Zavrieť

Porady

Nárok na kompenzácie pre 17 mes. dieta?

Podľa lekárskeho posudku má môj syn funkčnú poruchu 70%, mojej žiadosti o vydanie preukazu zťp teda upsvar vyhovel. Syn má 18 mesiacov. Ale mojim žiadostiam o priznanie kompenzač. príspevkov nevyhovel. Odôvodnením bolo to, že odd. posudkových činností nemohlo vydať komplex. posudok pre môjho syna,lebo neboli splnené legislatívne kritéria pre jeho vydanie...-tie kritéria neviem nikde v zákone nájsť-okrem toho, že funk-porucha musí byť viac ako 50%-čo splname...Dalším dôvodom bolo to, že podľa §14ods.2 zákona 447/2008 je našou rodičovskou povinnosťou zabezpečiť maloletému dieťaťu primeranú starostlivosť. Maloleté dieťa zákon ale neurčuje do 3 rokov-ale tuším do 16-alebo 18. A Ďalej som našla niečo také ako že tu platí zásada rovnakého zaobchádzania-antidiskrim. zákon..(ohľadom veku) a taktiež sociálne dôsledky zdravotného postihnutia oproti zdravej osobe rovnakého veku..
Potrebujem spísať odvolanie-do piatku....vedel by mi niekto s tým pomôcť?
Naposledy upravil viktora : 29.05.13 at 18:50 Dôvod: nové rozhodnutie
Katy a R o aké kompenzácie ide ?
viktora malý má vyvedené umelé vývody z obidvoch obličiek-preto som si podala žiadosť na komp. zvýš. výdavkov na hygienu , šatstvo,bielizen a druhú žiadosť som si podala na komp.pomôcku-práčku/kto pozná stomikov,vie o čom hovorím.../
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viktora Dakujem, to som už pozrela-a tie podmienky očividne splname.-dieťa má 2 stomie..
    viktora (použila som to ako odôvodnenie v odvolani)
    viktora Oni mi tie príspevky nechcú uznať hlavne z toho dôvodu, že dieťa je maloleté...-a v prípade práčky sa mi pani na úrade vyjadrila..že ono si preds práčku nevie zapnúť samo...(no..to by mala vidieť moje dieťa ako mi pri praní pomáha.. :-) )
    viktora V podstate už mám odvolanie napísané, len som chcela ešte upresniť a zdôrazniť to obmedzenie čo sa týka veku-(to ako uviedol upsvar že je to len 17 mes. dieta-je teda maloleté a riadna starostlivoť i vyplýva zo zákona...)nikde v zákone som také obmedzenie nenašla...
      zbaliť

    drobecek1 je offline (nepripojený) drobecek1

    drobecek1
    S najväčšou pravdepodobnosťou Vám to zamietnu, lebo príspevky dávajú až od 3 rokov. Aj našej dcérke všetko zamietali aj keď som sa odvolával.

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Viktora, obávam sa, že ten posudkový lekár mal asi pravdu a tvoju žiadosť zamietol opodstatnene. Sama v otázke uvádzaš, že v zamietnutí bolo, že nespĺňaš legislatívne kritériá. Tvrdíš, že ich v zákone nevieš nikde nájsť, pritom veronikasad ti dala presne odkaz na tieto kritériá.

    Keď si pozrieš zákon, tak tam je v § 38 máš uvedené:

    6) Zvýšené výdavky na zabezpečenie hygieny na účely tohto zákona sú výdavky súvisiace so zabezpečovaním bežnej osobnej hygieny a hygieny domácnosti v dôsledku ťažkého zdravotného postihnutia fyzickej osoby uvedeného v prílohe č. 6.

    (7) Zvýšené výdavky súvisiace s opotrebovaním šatstva, bielizne, obuvi a bytového zariadenia na účely tohto zákona sú výdavky spojené s obnovou a s nákupom predmetov bežnej osobnej spotreby a bytovej spotreby, ktoré sa nadmerne opotrebúvajú v dôsledku chronických stavov a používania technicky náročných pomôcok uvedených v prílohe č. 7.


    To znamená, že pacientovi môžu byť priznané kompenzácie len za predpokladu, že má diagnostikovanú niektorú z uvedených chorôb uvedených v prílohe č. 6 a č. 7. Ak nemáte žiadnu z tých chorôb, tak vám nemôžu byť priznané kompenzácie. Medzi tými diagnózami nevidím stómiu, takže ak nemáte pridruženú aj napr. inkontinenciu III. stupňa, tak vám kompenzácie nemôžu schváliť - bohužiaľ zákon nepustí. TAktiež neuvádzaš, že by ste používali niektorú zdravotnícku pomôcku podľa prílohy č. 7 (detský kočík sa nepovažuje za zdravotnícku pomôcku, až keby bol pacient nechodiaci vo vyššom veku a mal by predpísaný rehabilitačný kočík).

    NA druhej strane neviem, či vieš, ale podľa predpisu ministerstva zdravotníctva "Zoznam kategorizovaných zdravotníckych pomôcok", ktorého znenie nájdeš tu:

    http://www.health.gov.sk/Clanok?zkzp-201204

    máte nárok na rôzne pomôcky pre stomikov. Je to v časti F, kde sú uvedené všetky pomôcky, ktoré uhrádza zdravotná poisťovňa. V dokumente "časť 2 - Limity ..." nájdeš, koľko kusov a ako často vám môže predpísať lekár so špecializáciou uvedenou v stĺpci P - Preskripčné obmedzenia.

    Takže nemyslím, že ti žiadosť zamietli z dôvodu veku, ale preto, že syn nemá určenú diagnózu podľa tohto zákona (príloha 6 a 7). či sa odvoláš, je len na tebe. Ale neviem, o čo by si mohla oprieť svoje odvolanie.
    Naposledy upravil Chobot : 30.05.13 at 13:35
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    viktora Dakujem za upresnenie-ale musím vás poopraviť-v tabuľke č.6 sa totiž stomie nachádzajú-v časti II-stavy s chronickou sekreciou z fistul a stomii s potrebou časteho ošetrovania-viac ako 3x denne, bod c
    a navyše dnes som písala s jednou maminou-im uznali kompenzácie na hygienu-tiež má malý stomie a ma 2,5 roka s tým, že je to jedina komp.ktorú im môže do 3 rokov dať..
    viktora A čo sa týka zdravotných pomôcok, tie samozrejme používame- musíme.-čo sa týka sáčky..gázy..odstranovače naplasti,..pasty..atd.podla potreby
    Chobot TAk to som asi prehliadol. Ale tie stómie sú uvedené v prílohe č. 6 - teda podmienky pre príspevok na hygienu. Príspevok na nadmerné opotrebenie šatstva je v prílohe č. 7 a tam už stómie nie sú. Takže šance vidím na ten príspevok na hygienu v prípade odvolania.
    viktora Ozývam sa po dlhšom čase-takže ako som sa odvolala, moje odvolanie poslali na krajský úrad, ktorý skonštatoval že mali pre nás vypracovať komplexný posudok a teda okresný úrad musel vypracovať tento komplex.posudok a rozhodnúť-príspevok na hygienu nám do 2 mes. schválili, práčku nie...tak aspon niečo.....hoci ho to môjmu dieťaťu zdravie nevráti, aspoň trošku nás to finančne odľahčí...
      zbaliť

    Nárok na kompenzácie pre 17 mes. dieta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.