Zavrieť

Porady

Je možné napadnúť dedičské konanie?

Dobrý deň. Potrebovala by som poradiť ohľadom dedičského konania. Týka sa to mojej babky A. , ktorá je zo 6tich súrodencov J., T., R., F., A., I.. Babka pri sťahovaní stratila svoje papiere ohľadom dedičstva a teraz sa jej dostali do rúk požičané od najmladšieho J. Ona bola v období dedičského konania chorá a nemohla sa ho zúčastniť, splnomocnila svojho najstaršieho brata I., aby ju zastupoval. Tak isto urobili aj F., ktorý bol chorý a aj T., ktorý žil na Morave. Mám práve v rukách " osvedčenie o dedičstve" z roku 1998. Tí, čo ho splnomocnili, sú aj uvedení na osvedčení ako dedičia, ale pri vysporiadaní nie sú uvedení. ( I 4/6, J 1/6, R 1/6 ) A je tam dodatok, že si výplatu svojich podielov nežiadajú. Tak podedili iba I., R., J. Keďže jej brat I. nežije, prebehlo tam ďalšie konanie na jeho manželku a 4 deti. Dalo by sa to dáko urobiť, aby moja babka získala ten svoj podiel z dedičstva? Teda 1/6? Lebo ona si nieje vedomá, že by mu dala súhlas, aby si tie pozemky napísal na seba. A k tomu je aj svedok, najmladší J. Ďakujem za rady a odpovede. S pozdravom dchuda
Naposledy upravil dchuda : 06.06.13 at 07:02
marjankaj Nie je to trochu neskoro? A čo bolo napísané v tom splnomocnení?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mária27 je offline (nepripojený) Mária27

    Mária27
    Oprávnený dedič môže žiadať od nepravého dediča vydanie dedičstva (§ 485 obč. zák.), ale iba do troch rokov (§ 105). Splnomocnenec zodpovedá za spôsobenú škodu tiež len do troch rokov (§ 106). Ak však splnomocnenec neprekročil práva dané mu v splnomocneneí, je to len v morálnej rovine.

    Hlasovalo 6 pouzivatelov

    Užitočné (6)
    ivka70, Katy a R, Lubaba, terezamaria, Kvaka, Danielle369
    6

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Píšeš, že babka stratila svoje papiere od dedičského konania, takže ich pôvodne mala a teda videla a vedela, ako sa súrodenci na dedičskom konaní dohodli.
    Vtedy mala babka namietať. Ak splnomocnila na zastupovanie na dedičskom konaní svojho brata, v splnomocnení malo byť uvedené, že sa dedičstva nechce zriecť, ani nechce uzatvoriť nijakú dohodu pri dedičskom konaní.

    Našla som vzor splnomocnenia na zastupovanie v dedičskom konaní, ktoré splnomocňuje na konanie:
    vo všetkých úkonoch, ktoré by som mohol/a v konaní o dedičstve urobiť ja ako účastník konania, najmä, aby:
    - sa zúčastnil prejednania dedičstva a všetkých ostatných úkonov v tejto veci,
    - toto dedičstvo odmietol alebo neodmietol*,
    - práva a záväzky patriace k dedičstvu uplatňoval, zapieral, alebo sa ich vzdal,
    - peniaze alebo iné hodnoty prijímal a príjem potvrdzoval a záväzky poručiteľa plnil,
    - prijímal akékoľvek rozhodnutia a urobil všetko, čo bude vyžadovať skončenie prerokovania tohto dedičstva,
    - uzavrel v mojom mene dohodu o vyporiadaní dedičstva, aj keby som podľa nej nedostal/a z dedičstva žiaden podiel.

    Niečo z tohoto asi bolo v splnomocnení, ktoré babka stratila.
    Naposledy upravil Kvaka : 06.06.13 at 07:21

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    Nuž, babka ho splnomocnila, aby ju na tom DK zastupoval - tak ju aj zastúpil!
    Priamo na DK uzavreli dohodu - a ak je tam naozaj, že si výplatu podielov nežiada, tak veru neviem, neviem...
    jedine keby v tom splnomocnení bolo nejako presne špecifikované (ale väčšinou sa píše, len všeobecne - že na zastupovanie pri DK).
    To splnomocnenie u notára určite bude - tak hádam tam by bolo dobré skontrolovať ...
    Naposledy upravil Katy a R : 06.06.13 at 07:24

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No ten brat síce má rozhodnutie o dedičstve, ale nemá to splnomocnenie. A čo je napísané v tom splnomocnení bude mať väčšiu váhu ako to čo teraz tvrdí ten brat
    Ako hovoria česi: Co je psáno, to je dáno.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Katy a R no veď práve ....
    marjankaj Ale po 15 rokoch napadnúť dedičstvo? A tá babka ešte žije? Myslím, že iba účastníci konania by to mohli napadnúť, nie ich deti.
    Katy a R veď podľa mňa nemá šancu - také podobné, ako Anička písala sme aj my mali - čiže vlastne súhlasí so všetkým.
    Jedine niečo také notár spomínal, že ak nie splnomocnenie správne sformulované - tak by sa mohlo napadnúť, dosť dlhá doba to bola?? - možno ak sa odborníci k tomu vyjadria ???
      zbaliť

    Je možné napadnúť dedičské konanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.