracovný čas zamestnanca je najviac 40 hodín týždenne (v kolektívnych zmluvách býva dohodnuté aj skrátenie na 37,5 hodiny týždenne, ak sú na takéto skrátenie u zamestnávateľa vytvorené predpoklady, t. j. personálne zabezpečenie prevádzky).
    V pracovné dni zamestnanci vykonávajú prácu na jednu zmenu (dĺžka pracovnej zmeny 8,5 hodiny, z toho 8 hodín výkon práce).

    Dvojzmenná prevádzka
    Pracovný čas zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo v oboch zmenách v dvojzmennej prevádzke je najviac 38 a 3/4 hodiny týždenne (v kolektívnych zmluvách býva dohodnuté aj skrátenie na 36 a 1/4 hodiny týždenne, ak sú na takéto skrátenie u zamestnávateľa vytvorené predpoklady, t. j. personálne zabezpečenie prevádzky).

    Upravená/rozšírená dvojzmenná prevádzka (vrátane dní pracovného pokoja)
    Pri tomto režime sa práca vykonáva na dve zmeny po všetky dni v týždni. Ranná zmena: 6,00 hod. – 14,00 hod., odpoludňajšia zmena: 14,00 hod. – 22,00 hod., pracovná pohotovosť na pracovisku 22,00 hod. – 6,00 hod.

    Trojzmenná a nepretržitá prevádzka
    Pracovný čas zamestnanca, ktorý má pracovný čas rozvrhnutý tak, že pravidelne vykonáva prácu striedavo vo všetkých zmenách v trojzmennej alebo v nepretržitej prevádzke je najviac 37 a 1/2 hodiny týždenne (v kolektívnych zmluvách býva dohodnuté aj skrátenie na 35 hodín týždenne, ak sú na takéto skrátenie u zamestnávateľa vytvorené predpoklady, t.j. personálne zabezpečenie prevádzky).
    Hoci tak trojzmenná, ako aj nepretržitá prevádzka zahŕňajú všetky tri zmeny denného cyklu (ranná, odpoludňajšia a nočná zmena), rozdiel medzi nimi spočíva v tom, že kým trojzmenný pracovný režim sa uplatňuje iba v určených pracovných dňoch, výkon pracovnej činnosti v nepretržitom režime prebieha po všetky dni v týždni a neprerušuje sa dňami nepretržitého odpočinku v týždni ani sviatkami (podľa § 94 ods. 1 dňami pracovného pokoja).

    Zdroj: http://www.health.gov.sk/Clanok?meto...dpisov-a-ktory

    Ako správne určiť pracovný čas v nepretržitej prevádzke a ako to je s dovolenkou?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.